Do oficiálneho vydania KDE4 ostáva už len niekoľko dní. V tejto recenzii skúsim priblížiť pár noviniek, ktoré nás čakajú.
Inštalácia
Rozhodol som sa pre inštaláciu nového KDE zo zdrojových kódov. Tento spôsob inštalácie rozhodne nie je vhodný pre začiatočníka. Ak by ste sa predsa len rozhodli pre tento spôsob inštalácie, podrobný návod nájdete na techbase.kde.org. Pre nedočkavcov, ktorým sa nechce KDE inštalovať tu existuje služba KDE4Daily. Stačí nainštalovať QEMU, stiahnuť obraz a spustiť qemu kde4daily-verzia-qcow.img -m <veľkosť RAM pre qemu>
Prvý štart
Na rozdiel od KDE3 nás pri prvom štarte neprivíta žiaden sprievodca úvodným nastavením. Namiesto toho nabehne plnohodnotný desktop so štandardne zapnutými efektmi. Zatiaľ som nenašiel možnosť, ako vypnúť priehľadnosť tak, aby priehľadné prvky vyzerali elegantne. Po vypnutí efektov sa pozadie všetkých polopriehľadných prvkov zmení na čierne. Štandardne je prostredie nastavené na čo najlepší vzhľad. Prvý štart bol dosť pomalý, ale ďalší už bol na úrovni KDE3.
Štartovacia obrazovka KDE4
Používanie KDE
Tu sa pokúsim stručne popísať, ako vyzerá práca v KDE4. Nebudem sa zameriavať na rýchlosť samotného prostredia, ani na chyby. Cieľom je ukázať to, čo už funguje. Verím, že mnohé vecí, ktoré by som teraz kritizoval, budú do vydania KDE4 opravené.
Konsole
Prvý program, ktorý som v novononainštalovanom prostredí spustil, bola samozrejme konzola. Štandardné pozadie bolo zmenené z bielej farby na moju obľúbenú čiernu. Možnosti nastavenia sú približne rovnaké ako v staršej verzii. Veľkých zmien sa ale dočkalo používateľské prostredie. Nastavenia sú veľmi pekne usporiadané v niekoľkých prehľadných dialógoch. Ďalšou novinkou je rozpoznávanie URL v konzole. A rýchlosť je vynikajúca aj pri nastavení neobmedzenej histórie.
KWrite
Ďalšia aplikácia, s ktorou veľmi často pracujem, je kwrite. U KWrite nemôžem povedať, že by som zaznamenal radikálnu zmenu GUI. Menu a nastavenia sú podobné tým v KDE3. Najviac sa mi zapáčilo zabaľovanie kódu. Nielen, že veľmi efektne vyzerá, ale farebne odlíšené úrovne sú omnoho prehľadnejšie než symboly + / -. Veľmi príjemným zlepšením je nový dialóg na vyhľadávanie / nahradenie textu. Začiatočníkom ponúka jednoduché ovládanie, pokročilí môžu využiť regulárne výrazy.
Na KWrite ma zaujala ešte jedna drobnosť - podpora diakritiky. Napriek tomu, že som mal nastavený font, ktorý nepodporuje slovenské znaky bola diakritika zobrazená korektne. Namiesto štandardného fontu boli slovenské znaky zobrazené iným fontom. Neviem síce, či to je vlastnosť KWrite, alebo Qt, ale v každom prípade to vyzerá omnoho lepšie, ako keby mali byť zobrazené nezmyselné znaky.
Plasma
Plasma je asi najzaujímavejšou súčasťou KDE4. Pravdepodobne v čase vydania KDE4 bude v stave, ktorý by som nazval betaverziou. Výkon plasmy je výrazne vyšší ako superkaramba + kdesktop. Plasmoidy je možné presúvať po ploche bez toho aby bolo vidieť prekresľovanie pozadia. Spolupracuje so správcom okien kwin. Vďaka tomu je možné klávesovou skratkou presunúť plasmoidy nad štandardné okná.
Plasmoidy sa dajú po ploche ľubovoľne presúvať, niektoré sa dajú zväčšovať / zmenšovať, alebo dokonca otáčať. Plasmoidy sa dajú písať v rôzných programovacích jazykoch, napr. javascript. Komu sa ale viac páčila superkaramba nemusi smútiť. Superkaramba je aj v KDE4 a funguje dokonca ešte lepšie ako v KDE3.
