O rýchlosti a vhodnosti olinuxina A20 ako desktop
Nedávno som dostal Olinuxino A20 Micro (v podstate to isté čo A20 lime za 33€). Pár ľudí sa ma medzitým pýtalo na to aké je to rýchle, takže dúfam, že tento blog aspoň ako-tak na túto otázku odpovie ;)
Allwinner A20 je dvojjadrový ARM s dvojjadrovou grafikou taktovaný na 1GHz. Technických parametrov je plný internet, takže to nebudem rozoberať a poďme sa teda pozrieť na reálne zariadenie:
Obraz disku je oficiálnej stránky výrobcu. Debian bootuje približne minútu (čo nie je až tak zlé vzhľadom na to, že nie je optimalizovaný).
Na koniec ešte zopár fotiek:
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Vyzerá to moc dobre, tiež mám taký HW doma, len naň nieje čas.
No čas mi ani nespomínaj, teraz keď sa robí menšia rekonštrukcia v dome ledva stíham prácu a druhú prácu a niečo v dome.
Pekné. Len škoda toho videa vo flashi. Ten je dosť mizerne podporovaný v Linuxe a aj na platforme ARM. Minochodom, rýchlosť SATA si netestoval?
Sata nie, ale rozhranie je natívne (žiadna USB-čkova blbosť). Disky mám doma len notebookove, takže aj tak by som nič rozumné nenameral ;)
Mám čínske jednojadro A10 s natívnym SATA do ktorého krabičky môžem priamo napojiť notebookový disk. Zaujímalo ma či bude disk rýchlejší v A20 že by som zvážil upgrade. Škoda, nič rozumné nenameráš.
Medzi A10 a A20 by v natívnom SATA rozdiel byť nemal. Rýchlosť aspoň podľa týchto benckhmarkov by mala byť okolo 60MB/s (dokonca s A10 bol zápis rýchlejší než banana pi s A20). Žiaľ moje notebookové chrastítko má takéto výsledky takže zbytočne by som to benchmarkoval:
Takže teoreticky žiaden rozdiel, a prakticky bez hodnoverného výsledku. Mne to pri disku wd1600bekt black edition z roku 2010 dalo v tom A10 do 64MB/s (prečítané 1G v 1k blokoch za cca 15 sekúnd) pod androidom. Ten disk má na internete benchmarky medzi 45 a 85MB/s, a v produktovom manuáli teoretických 115MB/s. Reálny výkon ma zaujímal kôli skutočne vysokému rozptylu kadejakých benchmarkov čo sa vyskytujú kade tade po internete na kadejaké produkty a skáču bez upozornenia o 100%.
Vyzerá to tak, že A10 a A20 majú rovnako mizerný SATA kontrolér (na druhej strane pri tých cenách, za ktoré ponúkajú SOC to nie je až tak prekvapujúce). Škoda, že v ich štvorjadrách / 8 jadrách odstrihli podporu SATA (teda aspoň nikde som oficiálne nevidel, že by podporu mali). Na takej A33 (4 jadrá za $4) by asi SATA znelo ako trochu scifi.
Mizerný ako mizerný. Furt je to rýchlejšie ako (P)ATA na kadejakých dosluhujúcich zariadeniach. A A33 je vykuchaná A30, takže v nej chýba dosť vecí. No, škoda. Takže reálneho benchmarku od niekoho dôveryhodného sa nedočkám.
vie to bootovat aj cez satu ?
Bootloader musí byť buď na SD karte, alebo v NAND pamäti. Samotný root filesystem už môže byť kľudne aj na SATA, takže stačí fakt najlacnejšia 32MB SD karta, ktorú už nikto nechce, dať tam bootloader a kernel a zvyšok štartovať kalsicky zo SATA.