Zdroje s grafmi a dátami ku COVID-19
Keďže sledovať grafy a čísla ma ukľudňuje, mám otvorené tieto stránky:
https://onemocneni-aktualne.mzcr.cz/covid-19 - dáta z Ministerstva zdravotníctva
https://en.wikipedia.org/wiki/COVID-19_testing#Virus_testing_by_country - zoraditeľná tabuľka. Počet testov na milión ľudí, pozitívnych na milión ľudí, pozitívnych v %.
https://aatishb.com/covidtrends/ - Os y je počet nových prípadov/úmrtí za posledný týždeň.
https://petrkajzar.shinyapps.io/covid19/ - dobré na porovnanie krajín. Sledujem napríklad: Czechia, Denmark, Norway, Netherlands.
https://koronavirusvcr.cz/ - Ďalšie grafy. Okrem iného aj počet prípadov podľa krajov a miest.
https://www.intelecy.com/post/covid-19-projections - Model. Tu sú zaujímavé posledné 2 interaktívne grafy - počet mŕtvych a počet mŕtvych za deň. Pri dvojkliku na čiaru, sa zobrazí len táto čiara. Model aktualizujú poďla aktuálnych dát.
https://www.ft.com/coronavirus-latest
Máte ďalšie tipy?
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
👍
👍 https://petrkajzar.shinyapps.io/covid19/
https://www.worldometers.info/coronavirus/
Niesú niekde dostupné grafy ktoré ukazujú počet aktuálne nakazených Covid-19, a počet ochorení SARS-2? Teda [celkový počet pozitívne testovaných, celkový počet v kritickom stave] bez počtu celkovo vyliečených a bez počtu celkovo umretých?
Covid-19 a SARS-2 nejsú synonymá. SARS-2 je štádium kde sú už poškodené pľúca podobným spôsobom ako keď človek oslabený Chrípkou dostane Zápal Pľúc.
Nie.
Pouziva sa spolocne oznacenie ako SARS-CoV-2.
Ak chces vediet pocet stavov bezne vs. kriticke, tak kriticke mas na www.worldometers.info/coronavirus/ sltpec Serious, Critical.
Zamienas si pojmy (i ja v predchadzajucom). Spravne je: SARS-CoV-2 je/su virusy, ktore po infikovani mas ochorenie COVID-19.
Mňa zaujíma graf kde je vidno koľko je aktuálne nakazených.
Uvediem príklad špeciálne pre teba:
Momentálne je uznaných 742 pozitívnych vzoriek, 23 vyliečených a 2 úmrtia. To je 717 aktuálne nakazených. Údaje sú podľa stránky https://www.korona.gov.sk/ dva dni staré. Toto by som uvítal v grafe aby som videl aktuálny stav, vrátane informácie či pandémia už ustupuje.
A ohľadne tvojho názoru na názvy, tak nie. Covid-19 je názov vírusu, a SARS-2 je názov choroby prejavujúcej sa syndrómom akútneho zlyhania dýchacej sústavy. Majú spolu rovnakú súvislosť, ako je napríklad pri zápale osrdnice spôsobovanej bežnou chrípkou. Ten zápal osrdnice obvykle zabije človeka do jedného týždňa. Ja osobne som poznal viac obetí zápalu osrdnice ako je momentálne priznaných obetí SARS-2 na celom Slovensku. Nech im je zem ľahká.
Udaje nemozes cakat hned, lebo casove pasmo, zverejnovanie vysledkov (overenie, spracovanie, zverejnenie, pripad. zverejnovanie so suhlasom vlady) nieco trva.
Si si tým istý že je to oneskorenie zverejňovania údajov spôsobené rozdielom jednotného časového pásma v rámci Slovenska, a povolovaním zverejnenia údajov (vulgo cenzúrou) a nie trvaním spracovania vzoriek?
Inak, ten časozberný graf v ktorom je vidno počet aktuálne nakazených corona vírusom, a iné počty kritických prípadov (chorých na SARS) by som si rád pozrel. V Číne, kde je okolo jeden a pol miliardy ľudí začal po mesiaci klesať počet chorých a teraz tam majú odhadom niečo okolo tisícky aktuálnych prípadov. Na Slovensku po mesiaci stále stúpame.
