MBR (GRUB)

Sekcia: Aplikácie & Desktop 09.08.2007 | 11:53
MBR (GRUB)   Návštevník
pls...poradte. Mal som nainstalovany lin ale musel som preinstalovat Win. Vsetko mam teraz OK, len najvacsi problem je v tom, ze pri starte mi neukaze MBR (GRUB), lae hned ma hodi do Win. pls ako tam mam dat den GRUB ??Dik
    • Re: MBR (GRUB) 09.08.2007 | 12:11
      sam12   Návštevník
      jasne, problem je v tom ze windows je intolerantny k ostatnym OS a preto premazal cely mbr... a linux tam "zabudol" dat ako moznost... vyskusaj instalaciu cez SUPER GRUB DISK... najdes ho niekde v google
      • Re: MBR (GRUB) 09.08.2007 | 13:11
        MBR (GRUB)   Návštevník
        Mno stiahol som to, vypalil, spustil. Bola tam moznost automatickej obnovy MBR, taq som dal. Upravilo mi menu.lst, ale Lin mi spustid nejde. Uz sa dostanem k vyberu OS pri starte, ale ked vyberiem Debian, taq mi napise Error 17: canno mount artition, alebo niec v tom zmysle. Zmenil som teda boot particiu a uz mi zacalo loadovat Debian.. Skoncilo a mal som (initramfs) na zaciatku riadku a bolo to nejako na sposob shellu. Co sa stalo??
        nemohol by mi tu pls niekto ypisat menu.lst z Debian Etch??
        • Re: MBR (GRUB) 09.08.2007 | 13:20
          Avatar Peter Rozum Arch Linux  Používateľ
          skor sem skus prilepit tvoj menu.lst a povedz ako mas spravene particie. to co v tom subore je zalezi na tom, ako to u teba vyzera a nie, ze to je debian. ten super grub disk ma aj moznosti priamo nabootovat os pokial viem. skusal si to? to pravdepodobne potom nezalezi na tvojom konfigu a opravovat to z nabehnuteho systemu bude asi pohodlnejsie.
          Everything is proceeding as I have foreseen.
          • Re: MBR (GRUB) 09.08.2007 | 13:56
            MBR (GRUB)   Návštevník
            Takze som sa pokusil ho spustit:
            zacalo ho bootovat a zrazu: File system check feiled. A log is being saved in /var/log/fsck/checkfs if that location is writable please repair the filesystem manually
            *a maintence shell will be started
            (vypitalo root heslo a shell))
            po precitani som som zadal prikaz nano /var/log/fsck/checkfs a bolo tam napisane: The superblock could not be read or does not describe a correct ext2 fylesystem if device is valid and it really contains ext2 (and nt swap or ufs etc), then superblock is corrupt and you might try running e2fsck with an alternate superblock:
            e2fsck -b 8193 (device)
            pozrel som sa teda na typ oddielu disku: fdisk -l a zistil som, ze je to swap !! co mam teraz robit???pls
            • Re: MBR (GRUB) 09.08.2007 | 14:12
              MBR (GRUB)   Návštevník
              Prave som to skusal este raz a terminate shell. Pustilo ma k prihlasovacej obrazovke. Prihlasil som sa a vypisalo mi, ze niie je /home a nejake podrobnosti o pravach 644. Dal som ok a ma vyhhodilo s5 d prihlasovacej obrazovky. Skusaôl som sa prihlasit do zachranneho gnome, ale tam pisalo tiez chyby. Predtym som robil s diskamy a menil som sektory. Moze to byt tym?? mohol by som to zachranit nejako, bo znonovi instalovat to necem :(
              • Re: MBR (GRUB) 09.08.2007 | 16:01
                Avatar srigi   Používateľ
                Heh takze na opravu si zozen nejake normalne LIVECD (slax, dsl) na superGrubDisk zabudni.

                Nabootuj toto CD a v fdisk-u zmen typ particie. Napr. takto:
                - spusti fdisk - fdisk /dev/xxx - vylistuj si particie - stlac p

                - zmen typ vytypovanej particie - stlac t a ako kod typu zadaj 83

                - zmeny uloz - stlac w


                prebootuj, odpoj particnu s poskodenym fs - umount /dev/xxx spusti ten command na opravu fs - e2fsck -b 8193 /dev/xxx namontuj partisnu s debianom
                oprav GRUB

                grub-install --root-directory=/kde_je_namontovany_debian /dev/hda
            • Re: MBR (GRUB) 09.08.2007 | 14:16
              Avatar Peter Rozum Arch Linux  Používateľ
              nemas zle nakonfigurovany /etc/fstab? zrejme ocakava ext2 tam kde je swap. hod sem fstab a fdisk -l
              Everything is proceeding as I have foreseen.