GRUB skončí s chybou

Sekcia: Konfigurácia 24.04.2008 | 18:47
gorgeous007   Návštevník
Dnes vyšlo nové Kubuntu, tak som stiahol Alternate CD pre AMD64 a spustil inštaláciu. Všetko prebehlo v poriadku, dokonca mi Kubuntu ako prvá distribúcia (z tých, čo som mal) rozpoznal všetky disky a tiež to, že mám na PC aj Windows XP. Spýtal sa ma, či chcem zapísať zavádzač na matičnú dosku, dal som áno a vtedy sa to začalo. Nastavil som bootovanie z disku, kde som nainštaloval Kubuntu a vypísalo mi len slovo "GRUB" a nič som nemohol robiť. Tak som v BIOSe nastavil bootavanie z toho disku, kde je WinXP a vypísalo mi "GRUB loading ... error 17". Spomenul som si, že som ten GRUB zapísal na MB a tak som dal obnoviť nastavenia v BIOSe, no nič. Takže nejde mi spustiť ani Kubuntu ani WinXP. To som teda riadne dosral. Ako mám vymazať ten GRUB z MB?
    • Re: GRUB skončí s chybou 24.04.2008 | 18:54
      Avatar lime Debian 3, Red Hat 6, Fedora Core 3  Používateľ
      live distro knoopix napr.

      install-mbr -r /dev/hdx

      abo freedos :

      fdisk /mbr
      Prejdite z modrej obrazovky k linuxu :))
      • Re: GRUB skončí s chybou 24.04.2008 | 19:01
        gorgeous007   Návštevník
        Lenže ja mám momentálne k dispozícii akurát to CD s Kubuntu. :-(
    • Re: GRUB skončí s chybou 24.04.2008 | 18:56
      Avatar borg Fedora  Administrátor
      bohuzial z MB ho asi neodstranis, nepomoze ani upgrade BIOSu. skus nabootovat z instalacneho CD windowsu a fixni MBR. ako na to, to najdes aj na tomto fore (alebo aj v Databaze znalosti). skus klikaciu instalaciu kubuntu z live cd.
      • Re: GRUB skončí s chybou 24.04.2008 | 19:47
        gorgeous007   Návštevník
        No konečne som našiel CDčká od WinXP, no akosi neviem nájsť ten článok v Databáze znalostí.
    • Re: GRUB skončí s chybou 24.04.2008 | 20:01
      gorgeous007   Návštevník
      Windows mi už zase beží, no ako mám nainštalovať ten GRUB alebo LILO aby som mohol prepínať medzi Win a Linuxom?
    • Re: GRUB skončí s chybou 24.04.2008 | 20:30
      Avatar KiLo Debian stable  Používateľ
      zrejme to nebude grub na maticnej doske, co? :)
      cat /dev/dsp > /dev/sda - ovladanie pocitaca hlasom
      • Re: GRUB skončí s chybou 24.04.2008 | 22:26
        gorgeous007   Návštevník
        Jasne. To som ešte nevedel, čo znamená skratka MBR a myslel som si, že je to matičná doska. :-D
    • Re: GRUB skončí s chybou 25.04.2008 | 00:08
      gorgeous007   Návštevník
      To je somarina. Keď nainštalujem GRUB, tak mi vypisuje chybu pri štarte WinXP aj Kubuntu. A keď ho nenainštalujem tak on sa aj tak zapíše do MBR a disk s Kubuntu sa tvári jak keby sa z neho nedalo bootovať a disk s WinXP vypisuje chybu s GRUBom. Už sa po zadaní fixmbr viem dostať do WinXP, no vždy keď sa pokúsim znova nainštalovať Kubuntu, tak to zas celé zblne s tým GRUBom.

      Ako mám vlastne nainštalovať Kubuntu bez GRUBu, alebo ako mám spojazdniť ten GRUB? Nie sú tie chyby s GRUBom spôsobené tým, že ja mám Kubuntu a WinXP na dvoch rôznych diskoch (nie partíciách!) a na všetkých weboch o tejto problematike sa píše len o Windowse a Linuxe na dvoch rôznych partíciách toho istého disku?
      • Re: GRUB skončí s chybou 25.04.2008 | 00:14
        Avatar janico Ubuntu x.xx ,  Používateľ
        ozaj kde si napisal fixmbr??? ja som to hladal pri instalci z CD windows a nemohol som sa preklikat do konzoly hm???
        www.satforum.sk
        • Re: GRUB skončí s chybou 25.04.2008 | 08:17
          gorgeous007   Návštevník
          Keď dáš bootovať z toho WinXP CD 1, tak nič nerob len ho nechaj načítať sa. Bude to trvať tak 5 až 10 minút. A keď sa už zastaví, tak sa ti objavia také tri odstavce v textu a v tom druhom sa píše, že ak stlačíš klávesu R, tak sa dostaneš do konzoly. V konzole ti zobrazí zoznam Windowsov na tvojom PC. Predpokladám, že máš len jeden, tak stlač klávesu s číslom 1. Potom už môžeš napísať príkaz fixmbr do konzoly. Ešte sa ťa spýta, že či to chceš naozaj urobiť, tak daj Y (akože áno).