V sobotu boli skor zverejnene na nete, potom sa stiahli a neskor oznamili na tlacovke.
A mozno, ze nie urcena osoba (dovolenka), ktora to ma nahadzovat.
Na pochopit, ako je to s nami, si precitaj predikciu Institu zdravotnej politiky.
Ach, už ťa chápem. Prehľadné grafy s zrozumiteľnými hodnotami sa nezverejňujú kvôli predikcii. A údaje meškajú kvôli časovému posunu v rámci jednotného pásma a treba ich schvaľovať aby nebola poškodená cenzúra.
Ďakujem za objasnenie. Myslím že by som ťa zvolil aj do parlamentu. Pakotán Kando potrebuje občasné zastupovanie.
A cenzuru resp. nejake kontrolu ocakavaj. Ak by si tvoj podriadeny zverenoval informacie ktore budu prve stranky medii, urcite chces vediet ako prvy. A ak sa uzivatel zmyli, tak trocha v zlom svetle vyjde institucia.
A k tomu zverejneniu - rozne mozes dospiet k hotnote poctu ludi za den. Takze sa pouziva spojenie za 24 hodin (napriklad typicky pre USA).
Skús to napísať po slovensky, bude to zrozumiteľnejšie.
K tej cenzuru resp. nejake kontrolu - ocakavaj ze to niekto bude kontrolovat. Ak by si ty ako zamestnanec zverejnoval informacie ktore budu na prvych strankach medii, tak urcite by tvoj nariadeny chcel co sa zverejnuje. Lebo napriklad, ak by si sa ty ako zamestnanec zmylil, tak institucia/firmu reprezentuje v zlom svetle.
A k tomu zverejneniu k mediach, pouziva sa aj formulacia za 24 hodin (napriklad typicky pre USA), nie za tento den bolo tolko pripadov.
Je dostatocne rozumne?
Myslím že domácej výučby bolo viac, ako si zvládol. Tešíš sa do školy?
K tej cenzuru resp. nejake kontrolu - ocakavaj ze to niekto bude kontrolovat. Ak by si ty ako zamestnanec zverejnoval informacie ktore budu na prvych strankach medii, tak urcite by tvoj nariadeny chcel vediet co sa zverejnuje.
Ja od teba neočakávam nič. A od štatistov očakávam zrozumiteľné údaje ktoré teraz schovávajú. Že majú tie údaje nejaké oneskorenie, to chápem. Ale dôvod toho oneskorenia nesúvisí s tvojimi dohadmi.
Slovensko je totižto jednou z mála krajín kde sa určuje dôvod úmrtia aj pri tejto pandémii. Práca patológa pri určení predbežnej príčiny úmrtia a pri odbere vzoriek trvá nejakú dobu. Rovnako trvá nejakú dobu aj spracovanie tých vzoriek. Na Slovensku sa jednoducho nepripíše úmrtie na Corona vírus ak koroner (obhliadač mŕtvol) skonštatuje smrť bez cudzieho zavinenia u nakazeného príslušným vírusom.
Po slovensky znamená že to bude po slovensky. Keď nechceš písať ako idiot používaj mäkčene a dĺžne, páč sa ti všetky mysšlienky začnú časom zlievať do nejakej kaše a aj keď si sa teraz zrovna sústredil, tak ďalší komentár bude ako z random generátora.
Piči máme tu dvadsiateprvé storočie a nepoužívať diakritiku je len debelizmus, nič iné.
Jemu by nebolo rozumieť ani s diakritikou, on je generátor náhodných myšlienok ku ktorým hľadá uplatnenie. V tom je dobrý, ako vytiahnutý z nejakého sitcomu kde musia púšťať smiech aby divák zaregistroval vtip. On však nie je blbý, je len hyperaktívny.
Ale súhlasím s tým, že písať bez diakritiky je v časoch Unicode čistou retardáciou.
+ 1.
