osciloskop

Sekcia: Aplikácie & Desktop 11.08.2007 | 22:44
Avatar Kartmen Ubuntu 6.10  Používateľ
Zdravim. Zhanam nejaky kvalitnejsi software-ovi zvukovy osciloskop. Potrebujem aby vedel generovat rozny ton do praveho a laveho repro. a zobrazovat zlozeny vysledok.
Googlil som o sto set aj som zopar veci nainsatlil a nic schopne... nepoznate nieco?
Napiste aj ked poznate nejaky Woknacky, hadam to rozbeham pod wine.
Diky moc.
    • Re: osciloskop 11.08.2007 | 23:21
      Avatar uid0 Debian  Používateľ
      myslim, ze by to mohol gstreamer zvladat, ale nie je to klikatko
      Debian. apt-get into it…
      • Re: osciloskop 12.08.2007 | 15:07
        Avatar Kartmen Ubuntu 6.10  Používateľ
        To by mi nevadilo... Len neviem zohnat nejake manualy ako s tym pracovat a donutit to robit co chcem :)
        Neviete o niecom ?
        Vlastne ani neviem co ma nainstalovat/pustit (trosku trapne ale co uz :) )
        Dik za vsetky rady...
        • Re: osciloskop 12.08.2007 | 15:18
          Avatar uid0 Debian  Používateľ
          tak to ja neviem, len ze ma kopu pluginov (aj rozne oscilatory) a filtrov a tak.

          ale mam v repozitari gstreamer-editor, v ktorom sa mozno bude dat nejak vyznat...
          Debian. apt-get into it…
          • Re: osciloskop 12.08.2007 | 16:24
            Avatar Kartmen Ubuntu 6.10  Používateľ
            no, pozrel som ten gst-editor a sice neviem co to robi, ale urcite to nerobi to co chcem :)...
            Ale nieco som nasiel, sice to neni to co som stel ale...
            http://www.kde-apps.org/content/show.php/Osqoop?content=38068
    • Re: osciloskop 12.08.2007 | 15:20
      Avatar uid0 Debian  Používateľ
      este ma napada, ze audacity moze byt presne co hladas
      Debian. apt-get into it…
      • Re: osciloskop 12.08.2007 | 16:35
        Avatar Kartmen Ubuntu 6.10  Používateľ
        To som skusal, ma problem s mojou zvukovkou/driverom (?) ...nevie najst/inicializovat dajake kniznice aj ked ich mam na 100% nainstalovane
        Konkretne vystup:
        Gtk-WARNING **: Failed to load module "libgail.so": libgail.so: cannot open shared object file: No such file or directory

        Gtk-WARNING **: Failed to load module "libatk-bridge.so": libatk-bridge.so: cannot open shared object file: No such file or directory
    • Re: osciloskop 12.08.2007 | 15:24
      Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
      Nemyslel si náhodou oscilátor? Osciloskop priebehy zobrazuje a negeneruje.
      Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
      • Re: osciloskop 12.08.2007 | 16:29
        Avatar Kartmen Ubuntu 6.10  Používateľ
        no ved ja ich chcem videt... chcem aby to dokazalo zo seba vydat ton a zobrazit ho...
        (pod win existuje presne taky prog. ktory hladam, no neviem ako sa vola :), no ma tu chybu ze je pod win :), tak hladam alternativu...)
        • Re: osciloskop 12.08.2007 | 16:41
          Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
          Ale osciloskop nevie vydať tón. Osciloskop iba zobrazuje. Oscilátor (generátor) vytvára priebehy. To teda znemená, že chceš oscilátor (funkčný generátor - tie aj ukazujú priebeh, ktorý generujú)
          Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
        • Re: osciloskop 12.08.2007 | 16:51
          Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
          Pravdepodobne hladáš niečo takéto http://www.arachnoid.com/SignalGen/
          Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
          • Re: osciloskop 12.08.2007 | 17:07
            Avatar Kartmen Ubuntu 6.10  Používateľ
            mne ide hlavne o osciloskop. To generovanie tonu je len bonus bez ktoreho sa dokazem zaobist...
            A chces mi povedat ze neexistuje program, ktory by zvladal oboje ?
            Presne tento program som hladal -> http://www.zeitnitz.de/Christian/Scope/Scope_en.html
            lenze je win only, dufam ze ma wine nesklame...
            • Re: osciloskop 12.08.2007 | 17:34
              Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
              Netvrdím, že taký program neexistuje. A prečo nepoužiť dva programy?
              Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
            • Re: osciloskop 12.08.2007 | 17:36
              Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
              Osciloskop pre zvukovú kartu je dokonca v repozitároch Ubuntu FF (xscope)
              Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
              • Re: osciloskop 12.08.2007 | 17:45
                Avatar Kartmen Ubuntu 6.10  Používateľ
                ten som skusal, ma ten isty problem co audacity (pozri hore)... No nic, jeden som nasiel, nie je to ziadne delo ale volaco sa s nim da (hore)...
                dik moc vsetkym
                • Re: osciloskop 12.08.2007 | 17:47
                  Avatar Kartmen Ubuntu 6.10  Používateľ
                  p.s. wine sklamal :)
              • Re: osciloskop 13.08.2007 | 14:38
                Avatar karol Mandriva 2008.1  Používateľ
                Doteraz som nepochopil, či mu ide viac o generovanie signálu - funkčný generátor, alebo o zobrazovanie - osciloskop a to či zvonku privedeného signálu, alebo práve generovaného funkčným generátorom. Osciloskop sa väčšinou používa na zobrazovanie zvonku priádzaného signálu a na to treba A/D prevodník. Dá sa použiť aj AD prevodník vo vstupe zvukovej karty, ale treba tam spraviť nejaké pomocné obvody, aby sa chránila samotná karta. Traba vedieť na aké frekvencie to má fungovať, iné je zvuková frekvencia (nízka 20 Hz až 20 kHz) a iné je osciloskop na rádovo MHz frekvencie. Na každé frekvencie treba iný zosilovač. Ten na zvukovke by MHz frekvencie nezvládol ani prijímať a ani posielať do výstupu (aj keby ich teoreticky bolo možné generovať)