Panel je na rozdiel od plasmoidov zatiaľ absolútne nenastaviteľný. Nie je možné zmeniť jeho veľkosť, pozíciu, pozadie, dokonca sa nedá zmeniť ani pozícia prvkov. Applety v paneli už nemusia byť napísané v C++ ako to bolo v KDE3. Panel je v KDE4 súčasťou Plasmy, preto sú applety v paneli štandardné plasmoidy.
KWin
Bezo zmien nezostal ani správca okien KWin. Na prvý pohľad sú nastavenia takmer identické so starou verziou. Pribudla ale jedná nenápadná položka Desktop Effects. KWin už má podporu efektov podobne ako beryl / compiz. Efektov zatiaľ nie je veľa a ani konfiguračné možnosti nie sú práve ideálne, ale základné funkcie ako zoznam okien, náhľady na okná v taskbare, alebo náhľady plôch tam nechýbajú. Väčšina efektov pracuje aj bez grafickej akcelerácie. Dajú sa nastaviť aj také detaily ako stmavenie okien na pozadí bez toho aby bola funkčná akcelerácia, alebo priehľadnosť.
Konqueror
Hlavným správcom súborov sa v KDE4 stal Dolphin. Napriek tomu Konqueror neprišiel o túto funkciu a dá sa použiť ako správca súborov. Primárne je ale Konqueror určený na prehliadanie internetových stránok. Zatiaľ je ako renderovacie jadro použité KHTML, v budúcnosti bude pravdepodobne nahradené jadrom WebKit. KHTML má vynikajúcu podporu xhtml, css2, čiastočne css3. Funkcie, nastavenia a celé GUI je takmer identické so starým Konquerorom. Nechýba tam podpora profilov, adblock a ďalšie funkcie spríjemňujúce prehliadanie internetových stránok.
Dolphin
Dolphin vystriedal konqueror ako hlavný správca súborov. Na rozdiel od svojho predchodcu má jednoduchšie ovládanie. Vzhľadom aj ovládaním sa podobá na nautilus z GNOME. Okno sa dá rozdeliť na 2 panely pre jednoduchšiu správu súborov. Nevhodne vyriešené je podľa mňa filtrovanie súborov. Filtrovať súbory sa dajú zatiaľ jedine pomocou regulárnych výrazov.
Dolphin používa technológiu KIO (KDE Input/Output), vďaka ktorej môže spravovať vzdialené súbory cez ftp, ssh, smb a pod. Túto technológiu nepoužíva len Dolphin, ale väčšina aplikácii v KDE. Preto nie je problém napr. písať niečo v kate na ftp serveri rovnako, ako keby bol editovaný súbor priamo na lokálnom disku.
System Settings
K zmenám došlo aj v nastaveniach systému. KControl nahradí v KDE4 System Settings. Skladá sa zo samostatných modulov rovnako ako KControl, takže je možné spúšťať moduly pomocou kcmshell4 <názov modulu>. Nastavenia sú takmer identické s nastaveniami v KDE3. V niektorých moduloch (napr. správa fontov) bolo zjednodušené GUI. Ale aby som len nechválil, musím povedať, že nový dialóg na nastavenie klávesových skratiek je veľmi neprehľadný a odfláknutý.
Nové technológie
KDE4 je doslova nabité novými technológiami. Nie je v rozsahu tohto článku popísať podrobne všetky tieto technológie. Preto popíšem len malú časť toho, čo KDE4 bude mať pod kapotou.
Nepomuk
Nepomuk alebo presnejšie povedané NEPOMUK-KDE je implementácia štandardu a API Nepomuk pre sémantický desktop. Nepomuk dokáže používať niekoľko druhov metadát. V prvom rade sú to metadáta vytvorené používateľom. Ďalším druhom metadát sú metadáta uložené priamo v súboroch, napr. tagy v audio súboroch. Nepomuk nielen, že pracuje s metadátami, ale aj so vzťahmi medzi dokumentmi. Napríklad pri uložení súboru z internetu sa zdrojová adresa definitívne stratí. Vďaka tomu, že KDE aplikácie budú mať možnosť vytvárať nové metadáta sa vzťahy medzi dokumentmi nestratia a budú sa dať ďalej použiť.
