V dnešnom článku si predstavíme distribúciu PCLinuxOS vychádzajúcu z Mandriva Linuxu s veľavravným heslom "radically simple"(radikálne jednoduchá).
Zoznámenie
Viacerí určite poznáte portál DistroWatch.com, ktorý informuje o umiestnení jednotlivých linuxových distribúcií ako aj o rôznych novinkách. Na druhom mieste nedávno skončila u nás menej známa americká distribúcia PCLinuxOS a predbehla velikána, akým je openSUSE. Keďže je taká obľúbená, rozhodol som sa ju vyskúšať a opísať ju z pohľadu bežného používateľa. Najnovšia aktuálna verzia vyšla 21. mája, takže sa jedná o novinku, určite ste niečo postrehli aj na iných portáloch. Viac sa dočítate aj na spomínanom portáli DistroWatch.com, najmä o vývoji jednotlivých programov a desktopu.
Pôvodne bol projekt PCLinuxOS zameraný na vytváranie RPM balíkov pre Mandrake Linux - dnešná Mandriva. Od roku 2000 do 2003 poskytoval svoje balíky známe ako Texstar a postupne dopĺňal repozitár množstvom balíkov. Koncom roku 2003 nástupom Mandrake Linuxu 9.2 sa zmenil celkový zámer tvorcov a začali pracovať na vlastnej distribúcii postavenej na Mandrake Linuxe a LiveCD dnes známej ako PCLinuxOS. Screenshoty najnovšej verzie si môžete pozrieť na tejto adrese.
Inštalácia
Keď získate 700 MB LiveCD, ktoré obsahuje v komprimovanej forme viac než 2 GB softvéru, môžete desktop vyskúšať bez nutnosti inštalácie. Čo ma prekvapilo, že už pri boote LiveCD ste zadávali rozloženie klávesnice, časovú zónu ako aj nastavenie času a internetové pripojenie. Ak sa rozhodnete pre samotnú inštaláciu systému na harddisk, kliknite po nabootovaní do dektopu na ikonu "Install PCLinuxOS", celá inštalácia prebieha v grafickom prostredí desktopu.
- This wizard will help you to install the live distribution - Privíta vás sprievodca, ktorý vás bude sprevádzať celou inštaláciou.
- Please select the type of hard drive install you will be doing - Máte možnosť, či budete systém inštalovať na klasický alebo USB disk.
- The DrakX Partitioning wizard found the following solutions - Pripravíte rozdelenie diskov pred inštaláciou, určíte prípojné body.
- Press Next to format selected partitions or Cancel to quit - Potvrdíte formátovanie zvolených diskových odielov.
- Press Next to install or Cancel to quit - Potvrdíte samotnú inštaláciu systému na harddisk > Copying in progress
- Bootloader - nastavíte bootloader (zavádzač systému).
- Here are entries on your boot menu so far. You can create additional entries or change the existing ones - Nastavenie parametrov boot položiek.
- Set administrator (root) password - Zadáte administrátorské heslo.
- Enter a user - Vytvoríte používateľov, ich kontá a taktiež heslá.
- Please halt your copmuter, remove your live system, and restart your computer - Po následnom reštarte môžete nabootovať do nainštalovaného systému.
Lokalizácia
Lokalizácia PCLinuxOS je dobrá, vopred ale upozorňujem, že niektoré programy ešte nekomunikujú v našom rodnom jazyku, čo sa však môže zmeniť postupným doplnením aktualizovaných balíkov do repozitára. Na začiatku budete musieť z internetu aktualizovať repozitár s balíkmi, urobíte to cez Synaptic potvrdením "Reload" alebo v konzole ako root príkazom apt-get update
. Keďže preferujem konzolu, budem ďalej používať príkazy, ktoré sú jednoduché a rýchle. Ak nebudete mať problémy pri ťahaní balíkov, môžete ponechať v Synapticu predvolený repozitár a nemusíte nič meniť.
Po aktualizácii repozitára vyhľadáte v Synapticu balíky slovak
, prípadne czech
a nainštalujte. Alebo ako root použite v konzole príkaz
apt-get install aspell-sk kde-i18n-sk locales-sk mozilla-firefox-sk mozilla-thunderbird-sk myspell-sk_SK openoffice.org-l10n-sk
Po nainštalovaní balíkov s jazykovou podporou nastavte v KDE Control Center "Country - Region & Language", nastavte taktiež Keyboard layout. V PCLinuxOS Administration Center v položke System zvoľte "Select the language and the country or region of the system" a v okne "Language - Country / Region" zvolíte jazyk. Následne reštartnete sedenie.