                Odporučil by som preto popozerať sa po bazároch meracích prístrojov, mne sa napríklad podarilo takto kúpiť za 800 Sk úplne funkčný analógový osciloskop do 1 MHz. Dá sa takto kúpič j funkčný generátor, nové sú drahé, ale staršie Teslácke sa dajú za pomerne slušnú cenu získať. Potom cena ide hore ak napríklad od toho generátoru chceš komplikovanejší priebeh signálu, pílkovitý, ak si chceš nastaviť parametre obdĺžnikového priebehu ako výšku a šírku. kús tie bazáre.

                Ak ale trváš na PC, tak sa priprav na to, že ak to má ísť cez zvukovku, nezvládne to vyššie frekvencie. Potom skús nejaký AD prevodník na sériové rozhranie, ktorý zvláda vyššie frekvencie.

                Pokiaľ ti ale ide o zobrazovanie signálu, možno sa dá použiť aj Audacity, mód nahrávania vstupu z mikrofónu, neviem, len špekulujem, neskúšal som.
                "Operátor pozorovania prítomnosti nekomutuje s operátorom reality.Nemôžeme teda popísať realitu okolo nás bez toho aby sme ju ovplyvnili." <br/>
                • Re: osciloskop 13.08.2007 | 15:09
                  Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
                  Dá sa použiť aj AD prevodník vo vstupe zvukovej karty, ale treba tam spraviť nejaké pomocné obvody, aby sa chránila samotná karta.

                  Kamarát si tak odpálil zvukovku. Takže tie ochranné obvody treba.
                  Traba vedieť na aké frekvencie to má fungovať, iné je zvuková frekvencia (nízka 20 Hz až 20 kHz) a iné je osciloskop na rádovo MHz frekvencie.

                  Ak to chce použiť cez zvukovku, snáď o tom vie

                  Ešte by to bola možnosť použiť osciloskopickú kartu do PC. Ale cena by bola asi vyššia ako ten bazárový osciloskop. A s kompatibilitou s linuxom radšej pomlčím.
                  Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
                • Re: osciloskop 13.08.2007 | 17:10
                  Avatar Kartmen Ubuntu 6.10  Používateľ
                  Mne ide o zobrzovanie generovaneho signalu... ja som chcel nastroj, ktory dokaze vygenerovat 2 rozne signaly a zobrazit ich samostatne aj zlozene (nazorna ukazka interfernecie vlnenia)...
                  Dal som sem odkaz na jeden Win program ktory robi presne to co chcem (tento: http://www.zeitnitz.de/Christian/Scope/Scope_en.html) a zan hladam nahradu...
                  uznavam ze moje oznacenie softu, ktory som zhanal, za osciloskop bolo trochu (velmi) nepresne :)
                  ...ono to vlastne ani nemusi vydavat zvuk,... hlavne nazorna ukazka interfernecie (so zvukom by to bolo este jasnejsie)...
                  Nakoniec sa mi podarilo Wine presvedcit.
                  Dakujem vsetkym za navrhy.