Phonon
Multimediálny framework Phonon si nedávno adoptoval Trolltech. Mal by byť štandardnou súčasťou Qt4.4. Phonon je plnou náhradou za arts, s ktorým sa už v KDE4 nestretneme. Phonon poskytuje jednotný prístup k frameworkom ako GStreamer a Xine. Umožňuje zmeniť multimediálny framework priamo počas behu aplikácie.
Solid
Solid je framework, ktorý poskytuje jednotné API pre prístup k zariadeniam. Solid využíva už existujúce aplikácie (Networkmanager, HAL). Solid rovnako ako KDE4 je multiplatformový, a preto bude fungovať aj na OS X a Windows.
Záver
Vydanie KDE4 je pre používateľov Linuxu jednou z najočakávanejších udalostí roku 2008. Nechcel by som KDE4 hodnotiť pred oficiálnym vydaním, poviem len, že ma príjemne prekvapilo a celú recenziu som písal práve v ňom.
tak si dej studenou sprchu, ať vydržíš čekat ještě aspoň půl roku, protože současný stav KDE4 je dosti sračkoidní, autor v této "recenzi" (sic!) většinou jenom vychvaluje, co funguje, ale zamlčuje, co nefunguje - jak se dozvíš dále v této diskusi například nástroj pro nastavení panelu neexistuje, použití s více monitory je sázka do loterie, spousta aplikací padá, je tam kopec nedodělků "pod kapotou" (mě osobně hodně štve například bug 153582 a bug 153929), a vývojáři se k tomu všemu staví dosti zvláštním způsobem ...
pomoci sa avsak nikdy nebranime, takze v pripade zaujmu mi kludne napiste - mail najdete na kde-sk.skosi.org a mozete sami pripojit ruku k dielu.
jose, koordinator prekladov
ale kedy to bude, tak to neviem...
...Panel je na rozdiel od plasmoidov zatiaľ absolútne nenastaviteľný. Nie je možné zmeniť jeho veľkosť, pozíciu, pozadie, dokonca sa nedá zmeniť ani pozícia prvkov...
to znamena ze hlavny panel je zatial pevny-nemenny? Absolutne nic sa s nim neda robit?
Ale defaultny vzhlad si polepsilo KDE 4 o dost. Vypada to ze KDE sa chce vyrovnat, ba co viac, predbehnut jehoVISTU co sa tyka eye-candy :) a dari sa im to dle meho nazoru
> Dajú sa pridávať / odoberať plasmoidy.
Okrem hlavného panelu používam ďalší panel, do ktorého som presunul systray a pridal knewsticker. Bude niečo také možné v KDE4?
"KDE 4.0.0 is not KDE4" , myslim ze si este pockame , ale asi to je na dobrej ceste k uspechu
Inak pekny clanok, ja sa na KDE4 tesim uz odkedy vyhlasovali, ze ma vyjst v oktobri minuleho roku.
~/.kde
, KDE4~/.kde4
, takže nie je problém ich mať spustené aj spoločne. Dajú sa samozrejme kombinovať aj aplikácie z KDE3 a KDE4, len treba počítať s istým časom, ktorý trvá načítanie knižníc.Firefox, Thunderbird, Evolution, Pidgin, OpenOffice, Mplayer, Gimp, GnomeBaker, Deluge, Compiz...
Mplayer nie je GTK, ostatné by som netvrdil, považujem konqueror za kvalitnejší browser než firefox, na PIM mam kontact, openoffice má vlastný engine, GnomeBaker považujem za slabú náhradu K3B, Deluge nepoznám, Compiz je podľa mňa blbosť. Všeto je len vecou pohľadu.
mimochodom nie som fanatik, ktorý používa len qt alebo len gtk, u aplikácii mi je jedno v akom toolkite sú napísané.
+ nevidim dovod preco pouzivat GTK ked vsetky dobre apps ktore pouzivam su QT :)
Konqueror, Kontact, Kopete, OpenOffice (ale tak ked chces QT tak potom KOffice), kmplayer (i ked osobne pouzivam konzolovy mplayer co je IMHO da best), K3B, ktorrent, beryl/compiz-fusion ... :)
No Flame, iba hovorim ze take iste apps existuju aj pre KDE aj pre Gnome, Osobne pouzivam napriklad FF & Gimp, ale kopete a kontact by som za nic nevymenil napriklad :)