Väčšina začínajúcich používateľov Linuxu má problém s podporou v distribúciách, ktorá z licenčných dôvodov v danom distre chýba. Či sa už jedná o multimédiá, prehrávanie DVD, pluginy pre internetové prehliadače. Medzi linuxové distribúcie patrí aj brazílsky Linux Mint (aktuálna verzia 2.2 "Bianca"). Je založený na obľúbenenej distribúcii Ubuntu, na rozdiel od ktorého však už v základnej inštalácii obsahuje spomínanú podporu a jeho release verzie vychádzajú každé 1-2 mesiace v závislosti od inovácií.
1. Zoznámenie
Portál DistroWatch.com uvádza o Linux Minte: Linux Mint is an Ubuntu-based distribution whose goal is to provide a more complete out-of-the-box experience by including browser plugins, media codecs, support for DVD playback, Java and other components. It is compatible with Ubuntu software repositories.
2. Inštalácia
Inštaláciu spustíte z Live CD (stiahnuť) kliknutím na zástupcu Install na ploche. Samozrejme, že musíte mať predstavu, ako chcete využívať diskové oddiely a podľa toho si disky rozdelíte. Celá inštalácia je intuitívna a prebieha v grafickom prostredí v šiestich krokoch:
Krok 1 z 6: VITAJTE
Zvolíte jazyk, v akom chcete distribúciu používať
Krok 2 z 6: KDE SA NACHÁDZATE
Nastavíte časové pásmo, v ktorom sa nachádzate
Krok 3 z 6: ROZLOŽENIE KLÁVESNICE
Nastavíte si rozloženie klávesnice
Krok 4 z 6: KTO STE
Zadáte meno, prihlasovacie meno, heslo, názov počítača
Krok 5 z 6: ZVOĽTE DISK
Pomocou programu Gparted nastavíte disky
Krok 6 z 6: INŠTALÁCIA JE PRIPRAVENÁ
Zobrazí nastavenia pred inštaláciou - > Install
Po skončení inštalácie potvrdíte reštart, po ktorom budete mať možnosť vybrať inštalačné CD z mechaniky a ukáže sa vám po prihlásení nainštalovaný desktop. Na mojom notebooku HP nx9020 (512 MB RAM) trvala inštalácia 12 minút.
3. Vylepšenia desktopu
Tvorcovia Biancy sa snažili desktop priblížiť bežnému používateľovi, čo vidieť na rôznych grafických nadstavbách. Spomeniem napríklad Linux Mint Menu, Linux Mint Control Center, mintDisk, mintDesktop. Čo sa týka prispôsobenia tém, chýbajú obľúbené Tango ikony, vyriešil som to skopírovaním ikon z Ubuntu. Screenshoty desktopov s týmito vylepšeniami a históriu distra si môžete pozrieť aj na stránkach Linuxu Mint.
4. Programová výbava
Na úkor niektorých balíkov oproti Ubuntu obsahuje Bianca najmä balíky, ktoré vo väčšine distribúcií najmä kvôli licenciám po základnej inštalácii nenájdete. Spomeniem tie najdôležitejšie.
Podpora multimédií: libdvdcss2, libxine1, libxine-extracodecs, w32codecs
Prehrávače: amarok, mplayer, amarok-xine, totem-xine
Podpora webových prehliadačov: flashplayer-nonfree, flashplugin-nonfree, sun-j2re1.5
Ovládače: ndiswrapper, ntfs-3g
Plus niekoľko ďalších: napr. linux-headers, nautilus-open-terminal, unrar.
5. Dodatočné balíky
Na jedno CD médium sa kvôli spomínanej podpore nezmestili balíky, ktoré sú potrebné na ďalšie plnohodnotné používanie tejto distribúcie. Keďže Bianca je založená na Ubuntu Edgy a využíva rovnaké repozitáre, v Databáze znalostí si môžete pozrieť programový výber a prípadne doplniť, čo potrebujete. Sources.list so zdrojmi je v Biance už pripravený, stačí ho aktualizovať z internetu príkazom sudo apt-get update, prípadne môžete predtým zakomentovať repozitáre so zdrojákmi, doplniť ďalšie zdroje.
Odporúčam pridať najmä programy - Adobe Reader, Downloader for X, Gimp a Gnomebaker:
sudo apt-get install acroread d4x gimp gnomebaker
Plus podporné balíky - Lame enkodér, Midnight Commander, Microsoft fonty, prekladače kódu:
sudo apt-get install build-essential lame mc msttcorefonts
Jazykovú podporu pridáte cez Linux Mint Menu alebo príkazom:
sudo apt-get install language-pack-gnome-sk language-pack-gnome-sk-base language-pack-kde-sk \ language-pack-kde-sk-base language-pack-sk language-pack-sk-base language-support-sk
Bianca obsahuje najnovší OpenOffice.org 2.1, ale repozitáre zatiaľ obsahujú slovenskú lokalizáciu len v staršej verzii 2.0.4. Ak chcete používať v tomto kancelárskom balíku slovenčinu, stiahnite zo stránok OpenOffice.org balík s lokalizáciou.
6. Záverom
Asi po týždňovom používaní Linuxu Mint 2.2 som došiel k záveru, že táto distribúcia je vhodná pre všetkých, ktorí sa nechcú zdržiavať nahadzovaním multimédií a rôznych podporných balíkov. Chcú mať moderné distro s novým softvérom založenom na debianovskom správcovi balíkov APT. Jednoducho je to vylepšené Ubuntu, ktoré vrelo odporúčam. V každej novej verzii sa objavujú nové inovácie, ktoré umožňujú pohodlnejšiu prácu. Tak ako iné distribúcie, aj Biancu si viete prispôsobiť tak, aby vám jej desktop maximálne vyhovoval:
Za negatívum považujem to, že Bianca obsahuje audio prehrávač Amarok, ktorému niekedy najmä po opätovnom spustení prestane reagovať menu a nezobrazuje sa dock ikona v systémovej lište. Preto odporúčam audio prehrávač Audacious založený na GTK knižniciach. Narozdiel od XMMS alebo Beep Media Playeru sa aktívne vyvíja. Repozitáre nájdete v Databáze znalostí.
Nastavenie prípojných parametrov pre disky spravuje grafická nadstavba mintDisk (viď screenshot), ale USB disk s NTFS súborovým systémom sa nepripojil s ovládačom ntfs-3g a zápis nebol možný, čo sa však dá vyriešiť editáciou fstab, v Ubuntu Edgy to funguje na jednotku.
MintDisk
7. Hodnotenie
+ moderné rýchle distro
+ podpora multimédií
+ pluginy pre web browsery
+ využíva Ubuntu repozitáre
- MintDisk nepracuje s ntfs-3g
- lokalizácia OpenOffice.org
- Amarok niekedy nereaguje
add2> hned po instalacii si odinstalujte beagle - bude vas otravovat nezmyselnymi procesmi....ktore znacne po urcitej dobe zatazuju CPU
add3 > gnome-commander pada....po par dnoch pouzivania a nepomoze ani preinstalacia...
Beagle sa dá vypnúť cez menu Search & Indexing, prípadne zakázať túto službu v Sedeniach. A čo sa týka Gnome-Commanderu, mne ide spoľahlivo.
deb http://www.linuxmint.com/repository bianca/
Pre viac info tu je engine gnome-look a temy si potom musite stiahnut z gnome-look ale tie ktore vyuzivaju murrine engine.
Hlavna stránka murrine a candito enginu cimi's off.web
Zober si koľko verzií Linux distier už existuje, tých pár Ubuntu-ov nikoho nezabije. Napríklad Mepis je odvodený taktiež z Ubuntu a v Amerike je veľmi obľúbený.
Je to sranda mat linux, vsetko, naozaj vsetko sa da upravit podla potrieb uzivatela. Teraz ked mi konecne bezi system ako hodinky by sa to zislo aj zalohovat...ale to si uz radsej dockam na Fiesty Fawn.
mam Thinkpad T-30 a frci mi tam wine,qemu aj s mojimi zvieratkami co si tam chovam-
moje najoblubenejsie minix-3 .staci upravit zdroje.http://debian.nfo.sk/
sudo apt-get install tango-icon-theme tango-icon-theme-common
Prípadne ak preferujete Tangerine (Tango v oranžovom), pridáte príkazom:
sudo apt-get install tangerine-icon-theme