bin PATH

Sekcia: Konfigurácia 16.08.2007 | 15:42
Grawp   Návštevník
Kde sa v Linuxoch nastavuje bin PATH? (myslim tým niečo podobné ako ld.conf)
bo nebere mi subory z /usr/local/sbin.

A ešte sa chcem spýtať kde sa dá v Ubuntu nastaviť to, či po zadaní príkazu do BASH napr tralala bude pozerať aj do lokálneho priečinka ak nenájde spustitelný súbor tralala v bin PATH (či jako sa to volá). Lebo napr. v openSUSE 10.2 sa to dá cez yast2 zapnúť a vypnúť. (Pýtam sa nie preto že chcem takuto nebezpečnú feature zapínať, ale len pre zaujimavosť).
    • Re: bin PATH 16.08.2007 | 15:57
      Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
      Súbory z adresára /usr/local/sbin môže spúšťať len root. Preto pri prihlasovaní na účet roota treba pridať voľbu -, -l alebo --login, teda su - root. V tomto prípade sa teda načíta aj path roota kde predpokladám, že /usr/local/sbin je. Samozrejme je možné PATH pridať aj do ~/.bashrc.
      • Re: bin PATH 16.08.2007 | 17:00
        WlaSaTy   Návštevník
        Súbory z adresárov sbin (/sbin, /usr/sbin, /usr/local/sbin) môže spúšťať hocikto, nielen root. Ale ako si správne podotkol, tak treba mať nastavenú cestu, tá obvykle pre užívateľov neobsahuje dané adresáre nakoľko programy v nich väčšinou nepotrebujú.

        Alebo je možné použiť plnú cestu na spustenie. Jediná nemilá vec je že sa v tých adresároch nachádzajú aj nástroje schopné meniť parametre systému a právo na zmenu nemá každý, takže sa to občas spúšťa cez sudo alebo su :-)
      • Re: bin PATH 19.08.2007 | 02:58
        Grawp   Návštevník
        lenze ja mam ten problem ze mi /usr/local/sbin nebere ani ako root. musim vzdy zadat celu cestu.
        • Re: bin PATH 19.08.2007 | 03:25
          Avatar uid0 Debian  Používateľ
          si nastav $PATH
          Debian. apt-get into it…
    • Re: bin PATH 16.08.2007 | 16:52
      Avatar nardew debian  Používateľ
      "po zadaní príkazu do BASH napr tralala bude pozerať aj do lokálneho priečinka ak nenájde spustitelný súbor tralala v bin PATH"

      neviem ci ta dobre chapem, ale ak chces dosiahnut aby sa spusteny prikaz po nenajdeni v $PATH hladal v lokalnom adresari, tak ho jednoducho pridaj na koniec premennej PATH:
      PATH="$PATH":/home/user/atd

      pripadne ak chces aby sa dany program hladal v prvom rade v tom tvojom zvolenom adresari, tak ho pridaj na zaciatok premennej PATH