Ubuntu nováčik

Sekcia: Komunita 25.06.2008 | 11:03
Henrich   Návštevník
Dobrý deň

Až teraz posledné tri dni skúšam Ubuntu.
Najprv som sa pokúšal niekoho zohnať čo by mi nainštaloval a na začiatok niečo ukázal. Nezohnal som nikoho.
Tak som dlho váhal s inštaláciou keďže som ešte nikdy žiadny OS neinštaloval.

Začal som inštalovať Ubuntu a
toto mi vypísalo:

( 0.468000) . . MP-BIOS bug: 8254 timer not connected to IO-APIC
( 0.468000) Kernel panic – not syncing: IO – APIC + timer doesn t work ! Boot w
ith apic = debug and send a report. Then try booting with the noaptic option

potom so skúšal Greenie vypísalo to isté.

V manuály bol postup: stiahnuť a inštalovať Ubuntu z internetu. Tak som začal -už neviem aká je to stránka. Ukázalo to pekné okno a na spodku bol text, že inštalácia má 7 krokov. Prvý druhý tretí som zvládol už som bol presvedčený, že to bude brnkačka - teda pre mňa, ale prišiel štvrtý krok: - rozdelenie HDD na partície. Stále mi to vypisovalo hlášku, že nemám súborový koreň alebo také niečo. A tak som vypol počítač. Ráno už neišiel ani Win. Iba čierna obrazovka s dvoma riadkami ktorým som nerozumel. Nikdy som nijaké disky na partície nerozdeľoval a už vôbec neviem čo je pripojný bod a ako vzniká taký pripojný bod. Sused mi pred niekoľkými dňami nainštaloval Win aj Ubuntu. /Linux videl prvý krát. Je dobrý vo win. Nemá čas /

Ubuntu je fajn. Deti aj ja robíme len v Ubunte.
Poprosím niekoľko rád.
1. Slovenský jazyk som inštaloval podľa manuálu Hofereka. Je to lepšie ale nie je v každom programe, alebo ide asi na 60%. Dá sa urobiť aby bola úplne všade? Môže byť aj česky všade.
2. Dcéra by chcela ICQ - ako na to - z manuálu som nebol múdry. Vo win jej to šlapalo.
3. Sinaptic je supéééér ! Tak jednoduché a tak geniálne. Neviem či win má niečo podobné. Jeden problém tu však mám. Ak si mám nejaký baliček inštalovať a je ich tam 100 rovnakých, len majú inú príponu tak ktorý mám vybrať ? V manuály je príklad ako niečo urobiť, je tam postup, že taký program je v sinapticu a ono v sinapticu je ich 80 rovnakých len iná koncovka tak ako na to.
4. Ako urobiť, aby som mal grafické rozhranie KDE úplne všade, je to možné?

Ďakujem za rady a odpovede.

Henrich

    • Re: Ubuntu nováčik 25.06.2008 | 12:21
      Avatar georw Ubuntu 12.04  Používateľ
      takze uz mas to Ubuntu nainstalovane?

      1. SK lokalizacia je dost naprd, ja osobne pouzivam anglicku; do cestiny by malo byt prelozeneho podstatne viac - mozes vyskusat
      2. ICQ - nainstaluj program Pidgin, pre KDE Kopete
      3. napis, co konkretne; napr. koncovka dev obsahuje zdrojaky, developerske subory; defaultne instaluj vsetko bez koncovky ak si si neni isty
      4. no niektore programy pouzivaju kniznice z Gnome (GTK), takze napis konkretne aky program, nejaka alternativa sa urcite najde, aj ked mozno nebude taka dobra

      BTW nie je nahodou Synaptic len pre Gnome? KDE som nikdy nepouzival, tak neviem.
      • Re: Ubuntu nováčik 25.06.2008 | 13:59
        Henrich   Návštevník
        ďakujem za odpoveď

        defaultne znamená všetko?
        • Re: Ubuntu nováčik 25.06.2008 | 15:03
          Avatar Grawp   Používateľ
          Asi nevieš ani trochu po anglicky, že?
          Defaultne znamena predvolene.