Lokalizáciu PCLinux Control Center dosiahnete jeho preinštalovaním, môžete použiť príkaz ako root apt-get reinstall drakconf
. Synaptic som takýmto spôsobom nerozbehal. Postrehol som, že KMenu / Nedávne dokumenty nepozná kódovanie písma naposledy otvorených dokumentov. Bližšie informáce o lokalizácii môžete získať na stránke PCLinuxOS.cz.
Programy
Live/Install CD obsahuje bohatý výber programov. Najnovší PCLinuxOS 2007 v sebe zahŕňa kernel 2.6.18.8, KDE 3.5.6, Open Office 2.2.0, Firefox 2.0.0.3, Thunderbird 2.0, plus ďalšie aplikácie ako napríklad Frostwire, Ktorrent, Amarok, Flash, Java JRE, Beryl. O balíčkovací systém sa stará Apt a grafická nadstavba Synaptic. Je to pohodlné riešenie, ako spravovať RPM balíky. Odporúčam doinštalovať ako podporu taktiež kdeadmin-kpackage, ktorá rieši závislosti pri inštalácii jednotlivých RPM balíkov stiahnutých mimo repozitára.
Výhoda, ktorú ocenia najmä začínajúci používatelia, je, že PCLinuxOS používa iba jeden repozitár, na rozdiel od napríklad Debian-like distribúcií. Predvolený repozitár z USA šiel stabilnejšie ako mirror v Čechách. V repozitári som zatiaľ nenašiel napríklad obľúbený GTK Jabber klient Gajim, použil som preto z repozitára Pidgin. Na druhej strane obrovské plus je podpora prehrávania audia a videa hneď po inštalácii a takisto pluginy pre internetové prehliadače. Pre úplnosť stačí nahodiť balíky pre multimédiá "lame libdvdcss2 win32-codecs".
O celkový komfort nastavení celého systému sa stará PCLinuxOS Administration Center, ktoré sa snaží uľahčiť bežnému používateľovi previesť takmer všetky nastavenia bez nutnosti konzoly. Práve toto sa považuje za obrovské lákadlo pre tých, ktorí sa chystajú začať spoznávať Linux. Ešte raz spomeniem, že nie nadarmo sa PCLinuxOS umiestnil na druhej priečke na stránkach DistroWatch.com.
Zhrnutie
Distribúcia PCLinuxOS je vhodná pre všetkých tých, ktorým vyhovuje KDesktop, chcú mať vylepšený Control Center na štýl Mandrivy alebo openSUSE a chcú spravovať RPM balíky cez Synaptic, prípadne cez konzolové príkazy. Odhliadnuc od pár zádrheľov s lokalizáciou a zlým vykresľovaním fontov najmä pri malých veľkostiach, považujem toto distro za stabilné a rýchle. Obrovská výhoda je, že je distribúcia na Live/Install CD, takže ju každý môže vyskúšať a posúdiť, či mu vyhovuje.
Hodnotenie
+ moderné rýchle distro
+ podpora multimédií
+ pluginy pre internetové prehliadače
+ využíva jeden repozitár
- lokalizácia systému
- chýbajú niektoré balíky
- nevykreslené malé fonty
Samozrejme že si treba čo to prečítať, ale musím povedať že na inštaláciu, údržbu a prácu je toto distro podstatne jednoduchšie a prívetivejšie ako windows. Oceňujem že multimediálne veci ide skutočne spúšťať ihneď po inštalácii. Odkedy ho používam, konzolu otváram len výnimočne, ak ak by som nevedel že niečo také ako shell v linuxe je, ani by mi nechýbala. Myslím že toto je cesta pre takých ako som ja.
Taktiež oceňujem veľmi príjemnú a ochotnú komunitu na fóre. Zaujímavé bolo zistenie, že takmer polovica registrovaných bola okolo 40-ky, čo sú ľudia ktorí si už naozaj nemôžu dovoliť stráviť 30 hodín týždenne nastavovaním OS a v prípade windowsu by sa cítili trápne pri používaní cracknutého photoshopu na spracovanie fotiek z lyžovačky.
