neplati odrazu heslo roota

Sekcia: Konfigurácia 12.08.2007 | 03:41
Duro   Návštevník
dnes som sa snazil instalovat NTFS podporu pod RHEL4 ES
postupoval som podla tohoto navodu: http://www.linux-ntfs.org/content/view/127/63/
uname -r mi vypisal ze 2.6.9-023stab033 (alebo tak nejak)
a medzi rpm balikmi kernelov som nenasiel ten spravny. Tak som nainstaloval iny cez rpm -ivh
mi to vypisalo ze already installed ale ked som urobil rpm -e tak mi vypisalo ze to nieje nainstalovane. Tak som nainstaloval vyssi. (no pekna blbost, ale este som to nekompiloval)
Ale to najlepsie na koniec, po reboote sa neviem prihlasit s mojim heslom ako root.
Ako sa dostanem do mojho linuxu ?
    • Re: neplati odrazu heslo roota 12.08.2007 | 06:31
      Avatar rebrik Arch, Ubuntu  Používateľ
      Vypni si caps lock :-)

      Noo rootovske heslo mozes zmenit pomocou nejakej live distribucie, nabootujes, mountnes rootovsku particiu, chrootnes a zmenis rootovske heslo .. asi takto dajako :-)
      Alebo este by sa dalo editaciou /etc/shadow.

      Ked v dacom nemam pravdu tak sorry, vyhovaram sa na to ze je pol piatej a som dakus unaveny :-)
      Of All The Things I've Lost, I Miss My Mind The Most.
      • Re: neplati odrazu heslo roota 12.08.2007 | 12:40
        Druo   Návštevník
        dik za radu, ale caps lock to nebol. Ziadne subory som needitoval. Len som instaloval ten kernel.
        • Re: neplati odrazu heslo roota 12.08.2007 | 13:23
          WlaSaTy   Návštevník
          hm, RHEL znamená Red Hat Enterprise Linux, skúšal si využiť ich podporu? nemyslím že by rhel mal nahradiť zadarmovú fedoru.
    • Re: neplati odrazu heslo roota 12.08.2007 | 13:16
      Avatar Tommy Angelo   Používateľ
      hacknutie rootovskeho uctu a zmenenie hesla::

      1. sposob
      Ak mas grub, tak pri bootovani stlac ESC, vyber linux (kernel) do ktoreho chces nabootovat a stal e (pre editaciu).
      Na koniec napis init=/bin/bash a potom enter.
      Pre nabootovanie do prave upraveneho linux stlac b.
      Spusti sa ti linux v rootovskom rezime (IBA konzola), a ty si uz iba podla potrieb zmenis heslo passwd.

      2. sposob
      Ak mas po ruke LiveCD akohokolvek linux, tak ho nabootuj a v konzole zadaj ::
      # mount /dev/hdxy /mnt
      # chroot /mnt
      # passwd
      
      Vysvetlivky::
      hdxy - je tvoj koren redhatu s adresarmi bin, etc, atd.
      chroot - zmenis rootovsky priecinok
      passwd - to vis ;)
      • Re: neplati odrazu heslo roota 12.08.2007 | 13:52
        WlaSaTy   Návštevník
        toto funguje len na zmenu hesla ale už to nefunguje ak je autorizačný systém nekonzistentný :)
        • Re: neplati odrazu heslo roota 12.08.2007 | 13:59
          Avatar Tommy Angelo   Používateľ
          tak to mas pravdu :) myslel som ze sa mu zmenilo heslo, ako mne pred nedavnom a musel som spravit jedno z vyssie uvedenych krokov.
          No v jeho pripade, kedze je to RHEL tak tam ma zahrnutu uz aj podporu...ale je podpora aj v nasom jazyku? Alebo asi iba v anglickom...
          • Re: neplati odrazu heslo roota 12.08.2007 | 14:22
            WlaSaTy   Návštevník
            Heslo sa zmenilo samé od seba, že si vtedy pil a zabudol odpojiť klávesnicu? To je nás viacej takých i keď nie včera.

            No ale ak má niekto zakúpený produkt z emeriki, tak asi pozná ich jazyk, inak by si kúpil predsa produkt z napríklad čiech zvaný SLES. A medzi SK a CZ je menšia jazyková bariéra.

        • Re: neplati odrazu heslo roota 14.08.2007 | 00:03
          Duro   Návštevník
          Co to znamena ze autorizacny system je nekonzistentny ? Da sa nejako zistit ci je to moj pripad ? Ako toto riesit ? A ako sa mi to mohlo stat ?

          Vdaka za odpovede.
          • Re: neplati odrazu heslo roota 14.08.2007 | 14:12
            WlaSaTy   Návštevník
            :Co to znamena ze autorizacny system je nekonzistentny ?
            To znamená že autorizačný systém je nekonzistentný.

            :Da sa nejako zistit ci je to moj pripad ?
            Áno, dá sa nejako zistiť či je to Tvoj prípad.

            :Ako toto riesit ?
            najrýchlejšie riešenie je obnova bináriek zo zálohy tak aby aplikačné dáta zodpovedali danej verzii a boli platné k požadovanému času (ak Ti tam beží databáza alebo nejaké iné služby). Alebo stornuješ všetky zmeny ktoré si vykonal.

            :A ako sa mi to mohlo stat ?
            Túto odpoveď poznáš len ty, píšeš že si niečo poinštaloval a pravdepodobne si zmixoval repozitáre. No a to mohlo spôsobiť dané problémy ale čo si všetko urobil vieš len ty.
      • Re: neplati odrazu heslo roota 14.08.2007 | 00:01
        Duro   Návštevník
        skusil som ten prvy sposob. ale pri passwd mi to vypisalo ze "Authentication token busy" no a samozrejme ze to stale nejde.
        LiveCD asi niekde mam ale nieco mi hovori ze to nepojde tak lahko.
        a opity som nebol ;)
        • Re: neplati odrazu heslo roota 14.08.2007 | 11:55
          Avatar Tommy Angelo   Používateľ
          skus este ten druhy sposob, ten mi zabral. Btw. tie mi to vypisovalo "Authentication token busy" ;) druhy sposob zabral
          • Re: neplati odrazu heslo roota 14.08.2007 | 15:40
            Duro   Návštevník
            Idem sice ten Linux preinstalovat, ale som zvedavy, tak to vyskusam. Dik
          • Re: neplati odrazu heslo roota 25.08.2007 | 01:34
            Avatar juro RHEL5 & CentOS5  Používateľ
            najprv mi to vypisalo ze mi chyba subor urandom, tak som ho nakopiroval ztoho druheho linuxu. Potom som ho zmenil, ale po restarte nefungovalo.
            OK. bohuzial mi to nefungovalo. Idem to preinstalovat.
            • Re: neplati odrazu heslo roota 25.08.2007 | 13:04
              WlaSaTy   Návštevník
              súbor /dev/urandom sa vytvára pomocou mknod. pri kopírovaní si totižto môžeš preplniť disk náhodnými dátami.