Snažil som sa dlhšie zdržať komentárov na jeho osobu aby sa necítil, že ideme po ňom. Ja som to teraz napísal skôr ako radu.
ja len k tej diakritike, ak pisem z mobilu ani nebudem uvazovat o pisani diakritiky (tak ako teraz) veď by som sa zbláznil (áno dá sa to ale trvá to 3 krát tak dlho)
Ja píšem vždy s diakritikou, aj kvôli sebe. Človek si ani neuvedomí, kedy príde ten deň, že začne písať ako idiot, vlastná skúsenosť (ale vtedy na to boli ešte dôvody). Dôvod dva je úcta k diskutujúcim a netrvá to tri krát toľko.
no mne hej (to trvanie), kedže celkovo neznášam písať na dotykovej hračke (nielen na mobile ale aj tablete - tam to je este horšie)
a kvoli praktickosti mám natvrdo nastavenu anglickú klavesnicu, takže najprv musím zmeniť nastavenia a potom pre každé zanmienko musím namiesto kliknutia 2s podržať prst na písmene a nájsť správne znamienko
po jednej vete vyberám NTB a píšem tam
a ked chcem niečo napísať z tabletu, kedze pouzivam windows tablet (mám svoje dôvody) tam mi pri zmene na slovesnkú klávesnicu zmení ešte aj qwertz na qwerty (neprišiel som na to ako pre virtuálnu klavesnicu použiť SK QWERTZ klavesnicu) a všetky čísla musím písať cez virtuálny shift (ktorý nie je možné držať treba ho zakaždým stlačiť) - tiež sa radšej postavím a zoberiem si klávesnicu (ale ak chcem napísať len 2 vety tak sa vyseriem na klávesicu aj diakritiku)
nechcem sa vyhovárať, je to len moja lenivosť a pohodlnosť to viem, ale nikdy neodcudzujem za nepoužívanie diaktritiky (najmä na internete) ak je význam vety jasný, syntax zrozumiteľná a minimum preklepov, jedná sa o dobrovoľné prispievanie a ak niekto vie lepšie písať bez dia tak nech tak píše
btw ja bez diakritiky viem písať celkom slušne všetkými desiatimi, s diakritikou nie - ked si robím poznámky zo stretnutí a porád vždy ich píšem bez dia - lebo sňou by som nestíhal
teraz sa počas izolácie snažím si zlepšít strojopis s diakritikou, našiel som na starom disku program všetkými desiatimi, tak sa aj moje príspevky snáď zlepšia do budúcnosti ;-)
Ono prv bola diakritika fakt problém a keď človek začne vedome všade písať zle, tak nastanú zmeny aj v mozgu a píše stále horšie. Keď občas píšeš s diakritikou, občas nie, tak sa ten mozog prepína hore dole a nebude to mať moc negatívne dôsledky.
Úplne v pohode čítam texty bez diakritiky a občas sme sa celkom nasmiali na fajloch čo tak vznikli. Občas zas vzniknú nedorozumenia 'kocka ...'
Písanie všetkými desiatimi viem len 'čiastočne', ale nejak bez toho žijem.
Operačný systém kde je problém si zvoliť aj klávesnicu, by som určite nepoužíval a neviem si predstaviť čo by to muselo byť aby ma presvedčilo na to vôbec siahnuť. Nedávno som odmietol ponuku na prácu, len kvôli veľa Windejsi.
Život je otázkou priorít.
na tom windows tablete (lenovo miix 700) som už 3 krat mal rozne distribúcie ale často zle fungovala simulácia pravého kliknutia podržaním (v gnome 3 ako tak, v KDE úplne katastrofálne) prispôsobenie niektorých aplikácii pre HDPi katastrofálne (čo viac hovorí o ich tvorcoch ako o OS) a hlavne dotykové gestá
použiť potiahnutie po obrazovke zlava do prava na krok späť je velmi návvykové, gestá 4 a 5 prstami som v linuxoch nenastavil vôbec
zväčšovanie a skrolovanie dotykom sa nedá ani porovnať s plynulosťou vo windowse, tak bohužiaľ na tablete trpím windows 10
a len doplním k tej klávesnici - ide iba o virtuálnu klávesnicu, normálna sa dá nastaviť ako potrebujem ale virtuálna odmieta so mnou spolupracovať
a dik ta typ na program vyskúšam ho aby som nemusel ísť cez wine
Ak chceš linux na tablete, musel by si kúpiť nejaké podporované HW, zatiaľ má každé HW nejaké problémy vďaka nepodpore výrobcov. Vyzerá že sa to čoskoro zlepší, ale zatiaľ nemám kandidáta, čo by som doporučil.