          Default zanemna ze neco co tam bolo od zaciatku alebo neco co je standard
          • Re: Ubuntu nováčik 25.06.2008 | 15:35
            Henrich   Návštevník
            Máš pravdu. Po anglicky viem akurát jes nou coca cola, pepsi, terminátor. Nejde mi to do hlavy. Som už starší chlop.
            • Re: Ubuntu nováčik 25.06.2008 | 19:36
              Avatar qw11 ubuntu mate 22.04 HP 17-ca1006nc  Používateľ
              Co sa tyka KDE/Synaptic, napis co mas vlastne nainstalovane ci ubuntu alebo kubuntu.
              Ak mas ubuntu a naozaj tomu nerozumies skus na instalaciu programov pre zaciatok Aplikacie-pridat/odobrat je to jednoduchsie ako synaptic a je tam skoro tolko programov ako v synapticu.
              • Re: Ubuntu nováčik 25.06.2008 | 20:23
                Henrich   Návštevník
                dík
                • Re: Ubuntu nováčik 25.06.2008 | 20:34
                  Avatar Plado ubuntu  Používateľ
                  odkial si?
                  • Re: Ubuntu nováčik 25.06.2008 | 20:50
                    Avatar Plado ubuntu  Používateľ
                    hehe... este jedna vec mi vrta v hlave... ako si sa dostal k linuxu? Pochopil som to tak, ze vo svojom okoli nemas ziadneho linuxaka a nepripadas mi ani ako clovek, co skoci po kazdej blbosti, co najde na webe (a mam pocit, ze na webe nestravis tolko casu - pochytil by si viac anglictiny).
                    Predpokladam, ze na linux si presiel preto, lebo nemas chut platit za produkt spolocnosti microsoft, len nechapem, ze ako si sa k linuxu dostal.
                    Ak som prilis zvedavy, tak sry, ale zaujima ma, ze akymi vsetkymi sposobmy sa siri dobre meno linuxu ;)
                    • Re: Ubuntu nováčik 25.06.2008 | 22:03
                      Avatar happy Ubuntu  Používateľ
                      Suhlasim je to vyhoda, ja som napr. mojmu staremu otcoxi nainstaloval na PC greenie, vysvetlil som mu jak sa klika pise, co si ma otvorit a teraz ako vidim podla stavu na jabberi je na pc dve hodiny denne :) a s privykanim nemal absolutny problem pretoze M$okná videl tri krát v živote
                      • Re: Ubuntu nováčik 26.06.2008 | 11:01
                        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                        joj stastny clovek :)

                        viem ze tu je na tomto portali niekto, kto pracoval na unixe a nasledne linux a bsd. a ku windows sa dostal az potom, co mal s roznymi unix based vecickami skusenosti... :)
                    • Re: Ubuntu nováčik 26.06.2008 | 11:27
                      Henrich   Návštevník
                      Tip je úplne správny + iné

                      Chcel som Ti poslať e-mail ale ta adresa
                      To vyzerá ako kód z NASA
                      Môj Outlook to nezvládol
                      • Re: Ubuntu nováčik 26.06.2008 | 11:35
                        Avatar georw Ubuntu 12.04  Používateľ
                        AT je zavinac
                        DOT je bodka
                        ;)
                        • Re: Ubuntu nováčik 26.06.2008 | 11:59
                          Henrich   Návštevník
                          Asi už tu nebudem písať nič
                          lebo sa cítim trápne
                          • Re: Ubuntu nováčik 26.06.2008 | 12:04
                            Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                            pohodicka zvyknes si... a vidis nahodim do slovnika :)

                            inak si 3. clovek co poznam ze pouziva outlook
                  • Re: Ubuntu nováčik 26.06.2008 | 09:56
                    Henrich   Návštevník
                    Prešov
                    • Re: Ubuntu nováčik 26.06.2008 | 18:44
                      Avatar Plado ubuntu  Používateľ
                      Ma napadlo, ze by ti velmi pomohlo, ak by ti to niekto plne rozbehol na kompe.... Ja som zo SNV a studujem v BA....
                      A nehanbi sa sem ozvat. nikto ta tu neukamenuje. Stava sa casto, ze niekto tunajsu komunitu vytoci napr. V podstate, ludia okolo linuxos sa snazia maximalne rozsirit Linux medzi beznych uzivatelov. Existuje dost silny nazor, ze linux nieje velmi vhodny pre bezneho uzivatela. Vraj je vhodny len pre userov ktori maju znacne vedomosti z oblasti IT. System z ktoreho sa da sidce vytazit viac, ale uz zakladna manipulacia s nim je velmi zlozita. No ked sa ty dokazes udrzat na linuxe, tak to bude dost silny dokaz toho, ze to nieje pravda a Linux ako taky je vhodny pre siroku verejnost. Preto to vidim tak, ze ta tu bude takmer kazdy maximalne podporovat.