P.S. Beryl v prípade že máte Ati, NVidiu môžete požívať už aj na liveCD.
psmouse
.Otázka, či jadro obsahuje dôležitý modul , ktorý je nevyhnutný na odhalenie záškodných procesov preberajúcich procesor z úsporných stavov a tak zyšujúcich spotrebu. Otázkou tiež je, že pokiaľ táto distribúcia má v sebe všetky ovládače, má tam teda aj zbytočnosti, ktoré zbytočne zvyšujú spotrebu energie, po načítaní do RAM v nej zaberajú miesto. Otázkou je tiež dostupnosť softwerových balíkov.
powertop nie je modul ale program pouzivajuci statistiky kernelu (TIMER_STATS) ale dolezitejsie su volby USB_SUSPEND, NO_HZ a HIGH_RES_TIMERS + podpora HPET timeru
ovladace, ktore sa nepouzivaju sa nenacitaju do RAM a aj keby tam boli tak nezvysuju spotrebu. kde si tie informacie zobral? nevidim to prvykrat, nejaka urban legend?
ani keby boli ovladace napevno zakompilovane do jadra (co nebyvaju) tak sa nepouzivaju, pretoze si neregistruju zariadenie ani prerusenia ked ho nerozpoznaju.
to o com pises je asi odobratie modulov z jadra k zariadeniam, ktore nepouzivas (ako napr. USB subsystem a potom bez neho nemozes pouzit ziadne USB zariadenie ani ziadne, ktore by bolo vnutri zapojene na tento subsystem - napr. snimac odtlackov prstov). v pripade usb to riesi USB_SUSPEND, ktory ho vypina ked sa nepouziva. inac z vlastnej skusenosti su to minimalne hodnoty, radsej si daj zalezat aby si mal na baterke wifi prepnutu do power saving rezimu a podsvietenie disleja na minime, vydavanie zvukov tiez nie je zadarmo.
Tiez som nazoru, ze kod (modul) ktory je natiahnuty v RAM nemoze radikalne zvysovat spotrebu, aj keby som mal cely kernel staticky. Iba ak by sa choval ako daemon a pravidelne nieco checkoval, alebo bezal v loope.
A rýchlosť distra neporovnávaj na základe nabehnutia do desktopu.
A podľa čoho mám porovnávať rýchlosť distribúcie ? Keď je niečo tak ťažkopádne ako Suse, tak to aj veľmi dlho štartuje a aj sa pomaly spúšťajú aplikácie. Rýchlosť nábehu OS je dôležitá, najmä ak niekam prídeš zapneš počítač a chceš hneď niečo nahrať na disk, alebo pozreť na nete, hneď to zase vypnúť a ísť ďalej a znova to zapnúť .... do vybitia akumulátorov. Čo sa týka hibernácie, je to super vec, ale zahibernovanie trvá omnoho dlhšie ako normálne vypnutie a niekedy sa stáva, že sa to nevypne a ja v domnienke, že je to vypnuté vybijem úplne batérie za niekoľko hodín. Rozhibernovanie je však veľmi rýchle - od stlačenia vypínača po desktop to trvá 29 sekúnd. Na Mandrive.
Možno toto distro skúsim, uvidíme ak budem mať kam zálohovať dáta - možno na desktop, ale to by som tie dáta tam musel napchať káblom, lebo kopírovať USB kľúčom sa mi to dvakrát nechce. :-)
tak mne Ubuntu nabehne za 55 sekund kompletne s X-kami a firewallam atd.
Používal jsem PCLinux zhruba rok, zhruba v průběhu celého roku 2006. Byl jsem převážně spokojený. Dodnes mi běží na jednom "serverově" orientovaném počítači. Tady jsou moje zkušenosti:
1/ Asi nejlepší optimalizovaný kernel s jakým jsem měl tu čest, obsahuje například CK patchset, optimalizovaný io scheduling. Chodila mi hibernace, okamžitě naskočila rt2500 wireless karta, o DRI ani nemluvě.