UBports[1] (predtým Ubuntu Touch) má veľmi zaujímavé ovládanie gestami. [1]
Ovládanie viacerými prstami na Linuxe funguje, viem že som to s niekym riešil a fungovalo to.
V Androide si nainštaluješ hocijakú klávesnicu, napr. Hacker's Keyboard
Alternatívne ROMky mi vždy fungovali svižnejšie aj niekoľko násobne.
ten tablet má plnohodnotný x64 procesor, android ani iné hračky tam ani nebudem skúšať tlačiť
áno ovládanie viacerými prstami funguje, ale napr. gesto stiahnutia 5 prstov k sebe na obrazovke na uspatie som nenastavil (vo windowse tromi kliknutiami)
ani tahanie 5 prstov zľava do prava na zmenu podsvietenia (možno to časom príde)
Nemám s tým skúsenosti, ale mrkol by som na nejaké projekty ako napr. tento.
Jedna studia hovori, ze v rychlosti pisania so 4 a 10 prstami je rozdiel minimalny az ziaden.
Pokiaľ je kritériom úspešnosti písať dostatočne rýchlo na to aby človek stíhal prepisovať hovorené slovo, tak má tá akoby štúdia pravdu.
Inak nie.
Co mas za mobil?
Lebo mne android doplna a upravuje slova na diaktriku.
mobil mam v anglictine kvoli asistentovi a rovnako anglickú klavesnicu
vyhuvuje mi že ako sekundárne (po podržaní) mám pod písmenkami znaky nie diakritiku
ja viem že sa to dá, aj som to písal, ale kvôli pohodlnosti a mojej lenivosti mobilne píšem bez diakritiky
Nesuhlasim.
Pisanie s diakritikou je osobna vec. Ja napr. kedze pouzivam US qwerty klavesnicu ktora je 100x lepsia ci uz pri programovani, pismenkovani do terminalu alebo len tak na webe, tak je mi debilne prepinat na SK qwery/z klavesnicu.
Ked pises nieco bez diakritiky tak debilizmus ma ten co si to v hlave cita bez diakritiky a nie s. Samozrejme je ine ak ma niekto dysgrafiu a pise jak curak, To ale s diakritikou nesuvisi.
Myslím že by si mal tým pádom zvážiť návrh na Jazykovedný Ústav Ľudovíta Štúra aby zrušili diakritiku keďže je to prežitok z dôb minulých. Nakoniec ajtak pôjdu s dobou, a pomaly pošlú diakritiku tam, kam sa poberá písané písmo. Alebo kam sa už dlhšiu dobu poberá interpunkcia ktorú nahradzujú smajlíky.
Uznávam, že môže byť zaujímavé ak človek háda čo mu chcel niekto bez tej diakritiky povedať. Ale ak niekto nechce aby mu bolo rozumieť, tak nech neočakáva že mu bude rozumieť.
PS: Ľudia, ktorí sa snažia o získanie disgrafie začínajú odstraňovaním diakritiky, pokračujú odstraňovaním interpunkcie a neskôr prejdú aj na rozhádzaný slovosled ktorý vyústi ku generátoru náhod.
Nedávno si zverejnil článok bez diakritiky a keď som sa ťa pýtal "prečo?", tak si mi odpovedal, že si si to ani neuvedomil. Možno teraz si uvedomuješ, že písanie bez diakritiky jebe mozog.
Na svete by s tebou nesúhlasili miliardy ľudí.
Toto je hádam komentár z minulosti? Používam SK qwerty, používam anglické rozloženie špeciálnych znakov a neprepínam klávesnicu. Je to už roky ani neviem koľko a programujem prakticky denne.
Chalani zatiaľ všetky argumenty na vode.