                      Neviem, k comu vsetkemu si sa uz dostal, ale skusal si uz Evolution? Miesto toho outlooku

                      A skusal si uz rozbehnut compiz? Celkom slusne 3D efekty.
                      PladoPlocko@gmail.com ak mas problem s citatnim mailu v profile ;)
                      • Re: Ubuntu nováčik 26.06.2008 | 20:16
                        Henrich   Návštevník
                        Evolultion sa chystám, len náchápem ten pohyb toho e-mailu. E-mail mám na www.pobox.
                        V práci mám win. keď chcem poslať e-mail tak musím na pobox a outlook mi nepomôže. V evolution som bol 5 min a som tam dal adresu e-mailu na www.poboxu a ono mi posiela ako keby som bol na poboxe - čo sa mi páči. V robote asi to blokuje server neviem

                        v akom smere využijem 3D efekty - dá sa to pri úprave fotiek?
                        • Re: Ubuntu nováčik 26.06.2008 | 20:30
                          Avatar Fridolín Pokorný Fedora 21  Používateľ
                          v akom smere využijem 3D efekty - dá sa to pri úprave fotiek?
                          Nie. Je to taka "paradicka". Ak chces, aby si mal na ploche okna 3D, mal z plochy kocku, pri zavreti okna ti okno zhori atd.. Mozes si pozriet nejake obrazky tu.
                          • Re: Ubuntu nováčik 26.06.2008 | 20:36
                            Henrich   Návštevník
                            dá sa nastaviť v evolution alebo na www. pobox. tak aby mi pošta chodila do evolution.
                          • Re: Ubuntu nováčik 26.06.2008 | 20:38
                            Henrich   Návštevník
                            pozrel som si tie 3D efekty je to veľmi pekné. Musím to ukázať synovi
                            • Re: Ubuntu nováčik 26.06.2008 | 20:43
                              Henrich   Návštevník
                              stiahol som program compiz cez pridať/odobrať.
                              klikol som na ikonku a nič
                              • Re: Ubuntu nováčik 26.06.2008 | 20:50
                                Avatar happy Ubuntu  Používateľ
                                otvor synaptic a ctrl+f > napis compiz, nainstuluj balicek compiz (ak ho nemas nainstalovany)
                                • Re: Ubuntu nováčik 26.06.2008 | 22:43
                                  Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                                  ccsm (compizconfig settings manager)

                                  no a potom este klik pravym na plochu a vyhladat nastavenie efektov - tam dat "vlastne"
                        • Re: Ubuntu nováčik 26.06.2008 | 20:39
                          Avatar happy Ubuntu  Používateľ
                          Compiz su 3d efekty plochy, vyuzivaju sa na "skraslenie" grafickeho prostredia teda napr. mozes si urobit 3d kocku z ploch, rozne 3d okna, animacie ...
                          Ak chces upravovat fotky pouzi napr. Gimp (ale je trovhu zlozitejsi), na zakladne upravy (obrezavanie, zaostrovanie..) pozi napr. fotoxx.
                          V ubuntu je gimp (zusim aj fotoxx predinstalovany.
                          Tie graficke efekty nainstalujes : aplikacie>Pridať/odstrániť
                          v policku zobrazit vyber all avabile aplications , potom daj vyhladat "compiz" a zaskrtni "Advenced desktop effects settings" a daj pouzit zmeny.

                          Potom nastavnie najdes System>predvolby>Advenced desktop effects settings
                          Ak chces mat rychlo nastavene efekty mozes vybrat jednu z predpripravenych "efektovych zostav" v tom istom menu lenze pod nazvo "simple compizconfig settings manager

