Zaciatocnik - RedHat, Fedora alebo Mandriva

Sekcia: Aplikácie & Desktop 02.11.2007 | 18:51
Michal   Návštevník
Ahojte!
Chcem jednu z tychto distribucii a neviem ktoru mam nainstalovat... Planujem si kupit knihu kde je pribalene instalacne medium. Fedora a RedHat su spolu v jednej viac ako 1000 stranovej knihe a Mandriva je v inej 400 stranovej knihe ktora je aj tu v e-shope.
Chcel by som tento sposob ziskania aby som mal nejaky navod a aby som koli kazdej blbosti nemusel pisat na forum.
Poradi niekto? Linux som este nikdy nepouzival a planujem ho instalovat na notebook.
Dakujem za prip. pomoc!!!
    • Re: Zaciatocnik - RedHat, Fedora alebo Mandriva 02.11.2007 | 18:59
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
      zober si ubuntu alebo greenie, a sprievodcu krok za krokom mas na ubuntu.kayle.sk. stiahnutie a napalenie CD ci DVD ta vyjde na 10sk, a ak by si si chcel 66 stranovy navod vytlacit, tak to mas mozno 66 korun. Alebo si ho das na plochu a mas to zadarmo...

      fedoru alebo redhat - urcite nie. to skor mandrivu...
      • Re: Zaciatocnik - RedHat, Fedora alebo Mandriva 02.11.2007 | 20:23
        jaaa   Návštevník
        stano uz ti jebe ozaj s tych drobnych a reklamy sa trosku uvedom a nevtierkaj sa,greenie - prefarbene ubuntu boha ako to mozes ponukat ked ani nevies co ten system obsahuje a ak sa nieco vyskytne tak nevies co s tim,zamysli sa nad sebou

        //netvrdim ze som profik,ale na profika sa aspon nehram
        • Re: Zaciatocnik - RedHat, Fedora alebo Mandriva 02.11.2007 | 21:27
          ---   Návštevník
          konecne niekto na toho psycho...a Stana pritvrdil , tiez mi je z tych jeho nekonecnych kydov na gr...e

          Rozdiel toho zeleneho zvastu oproti ubuntu ,je ze je na ploche pochybny manual ,ktory ale neriesi nic!
          • Re: Zaciatocnik - RedHat, Fedora alebo Mandriva 02.11.2007 | 21:38
            Avatar Peter Ubuntu 14.04  Používateľ
            pocuvajte ma nie som tu dlho ale osobne invektivy sa mi nepacia a nadavky detto sa da to censored alebo inak, a ked tak sa teba podpisat, ja tiez mozem posalt do <> koho xcem inkognito, boze toto je take malixerne

            pokial ma niekto zapal nexajte ho ide svojou cestou, "ty" sa mozes rozhodnut inak, vzdy mas moznost volby

            da sa tema zamknut alebo nieco podobne ?

            thx

            prosim neragujte na moj nazor nie je dolezity je to ako vystrel sipom do vetra :-)
            kazdu xvilu dobry napad :-)
            • Re: Zaciatocnik - RedHat, Fedora alebo Mandriva 03.11.2007 | 01:42
              jaaa   Návštevník
              preto ze si tu kratko ho este nepoznas ale das si vyhladat slovo "ubuntu.kayle.sk" alebo "vesely manual" a bude ti na grrrc grc grrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrc
              • Re: Zaciatocnik - RedHat, Fedora alebo Mandriva 03.11.2007 | 08:16
                Avatar Peter Ubuntu 14.04  Používateľ
                cital som si ten manual a pomohol mi a vniesol ma do problematiky, aj ked davam prednost online pomoci napriklad cez icq, ale nikoho som takeho nemal :-( co by som privital
                kazdu xvilu dobry napad :-)
                • Re: Zaciatocnik - RedHat, Fedora alebo Mandriva 03.11.2007 | 08:42
                  Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                  tak ozvat sa mozes viacerim, ICQ mam napriklad tiez ja (aj ked mam radsej jabber). nevidim problem
          • Re: Zaciatocnik - RedHat, Fedora alebo Mandriva 03.11.2007 | 08:41
            Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
            nic neriesi? si si isty? necital si, nepouzil si, tak preco odsudzujes? a preco vlastne nenapises ty pre svoju oblubenu distribuciu? ano, chapem ze si dislektik ked nie si schopny podpisat sa, ale musis si to dokazovat kazdy den?
            • Re: Zaciatocnik - RedHat, Fedora alebo Mandriva 03.11.2007 | 11:04
              init_daemon   Návštevník
              Dislektik je schopny podpisat sa. Negramotny nie ;-) . Kedze uzivatelia "jaaa" a "---" vedia pisat vety tak su gramotni.

              Nie kazdeho bavi sa neustale prihlasovat, alebo pisat dlhe nick names.