          Lenže mňa už nebaví vkuse toto robiť. GRUB sa mi nainštaluje vždy. Či už ho označím alebo odznačím v inštalácii. Neviete niekto, čo s tým je? Neostáva na disku, keď to preinštalujem? A keď ostáva, prečo sa mi vždy zas zapíše do MBR? Najlepšia bola Fedora 7, s tou som mal najmenej problémov. Ona sa normálne spýtala, že ktorý zavádzač chcem nainštalovať. Kubuntu tam rovno hodí GRUB a už ho len chce pretlačiť aj do MBR. :-(
          • Re: GRUB skončí s chybou 25.04.2008 | 14:10
            ---   Návštevník
            ak je stale rec o ubuntu ,tak aj tam mas na vyber kde nainstalovat GRUB. Instalacia z LIVE CD , a 7 krok (posledny) , je tam ikona pokrocile ,kde sa da zvolit kam ma ist GRUB a ci vobec sa bude instalovat . Ale tieto moznosti asi poznas.
            • Re: GRUB skončí s chybou 25.04.2008 | 18:22
              gorgeous007   Návštevník
              Hej viem, že to tam je. Ale mne to aj tak nainštalovalo ten GRUB aj keď som to nepovolil. Alebo mi ostal na disku? Včera som strávil takmer 6 hodín tým, že som stále nainštaloval Kubuntu, zistil, že sa mi nainštaloval aj GRUB, potom som na XP CDčku zadal do konzoly fixmbr ... a stále to isté dokola (s drobnými zmenami). Ja už na to nemám čas ... chuť by aj bola, ale ...
              • Re: GRUB skončí s chybou 25.04.2008 | 18:40
                ---   Návštevník
                Ako mas rozdelene disky a zaznam v /boot/grub.nemu.lst?
                aky si si zvolil suborovy system?

                error 17 : Cannot mount selected partition
                This error is returned if the partition requested exists, but the filesystem type cannot be recognized by GRUB.
                • Re: GRUB skončí s chybou 25.04.2008 | 19:30
                  gorgeous007   Návštevník
                  Myslím, že som už spomínal, že do Kubuntu sa vôbec nedostanem, takže to neviem vyčítať z toho súboru. Maximálne to môžem urobiť cez konzolu toho Záchranného režimu, no moje znalosti práce s konzolou sú takmer na nulovej úrovni. Rozdelenie disku som nechal také ako tam bolo. Momentálne je to myslím tak, že mám 200 GB disk (NTFS), 500 GB disk (NTFS) a 40 GB disk, ktorý je rozdelený na 38,5 GB partíciu (ext3) a 1,5 GB partíciu (swap).
                  • Re: GRUB skončí s chybou 25.04.2008 | 19:39
                    ---   Návštevník
                    ak to dobre chapem ,tak mas 3 fyzicke disky? Ak je to tak , tak do ktoreho MBR si instaloval GRUB?
                    • Re: GRUB skončí s chybou 25.04.2008 | 19:48
                      gorgeous007   Návštevník
                      Áno, mám tri fyzické disky. To bude ten problém však? Pretože všetky články, ktoré rozoberajú GRUB sa venujú vždy tomu istému príkladu - že niekto má jeden disk a na ňom Windows, zrobí novú partíciu, kde dá Linux a ide mu to. Inak vôbec netuším, kde sa zaviedol ten zavádzač. No tipujem, že na dva disky - 200 GB, z ktorého bootuje Windows a 40 GB, z ktorého bootuje Kubuntu - pretože vždy, keď znovu nainštalujem Kubuntu, GRUB sa mi skopíruje aj na ten s Windowsom a potom zas nejde ani Windows.
                      • Re: GRUB skončí s chybou 25.04.2008 | 20:14
                        ---   Návštevník
                        no vidis ,keby si to bol napisal hned boli by sme mudrejsi z toho , nevyhnes sa zrejme experimentovaniu s premapovanim diskov , robi sa to v menu.lst

                        zapis pre windows by mohol vyzerat napr. takto

                        title MS Windows
                        rootnoverify (hd0,1)
                        map (hd1) (hd0)
                        map (hd0) (hd1)
                        chainloader +1

                        to nemusi byt tvoj pripad windowsu na (hd0,1),

                        ale cesta k vyrieseniu je este daleko, patrilo by sa poznat obsah tvojho menu.lst
                        • Re: GRUB skončí s chybou 25.04.2008 | 21:29
                          gorgeous007   Návštevník
                          No tak už som pod Windowsom cez PartitionMagic zmazal všetky partície toho disku s Kubuntu, znovu som tam nainštaloval Kubuntu a už nevypisuje žiadne chyby s GRUBom. Windows konečne ide aj po inštalácii Kubuntu, no keď dám bootovať disk s Kubuntu, tvári sa presne tak, ako keď dám bootovať z DVD mechaniky, v ktorej nie je žiadne CD alebo DVD.

