error 17, 18 pri Bootovani

Sekcia: Programovanie 11.08.2007 | 15:33
D3^RF   Návštevník
Neviete mi prosim poradit s instalaciou Linux?
Skusil som si na uplne novy HDD nainstalovat Linux distribuciu Ubuntu 7,04 Feisty Fawn
instalacia prebehla bez problemov (teda aspon si myslim)
ale ked som restartoval pocitac a vybral LiveCD Ubuntu nechcelo to nabootovat... len to hlasilo error 17 a neskor 18 (alebo opacne uz si nevspominam)

Moj pocitac je dost stary:
RAM 512mb
procesor AMD tusim Duron 750MHZ
Pamat 250GB
graficka karta to asi netreba ale je to NX 2200 86MB alebo take nieco...
a MB ManLi Ktl33/X/via

moj email je derfindustries (ZAVINAC) gmail . com
    • Re: error 17, 18 pri Bootovani 11.08.2007 | 15:51
      ---   Návštevník
      tak to mas delo ,pamat 250GB? Je jasne ze to je disk.
      chyba 17 a 18
      17 : Cannot mount selected partition
      This error is returned if the partition requested exists, but the filesystem type cannot be recognized by GRUB.
      18 : Selected cylinder exceeds maximum supported by BIOS
      This error is returned when a read is attempted at a linear block address beyond the end of the BIOS translated area.
      This generally happens if your disk is larger than the BIOS can handle (512MB for (E)IDE disks on older machines or larger than 8GB in general).
      • Re: error 17, 18 pri Bootovani 11.08.2007 | 16:01
        D3^RF   Návštevník
        takze to je preto ze mam prilis velku pamat? a keby som si pri instalacii zvolil mensiu particiu na instalovanie neopravilo by sa to???
        je neaky sposob ako by sa to dalo spustit?
        • Re: error 17, 18 pri Bootovani 11.08.2007 | 21:11
          WlaSaTy   Návštevník
          :takze to je preto ze mam prilis velku pamat?
          presnejšie povedané, pevný disk.

          :a keby som si pri instalacii zvolil mensiu particiu na instalovanie neopravilo by sa to???
          nie, toto je limitácia tvojho starého biosu.

          :je neaky sposob ako by sa to dalo spustit?
          ak si ten starý disk ešte nevyhodil, tak áno.
          • Re: error 17, 18 pri Bootovani 12.08.2007 | 13:14
            D3^RF   Návštevník
            aha... a keby som nainstaloval neaky novsi BIOS nedalo by sa to tak?

            ja mam na starom HDD windows a cely ma len 15gb takze neprichadza do uvahy davat tam este aj linux...
            • Re: error 17, 18 pri Bootovani 12.08.2007 | 13:39
              ---   Návštevník
              pozri do boisu ,ako ten disk rozpoznalo ,ci ukazuje plnu kapacitu ,alebo len 127GB atd. Este pozri ci mas nastavenu podporu pre LBA . Je to podpora pre velke disky . Update biosu by mohol pomoct ,ale na tak staru dosku je to asi nemozne. Ked nabehnes do ubuntu z CD , tak zisti ako ten disk rozpoznava linux.

              Dalsia moznost (ale to je uz posledna) je preinstalovat GRUB.
              Pozri co sa nachadza v /boot/grub/menu.lst a skopiruj to sem ,nech vidime ci je to v poriadku.
              • Re: error 17, 18 pri Bootovani 12.08.2007 | 13:54
                WlaSaTy   Návštevník
                posledná možnosť je štartovať Linux zo starého disku. či už cez grub4dos, first stage lilo v boot.ini alebo vytvorením maličkého disku pre /boot.
              • Re: error 17, 18 pri Bootovani 12.08.2007 | 16:54
                D3rf   Návštevník
                momentalne nemozem ten disk vobec spustit pretoze mam poskodeny IDE kabel a nechce nacitat CDrom... a na doske mam bohuzial len 1 SATA slot takze momentalne neviem vobec pouzit ten 250GB HDD a mozem pracovat len na starom 15GB .... idem pozret ten BIOS...
              • Re: error 17, 18 pri Bootovani 12.08.2007 | 17:10
                3RF   Návštevník
                no pozrel som cely BIOS ale nikde som nevidel slovo LBA... moznoze to tam nemam....
                • Re: error 17, 18 pri Bootovani 12.08.2007 | 18:49
                  WlaSaTy   Návštevník
                  doska ktorá nemá LBA a má prípojku a SATA, no asi máš historický unikát.

                  ale najjednoduchšie je investovať do náhrady ide kábla a hrať sa až potom, ajtak ho budeš potrebovať.
                  • Re: error 17, 18 pri Bootovani 14.08.2007 | 01:08
                    D3^RF   Návštevník
                    no uz mam ten IDE kabel... a CD-ROM ide... tomu ver ze mam historicky unikat :D
                    skusim pozret to co ste mi vraveli na tom Linuxe a dam to sem...