Po vzore veľmi úspešného projektu OpenSUSE, ktorý je pod záštitou firmy Novell a širokej komunity dobrovoľníkov, sa rozhodla aj firma Linspire vypustiť do sveta "free" verziu svojej distribúcie. Freespire vychádza z úspešnej komerčnej distribúcie Linspire, ktorá sa snaží vzhľadom a ovládaním podobať čo najviac Windowsu, a tak uľahčiť prechod používateľom Windowsu práve na Linux, ale so zachovaním hlavnej myšlienky Linuxu, a to stabilita, bezpečnosť a rýchlosť.
Predstavenie
Samotná distribúcia je založená na Debiane, a tak tu nesmie chýbať apt-get. Hlavný leit motív Freespire je "Freedom of Choise", čo môžeme preložiť ako Sloboda výberu. Toto pomenovanie je namieste, pretože máme možnosť výberu dvoch edícií. Prvá je, že budeme ihneď po inštalácií môcť využívať výhody, ako sú podpora formátov a technológií: MP3, Windows Media, QuickTime, Flash, Java, ovládače grafických kariet ATI a nVidia, ovládače WiFi kariet, modemov atď. Druhou možnosťou je edícia, v kotrej je iba open-source softvér - to znamená, že nepodporuje tieto formáty natívne, ale ak ich budeme chcieť využívať, budeme si ich musieť dodatočne nainštalovať.
Inštalácia na harddisk
Po vložení CD média do mechaniky a následnom nabootovaní sa na monitore objaví ponuka, z ktorej si môžete vybrať, ako chcete s distribúciou "naložiť" :). Prvá možnosť je "tvrdá" inštalácia na harddisk počítača. Druhou možnosťou je vyskúšať si Freespire priamo z CD bez nutnosti inštalácie – tzn. Live. Treťou a veľmi praktickou voľbou najmä pre menej skúsených používateľov je možnosť upraviť partície disku na svojom počítači, a to za pomoci "user friendly" utilitky GParted, s ktorou si poradí aj menej zdatný používateľ.
Nasleduje konfigurácia inštalátora, ktorý na používateľa pôsobí príjemne po estetickej stránke ako to je už v linuxovom svete zvykom, a tak aj tí menej zdatní nebudú mať ani najmenší problém. Tu budete musieť aplikovať veci ako sú nastavenia klávesnice (implicitne nie je možný výber slovenského a českého rozloženia), metóda inštalácie (základný (basic) alebo pokročilý (advanced) mód), heslo, meno počítača.
Po inštalácii, ktorá trvá približne 10 - 25 minút, vás systém vyzve na vybratie inštalačného média a potvrdenie klávesom Enter.
Prvé spustenie
Ihneď po reštarte počítača sa objaví na monitore bootovacia ponuka známeho zavádzača Grub, v ktorom si budete môcť vybrať z operačných systémov, ktoré máte na harddisku a navyše obohatené o ponuky diagnostiky systému a pokročilého módu. Potom už budete vidieť pred sebou výzvu na zadanie hesla na prihlásenie sa do systému. Po načítaní KDE sa pred vami objavia licenčné podmienky a spomínaný výber, o ktorú edíciu Freespire máte záujem - podpora formátov ako MP3, Windows media, QuickTime atď. alebo zvolíte verziu iba s open-source softvérom. Po tomto kroku si budete musieť systém prvotne nakonfigurovať. Nebojte sa, Freespire kladie dôraz na používateľský komfort. Osobne ma zaujala hneď prvá časť konfiguračného procesu, kde budete musieť nakonfigurovať hlasitosť zvuku. V hlavnej časti konfiguračného nastavenia si môžete modifikovať prvky ako: rozlíšenie monitora, dátum a čas, nastavenie pripojenia do siete/internetu, pridanie používateľov, nastavenie hesla a meno pracovnej stanice. Celý proces netrvá viac ako tri minúty.
Programové vybavenie
Po úspešnej konfigurácii máte pred sebou plnohodnotný operačný systém a všetko čo k nemu patrí. Osobne ma príjemne prekvapila okamžitá detekcia a následne používanie internetového pripojenia od istého mobilného operátora a prístupné windowsácke disky. Ani s ostatnými komponentami by ste nemali mať problémy, za čo môže podpora ovládačov rôznych periférií.
Zaujímavosťou v programovom vybavení je aj systém, ktorý implementovala Linspire - CNR (Click'N'Run) - čo je systém distribúcie programov cez internet, ktoré môžete nainštalovať cez webové rozhranie prostredníctvom jediného kliknutia. Táto služba nie je zadarmo, ale za poplatok 20$ na rok (po uplynutí skúšobnej 15-dňovej verzie). Ak však chcete, po registrácii máte možnosť nainštalovať si hŕstku programov alebo hier, zadarmo, ktoré však nepatria medzi najnovšie. Samozrejme v ponuke sú aj komerčné aplikácie ako Cedegea, ale za tie si budete musieť zaplatiť navyše. Ako som už spomínal, Freespire je založená na distribúcii Debian, čiže funguje aj apt-get, za pomoci ktorého si môžete samozrejme nainštalovať potrebný softvér. Hoci pri aktualizácii sa objavujú chybové hlásenia, programy sa napriek tomu nainštalujú.
Obsah softvéru: KDE 3.3.2, K3b, Lsongs, OpenOffice.org 2.0.1, Mozilla Firefox 1.5.0.4, Mozilla Thundebird 1.5.0.4, Bittorent, RealPlayer 10, Kghostview, Gaim, Vim, Nvu, Kplayer, Marcomedia Flash Player.
Chýba: Gimp, Amarok
Hodnotenie
Freespire ukazuje novú cestu pre Linux na poli desktopového nasadenia. Pri väčšine iných distribúcií mnohých začínajúcich používateľov Linuxu odradí najmä pomerne zložitá doinštalácia kodekov, ovládačov a vecí, ktoré sú pre chod plnohodnotného systému nesmierne dôležité. A práve na to Freespire kladie dôraz a určite to ocenia ľudia, ktorí už majú s Linuxom aké-také skúsenosti alebo aj samotní začiatočníci, pre ktorých to môže byť dobrý odrazový mostík. Ako sme už na začiatku spomínali, medzi veľké plusy patrí grafické prostredie - KDE, ktoré je v tomto prípade značne upravené kvôli väčšiemu komfortu. Takisto ani podrobnejšia konfigurácia systému za pomoci Control Centra nebude robiť žiadny problém. Mňa osobne kúsok mrzelo pomerne zdĺhavé načítavanie systému, pričom to trvá aj 2 minúty (900MHz, 256MB RAM, 5400 otáčkový disk). Dúfam, že som vás naladil na frekvencie Freespire a bude to ten správny podnet na vyskúšanie či už "install" alebo "live" distribúcie zvanej Freespire.
+ grafické rozhranie
+ podpora rôznych fomátov/ovládačov
+ ClickAndRun
+ ControlCenter
- svižnosť na slabšom hardvéri
- niekomu sa môže zdať nedostatok softvéru v základnej inštalácii
- nie vhodné pre skúsenejších linuxákov
Celkové hodnotenie 78 %
su -c "compiz --replace gconf decoration wobbly fade minimize cube rotate zoom scale move resize place switcher"
?? ;)aj tak neviem, ze co na tom vidite. ak chcete pekny window manager, skuste enlightenment E17 (este vyvojova verzia). a nema ani take naroky na HW