Mnoho ľudí zaujíma otázka, či môže byť Linux zadarmo, keď onen známy operačný systém sa predáva za tisícky. Môže byť niečo, čo je zadarmo, rovnako kvalitné ako jeho komerčný náprotivok? A môže komunita programátorov poskytnúť firme alebo bežnému používateľovi inštalačnú a používateľskú podporu?
Trochu z histórie
V roku 1984 založil Richard Stallman projekt
GNU, ktorého cieľom bolo vytvoriť plnohodnotné free softvérové vybavenie, ktoré by bolo kompatibilné s Unixom. Slovo free sa však
nevzťahuje na cenu, ale na vaše práva, ktoré vám umožňujú free software slobodne používať, šíriť a meniť (anglicky
free = zadarmo, ale aj slobodný). Richard Stallman vytvoril takisto aj
licenciu
GPL (General Public Licence). Linus Torvalds naprogramoval začiatkom deväťdesiatch rokov
jadro a vypustil ho pod touto licenciou na internet. Hneď po vypustení prvej verzie jadra v roku 1991 spustil obrovskú lavínu záujmu a programátorskej mánie u hackerov na celom internete. Pracovali až do roku 1994, keď vyšlo prvé stabilné jadro Linuxu - 1.0.
Licencia GPL
Táto licencia umožňuje zachovať autorské práva autora, ktorý otvoril zdrojový kód svojho softvéru.
Dovoľuje komukoľvek slobodne šíriť, používať a modifikovať tento softvér, ale zároveň hovorí, že každý, kto redistribuuje softvér so zmenami či bez nich, musí všetkým ostatným túto
slobodu ponechať.
Celé znenie licencie v českom preklade nájdete na
GNU.cz.
A ako je to s komerčnými distribúciami a podporou?
A prečo sú potom niektoré distribúcie komerčné? Linux ako taký je a vždy bude zadarmo a takisto aj drvivá väčšina
softvéru dodávaného v distribúciách. Niektoré distribúcie ako SuSE alebo aj Mandrake PowerPack sa predávajú
za niekoľko tisíc. Tu však cena nie je za samotný Linux, ale za niekoľko komerčných programov, za lisované CD, DVD médiá, tlačený manuál a podporu po telefóne alebo cez e-mail.
Na trhu sú aj firmy zaoberajúce sa Linuxovou podporou, či už špecializované alebo priamo výrobcovia distribúcií.
tak mi prosim Ta posli
tu adresu na
martin-zv@azet.sk
dakujem
Osobne mi veľmi vyhovuje verzia SuSE Linux 10.0 - pri inštalácii, ktorá je niekedy pre začiatočníka mätúca, hlavne pri prechode z Windows ti sám povie, koľko diskového priestoru si berie. Môžeš mu dať aj viac. (Napr. Ja mám HDD 20 GB :-)) rozdelených na disky C:\ a D:\. C: - 5GB samotný Win a D: - všetko ostatne. A práve z toho D: mi Linux zobral asi 3,5 GB.
Ďalšia "dobrá vec" alebo samozrejmosť je, že keď sa Linux nainštaluje, tak po reštarte PC ti nabehne úvodná obrazovka, tzv. "boot manager" z ktorej si môžeš vybrať ktorý OS si spustíš. Pod Linuxom vidíš aj windowsowe disky, čo však u Windowsu nepripadá do úvahy. Z Win sa do Linuxu dostaneš iba cez niečo na báze Total Comanderu z Linux Viewer Plugin.
Pýtaš sa aký Linux? No keď dvojjadrový procesor tak asi 64 bit platformu. - aby si mohol využiť CPU naplno. Samozrejme pojde aj 32 bit. Na taký komp si možeš bez váhania nainštalovať napr. SuSE linux 10.1 Remastered....
Ved si to precitajte a potom sa pytajte.
Hladam...Hladam... ale furt neviem najst poriadny originalny Linux na stiahnutie furt to je od niekoho ineho.
PLS. date niaku stranku kde stiahnem najnovsi original Linux?????Dikes.
prosim poradte mi na mail viktor.nagy1995@gmail.com
bola otazka :D
distrowatch...