premenovanie usb

Sekcia: Ostatné 08.10.2007 | 00:07
Avatar norbert.m greenie  Používateľ
poradí mi niekto ako premenujem usb kľúč??? píše mi že nemám dostatočné oprávnenia...
asi divná otázka... dík za odpovede
    • Re: premenovanie usb 08.10.2007 | 01:17
      Avatar borg Fedora  Administrátor
      myslis ako subor, ktorym je reprezentovany v /dev? si musis napisat pravidlo pre udev. viac napriklad tu
    • Re: premenovanie usb 08.10.2007 | 02:07
      WlaSaTy   Návštevník
      myslíš menovku disku (volume label)?

      • Re: premenovanie usb 08.10.2007 | 14:19
        Avatar norbert.m greenie  Používateľ
        Myslím názov ktorý sa zobrazí na ploche pod ikonou...
        • Re: premenovanie usb 08.10.2007 | 15:30
          Avatar Jaroslav Bernát BackTrack 3  Používateľ
          však ten ide jednoducho zmeniť premenovanim namountovaného zariadenia ...
          ked nevieš, tak nefušuj
          • Re: premenovanie usb 09.10.2007 | 00:03
            Avatar norbert.m greenie  Používateľ
            neviem či som skúsil všetko ale cez kontextové tlačítko mi to nejde...
            • Re: premenovanie usb 09.10.2007 | 09:11
              WlaSaTy   Návštevník
              no ono v tomto prípade sa jedná o dve maličkosti.
              1. linux povolí priamy zápis na blokové zariadenie len správcovi systému (prípad zmeny volume label) alebo ak sú znásilnené práva zápisu na súborový systém pri diskoch ktoré nepoznajú prístupové práva alebo ich nemajú synchronizované s unixom (usb klúče/disky s FAT alebo NTFS)
              2. ak nie je uvedená menovka/volume label pri disku v rámci súborového systému tak ho linux hotplug nazve nejako "removable" alebo "flashdisk" poprípade "camera" alebo tak nejak

              Toto môže pomýliť užívateľov ktorý sú zvyknutý že majú disky v súborovom manageri (nautilus konqeror alebo exprdel.exe) zotriedené podľa uvedenej nálepky či menovky. Zmeniť sa to dá rôznymi spúsobmi, jeden z nich je premenovať daný disk niekde vo winblows, ďalší je premenovať ho pod linuxom (netuším či to ide aj bez jeho preformátovania na požadovaný súborový systém) a posledný je upraviť hotplug tak aby sa oblasti z klúčenky s príslušným sériovým číslom pripájali tak ako človek požaduje.

              Teda ak sa jedná o tento prípad ale to neviem posúdiť, to info je veľmi strohé.
              • Re: premenovanie usb 10.10.2007 | 01:43
                Avatar norbert.m greenie  Používateľ
                No tak toho som sa bál že to budem musieť spraviť len vo windowse tam s tým nie je žiadny problém... Samotné premenovanie nie je pre mňa nejak dôležité ale chcel som to dokázať aj v mojom Ubuntu...
                • Re: premenovanie usb 10.10.2007 | 20:02
                  WlaSaTy   Návštevník
                  man mkdosfs
                  a tam je niečo s "-n volume-name". Problém je ten, že názov disku nie je jednoznačný, veď kto z nás má aspoň jeden USB disk nazvaný "films" alebo "filmy" takže sa v linuxe užívatelia opierajú večšinou o výrobné číslo harddisku (z fabriky) alebo ID súborového systému (vačšinou dátum a čas formátovania) a daný názov je im ľahostajný. Keď to pripoja tak sa im to buď automaticky pripojí alebo si to pripoja sami takže vedia čo a kde to je, na názve nezáleží.

                  Takže si prehraj dáta niekam inam, klikni na odpojiť a preformátuj si ten disk s Tebou preferovaným názvom. to bude asi najjednoduchšie. ale znovu opakujem, možno existuje aj možnosť zmey tej blbinky za behu ale s tým ja neposlúžim.

                  PS.: alebo môžeš navrhnúť Stanovi aby dal nejakú takúto utilitku ktorá by to zrobila za behu priamo do Greenie, aspoň sa do toho dostane niečo užitočné čo ocení aspoň niekto a nebude to tapeta alebo ikonka.
        • Re: premenovanie usb 10.10.2007 | 22:08
          Avatar Viliam Oravec Kubuntu 10.04 (MSI GX700PX)  Používateľ
          Neviem na akej vedomostnej úrovni si v linuxe. ale spustíš prehliadač s právami roota a prídeš do priečinka s plochou. Tam pomocou klávesz F2 premenuješ daný disk.
          Všichni mněli ruce od krve, jenom já hubu... :)
          • Re: premenovanie usb 14.10.2007 | 10:45
            Avatar norbert.m greenie  Používateľ
            tak už som to nejakým spôsobom dokázal a nemusel som ho ani formátovať... som rád že je to možné... zatiaľ som nenašiel vec čo by mi v Ubuntu 7.04 nešla...
            • Re: premenovanie usb 14.10.2007 | 11:51
              Avatar Jaroslav Bernát BackTrack 3  Používateľ
              skús sa tak hrať napr. s gentom a ak chceš donesiem ti rôzny hw či ho rozbeháš :D
              ked nevieš, tak nefušuj
              • Re: premenovanie usb 01.11.2007 | 10:53
                Avatar bum ubuntu 9.04  Používateľ
                No mna by to napriklad zaujimalo ako si to dokazal, lebo sa mi tiez nepaci, ze tam mam na ploche Disk, Disk 1 atd. Ak mozes skus popisat. Uz som skusal kadeco a furt nic. Dik

                Nikdo není bez chyby, i hovno má své mouchy.
                • Re: premenovanie usb 02.11.2007 | 00:14
                  Avatar Jaroslav Bernát BackTrack 3  Používateľ
                  niektorý ludia (ako napríklad ty ) by sa mohli naučiť písať do vhodních vlákien ;)
                  ked nevieš, tak nefušuj
    • Re: premenovanie usb 06.11.2007 | 10:39
      Avatar georw Ubuntu 12.04  Používateľ
      • Re: premenovanie usb 14.11.2007 | 22:07
        Avatar bum ubuntu 9.04  Používateľ
        Dakujem moc.
        Nikdo není bez chyby, i hovno má své mouchy.