ako sa prihlasim ako root?

Sekcia: Aplikácie & Desktop 21.08.2007 | 23:00
....   Návštevník
potrebujem mat v konzole rootovske prava poradite mi niekto ako na to?
asi sa vam to zda dost primitivne ale tak som zaciatocnik no...
mam mandrivu 2007
    • Re: ako sa prihlasim ako root? 21.08.2007 | 23:01
      Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
      Napíš su a zadaj rootovské heslo
      Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
      • Re: ako sa prihlasim ako root? 21.08.2007 | 23:30
        Avatar borg Fedora  Administrátor
        alebo sudo -s
    • Re: ako sa prihlasim ako root? 22.08.2007 | 00:34
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
      a co takto sa odhlasit a prihlasit ako root a potom otvorit konzolu je to zdlhavejsie ale kedze si lama nepotrebujes vediet prikaz

      dufam ze to v mandrive tak funguje
      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • Re: ako sa prihlasim ako root? 22.08.2007 | 00:45
        still   Návštevník
        Nenavadzaj ho tu na zle chodnicky!
        Ak to nie je velmi nutne (co myslim nie je nikdy), tak sa do grafickeho rezimu NIKDY neprihlasuj ako root!
        Ak by si aj potreboval spustit urcitu graficku aplikaciu ako root, tak sa v konzole prihlas cez su a potom ju tam spusti. Alebo pouzi prikaz sudo aplikacia alebo aj bez konzoly, cez spustanie aplikacii kdesu aplikacia.
      • Re: ako sa prihlasim ako root? 22.08.2007 | 01:34
        m6r3k   Návštevník
        nekcem bit vulgarny tak sprepacenim si dobry kus debila lebo sa moces tam kde je ta trt a vidno ze si nemal mandrivu 2007 prihlasit sa do grafiky ako root nejde proste to tak spravili dasa len cez konzolu : su a heslo roota ako je pisane hore a tym tvojim pristupom len odradzas lidi aby pouzivaly linux lebo oni kcu pomoc a nie citat ze su lamce
        • Re: ako sa prihlasim ako root? 22.08.2007 | 01:50
          Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
          To musíš hneď urážať? Veď iba napísal ako by to mohlo byť. A čo, že nevedel, že to tak v mandrive neide. Nemôže vedieť všetko. Sú distribúcie kde sa to tak dá. A užívateľ ak sa prihlási do grafiky ako root by mal vedieť dobre čo robí (preto to majú blbuvzdorné distribúcie zakázané).
          Prečo by tým mal odradiť začiatočníka? Dostal viac odpovedí, tak si môže vybrať.
          Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
        • Re: ako sa prihlasim ako root? 22.08.2007 | 02:46
          Avatar borg Fedora  Administrátor
          ale da sa, ale oni vedeli preco to tak nakonfigurovali, aby si debili neodstrelili system.
          • Re: ako sa prihlasim ako root? 22.08.2007 | 03:23
            Avatar Jaroslav Bernát BackTrack 3  Používateľ
            :D a opeť "debili" na tomto portali by ste mali zaviesť večiu cenzuru slov....prečo debili možu to byť začiatočníci každopadne to že sa do grafiky neda prihlasiť ako root je určite len výhoda toho distra ...aspon podla mna :)
            ked nevieš, tak nefušuj
            • Re: ako sa prihlasim ako root? 22.08.2007 | 03:34
              Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
              Akurat to nebolo na povodneho autora, ale na cloveka, ktory navrhol, aby sa prihlasil ako root do grafickeho prostredia. A myslim si, ze to oznacenie bolo opravnene. Mohli by tu zaviest nejaky strom, aby bolo jasnejsie vidno, ktory prispevok kam patri. Nejaku vertikalnu ciaru pri kazdom odsadeni alebo nieco v tom zmysle.
              Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
              • Re: ako sa prihlasim ako root? 22.08.2007 | 03:48
                ľubor   Návštevník
                da sa prihlasit po uprave zopar riadkov , ale uz neviem akych ale na 2006 som to tak robil :-) odvtedy som to uz viac nerobil :-D
                • Re: ako sa prihlasim ako root? 22.08.2007 | 03:54
                  Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
                  Prihlasit sa da bez problemov, ale je to kolosalna blbost a uplne to popiera zmysel multiuser prostredia a s tym spojenej bezpecnosti.
                  Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
                  • Re: ako sa prihlasim ako root? 22.08.2007 | 10:26
                    still   Návštevník
                    Popierat to nepopiera ziadny zmysel multiuser prostredia, ten je myslim prave o tom, aby system mohlo pouzivat viac uzivatelov, ci uz aj zaroven, alebo nie.

                    lubor > netreba upravovat az tak vela riadkov, staci zmenit false na true :-) uz sa to tu rozoberalo http://www.linuxos.sk/forum/9671/index.html