              A btw. linux distribucia pre zaciatocnikov neexistuje. Kebyze su nejake pre zaciatocnikov, tak fora niesu plne otazok k opensuse, ubuntu, mandriva..... Ludia su ku*** lenive si informacie sami vyhladat. Radsej zaplavuju forum uplne banalnymi otazkami.
            • Re: Zaciatocnik - RedHat, Fedora alebo Mandriva 03.11.2007 | 12:58
              Avatar borg Fedora  Administrátor
              nejde o to ci sa podpisal alebo nie, ale o to ze povedal svoj nazor, s ktorym sa skoro stotoznujem.
        • Re: Zaciatocnik - RedHat, Fedora alebo Mandriva 03.11.2007 | 08:40
          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
          a ja sa na profika hram? nie som nim ani sa na neho nehram...
      • Re: Zaciatocnik - RedHat, Fedora alebo Mandriva 03.11.2007 | 09:14
        Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
        Prečo nie fedoru, alebo redhat?
    • Re: Zaciatocnik - RedHat, Fedora alebo Mandriva 02.11.2007 | 19:00
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
      vyskusaj si zegenie testik:

      http://www.zegeniestudios.net/ldc/index.php?lang=sk

      prelozil som ho aj do slovenciny
      • Re: Zaciatocnik - RedHat, Fedora alebo Mandriva 02.11.2007 | 21:41
        ---   Návštevník
        tomu hovoris preklad?

        Prekotúľajme sa na ďalšiu otázku :-)

        Šikuľka - viem čo, kde, kedy a ako :-)

        Ďalšia otázka sa už na Vás teší :-)

        už len pár veselých otázok :-)

        Tak a poďme veselo na ďalšiu otázku!

        Veľmi často sa stretávame s predinštalovaním Microsoft Windows na nových PC


        ---preco si myslis ze vsetci su na tvojej IQ urovni? Podla prekladu to vyzera ze mas tak 3-5 rokov (tomu prisluchajuca mentalna uroven)
        Takyto trapny preklad mozes vysmolit len ty! Strata casu.
    • Re: Zaciatocnik - RedHat, Fedora alebo Mandriva 02.11.2007 | 20:33
      Avatar Peter Ubuntu 14.04  Používateľ
      ja som presiel z xp na ubuntu, tiez ti to na zaciatok odporucam, iso ubuntu si stiahnes zadara napalis a nainstalujes a informacii na internete mas tolko ze si ix mozes aj mesiac citat v kuse :-D
      kazdu xvilu dobry napad :-)
    • Re: Zaciatocnik - RedHat, Fedora alebo Mandriva 02.11.2007 | 21:15
      Avatar restept Ubuntu 7.10, Mandriva 2008.0  Používateľ
      podobne odporucil by som Ubuntu....ale nemam zle skusenosti ani s mandrivou....
    • Re: Zaciatocnik - RedHat, Fedora alebo Mandriva 02.11.2007 | 21:24
      ---   Návštevník
      stiahni si navod na mandrivu 2007 , da sa urcite pouzit aj na najnovsiu. Nemusis to hned kupovat. A v pdf navode sa vcelku dobre hlada.
      • Re: Zaciatocnik - RedHat, Fedora alebo Mandriva 02.11.2007 | 21:37
        Avatar marci70   Používateľ
        ja som tiez zacal na MDV 2007.1 asi pred 4 mesiacmi a rozbehal som vsetok novy hardware pod tym. teraz mam 2008 PWP a je tak isto na tom. ten navod v pdf je super a pomoze ti vela v orientacii. skusal som aj ubuntu 7.10, SuSE 10.3, kubuntu, no tam som nijako nerozbehol wifi a bez netu si s linuxom v pr....
        • Re: Zaciatocnik - RedHat, Fedora alebo Mandriva 03.11.2007 | 08:44
          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
          tak tak... v PDF sa da cez ctrl+f vyhladat a je to hned, tlacena kniha taku funkciu nema...
          • Re: Zaciatocnik - RedHat, Fedora alebo Mandriva 03.11.2007 | 11:16
            init_daemon   Návštevník
            tlacena kniha ma ale funkciu "mozes si ma zobrat na zachod a tam citat" :D
            • Re: Zaciatocnik - RedHat, Fedora alebo Mandriva 13.11.2007 | 15:50
              Avatar Igor Čonka Xubuntu 18.04  Používateľ
              alebo: PDF suborom nepodlozis skrinu
              A dead thing can go with the stream, but only a living thing can go against it.
    • Re: Zaciatocnik - RedHat, Fedora alebo Mandriva 02.11.2007 | 22:01
      Avatar borg Fedora  Administrátor
      nahodou fedora je celkom fajn
      • Re: Zaciatocnik - RedHat, Fedora alebo Mandriva 03.11.2007 | 09:59
        Avatar 13th. Mandriva 2008  Používateľ
        Ano Fedora je celkom fajn, ale nie pre uplneho zaciatocnika. Zacinal som Mandrakom a o linuxe som nic nevedel. Teraz mam Mandrivu, a je to distro ktore ma dobry manual, a je jednoduche klikadlo. Ubuntu nema control center ktory by sa vyrovnal Mandrive. Najnovsie Ubuntu mi blblo, a tak mam len jedno distro, aj ked povodne som mal dualboot.
        • Re: Zaciatocnik - RedHat, Fedora alebo Mandriva 03.11.2007 | 12:03
          Avatar Tommy Angelo   Používateľ
          potvrdzujem ze najnovsie Ubuntu 7.10 je odflaknuta vec...Ale nie kaydemu blbne. Ale royhodne 7.04 al. 6.06 bola omnoho lepsia. Tesim sa na 8.04. Alebo roymzslam o openSusE
          • Re: Zaciatocnik - RedHat, Fedora alebo Mandriva 03.11.2007 | 12:59
            Avatar borg Fedora  Administrátor
            hm, sa mi zda ze kazde nove ubuntu bolo odflaknute...
            • Re: Zaciatocnik - RedHat, Fedora alebo Mandriva 03.11.2007 | 20:03
              Avatar d0N0 kubuntu  Používateľ
              Mne sa 6.10 oproti 6.06 nejako výrazne nepozdávalo, ale už v 7.04 bol rozdiel vcelku príjemný. Podľa ohlasov však ďalšie - 7.10 zrejme nepredstavuje výrazný posun vpred, ale len niekoľko zmien, pričom došlo k viacerým chybám (počul som zatiaľ viac kritiky ako chvály).
              • Re: Zaciatocnik - RedHat, Fedora alebo Mandriva 05.11.2007 | 19:25
                Avatar m4rtin.m   Používateľ
                je pravdou ze 7.10 ma moc neohurilo, ale musim priznat dve veci:

                - compiz je tu fakt dobre vyladeny na kazdodenne pouzitie
                - ten nastroj na nastavenie xorg.conf (System -> Sprava -> Screens and Graphic) je dost dobra vec. Vyberies si tam ovladac pre X, rozlisenie, rozlozenie monitorov. Dokonca sa automaticky spusti namiesto tej blbej modrej obrazovky ked ti nenabehne Xko. Tym padom totalne odpadla nutnost rucnej editacie xorg.conf


                • Re: Zaciatocnik - RedHat, Fedora alebo Mandriva 15.11.2007 | 19:36
                  Krakos   Návštevník
                  v tomto by som ti rad oponoval, snazim sa vytvorit dualhead uz troska dlhsie, este sa s tym trapim ale ked som to skusal cez klikatka tak bolo mozne zmenit tam len 4 veci a aj tak cele X po zmene padli. Je mozne to mat LEN tak ako je to po installe. Takze misel som vsekto robit cez terminal a tam mi to zatim padlo iba 2x, aj to bola xyba medzi klavesnicou a stolickou preklepom....
                  zatial co to klikanie, strach a hroza....
                  neoponujem, len informujem o skusenostiach s tymto....
        • Re: Zaciatocnik - RedHat, Fedora alebo Mandriva 13.11.2007 | 21:26
          Avatar Pavol XV U910-32b (Ubuntu 9.10 32bit)  Používateľ
          No neviem ci som to dobre pochopil ale Control center sa da zapnut v Ubuntu (Upravit ponuku menu: System->Predvolby a zaskrtnut Control centrum).
          <o> http://zaweli.yw.sk/ Pavol XV
    • Re: Zaciatocnik - RedHat, Fedora alebo Mandriva 03.11.2007 | 12:41
      Avatar Fridolín Pokorný Fedora 21  Používateľ
      Zaciatocnik - RedHat, Fedora alebo Mandriva tak potom Kubuntu !
      Ale som pocul, ze to ma nejake problemy na laptope s diskom, ale ze sa to da odstranit. Momentalne by som ti odporucil asi Kubuntu - ak mas samozrejme net. Stanov manual ti pomoze a nemusis pisat do fora :-)
      • Re: Zaciatocnik - RedHat, Fedora alebo Mandriva 03.11.2007 | 16:47
        ----   Návštevník
        No, nevidím tu nikde SuSe
        Otázka - aký má stroj a či sa chce hrať - v prvom rade doslova a ak nie a myslí to vážne tak SuSe - mám najmenej problémov. Najviac som sa potkýnal pri MDV 2007 a dovolím si poznamenať, že 2006 fachala lepšie/u mňa
        • Re: Zaciatocnik - RedHat, Fedora alebo Mandriva 03.11.2007 | 17:28
          Michal   Návštevník
          Fiha necakal som tolko odpovedi...
          Podarilo sa mi najst vela zaujimavych linkov a rozhorol som sa ze si necham poradit akukolvek distribuciu. Zatial som vsak rozhodnuty pre mandriva 2008. Nevie niekto aky je rozdiel medzi 2008 a 2008 powerpack?
          Chcel by som to nainstalovat na notebook: Core 2 Duo T7100 (64 bit), 2GB ram, ATI mobility radeon HD2600, 160GB disk (chcem dualboot), Wi-Fi... Presnejsie ide o Toshiba A200-1M8
          Bude mat ten notebook dobru podporu pod Linuxom? Bude vsetko fungovat?
          Ma Linux setriace profily ako Windows? napr. setrenie, vyvazeny, vykon...? Dokaze linux menit frekvenciu procesora aby sa usetrila bateria?
          Linux nepotrebujem na hry... Na hry si chcem nechat Windows. Pri Linuxe chcem vyuzivat multimedia (video, hudba, obrazky..), internet, Open Office v skratke vsetko co ponukne a co sa mi tam podari dostat... Co nepojde ostane na Windows...
          Bol by som rad keby je to stabilny OS, davam prednost grafickemu rezimu ale chcel by som sa neskor naucit aj nastavovanie a upravovanie v Shell. Bolo by fajn keby zakladna instalacia mala co najviac softwaru ktory by som chcel pouzivat.
          Poradi niekto nejaku distribuciu? Zatial sa mi pozdava ta Mandriva a nerobi mi problem su tu distribuciu kupit...
          dakujem za pripadne poradenie..
          • Re: Zaciatocnik - RedHat, Fedora alebo Mandriva 03.11.2007 | 17:33
            Avatar Tommy Angelo   Používateľ
            Ma Linux setriace profily ako Windows? napr. setrenie, vyvazeny, vykon...? Dokaze linux menit frekvenciu procesora aby sa usetrila bateria?

            ano ma, funguje to

            Bolo by fajn keby zakladna instalacia mala co najviac softwaru ktory by som chcel pouzivat.

            uz tebou spominana Mandriva, al. openSuSE. Mne napr. bezi na notasi Kubuntu. Sice s troska mensimi problemami, ale za to moze uponahlanost Canonicalu (neskorsie upgrady to spravia, al. 8.04-ka :D)
            • Re: Zaciatocnik - RedHat, Fedora alebo Mandriva 03.11.2007 | 19:51
              Avatar Michal Sekletár Arch Linux  Používateľ
              trochu OT...
              Tommy preco si sa rozhodol prejst z Arch na Kubuntu...
              DON'T FEAR THE PENGUINS Jabber: seki@jabbim.sk
              • Re: Zaciatocnik - RedHat, Fedora alebo Mandriva 03.11.2007 | 19:55
                Avatar Tommy Angelo   Používateľ
                lebo som zmenil masinu, a skolu. Teraz mam notas a som na univerzite. Preto nemam moc casu na hranie sa s Archom na notase a vsetko spojazdnovat. Treba sa viac ucit do skoly. Ked budem mat volnejsie, tak potom na notas leti Arch ;)
          • Re: Zaciatocnik - RedHat, Fedora alebo Mandriva 03.11.2007 | 20:19
            Avatar d0N0 kubuntu  Používateľ
            Ak by si ešte rozmýšľal medzi Ubuntu a Kubuntu, tak si pozri screenshoty, ktoré sa Ti viac páči (rozdiel je totiž iba v používateľskom prostredí). Keď ti nevadí vzhľad ani jedného, tak medzi týmito dvoma by som odporučil radšej Ubuntu, Kubuntu je totiž na úrovni Ubuntu spred roka (dve vydania do zadu).
            Keďže si začiatočník, myslím, že naučiť by si sa mohol viac na *Ubuntu, Fedora, príp. aj openSuSE (samozrejme aj na iných, ale aj o niečo zložitejších). Mandriva je viac klikacia.
            Ak teda nemusíš striktne mať tlačenú príručku, skús si tých distribúcií viacero (v súčasnosti sa už takmer každá distribúcia dá stiahnuť ako inštalačné LiveCD, t.j. môžeš si ho pozrieť, skúsiť, ako približne podporuje tvoj notebook, jednoducho vyskúšať a keď sa Ti zapáči, aj nainštalovať). Dobrú dokumentáciu a užívateľskú podporu majú napr. Mandriva, openSuSE, Ubuntu a z neho odvodené (napr. Greenie, Linux Mint).
            • Re: Zaciatocnik - RedHat, Fedora alebo Mandriva 03.11.2007 | 22:22
              Michal   Návštevník
              dakujem za pomoc...
              No podla obrazkov mi pri Ubundu/Kubundu viac vyhovuje prostredie KDE asi zvyk od Windowsu. Myslim si ze naucit sa GNOME by nemalo byt take tazke...
              Este pozeram a zistujem nieco o openSUSE a Fedora ale stale som najviac prikloneny na Mandrivu. No uvidim co si vyberiem.
              • Re: Zaciatocnik - RedHat, Fedora alebo Mandriva 03.11.2007 | 22:24
                Michal   Návštevník
                edit: Ubuntu (hambim sa :))
    • Re: Zaciatocnik - RedHat, Fedora alebo Mandriva 03.11.2007 | 22:07
      xxl   Návštevník
      Mandrivou som zacinal pred cca 4 rokmi. Bol to fajn linux, dnes je este lepsi... ale som ustupil a presiel na Kubuntu. Mandriva sa na moj vkus stala prilis komercna vec...
      • Re: Zaciatocnik - RedHat, Fedora alebo Mandriva 03.11.2007 | 23:46
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
        moje zaciatky boli tiez v mandrake vela rokov dozadu... a pouzival by som to dodnes, keby som nespoznal apt-get systemy...
    • Re: Zaciatocnik - RedHat, Fedora alebo Mandriva 04.11.2007 | 17:08
      Avatar Michal Sekletár Arch Linux  Používateľ
      ja by som odporucal openSuSE 10.3 alebo spominane *buntu, tieto distribucie maju obrovsku komunitu a riesenie problemov je viac-menej jednoduchou zalezitostou. Ak sa nebojis niecoho zlozitejsieho a mas chut sa ucit tak ti odporucam Arch Linux.
      DON'T FEAR THE PENGUINS Jabber: seki@jabbim.sk
      • Re: Zaciatocnik - RedHat, Fedora alebo Mandriva 04.11.2007 | 17:23
        Avatar mmatko   Používateľ
        suse je asi serioznejsie vystavane, mas 'fyzicky' na mediu dost softu a mas k nemu vynikajuce manualy, na *ubu sa trosku viac naucis vzhladom na absenciu konfiguracneho nastroja
    • Re: Zaciatocnik - RedHat, Fedora alebo Mandriva 05.11.2007 | 08:27
      svist   Návštevník
      skusal som toho viac, na moj notebook (UMAX) je najlepsi KNOPPIX alebo KANOTIX (debian), na PC som mal RedHat, Mandrake (terajsia Mandriva), a zatial najvhodnejsi sa pre moju pracu javi FedoraCore5 (alebo novsie).
      • Re: Zaciatocnik - RedHat, Fedora alebo Mandriva 05.11.2007 | 08:52
        Avatar olfi Linux Mint Debian 1, Windows 7  Používateľ
        Michal, mas z coho vyberat. Ja som zacinal v 98 roku na Mandrake, presiel cez Suse, Fedoru. Na PC mam Debian a na laptope mladu, zatial nie az tak rozsirenu distribuciu - Linux Mint 3.1 Celena. Cakam na vyladenu 4 Daryna XFCE. Ak si zaciatocnik skus toto distro, mozno ti bude vyhovovat. Mandriva je super, Suse to iste ale na moj laptop som musel nahodit Mint. Je to zatial jedina distribucia ktora isla bezproblemu hned po nainstalovani. Nema problem s hardware.
      • Re: Zaciatocnik - RedHat, Fedora alebo Mandriva 05.11.2007 | 18:34
        Michal   Návštevník
        Zatial stale vyberam a neviem sa rozhodnut... Zatial mam na vyber Mandrivu 2008, openSuse a Ubuntu.
        Ked to tak rozoberiem tak:
        Mandriva: Jednoducha a podla recenzii dobra distribucia. Neskor by som sa chcel naucit aj textovy rezim a tam udajne Mandriva nie je ono..
        openSuse: Podla mna taka zlata stredna cesta medzi Mandrivou a Ubuntu.
        Ubuntu: Presne to co by bolo pre mna super... Podla recenzii a uzivatelov su posledne verzie nedoladene a nedotiahnute co mi dost vadi...
        • Re: Zaciatocnik - RedHat, Fedora alebo Mandriva 05.11.2007 | 19:10
          ---   Návštevník
          co takto namiesto filozofovania , stiahnut jednu po druhej a dat sa do instalovania? Je taky problem jeden den nainstalovat a po par hodinach/dnoch to vyhodit ked sa ti to nebude pozdavat? Neviem ci je tu niekto taki co presne vedel od prvej chvile , ze xy distro je to prave pre neho a zeby nevyskusal aj doslova desiatky dalsich. Kaslat na recenzie , dolezite je ci si to rozumie s tvojim HW a ci si dokazes na to zvyknut. Ked sa budes drzat recenzii tak nikdy nedojdes k tomu spravnemu distru.
          Podla recenzii je opensuse vraj dobre distro ,ja nemam nervy cakat kym sa nieco nainstaluje (lepsie povedane nemam cas cakat na nacitanie dostupnych balikov) a ked vidim yast tak mi zacina byt zle. Nechapem ako to niekto moze vydavat za super distro. Ale nechcem vyvolavat flame, len pisem ze mne recenzie na opensuse nic nehovoria , lebo som si overil ze to nie je a nikdy nebude distro pre mna. Netreba zabudat na hlavne delenie spominanych distier a to RPM a DEB based. U mna vyhravaju na plnej ciare DEB based distra.
          • Re: Zaciatocnik - RedHat, Fedora alebo Mandriva 14.11.2007 | 13:14
            Avatar srigi   Používateľ
            >ja nemam nervy cakat kym sa nieco nainstaluje (lepsie povedane nemam cas cakat na nacitanie dostupnych balikov)
            Sry za vyraz ale co je toto za blabol. Uplne rovnako sa predsa sprava Synaptics a to nie len v Debiane a Ubu ale aj v PCLinuxOS (rpm).

            openSUSE po zapnuti SW managera v Yaste zacne prehladavat iba cache repozitarov (treba si vypnut auto-refresh repozitarov, inak to bude tahat aktualny zoznam balickov pri kazdom poziadavku na spravcu SW!), cize uplne roznake spravanie ako Synaptics. Ten tiez po svojom zapnuti na nejaky moment vytazuje CPU na 100%. Takze nenavist nie je na mieste. Ja si naopak spravcu SW v Yaste chvalim (ale mam dost vykonny stroj, to je pravda).
        • Re: Zaciatocnik - RedHat, Fedora alebo Mandriva 05.11.2007 | 19:14
          Avatar d0N0 kubuntu  Používateľ
          Čo sa týka najnovších verzií *Ubuntu, tak sú síce zmiešané reakcie, ale možno to nie je až také hrozné (čochvíľa to hádam aj vyskúšam ja). Ak nemáš problém so sťahovaním, tak jednoznačne si vyskúšaj LiveCD verzie (pri *Ubuntu a openSuSE sú to CD s možnosťou inštalácie, Mandriva má tuším iba DVD).
          • Re: Zaciatocnik - RedHat, Fedora alebo Mandriva 05.11.2007 | 19:32
            ---   Návštevník
            ja by som povedal ze mandriva ma svoje ONE verzie pre GNOME a pre KDE
          • Re: Zaciatocnik - RedHat, Fedora alebo Mandriva 05.11.2007 | 19:59
            Avatar 13th. Mandriva 2008  Používateľ
            Mandriva má minidual CD. Je to ma vlastne Mandriva Free, s inštaláciou z internetu, a potom ešte Mandriva One, čo je live CD s možnosťou inštalácie.
            • Re: Zaciatocnik - RedHat, Fedora alebo Mandriva 05.11.2007 | 21:04
              Avatar d0N0 kubuntu  Používateľ
              Už som si to našiel...v dobe písania predchádzajúceho príspevku som si tým ešte nebol istý...
    • Re: Zaciatocnik - RedHat, Fedora alebo Mandriva 07.11.2007 | 13:30
      **********   Návštevník
      Zdarec starec ja mam osobne Fedoru 5 + knihu Mistrvostvi Red Hata fedora Linux. Kniha je super ale neriesi tazkosti ktroe nastanu ale ako start je o dobra volba.
    • Re: Zaciatocnik - RedHat, Fedora alebo Mandriva 13.11.2007 | 11:27
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
      vsetci ti mozu radit kolko chcu aj tak sa budes musiet rozhodnut sam, viem to podla seba
      pisal si ze sa ti paci KDE prostredie, ano ma vyhodu ze je pekne hned po instalacii ,aj mne sa pacilo ale dnes mi vadi a na GNOME pripadne XFCE(rychle aj na pomaloh HW) nedam dopustit

      ja som oskusal vela distier a viem si predstavit tvoju dilemu ale najlepsie je nainstalovat a skusat, ja som zacal s openSUSE 10.0 kde som nic nevedel spravit potom som skusil DEBIANa tam som tiez nic nevedel nastavit, prechod na mandrivu 2006 - klikanie ale nefugovala ako som potreboval skusil som ubuntu - skarede, potom kubuntu - nekorektne sa instalovalo

      nakoniec som mal fedoru ale nesadla mi a cistou nahodou som sa vratil k UBUNTU a zistil ze sa da super zmenit (vtedy som nevedel ze to ide na vsetkych distrach len treba vediet ako). dnes si uz viem nastavit vela veci aj v distrach ktore som najprv zavrhol a drzim si ubu iba zo zvyku

      vela mi pomohol linuxos.sk a este viec ubuntuforums.org, lebo pre niekoho banalne otazky su casto pre inych neriesitelne veci a mnohokrat (najma v zaciatkoch) ani nevies co a kde hladat ked mas problem

      momentalne mam aj mandrivu 2008 - koli super podpore HW na mojom notase (graf karta aj wifi aj kamera vsetko hned po instalcii)

      nakoniec moje odporucanie (aj ked sa budem opakovat po inych) stiahni si liveCD SUSE/MANDRIVY/*UBUNTU/FEDORY a skus ich pripadne si vo vine nainstaluj virtualbox a skus ich nainstalovat tam aby si zistil ci ich aspon trochu ovladas, popozeraj fora navody ked si nebudes vediet dat rady
      ALE JA DNES ODPORUCAM : mandrivu 2008 - dobra pre zaciatocnika a na zlozitejsie distro mozes prejst neskor (ked chces vediet robit veci v shell-i)

      fuu ale som sa rozpisal a snad som pomohol
      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • Re: Zaciatocnik - RedHat, Fedora alebo Mandriva 13.11.2007 | 11:53
        milan   Návštevník
        Aj ja som tu nedávno založil začiatočnícku tému. Nešlo mi nainštalovať Mandrivu. Ale asi bola chyba HDD. Je vymenený a už to je nainštalované. Pár týždňov. Takmer všetko funguje. Lepšie ako WinXP. Dokonca aj syn používa Linux. Ale ako si spomenul, dôležité sú pre začiatočníkov BANÁLNE OTÁZKY! Keď sa niekde spýtam, ako spojazdniť nejaký program, odpoveď je: nainštaluj si bla, bla,... Ale nikto mu nepovie takú samozrejmosť, AKO NAINŠTALOVAŤ? Takže, kto chce, aby sa mu Linux podobal na WinXP, odporúčam Mandrivu. Ešte by to chcelo nájsť človeka, ktorý by mi zodpopvedal základné otázky, ktoré vo Vašich odpovediach preskakujete ako samozrejmosť. Dík!
        • Re: Zaciatocnik - RedHat, Fedora alebo Mandriva 13.11.2007 | 12:04
          Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
          rad pomozem s banalitami , kludne piste na moje ICQ alebo mail, ale ohladom buntu systemov odporucam sa obratit na STANA HOFEREKA , aj ked ho vela ludi kritizuje vie o com hovori
          Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
        • Re: Zaciatocnik - RedHat, Fedora alebo Mandriva 13.11.2007 | 12:06
          Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
          este musim napisat ze vacsina banalnych otazok je uz davno zodpovedanych na forach len sa obcas tazko hladaju (viem z vlastnej skusenosti - 15 min hladam na fore pomocou vyhladavania a nenajdem tak zalozim novu tema a hned prva odpoved odkaz na temu ktora to riesi) to je zaroven kritika PRE MNA zle fungujuceho vyhladavanie na linuxos.sk
          Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
          • Re: Zaciatocnik - RedHat, Fedora alebo Mandriva 13.11.2007 | 12:09
            Avatar borg Fedora  Administrátor
            tak pouzi google

            hladany_vyraz site:linuxos.sk
            • Re: Zaciatocnik - RedHat, Fedora alebo Mandriva 13.11.2007 | 12:21
              Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
              to je dobre a odteraz to budem pouzivat,

              ale dost casto je tazke pomenovat problem, pripadne niekedy nevies prist na spravne slova a dat hladat : nefunguje mi monitor urcite vyhodi kopu rieseni na ine problemy ako mam ja

              ako som uz spomenul vacsina banalnych otazok je uz zodpovedanych a vysvetlenych a obcas ani ujo google nevie kde vsade to je
              Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • Re: Zaciatocnik - RedHat, Fedora alebo Mandriva 13.11.2007 | 12:41
      Avatar karol Mandriva 2008.1  Používateľ
      Vyskúšaj Mandrivu, tam mi ide naviac vecí.
      Bohužiaľ u linuxu je to vždy "funguje mi toto, nefunguje mi však hento". Neexistuje linux, v ktorom vy ti na notebooku fungovalo všetko. Raz ti nepôjde čítačka kariet, inokedy zase wifina.
      Priprav sa na vyššiu spotrebu energie pri behu na baterky, nakľko linux nemá dostatočne funkčné ovládače na hardware.

      Je to však tvoje rozhodnutie, ja by som volil Mandrivu.
      "Operátor pozorovania prítomnosti nekomutuje s operátorom reality.Nemôžeme teda popísať realitu okolo nás bez toho aby sme ju ovplyvnili." <br/>
      • Re: Zaciatocnik - RedHat, Fedora alebo Mandriva 13.11.2007 | 13:25
        pepe   Návštevník
        Ak som našiel správne informácie na nete tak Red Hat nie je zadarmo. Opravte ma, ak sa mýlim. Tým pádom sa mi zdá vhodnejšie začať s linuxom, ktorý je zadarmo. Mne osobne najlepšie funguje Ubuntu, ale keďže mám radšej KDE a defaultná bezpečnosť v Ubuntu je mierne chabá, dal som prednosť openSUSE.
        • Re: Zaciatocnik - RedHat, Fedora alebo Mandriva 13.11.2007 | 21:49
          Avatar karol Mandriva 2008.1  Používateľ
          Ano, RedHat je skutocne komercna distribucia. Jej baliky sa vsak daju vyuzivat aj v Mandrive.
          OpenSuSE by som rozhodne nedaval - ja som to na notebooku mal, je to snad najpomalsie distro ake som kedy mal - to, ze som musel vypnut ACPI a baterka mi na novom stroji vydrzala 45 minut bola len malickost (na windowse vydrzi 2,5 hodiny ta ista baterka s tym istym HW), ale vlieklo sa to ako slimak, start 2 minuty a hibernacia - nic, suspend - nic, start cohokolvek bol neskutocne pomaly. Obraz bol rozmazany a krpate pismenka.
          "Operátor pozorovania prítomnosti nekomutuje s operátorom reality.Nemôžeme teda popísať realitu okolo nás bez toho aby sme ju ovplyvnili." <br/>
    • Re: Zaciatocnik - RedHat, Fedora alebo Mandriva 13.11.2007 | 15:43
      Avatar Igor Čonka Xubuntu 18.04  Používateľ
      Ja som zacinal s Mandrivou a myslim, ze to bolo vcelku v pohode - myslim, ze aj komunita uzivatelov bola zhovievava - takze sa neboj ist s dobrymi otazkami na forum. Len neviem, ci by si si chcel pri Mandrive "dokupit" aj platenu podporu, alebo nie.
      A dead thing can go with the stream, but only a living thing can go against it.
    • Re: Zaciatocnik - RedHat, Fedora alebo Mandriva 13.11.2007 | 17:59
      Iqik   Návštevník
      Neviem ti povedat ze coo je pre teba naj ale mozem ti napisat moju skusenost. Pre zaciatocnika by som z vlastnej skusenosti doporucoval Fedoru alebo Ubuntu.
      Graficka instalacia je iba o klikani.
      Zacinal som na fedore a vsetko bolo super.
      Kupil som novy comp a uz nebolo vsetko super nechodil my hw poriadne a nechcelo sa mi s tym babrat tak som si dal ubuntu tam to chodilo fsetko v poho (kernel 2.6.18).
      Ked vysiel kernel 2.6.20 tak vsetko slapalo uz aj na fedore tak som sa k nej vratil.
      Osobne preferujem fedoru sa mi vidi pokrokovejsia aj ked pri tej skusenosti s HW to tak nevyzera.
      Tento moj nazor je urcite na vasnivu polemiku lebo je to urcite ako v com.
      Veci ktore pouzivam ja alebo zena alebo moje dedi su na tom lepsie ako v Ubuntu.