                          Inak, kde nájdem nejaký článok o tom premapovaní diskov?
                          • Re: GRUB skončí s chybou 25.04.2008 | 22:22
                            Avatar janico Ubuntu x.xx ,  Používateľ
                            google alebo wiki.ubuntu.cz tam najdes vsetko presne postupy
                            www.satforum.sk
                            • Re: GRUB skončí s chybou 25.04.2008 | 23:06
                              gorgeous007   Návštevník
                              Lenže ako sa mám dostať k úprave súboru menu.lst? Napadá ma len jedno riešenie - konzola v záchrannom režime. Lenže aký je príkaz na úpravu súborov cez konzolu? (akosi ho neviem nájsť)
                              • Re: GRUB skončí s chybou 25.04.2008 | 23:29
                                Avatar janico Ubuntu x.xx ,  Používateľ
                                je na to aditor vi
                                www.satforum.sk
                              • Re: GRUB skončí s chybou 25.04.2008 | 23:30
                                Avatar janico Ubuntu x.xx ,  Používateľ
                                kuk stranku http://fria.fri.uniza.sk/~vapo/vyuka/unix/vi.htm
                                www.satforum.sk
    • Re: GRUB skončí s chybou 26.04.2008 | 16:59
      gorgeous007   Návštevník
      Vo VI Editore vôbec nefungujú tie klávesy podľa toho manuálu. Cez Kubuntu LIVE CD som otvoril ten súbor menu.lst v Kate, lenže pri ukladaní vždy vybehne Access Denied.
      • Re: GRUB skončí s chybou 26.04.2008 | 17:05
        ---   Návštevník
        logicky ta to nepusti editovat bez root prav.
        alt+F2 a prikaz
        kdesu kate /boot/grub/menu.lst
        • Re: GRUB skončí s chybou 26.04.2008 | 17:21
          gorgeous007   Návštevník
          To, čo píšeš mi nešlo. Vyriešil som to tak, že som si ten súbor uložil na plochu a potom ho ako root skopíroval do /boot/grub/. No Kubuntu mi stále nejde!
    • Re: GRUB skončí s chybou 26.04.2008 | 19:03
      gorgeous007   Návštevník
      Kde nájdem nejaký dobrý návod na premapovanie diskov? A volá sa to vôbec premapovanie diskov? Pretože Google mi nenájde vôbec nič!
    • Re: GRUB skončí s chybou 26.04.2008 | 23:52
      Avatar gorgeous007 Ubuntu 9.04  Používateľ
      No tak môj problém sa kúsok zmenil. Pri inštalácii som zmenil disk, na ktorý sa má nainštalovať GRUB, z pôvodného hd0 (WinXP) na hd2 (Kubuntu). Takže ak dám v BIOSe bootovať z disku s WinXP, bezproblémov ide. Ak dám bootovať z disku s Kubuntu, skončí to v GRUBe, ktorý síce nabehne a rozozná dokonca aj WinXP, no vždy môžem dať hocičo a vždy vypíše Cannot mount selected partition.
    • Re: GRUB skončí s chybou 27.04.2008 | 13:36
      Avatar gorgeous007 Ubuntu 9.04  Používateľ
      Pls, odpíšte niekto, kto mal podobný problém alebo kto vie ako na to. Už štvrtý deň googlim a nič. Fakt by som chcel používať to Kubuntu a s Windowsom nadobro skončiť.
      • Re: GRUB skončí s chybou 27.04.2008 | 13:54
        ---   Návštevník
        ked chces naozaj s win skoncit ,tak linux nainstaluj na jeho miesto , cize na sda1 a MBR do sda. Nebudes mat tieto problemy, bude to klasicka instalacia na prazdny disk.
        • Re: GRUB skončí s chybou 27.04.2008 | 13:59
          Avatar gorgeous007 Ubuntu 9.04  Používateľ
          No, ja s ním síce chcem skončiť, ale iní používatelia tohto počítača určite nie.
          • Re: GRUB skončí s chybou 27.04.2008 | 16:15
            Avatar janico Ubuntu x.xx ,  Používateľ
            s Kubuntu som mal vzdy problemy aj so sietou a tak s Ubuntu ziadne
            www.satforum.sk
      • Re: GRUB skončí s chybou 27.04.2008 | 16:14
        Avatar janico Ubuntu x.xx ,  Používateľ
        racej prejdi na ubuntu ako kubuntu
        www.satforum.sk
        • Re: GRUB skončí s chybou 27.04.2008 | 16:33
          Avatar gorgeous007 Ubuntu 9.04  Používateľ
          Ja som myslel, že to je to isté. Keď je to tak, jak hovoríš tak idem do Ubuntu.
        • Re: GRUB skončí s chybou 27.04.2008 | 16:48
          Avatar gorgeous007 Ubuntu 9.04  Používateľ
          Najradšej by som aj tak používal Debian, lebo tam vraj po inštalácii nie je vôbec nič a tak by som nemal v PC množstvo nepotrebných programov. Ale najnovší Debian 4.0 má staré jadro 2.6.18, ktoré mi nerozozná sieťovú a ani zvukovú kartu.
          • Re: GRUB skončí s chybou 27.04.2008 | 17:05
            Avatar janico Ubuntu x.xx ,  Používateľ
            to mas jedno pomaly debian alebo ubuntu len ubuntu je viac orientovany na pouzivatela a debian si nahadzujes vsetko sam rucne
            www.satforum.sk
            • Re: GRUB skončí s chybou 27.04.2008 | 17:14
              Avatar gorgeous007 Ubuntu 9.04  Používateľ
              Ubuntu je podľa mňa celkom dobré, až na to, že sa pri inštalácii neopýta, ktoré programy chcem a nainštaluje všetky. Distribúcie, čo som mal doteraz (Mandriva a Fedora), teda skôr som ich len tak skúšal popri Windowse, sa ma vždy spýtali, čo chcem.
              • Re: GRUB skončí s chybou 27.04.2008 | 17:20
                Avatar janico Ubuntu x.xx ,  Používateľ
                jasne jasne ale sak to neva pripadni si pridas nejake co potrebujes alebo odstranis so nepotrebujes :)
                www.satforum.sk
                • Re: GRUB skončí s chybou 27.04.2008 | 17:50
                  Avatar gorgeous007 Ubuntu 9.04  Používateľ
                  A oplatí sa mi sťahovať 64-bit verziu alebo je s tým viac problémov ako s klasickou 32-bit?
                  • Re: GRUB skončí s chybou 27.04.2008 | 18:26
                    Avatar janico Ubuntu x.xx ,  Používateľ
                    podla toho aky mas procesor 64 alebo 32..., ked si das 64 na 64 lepsie vyuzijes system aj procesor
                    www.satforum.sk
                    • Re: GRUB skončí s chybou 27.04.2008 | 18:35
                      Avatar gorgeous007 Ubuntu 9.04  Používateľ
                      Jasne, že mám 64-bit procesor. Len ako tak pozerám, tak Opera je len 32-bit a OpenOffice tiež. :-(