K tej cenzúre resp. k nejakej kontrole pred zverejňovaním. Očakávaj, že to niekto najskkôr pred zverejnením skontroluje. Ak by si ty ako zamestnanec zverejňoval informácie, ktoré budú na prvých stránkach médií, tak určite tvoj nadriadený by chcel vedieť, čo sa zverejňuje. Lebo napríklad, ak by si sa zmylil, tak inštitúciu/firmu reprezentuješ v zlom svetle.
A k tomu zverejnovaniu v mediách - používa sa aj formulácia „za 24 hodín“ (napríklad typicky pre USA), a nie „za tento X deň“ bolo toľko prípadov. Kedže interval za deň može byť rôzne rátany rôzne podľa štátov.
A to je rozdiel medzi definovaním časovej značky "ku dňu (dátum)" a "za deň (dátum)" o ktorej som hovoril od začiatku.
V tých grafoch sa uvádzajú hodnoty "ku dňu (dátum)" a nie "za deň (dátum)" alebo "za posledných 24 hodín". Tým pádom sa tým grafom nikdy neznížia čísla. A to ani keď pandémia pominie, a všetci budú vyliečení alebo mŕtvi.
Mňa by skôr zaujímali dáta (napr. ako tie České), kde by bol región, potom si k tomu doťahať hustotu osídlenia a počasie. Teda možno to už niekto riešil, narvať také dáta do neuronky až toto všetko prehrmí, by to mohlo celkom dobre predpovedať budúce problémy.
Regióny máš na mape. Skús si do takej štatistiky napchať napríklad údaje z New Yorku. Zvlášť ak má celé Slovensko podobný počet obyvateľov ako predmestie New Yorku zvané Bronx. Rád si pozriem taký model ktorý ukáže zmysluplné dáta. Čo tam zohľadníš, vlhkosť aby kýchanec nevyschol moc skoro? Alebo slnečnosť keďže UV žiarenie sterilizuje, ale až UV-C ktoré tu nemáme? Alebo budeš hľadať koreláciu a zistíš Že kauzalita s ňou nesúvisí?
Tu mas obce.
A čo s tým ja, nechcel si tú istú mapu dať niekomu inému?
Bud nieco alebo nic. A ano tebe.
ten tvoj link ukazuje rovnaké dáta, aké sú na linku ktorý som dal do príspevku na ktorý si reagoval. To už radšej nič, pretože nič v počte nakazených znamená nielen koniec pandémie, ale aj koniec virózy.
Ak chceš niečo, tak si nazbieraj.
zaujimali by ma nepresnosti v statistikach.
https://covid-19.nczisk.sk/sk mala hodnotu vyliecenych 107 o 14:00 (teraz 17:39 113)
https://www.worldometers.info/coronavirus/ mal o 14:00 113 vyliecenych. zeby zahranicie malo lepsie info?
Inak zaujimava tabulka ohladom BA je https://bratislavaden.sk/
Oni to nielen presýpajú medzi rôznymi Big Data systémami, ale aj kadejako spracúvajú. A tak to je niekde skôr a niekde neskôr. I keď hento by zrovna zvládla aj NoSQL. Najlepší je v tomto Národné Centrum Zdravitníckych Informácií ktorý sa netají značkou Microsoft Power Business Intelligence. Stačí si rozkliknúť detailný náhľad na prvom grafe, a človeku sa panenky pretočia.
Nie, najlepsie info ma slovensko. Oficialne udaje boli zverejnene na tlacovke kompletne do 12:06 vsetkym.
Kym aktualne informacie (odkial aj prebera worldometers.info) zvladne zaktualizovat aj bezny clovek, tak covid-19.nczisk.sk chce vacsie technicke zrucnosti. Nakolko tam je to robene aj v Microsoft Power BI, tak to zrejme neskor aktualizuju.
covid-19.nczisk.sk je tiez oficialny zdroj informacii.
ved prave.
to je oficialny zdroj. z zneho to ide potom na korona.gov
Ale hlavne covid-19.nczisk.sk ma podrobnejsie infoormacie, tak sa to zrejme nerobi tak rychlo a robi sa to doslednejsie a opratrne.
This is a useful forum for me and I was thinking about this for a long time. Cheap VPS Hosting
https://coronavirus.jhu.edu/map.html