                          Ak by si mal problemy s anglictinou kludne sa pytaj.
                          • Re: Ubuntu nováčik 26.06.2008 | 20:51
                            Henrich   Návštevník
                            Urobil som tak ale záver: Advenced desktop effects settings som tam nenašiel
                            • Re: Ubuntu nováčik 26.06.2008 | 20:54
                              Avatar happy Ubuntu  Používateľ
                              Neviem malo by tam byt, mozno je to zdrojami spftveru, - system>sprava>zdroje softveru> a tam treba zaskrtnut zdroje softveru.
                              • Re: Ubuntu nováčik 26.06.2008 | 20:58
                                Henrich   Návštevník
                                zdroje softvéru nemôžem zaškrtnúť, lebo tam nie sú, ale je tam zdrojový kód nezaškrtnutý ak ho zaškrtnem čo to spraví?
                              • Re: Ubuntu nováčik 26.06.2008 | 20:59
                                Henrich   Návštevník
                                zdroje softvéru nemôžem zaškrtnúť, lebo tam nie sú, ale je tam zdrojový kód nezaškrtnutý ak ho zaškrtnem čo to spraví?
                              • Re: Ubuntu nováčik 26.06.2008 | 20:59
                                Henrich   Návštevník
                                zdroje softvéru nemôžem zaškrtnúť, lebo tam nie sú, ale je tam zdrojový kód nezaškrtnutý ak ho zaškrtnem čo to spraví?
                                • Re: Ubuntu nováčik 26.06.2008 | 21:02
                                  Henrich   Návštevník
                                  Compiz fusion Icon som našiel
                                  Aplikácie - systemové nástroje - ikonka Compiz, na ktorý keď kliknem tak zmizne a nič
                            • Re: Ubuntu nováčik 26.06.2008 | 21:07
                              Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
                              treba pridat repozitare, a v synapticu su potrebne doinstalovat nasledovne balicky, emerald (nastavuje okraje okien...) compiz-setings-manager (ten zlozitejsi nastavovat) alebo simple-ccsm (ten jednoduchy nastavovac) a podla mna aj fusion-icon (dovoli ovladat compiz+emerald zo systemovej listy) ale treba ju pridat medzi aplikacie spustane po starte


                              okrem synapticu na instalovanie mozes pouzit aj PRIDAT ODOBRAT PROGRAMY (ale tam sa nezhoduju nazvy s nazvami balickov no je to jednoduchsie a prehladnejsie) alebo aj konzolu (ale to ty ako zaciatocnik asi nechces, ak predsa tak takto :
                              sudo apt-get install NAZOV BALICKU(presne ako som ich uviedol hore)
                              prajem vela zdaru

                              OT: strasne sa mi paci ked sa kominita takto vsemozne snazi pomoct vzdy mam pri tom lepsi pocit a citim najdej sirenia linuxu ktory je naozaj pre vsetkych (najma mainstreamove distibucie)
                              Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                              • Re: Ubuntu nováčik 26.06.2008 | 21:29
                                Avatar Fridolín Pokorný Fedora 21  Používateľ
                                Ked uz ide o tie efekty. Zisiel by sa vypis prikazu
                                $glxinfo | grep direct
                                z terminalu.
                                pozn. Treba mat mesa-utils.
                                #apt-get install mesa-utils
                                • Re: Ubuntu nováčik 26.06.2008 | 21:38
                                  Henrich   Návštevník
                                  Kde si môžem stiahnuť alebo pozrieť ako sa píšu mriežky šípky a iné znaky na klávesnici
                                  • Re: Ubuntu nováčik 26.06.2008 | 21:59
                                    Avatar Fridolín Pokorný Fedora 21  Používateľ
                                    tie mriezky a znak dolaru sa tam nepise.
                                    zadajte len

                                    glxinfo | grep direct

                                    Mozte pouzit aj Ctrl +c, v terminale vsak vlozite Shift+insert.
                                    Napise vam nieco taketo:
                                    direct rendering: Yes
                                    (to je ten lepsi pripad)
                                    alebo direct rendering: No
                                    (co je uz horsie)
                                    • Re: Ubuntu nováčik 26.06.2008 | 23:18
                                      Henrich   Návštevník
                                      Urobil som to a vypísalo mi
                                      direct rendering: Yes
                              • Re: Ubuntu nováčik 26.06.2008 | 21:36
                                Henrich   Návštevník
                                tSlačil som pravé mišítko na ikonku compiz a vyhodilo mi ponuku:
                                - Setings Manager
                                - Emerald There Manager
                                - Reolad Window Manager
                                - Select Window Manager
                                - Compiz option šipka
                                - Select Window Decorator šipka
                                - Koniec
                                • Re: Ubuntu nováčik 26.06.2008 | 22:01
                                  Avatar Fridolín Pokorný Fedora 21  Používateľ
                                  Select Window Manager:
                                  tam bude na vyber:
                                  Metacity (Gnome)
                                  Compiz
                                  Vyberte compiz. Bude tam nieco taketo, alebo podobne - ak ma pamat neklame.
                                • Re: Ubuntu nováčik 26.06.2008 | 23:14
                                  Avatar Plado ubuntu  Používateľ
                                  Skusim ti to vysvetlit maximalne polopatisticky:
                                  Spusti synaptic, daj si vyhladat desktop effect(napriklad). Vyhodi ti to nejaky zoznam programov tam by si mal mat (este medzi prvymi) compizconfig-setting-manager. Nainstaluj si to.

