Vždy sa mi ťažko odpovedá na otázky typu: Ako vyzerá Linux? Má ikonky na ploche? Má štart menu? Na Linuxe máme tú výhodu, že si môžeme zvoliť, ako bude grafické prostredie vyzerať, ako sa bude ovládať či nastavovať.
Linux na správu grafiky používa program zvaný X Window System, ktorý má na starosti komunikáciu s periférnymi zariadeniami ako myš, klávesnica... X Window System tvorí vrstvu, na ktorej bežia ďalšie programy, ktoré súhrne nazývame správcovia okien. Práve od neho závisí ako bude vyzerať prostredie, v ktorom pracujeme - či a aké má menu, ikony, štýl okien, ich dekoráciu atď. Správcov okien je veľké množstvo a práve o nich má byť tento článok.
K Desktop Environment - KDE
Najznámejšie a najkomplexnejšie grafické prostredie. Je postavené na QT. Jeho jedinou nevýhodou je o niečo vyššia náročnosť na pamäť RAM, odporúčame minimálne 192 MB. Obsahuje všetky aplikácie, ktoré bežný užívateľ môže potrebovať pri každodennej práci - správcu súborov a web prehliadač Konqueror, osobného správcu informácií Kontact, kancelársky balík Koffice, multimédiálne prehrávače, množstvo hier a výukových programov. KDE sa dá perfektne prispôsobiť čo sa týka vzhľadu - dokáže sa premeniť na Mac OS X, Windows XP či 2000. Samozrejme si môžete vytvárať aj vlastné témy.
Homepage: KDE.org
Download: KDE.org/download/
Témy, ikony, pozadia, šetriče: KDE-look.org
Aplikácie: KDE-apps.org
GNOME
Gnome je prostredie podobného zamerania ako KDE - komplexné, s množstvom programov a širokými možnosťami nastavovania. Je postavené na knižniciach GTK. Má prepracovaného osobného manažéra a e-mailového klienta Evolution či známy grafický editor GIMP.
Homepage: http://www.gnome.org
Download: http://www.gnome.org/start/stable/
Témy, ikony, pozadia, šetriče: GNOME-look.org
XFCE
Je jednoduché, ľahko konfigurovateľné grafické prostredie, nenáročné na veľkosť operačnej pamäte. Aj keď vychádza z 'prastarého' (no osvedčeného FVWM), zámerom autora (je ním Olivier Fourdan), bolo vytvoriť rýchle, stabilné a nenáročné prostredie založené na knižnici GTK+. Jeho najväčšou výhodou je jeho rýchlosť a nenáročnosť na harware. Podrobnejšie informácie nájdete v našom seriáli o XFCE.
Seriál: |
Homepage: http://www.gnome.org
Download: http://xfce.org/index.php?page=download
Enlightenment
Pekne vyzerajúce prostredie so širokými možnosťami prispôsobenia. Jeho hlavnou výhodou je práca s plochami. Nevýhodou je, že pri používaní viacerých plôch a (pekných) efektov vznikajú väčšie nároky na hardware. Hoci sa spôsobom ovládania podobá Fluxboxu, Blackboxu či XFCE, poskytuje niekoľko vlastností naviac, no iné pre zmenu nie. Jeho použitie rozširujú nie len pluginy ("epplety"), ale aj témy. O popularite tohto WM svedčí napríklad to, že týchto tém možno nájsť na freshmeate okolo 155.
Seriál: |
Homepage: Enlightenment.org
Download: http://sourceforge.net
Veľkou výhodou je, že program napísaný pre iné grafické prostredie (napríklad pre KDE), môžeme bez problémov používať aj v iných prostrediach. Samozrejme, za predpokladu, že budeme mať nainštalované všetky knižnice potrebné pre chod daného programu.
Tieto štyri grafické prostredia som tu uviedol práve preto, lebo si myslím, že čo sa týka jednoduchosti a komplexnosti, tak sú to najlepšie prostredia. Nechcem vyvolávať flamewar neuvedením iných správcov okien ako Fluxbox alebo Blackbox, ale podľa môjho názoru sú pre začiatočníka zoznamujúceho sa s Linuxom najvhodnejšie práve štyri hore uvedené prostredia.
Súvisiace články: |
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.