V poradí tretí článok o distribúcii Arch Linux sa zaoberá inštaláciou Nvidia driverov a záležitosťami súvisiacimi s týmto krokom. Zvukovým systémom ALSA a NFS (Network File System). Na systém ALSA a NFS nájdete iba príslušné odkazy. V článku bude vysvetlené, prečo tomu tak je.
Inštalácia Nvidia driverov pomocou pacmana
Balíčky nvidia a nvidia-legacy, sú určené pre kernel Arch Linuxu. Kernel vo forme balíčka je možné nainštalovať (upgradovať) pomocou systému pacman. Dostupné verzie balíčkov kernelu je možné prezrieť si na archlinux.org v sekcii packages alebo pomocou príkazov: pacman -Sy
a pacman -Ss kernel
. Druhý z nich vypíše v okne terminálu všetky dostupné balíčky v sekcii kernels.
Postup je mnou otestovaný s jadrom 2.6, xorg a balíčkom nvidia.
Pokiaľ chceme použiť nejaký vlastný kernel, je nutné inštalovať nvidia drivery ručne.
Pred inštaláciou nvidia driverov je dobré upgradovať celý systém pomocou pacman -Syu
. Túto operáciu je dôležité vykonať kvôli tomu, že balíčky nvidia sú v najnovšej verzii a jadro 2.6.10-3 (je obsahom inštalačného CD) je kompilované pomocou gcc3.4 a ovládače pomocou gcc4.0. Čo znamená, že pri použití jadra 2.6.10-3 by nastal problém v inštalácii, kvôli nezhodnosti gcc kompilátora.
Tento článok bude predpokladať, že vykonáme upgrade celého systému a tým aj jadra na poslednú dostupnú verziu a budeme používať jadro rady 2.6. Samozrejme, že v systéme je možné použiť aj jadro rady 2.4.
Aktuálne jadro by malo byť vo verzii 2.6.13.4-3 (SCSI aj IDE). V sekcii balíkov testing
sa objavilo už aj jadro 2.6.14. Tiež treba uviesť, že po prechode na jadro 2.6.13.4-3 (SCSI aj IDE) alebo 2.6.14 (IDE) je nutné počítať iba s podporou udev
(devfs nie je podporované v Arch linuxe od jadra 2.6.13). Pokiaľ teda z rôznych dôvodov potrebujete podporu devfs
, musíte downgradovať jadro 2.6.13.4-3 na jadro 2.6.12, ostať u 2.6.10-3 alebo si vytvoriť vlastné jadro a nainštalovať nvidiu ručne.
Dôležité je tiež podotknúť, že v systéme pacman sa nachádzajú vždy iba aktuálne verzie balíkov (súvisí to s filozofiou Arch linuxu - byť veľmi aktuálny). Odkaz na článok o filozofii Arch linuxu nájdete v komentároch k prvému článku, ktorý bol venovaný inštalácii Arch linuxu 0.7 Wombat. Čiže jadro nájdeme iba najnovšie a nemôžeme nainštalovať napr.: 2.6.11-xxx. Downgrade jadra na verziu 2.6.12 je priamo možný cez systém pacman (no funkčnosť som neskúšal). Riešiť tento problém sa dá viacerými variantami, ktoré sú určené na diskusiu v komentároch k tomuto článku.
Pred upgradovaním jadra je dobré si zálohovať staré jadro, ktoré sa nachádza v /boot/ a jeho názov je vmlinuz2x, x=4,6 podľa rady kernelu. Ešte lepšie je zálohovať si celý adresár /boot/. Je to veľmi výhodné kvôli tomu, že si môžeme nové jadro odskúšať a v prípade problémov, vrátiť staré jadro (s upgradom som nemal však žiadne problémy, všetko fungovalo dobre). Možností, ako si výskúšať nové jadro je viac, takže tiež budú otázkou diskusie.