                    Ako zaciatocnik som sa tiez prihlasoval do grafiky ako root, az kym som nezistil, ze je to blbost a mozem si tak velmi lahko poskodit system - vlastnou vinou, co sa mi aj par krat podarilo. Povodna otazka bola smerovana do konzoly, nie do grafiky a ta je zodpovedana, takze tema je vyriesena... ;-)

                    A nazyvat zaciatocnikov, alebo kohokolvek, istymi nie velmi prijemnymi pomenovaniami je dost pod uroven inteligentneho cloveka, co som myslel, ze vacsina ludi na tomto webe bude. Ale ako vidim aj tu sa najdu vinimky :-(
        • Re: ako sa prihlasim ako root? 22.08.2007 | 11:38
          Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
          pozri na tvoj prispevok nemienim reagovat rovnako iba ozrejmim preco som to napisal:

          zakladatel topicu sam napisal ze je zaciatocnik(lama) a ja dobre viem ze (tak ako ja ked som zacinal) chce co najmenej prikazov do konzoly a preto som mu navrhol graficke prihlasenie do roota


          dalsia vec preco : ak potrebuje skopirovat nejake data do adresara s pravami roota v grafickom prostredi je to o dost jednoduchsie ako cez konzolu co vyhovuje zaciatocnikom (aj ked staci otvorit krusadera pomocou sudo - ale na to nech pride neskor, on potreboval rootovske prava a ja som mu navrhol nekoplikovane/klikacie riesenie aj ked som zistil ze to tak nefunguje - dodnes som si myslel ze iba ˇbuntu to pouziva, predtym sommal suse a fedoru a tie mali aj moznost grafickeho roota
          Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
          • Re: ako sa prihlasim ako root? 22.08.2007 | 12:12
            still   Návštevník
            Hmm.. a ako si, prosim ta, z otazky "potrebujem mat v konzole rootovske prava poradite mi niekto ako na to?" prisiel na to, ze chce co najmenej prikazov do konzoly? ;-)

            A odkial vies, co on potrebuje? napisal, ze chce roota v konzole, tak co viac riesis, preco mu zbytocne komplikujes zivot??

            A posledna vec.. ked budes zaciatocnikovi pisat ako to tak robia vsetky "lamy", aj ked sa to vyslovene neodporuca, resp. zakazuje, tak ho absolutne nic nenaucis a zostane lamou navzdy. Porozmyslaj o tom ;-)
            • Re: ako sa prihlasim ako root? 23.08.2007 | 11:49
              Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
              na to ze potrebuje/chce co najmenej prikazov som prisiel tam kde pise ze je zaciatocnik (a predpokladam ze win uzivatel - zvyknuty na klikanie) a podla seba viem ze ked zacnes klikacim sposobom a postupne sa naucis prikazy tak to odradi od linuxu menej ako (plati pre bezneho uzivatela - ten kto sa chce naucit hned vsetko si da gentoo a robi iba s konzolou)

              ja uz mam nejake skusenosti s linmi a stale mi jednoduchsie pripada pouzit graficky/klikaci sposob na vsetky veci aj ked to nie vzdy je lepsie riesenie

              ale co to tu vlastne riesime ved v tej mandrive to aj tak nejde tak co, a zopakujem uz napisane ja som mu len ponukol dalsiu alternativu (aj ked nefunkcnu)
              Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
              • Re: ako sa prihlasim ako root? 23.08.2007 | 12:35
                still   Návštevník
                Viem, ze si to myslel dobre, ale on pravdepodobne cital niekde nejaky navod ako sa da nieco spravit v konzole, ale ze to musi robit tako root a to tam asi nemal napisane ako sa to robi, preto chcel vediet ako.
                Takze ten tvoj navod bolo ako skriabat sa lavou rukou za pravym uchom ;-)

                Ide to vsade, len si to musis povolit - pozri prispevok vyssie.

                A vlastne, dany clovek s otazkou sa tu uz neozval, tak nema zmysle dalej nieco riesit...
                • Re: ako sa prihlasim ako root? 23.08.2007 | 18:28
                  audiomaster   Návštevník
                  zdravim ja som autor tohoto topicu :)
                  vidim ze som vyvolal burlivu diskusiu... pouzil som prvu odpoved a posunul som sa o kus dalej. dakujem vam vsetkym co ste si dali tu namahu cosi sem napisat.
                  • Re: ako sa prihlasim ako root? 24.08.2007 | 01:10
                    Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
                    pre stilla : jasne ze sa da ale kto by to menil ?? ak to niekto zvladne nepotrebuje grafickeho roota (asi)

                    audiomasterovi : nic nepotesi viac ako ked niekto napise ze sa posunul o kus dalej, teraz uz len skus dalsim pomoct aby sa tiez posunuli o kus dalej


                    P.S.(stillovi) co mate s tym skrabanim pravou rukou na lavom uchu ?? ja sa ani inac neskrabem !! :- ))))))))
                    Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment