zformatovat disk z linuxu na windows

Sekcia: Konfigurácia 11.01.2008 | 18:12
Avatar janer   Používateľ
Zdravim,

pocujte mam disk rozdeleny na dve casti na jednej je linux a na druhej je windows a potrebujem teraz surne zformatovat tu cast s linuxom aby mi ju vo windowse ukazovalo da sa to niako ?
    • Re: zformatovat disk z linuxu na windows 11.01.2008 | 18:14
      lieko   Návštevník
      vo win - pravym klik na tento pocitac - tam das manage ( spravovat) a otvori sa okno kde si najdes Disk Management - tam sa ti zobrazia vsetky pripojene disky - vyberies si ten ktory chces formatovat a das Format
      • Re: zformatovat disk z linuxu na windows 11.01.2008 | 18:15
        Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
        Ah, zle pochopena a precitana otazka.. sorry :)
        There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
    • Re: zformatovat disk z linuxu na windows 11.01.2008 | 18:14
      Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
      Nie. Problem je v tom ze disk pre linux je ext3 a windowsacky je ntfs, windows ext3 disky defaultne nedokaze citat. Dokaze to ale program captain nemo. Je to komercny produkt, ak chces stiahni si serial key, pretoze bez platnej plnej verzie nebudes mat moznost kopirovat data z ext3 disku. Su to hovada.
      There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
      • Re: zformatovat disk z linuxu na windows 11.01.2008 | 18:33
        Avatar janer   Používateľ
        a neda sa to len niak proste sformatovat ? ci s tym programom sa to da ?
        • Re: zformatovat disk z linuxu na windows 11.01.2008 | 18:44
          Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
          Prepac zle som precital otazku. Myslel som, ze potrebujes ziskat data z linuxovej particie. Formatovat v pripade ze chces disk zmazat nemusis. Staci, ak pomocou programu pre spravu diskov zrusis particiu s linuxom a vytvoris si inu ktoru potrebujes.
          There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
    • Re: zformatovat disk z linuxu na windows 11.01.2008 | 18:54
      Avatar kernel OpenSUSE, Gentoo  Používateľ
      Jo len ste chlapci zabudli ze cisto teoreticky ma na tom linuxovom partisne grub. Tj ked to sformatuje tak mu nenabootuje komp. t.j fixmbr and stuff
      There are only 10 types of people in the world: Those who understand binary and those who don´t.
      • Re: zformatovat disk z linuxu na windows 11.01.2008 | 19:00
        Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
        mas pravdu ze sme zabudli. Ale nejako to nieje pravidlom ze grub je zapisany na partisne s linuxom.
        There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
        • Re: zformatovat disk z linuxu na windows 11.01.2008 | 20:38
          Avatar srigi   Používateľ
          Spravidla je tam stage2, takze po formate - Windows pa pa :-)
    • Re: zformatovat disk z linuxu na windows 15.01.2008 | 21:16
      Avatar q-parser Gentoo  Používateľ
      1. Bootni si Knoppix
      2. mkfs.ntfs /dev/sda2
      3. install-mbr -r /dev/sda
      Prvy prikaz preformatuje particiu na ntfs, druhy vymaze obsah mbr, takze po reboote defaultne nabehne windows.
      Pozn.: /dev/sda nahrad svojim diskom a hlavne v druhom kroku zvol particiu, ktoru ches sformatovat.
      • Re: zformatovat disk z linuxu na windows 15.01.2008 | 22:40
        Avatar srigi   Používateľ
        install-mbr je nejaky Knopisacky tool na zapisanie NTLDR?
        • Re: zformatovat disk z linuxu na windows 15.01.2008 | 22:52
          Avatar q-parser Gentoo  Používateľ
          Nie, jednoducho vymaze MBR. Po restarte nabehne Windows. Este sa mi nestalo, ze by po pouziti tohto prikazu nenabehol. Ale myslim, ze ak nie je po ruke knoppix, mozno mbr vymazat aj zapisanim nul na prvych 512 bytov prvej particie, bo tam je mbr ulozeny.
          dd if=/dev/zero of=/dev/hda1 bs=512 count=1
          Osobne som ale toto este neskusal.
          • Re: zformatovat disk z linuxu na windows 15.01.2008 | 22:57
            Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
            Zapísaním 0 na prvých 512B sa stratí aj tabuľka rozdelenia disku.
            To ako windows nepotrebuje zavádzač v mbr? Tomu sa mi nechce veriť.
            Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
            • Re: zformatovat disk z linuxu na windows 15.01.2008 | 23:05
              Avatar q-parser Gentoo  Používateľ
              install-mbr na 100% funguje. Sice tiez nechapem ako to windows zvlada. A nie je v MBR ulozeny len second-stage loader (ntldr, grub, lilo, ...) a vlastne iba ten sa premaze. Lebo bootovaci proces sa sklada z 2 casti a az v tej druhej sa nacitava ten-ktory zavadzac.
              Ak je mbr prazdna tak sa asi najde prvy dostupny 2-stage zavadzac a ten ma prave windows na prvej particii. Netusim, ci to takto moze fungovat, len to len domnienka.
              • Re: zformatovat disk z linuxu na windows 15.01.2008 | 23:18
                Avatar srigi   Používateľ
                Spatna domienka, v MBR je stage1 (to preto ze MBR ma iba 512B, cely loader sa tam jednoducho nevojde). Premazanim MBR sa PC komplet znefunkcni, lebo BIOS na konci POSTu siaha prave do MBR aby vedel ako dalej.

                IMHO to teda nemaze MBR ale je to ich firemny tool. Nekce sa niekomu kuknut na source?
                • Re: zformatovat disk z linuxu na windows 16.01.2008 | 00:36
                  Avatar q-parser Gentoo  Používateľ
                  Pozrel som si manpage k install-mbr a dozvedel som sa, ze -r funguje ako reset. Takze sa nemaze (remove), ale resetuje. Vyzera to tak, ze ten nastroj tym padom prepise MBR nejakym vychodzim nastavenim. Take mbr bez zavadzaca potom hlada ten-second stage zavadzac na aktivnej particii disku (ako som sa docital), a ta je nastavena na prvu, teda windows (ak to niekto nezmenil).
                  • Re: zformatovat disk z linuxu na windows 16.01.2008 | 02:02
                    open source   Návštevník
                    V /usr/share/doc/mbr/README sa pise:

                    When a PC is reset, it goes through a series of self tests, and then
                    attempts to load an operating system. The loading process requires a
                    number of steps. When booting from a hard disk, these are to read and
                    execute the first sector of the first hard disk, called the master
                    boot record, which in turn, reads and executes the first sector of one
                    of the partitions on that disk, called a boot sector. The program
                    code on this sector then loads the operating system. The standard MBR
                    (master boot record) which comes with MSDOS is fairly simple, and
                    limited in a number of ways. The MSDOS MBR is also non-free which
                    means that it cannot form part of a completely free system. This MBR
                    is more complicated, and aims to overcome these limitations.
                  • Re: zformatovat disk z linuxu na windows 16.01.2008 | 13:01
                    Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
                    Tak to by mohlo byť. Takže nie je prázdny ale je tam nejaký kód, čo len zistí aktívnu partíciu a v nej spustí zavádzač (ten bude asi tiež na začiatku tej partície). To dáva zmysel.
                    Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
              • Re: zformatovat disk z linuxu na windows 15.01.2008 | 23:19
                Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
                Je to možné. Ale čo ak install-mbr je spravený práve pre to aby nahral windows loader do mbr?
                Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
      • Re: zformatovat disk z linuxu na windows 16.01.2008 | 01:54
        open source   Návštevník
        pripadne namiesto install-mbr -r /dev/sda sa da pouzit aj lilo -M /dev/sda mbr