- Desktop a WM
Pri práci na svojom desktope, si určite občas hovoríte, toto je tu zbytočné, toto mi tu zas chýba. No a teraz si predstavte že všetko bude tam kde chcete, desktop sa bude správať ako chcete. Ušetrí vám to kopec námahy a vy dokážete efektívnejšie pracovať, prípadne sa len tak zabávať. Čas strávený úpravami strávite len raz, ale denno denne sa vám to vráti. Budem písať len kratšie články aby vás to nenudilo ale skôr zabávalo ;) Budem sa vždy snažiť vyriešiť aspoň jeden problém. V komentároch sa môžete pýtať na to čo vás trápi a ja to môžem použiť ako námet pre ďalší článok.
Inštaláciu IceWM sme si ukázali minule. (http://linuxos.sk/clanok/vytvorte-si-desktop-pod-svojich-predstav-ii-diel/) Tu je pár nastavení z prvého dielu (http://linuxos.sk/clanok/vytvorte-si-desktop-pod-svojich-predstav/). Pripomínam že tieto nastavenia sa dajú použiť vo veľkom množstve EWMH kompatibilných správcoch okien Mutter (Gnome), KWin (KDE), OpenBox, FluxBox a ďalších. Nezaručujem že pokiaľ sa WM pýši EWMH ho aj splňuje.
Takže začneme úplnou zbytočnosťou a to je pozadie. Každý má nejaké to svoje obľúbené, na jeho zmenu nám slúži príkaz hsetroot. Pokiaľ chceme dať pozadie ako obrázok môžeme napísať
hsetroot -extend Obrázok.jpg
Namiesto extend môžeme použiť aj center, cover, tile, full, fill. Aby som zbytočne neotravoval s maličkosťami, tak si naštudujte čo ktorý prepínač robí v man hsetroot.
Pokiaľ chceme použiť nejakú farbu a nie obrázok, napríklad moju obľúbenú čiernu napíšeme:
hsetroot -solid "#000000"
Farby sa mixujú ako RGB (červená, zelená, modrá, každá po dva bajty, zápis šestnástkový 0 až F).
Kto ma rád farebné prechody:
hsetroot -add "#003300" -add "#00FF00" -add "#000000" -gradient 0
Prepínač -add pridáva farby v uvedenom prípade sú tri, prvá je hore tmavo zelená, druhá (v strede obrazovky) svetlozelená a tretia čierna. Parameter gradient udáva natočenie v stupňoch. Je tam viacero možností zas odporúčam nazrieť do manuálových stránok.
Na záver MLP rainbow:
hsetroot -add "#FF0000" -add "#0000FF" -add "#00FF00" -add "#FFFF00" -add "#FF0000" -gradient 240
IceWM pri štarte spúšťa skript ~/.icewm/startup. Takže doňho môžeme písať skripty ktoré sa majú vykonať po prihlásení sa do systému (xiek). Pokiaľ chceme jednoducho meniť obrázok pozadia tak si do startup napíšeme
hsetroot -extend Obrázky/plocha*
Ak hocijaký obrázok vložíme do priečinka Obrázky a pomenujeme ho plocha.jpg, plocha.png, tak sa nám pri ďalšom prihlásení zobrazí ako pozadie.
Pretože sme poriadny hackri a ťaháme sa za párky kto má väčší uptime, tak si to hodíme v minútovom intervale priamo na plochu.
Recept:
- Jeden Cron
- Jeden zásah do Crontabu
- Pridáme pár riadkov shellu, no vlastne tri
- Ochutíme právami na spustenie
Otvorime si textový editor a doňho napíšeme:
#!/bin/bash
convert -size 1600x1200 xc:\#000000 -font Palatino-Bold -pointsize 51 -fill \#CCCCCC -draw "text 30,70 '`uptime`'" ~/wall.png
sleep 3
/usr/bin/hsetroot -extend ~/wall.png
V xc:\#000000 si nastavíte farbu pozadia, veľkosť 1600x1200 si zmeňte na svoje rozlíšenie, s -pointsize si zmeníte veľkosť fontu, s -fill \#CCCCCC si nastavíte farbu textu, v "text 30,70... si nastavíte odsadenie textu od ľavého horného okraja. (Farby sú zas RGB)
Súbor uložíme ako change_wall.sh. Pridáme mu spustiteľný príznak chmod +x change_wall.sh. (Tajne dúfam že stále pracujeme v terminály vo svojom domovskom priečinku)
Nakopneme terminál a napíšeme tam:
crontab -e
Pravdepodobne budeme vyzvaný na výber svojho obľúbeného terminálového editora, pokiaľ žiadny nepoznáme vyberieme si nano.
Pridáme tam jeden riadok:
* * * * * DISPLAY=:0.0 sh ~/change_wall.sh
Do terminálu kopírujeme (väčšinou to funguje) Ctrl+Shift+V.
Stlačíme ctrl+X, potom Y a nakoniec stlačíme klávesu Enter.Týmto sme nastavili že každú minútu sa nám spustí skript s našou zmenou pozadia.
V komentároch napíšte otázky na hocičo čo vám nieje jasné, kto sa nepýta nič sa nedozvie a mne fakt nerobí problém odpovedať. Samozrejme si nezabudnite posťažovať čo vám v tom vašom distre vadí aby som tu mal inšpiráciu na ďalšie diely.
Schválne som neuviedol niektoré detaily, aby ste tu mohli nadávať že vám to nejde :) Takže pokiaľ vám niečo z toho nepôjde veselo sa pýtajte prečo.
Ako tak vidim tak by som asi aj okostoval z toho tvojho sudka :)
Ja som si vyrastal najprv v Gnome a hned som presedlal na lepsieho kona KDE ale celkom ma to tvoje uputalo jednoduchosti a moznosti si ho plne prisposobit.
Určite to stojí za vyskúšanie. Človek sa pri týchto veciach dosť naučí a rád by som niekomu odovzdal skúsenosti aspoň z toho mála čo viem.
Napíšem ďalší článok a hodím tam aj moje konfiguáky s popisom čo kde sa nastavuje. Som rád že aspoň jeden človek sa našiel ktorý nieje spokojný s uniformitou desktopu od vizionárov a viac menej som vedel že to budeš práve ty :) Na akom distre si teraz najčastejšie?
:) Je dobre odovzdavat vedomosti, a ja ich velmi rad zuzitkujem :)
Tak isto budem velmi rad dalsiemu clanku, dnes to nahodim do desktopu. Mam po segre volny laptop na testovanie tak hura do toho!
Ja praveze velmi rad modifikujem desktop a KDE mi prislo celkom vhodne lenze ma uz prestava bavit-vycerpal som vsetko co sa dalo...
Momentalne v praci frcim na Minte 17 KDE a doma na PC mam Manjaro KDE a teraz na laptop nahodim asi nejake Debian like distro koli tomu IceWM.
Po distro turistike musím uznať že Ubuntu ponúka najlepší pomer medzi aktuálnym softvérom a stabilitou v binárnych distribúciach. Je to proste vyladený Debian testing. Sú tam veci ktoré si poľadím sám a momentálne mi úplne vyhovuje.
V IceWM je teraz jeden problém voči QT5, v zdrojákoch je to už opravené, len v Ubuntu je ešte stará verzia, tak skúsim zatlačiť na správcu, aby aplikoval patch.
No a keď bude čas, tak dopíšem skript, ktorý z Ubuntu spraví Icebuntu ;) Inak IceWM po default inštalácií vyzerá hrozne, ale je doňho veľa pekných tém, ja som si vytvoril svoju, aj na to spravím návod, je to úplne easy.
Ano neostava mi nic ine len suhlasit. Ubuntu je velmi dobre vyladene len neviem, nieco mi na tom nesedi. Asi to ze to je uz ukukany system :)
No tak na to Icebuntu si veeelmi rad pockam. To bude pecka. Dnes som to skusal na Minte a nevypada to spatne. Len tvoje configy mi robili nepekne veci tak som sa pustil do dokumentacie a skusam neake vytvori. Ale to bude asi tym Mintom...
Dokumentácia IceWM patrí k tým lepším a má veľmi pekné popisy priamo v konfiguračných súboroch.
Pokiaľ spravíš to čo ja mám v skripte tak už tak moc okukaný neostane.No jo, to Ice je fakt velmi dobre. Este som len na zaciatku a uz tu je vela moznosti jak veci pozmenit.
Ja používam icewmbg, je súčasťou IceWM ale ten hsetroot vyzerá lepšie. Icewmbg ma po pravde problém s LXpanelom, zanecháva artefakty pri zmene obrázka. vďaka za tip, nepoznal som to doteraz.
Nástroje okolo IceWM robil kde kto, ja ich osobne nepoužívam a nemám o nich ani moc vysokú mienku. Inak nieje zač.