2/ Repozitáře mě kvantitou moc kdysi neoslnili, zato výběrem už ano, KDE centrické, nějaké to minimum z GTK kde nejsou alternativy (Gimp), OOo. Co nebylo, stačilo zažádat a bylo zváženo. Já zažádal o Ekigu, s tím že není alternativa pro videotelefonii a do týdne tam byla.
UPDATE -
3/ Jeden centrální repozitář má tu výhodu, že nedochází ke konfliktům v závislostech a duplikacím
4/ Excelentní komunikace s vývojáři. Chtěl jsem patch v Xorg pro radeon driver opravující rendering fontů a do druhého dne! tam bylo překompilované Xorg s tím patchem. Tomu říkám servis.
5/ GUI s nastavením systému, sice pomalý, ono je to napsané v Perlu či co, nicméně funkční, zatím to bylo první a poslední GUI kde jsem úspěšně nastavil wifi síť + WEP + ethernet bez jediného zádrhelu. Je to kompletně portované z Mandrivy a sychronizují docela často.
PClinux není žádný hybrid Mandrivy. Od Mandrivy se oddělil dávno, stejně jako Mandriva kdysi od Red Hatu. Balíčky Mandrivy v PCLinuxu bez úprav použít nejdou . Z Mandrivy tu zbyl například konfigurační nástroj, který je s Mandrivou průběžně synchronizován, to je asi tak vše. APT je portován a používán v celé řadě distribucí (Fedora, SUSE, Mandriva), dávno neplatí APT==Debian.
Že používáte moje příspěvky mě navadí, že neuvedete AUTORA a ZDROJ už ano!
Tady je originál:
http://www.root.cz/clanky/pclinuxos-cerstvy-boxer-v-ringu/nazory/143205/
Mimochodem, já tam zmiňoval i nějaká ta negativa a ty nějak zmizely..
Espinosa
Problémom live distier je vo väčšine naťahovanie ovládačov viac ako je treba. Autori radšej dajú viac ako keby malo už pri bootovaní z CD skončiť s chybovou hláškou. Ovplyvní to samozrejme aj rýchlosť nábehu systému. Tu je treba vytvoriť si vlastný initrd - vymazať nepotrebné - veci v súbore installkernel - parameter INITRDOPTS= nechať tam len tie veci ktoré sa skutočne v počítači nachádzajú. Potom je však treba nanovo vygenerovať súbor initrd.img, čo sa robí preinštalovaním kernelu.
PCLOS má prepracovanú detekciu hardvéru tak, že optimalizáciu initrd nie je treba robiť, zapíšu sa len veci skutočne prítomné a nájdené.
Rýchlosť na RAM=1GB, CPU AMD X2 je skvelá, boot je pod 1 minutu.
Ale je to vlastne moja chyba, vzdy ked si instalujem nejaky system si vravym , ze /boot, bude samostatny oddiel, a vzdy na to aj tak zabudnem. Na co uz, hadam su na to nejake prasky. :)
Takze PClinuxos sa uz taha, a odskusame. Po ani neviem akej dlhej dobe budem mat nedebianoidny system...
"ide sa do lesa, .rpm traste sa..."
apt-get install aspell-sk kde-i18n-sk locales-sk mozilla-firefox-sk mozilla-thunderbird-sk myspell-sk_SK openoffice.org-l10n-sk
Inak mi to ušlo, za čo sa autorovi ospravedlňujem.
http://www.abclinuxu.cz/blog/Espblog/2007/6/19/184120
Mimochodem, už m tu v diskusi někdo citoval, aniž by uvedl zdroj.
K článku bych jen doplnil drobnost ohledně repozitáře: NECHTE VŽDY JEN JEDEN MIRROR AKTIVNÍ. V žádném případě tu neplatí, čím více, tím lépe. Zaškrtnutí více než jednoho zrcadla může vést (většinou vede) ke kolizi při stahování balíčků.
Vďaka za článok a návod!
Chcel som oskusat linux ako taky, vybral som si PCLinuxOS, a pri bootovani (este z live CDcka) sa mi zasekne pri loadovani nejakych obrazkov. Iso bolo stiahnute z ofic. webu, skusal som to prepalit, neuspesne. Neviem v com je problem. Nemam (momentalne) moznost CD otestovat na inom PC. Moje PC: AMD 1,6 GHz, Nvidia GeForce FX 5200, 778 MB RAM, CD-ROM TSSTcrop SH-S202J.