      Znamena ze v repo su / boli v case ked som pouzival ubuntu zaradene novsie verzie popripade stabilnejsie verzie.
      Dalej su tam consolove nastroje ktore mi ulahcuju zivot a chybali mi na ubuntu (setup, system-config-*).
      Zase na stranu ubuntu musim povedat ze co sa tyka toho mojho nutneho zakladu tak v ubuntu som ho mal rozchodeny rychlejsie a s mensimi problemami.
      • Re: Zaciatocnik - RedHat, Fedora alebo Mandriva 13.11.2007 | 21:57
        Avatar LUcoRP Debian, *Ubuntu, Android  Administrátor
        na notas by som si dal bud mandrivu alebo ubuntu, fedru si nedavaj, nasiel som s nou a tvojim modelom notebooku nejake problemy. Na tvojom mieste by som stiahol a napalil ako mandrivu, tak aj ubuntu a vyskusal jedno a druhe, ze co ide, co nejde a podla toho sa rozhodol. v konecnom dosledku je jedno co pouzivas, aj tak si budes to distro po case upravovat k "obrazu svemu".
        git blame | Muj Desvorc je vetsi nez tvuj!
        • Re: Zaciatocnik - RedHat, Fedora alebo Mandriva 14.11.2007 | 10:12
          Avatar Tommy Angelo   Používateľ
          ja ti nedoporucujem ziadne distro. Ak mas cas, tak asi najlepsie je tak ako ja, stiahnut instalacky roznych distier a tie vyskusat. Ja som sa takto dostal k az suse na notasi.
          • Re: Zaciatocnik - RedHat, Fedora alebo Mandriva 14.11.2007 | 11:39
            Avatar Michal Sekletár Arch Linux  Používateľ
            tak tak na otazku ake distro neexistuje jednoznacna odpoved... sam som skusil ubuntu suse 10 debian dlhsiu dobu som mal Arch a teraz som na openSuSE 10.3 - je to kvalitne distro a hlavne mi funguje suspend bez peripetii.
            DON'T FEAR THE PENGUINS Jabber: seki@jabbim.sk
          • Re: Zaciatocnik - RedHat, Fedora alebo Mandriva 14.11.2007 | 13:22
            Avatar srigi   Používateľ
            >>Ak mas cas, tak asi najlepsie je tak ako ja, stiahnut instalacky roznych distier a tie vyskusat.<<
            Nesuhlasim aby sa babral so skusanim (tiez som si svoje v tomto smere ods*al). Lepsie bude ked si vyberie jedno distro zo svatej trojice (s Fedorou je to stvorica) Ubuntu, Mandriva alebo openSUSE, to si nahodil a ostal na nom aspon tyzden (a pocas toho tyzdna si dat zavazok, ze ten Windows ani za boha nenabootujem a budem poctivo skusat TO JEDNO VYBRATE DISTRO).
      • Re: Zaciatocnik - RedHat, Fedora alebo Mandriva 20.11.2007 | 12:37
        Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
        Nova Fedora je aj tak dobra volba. Je tu vela subjektívnych nazorov (klikacky, a pod.), ale kazdy ma pravo ...
        G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
        • Re: Zaciatocnik - RedHat, Fedora alebo Mandriva 20.11.2007 | 12:50
          Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
          BTW dodoedo, spytal sa ho uz niekto na typ jeho HW ( laptopu ) a pod.?
          G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
        • Re: Zaciatocnik - RedHat, Fedora alebo Mandriva 20.11.2007 | 12:50
          Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
          BTW dodoedo, spytal sa ho uz niekto na jeho typ HW ( laptopu ) ?:-)
          G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
    • Re: Zaciatocnik - RedHat, Fedora alebo Mandriva 01.12.2007 | 23:16
      tomolc   Návštevník
      V prípade že si linux nikdy nevidel jednoszančne odporúčam knihu "Používame Mandriva Linux 2008".
      Jej cena je cca 800SK a dostat ju vo viacerýh kníhkupectvách
      • Re: Zaciatocnik - RedHat, Fedora alebo Mandriva 01.12.2007 | 23:25
        tomolc   Návštevník
        Ešte dodám že k tej knižke sú dve 8GB DVD 64 a 32 bit.
        Je to verzia mandrivi od firmi QCM. Blíži sa edícii powerpack. obsahuje vela softu a najme ovládače na najrôznejší HW.

        tomolc
    • Re: Zaciatocnik - RedHat, Fedora alebo Mandriva 03.12.2007 | 17:31
      Peter   Návštevník
      Ano jednoznacne Red-hat,Fedora Mandriva je dobra na zaciatok. Ja si myslim,ze urcite lepsia "lahsia" pre zaciatocnika nez Ubuntu, Debian a pod.