Ak používate bootloader grub je nevyhnutné kvôli podpore udev editovať /boot/grub/menu.lst a zameniť riadky typu /dev/discs/disc0/partx x=číslo podľa počtu oddielov na disku
za /dev/hdyx y=a,b.... podľa zapojenia disku, x=číslo podľa počtu oddielov na príslušnom disku
. Ak ste si nie istý, ako to spraviť, tak pred upgradom jadra sa najprv v komentároch alebo fóre opýtajte na správne editovanie tohto súboru skúsenejších používateľov.
Vrelo odporúčam pozorne čítať výstupy aktualizácie jednotlivých balíčkov alebo aj celého systému. Vyhnete sa tak skoro maximu možných problémov, ktoré so sebou prináša jednoduchá aktualizácia Arch linuxu pomocou systému pacman. Na škodu nie je navštevovať domovskú stránku, kde nájdete správy o prípadných problémoch v balíčkoch a možnostiach ich riešenia. Systém pacman je možné konfigurovať aj tak, aby sa určité balíčky neaktualizovali vôbec, čo môže byť občas veľmi užitočná funkcia. Tieto nastavanie búdú tiež predmetom komentárov a fóra.
Samotná inštalácia pozostáva z viacerých krokov:
Ovládače nvidia sa musia inštalovať v textovom režime. Ak bežíme v X, opustíme ho ctrl+alt+backspace. Potom zadáme:
#pacman -S nvidia alebo #pacman -S nvidia-legacy (pre staršie karty)
V prípade neúspešnej inštalácie, nájdeme chybu v súbore /var/log/nvidia-installer.log. Informovaní o neúspechu budeme tiež vo výstupe inštalácie v okne terminálu, kde prebieha. Vyššie už bolo spomenuté, že čítať pozorne sa oplatí :).
Configurácia /etc/X11/xorg.conf pre nvidiu
Treba editovať tento súbor a zmeniť v sekcii "Device" driver "nv" na "nvidia"
Section "Device" Identifier "Card0" Driver "nvidia" - predtým "nv" VendorName "All" Option "NoLogo" - tento riadok nie je potrebný, nezobrazi sa logo BoardName "All" EndSection Ćasť vášho súboru by mala vyzerať podobne.
V článku, z ktorého som čerpal, je uvedné, že je dobré urobiť ešte ďalšie zmeny:
V sekcii "Module" zákázať GLcore a DRI a pridať glx, ak tam nie je. Section "Module" Load "ddc" # ddc probing of monitor #Load "GLcore" - predtým bez znaku # Load "dbe" #Load "dri" - predtým bez znaku # Load "extmod" Load "glx" Load "bitmap" # bitmap-fonts Load "type1" Load "freetype" Load "record" EndSection Zakázať sekciu "DRI" kompletne #Section "DRI" # Mode 0666 #EndSection Predtým všetky tri riadky bez znaku #. Ćasť vášho súboru by mala vyzerať podobne.
Konfigurácia /etc/rc.conf
V určitých prípadoch je nutné pridať do riadku modulov nvidia. Nie je to nutné, pokiaľ bežíme pod xorg a udev. V zdrojovom článku sa takisto uvádza, že to je nevyhnutné pre nvidia-legacy a niektoré verzie kernelu (treba odskúšať podľa verzie jadra a grafickej karty).
Zdroj pre tento článok: inštalácia NVIDIA. V tomto článku sa tiež dozviete návod na ručnú inštaláciu nvidia driverov v anglickom jazyku.
Inštalácia zvukového systému ALSA
Túto problematiku nebudem popisovať, pretože už existuje návod na inštaláciu v slovenskom jazyku a bolo by to dosť nefér voči autorovi. Uvediem iba odkaz na tento článok - inštalácia alsa.
Inštalácia NFS (Network File System)
Tiež existuje návod - inštalácia NFS.
Záver
Čo dodať na záver? Skúste si nainštalovať drivery pre Nvidiu, zvukový systém ALSA, NFS a tešiť sa z 3D akcelerácie, zvuku a Network File System. Otázky a pripomienky k tomuto článku adresujte do komentárov alebo priamo autorovi.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.