                      Inak to sme už riadne OT. No tých pár riadkov v databázovej tabuľke webu LinuxOS.sk nič neurobí. Snáď. :-D
      • Re: GRUB skončí s chybou 15.05.2008 | 15:14
        Timmy   Návštevník
        Fuuu , no ja mam "podobny" problem som instaloval ubuntu a po restarte mi ide len bios a dalej nebootoje ani z cd ziadneho , skusim nejaky program ktorym naformatujem hdd snad nabootoje ak nie tak neviem :-((
    • Re: GRUB skončí s chybou 27.04.2008 | 21:15
      Avatar gorgeous007 Ubuntu 9.04  Používateľ
      No ľudia, tak sa mi zdá, že som našiel chybu v novom (K)Ubuntu 8.04. V zavádzači je štandartne toto:
      title		Ubuntu 8.04, kernel 2.6.24-16-generic
      root		(hd2,0)
      kernel		/boot/vmlinuz-2.6.24-16-generic root=UUID=f528bede-5df1-4698-9a7d-4bf3a5a269e0 ro quiet splash
      initrd		/boot/initrd.img-2.6.24-16-generic
      quiet
      Zdalo sa mi, že príkaz root je tam použitý akosi priskoro a tak som ho dal až pred quiet a už to ide. Teda Ubuntu ide a na to aby išiel aj Windows bude asi treba už len premapovať tie disky, čo bude v porovnaní s týmto problémom, ktorý som vyriešil až po štyroch dňoch, celkom jednoduché.
      • Re: GRUB skončí s chybou 27.04.2008 | 22:32
        Avatar janico Ubuntu x.xx ,  Používateľ
        no vidis ze si sikovny...
        www.satforum.sk