                                  Teraz prejdem k nastaveniam:
                                  Neviem kolko mas ploch, nastav si napr. 4 (ak by si nevedel, ze kde, tak prave tlacitko na tie okienka pomocou ktorych si mozes prepinat plochy -> predvolby -> Columns 4)
                                  Prave tlacitko na plochu -> zmenit pozadie plochy -> karticka Vizualne efekty -> uplne dole Vlastne a tlacidlo -> gtk nastavenia
                                  Tam mas zoznam efektov, ktore si mozes zapnut. Nepokusaj sa ich pospustat vsetky, nepodari sa ti to ;) (okrem toho niesu uplne nenarocne na grafiku) Zaskrtnutim efekt zvolis, ak nanho kliknes, tak si ponastavujes nejake nastavenia okolo efektu.
                                  V casti desktop si napr. pozaskrtaj ze desktop cube a rotate cube. Prve ti umozni kocku a to druhe jej rotaciu.
                                  Este spomeniem napriklad Cube Caps ( v sekcii Utility) si mozes nastavit nejake obrazky na vrchu a spodku kocky (vrch je top a spodok bottom ;))

                                  Zavri to a skus si s kolieskom kliknut na volnu plochu (koliesko drz) a pohyb s mysou.

                                  ...hehe sama klikacka...
                                  • Re: Ubuntu nováčik 26.06.2008 | 23:23
                                    Avatar Plado ubuntu  Používateľ
                                    hej.... a neviem, ci som to prehladol, nevsimol som si, zeby si pouzival kubuntu, alebo xubuntu, teda som ti ten klikaci postup pisal pre GNOME
                                    • Re: Ubuntu nováčik 26.06.2008 | 23:43
                                      Henrich   Návštevník
                                      dal som desktop cube
                                      a ono sa točí som frajer
                                      ale toči sa len desktop čo iné napr. dokumenty a tak
                                      a čo tie tri ostatné štvorčeky dole na lište plochy to mám zrušiť alebo načo sú tam
                                      • Re: Ubuntu nováčik 26.06.2008 | 23:55
                                        Avatar Plado ubuntu  Používateľ
                                        Pravdu povediac ta velmi nechapem.... Tie stvorceky dole na liste sluzia ako dalsi sposob na preklikavanie medzi plochamy... To, ze mas viadcero ploch vie byt velmi napomocne ak mas toho vela pospustane - dokazes si to zatriedit. (Tie stvorceky pouzijes ak napr. nemas kde na plochu kliknut).
                                        A ak mas dokument (alebo aplikaciu) na kazdej ploche, tak skus kliknut pravym tlacitkom na hornu listu programu a tam si zaskrtni, ze iba na tejto ploche (ak tam mas ze vzdy na viditelnej ploche)
                                        • Re: Ubuntu nováčik 27.06.2008 | 00:01
                                          Henrich   Návštevník
                                          pochopil
                                  • Re: Ubuntu nováčik 26.06.2008 | 23:32
                                    Henrich   Návštevník
                                    tak mi to pekne išlo až po tlačitko gtk a tam som skončil
                                  • Re: Ubuntu nováčik 26.06.2008 | 23:33
                                    Henrich   Návštevník
                                    gtk som nikde nevidel
                                    • Re: Ubuntu nováčik 26.06.2008 | 23:42
                                      Avatar Plado ubuntu  Používateľ
                                      a vlastne nastavenia mas?

                                      este sa skus pozried do System->predvolby->Advenced Desktop effects setting
                                      • Re: Ubuntu nováčik 26.06.2008 | 23:48
                                        Henrich   Návštevník
                                        plocha
                                        zaškrtnúté: Wievport, Expo, Desktop cube, Rotate cube, ostatné je prázdne

                                        Efekty iba jedno: animations
                        • Re: Ubuntu nováčik 26.06.2008 | 23:39
                          Avatar Plado ubuntu  Používateľ
                          Este k tomu Evolution... Prijem posty sa nastavi v karticke prijem posty (Upravy->Predvolby-> tam si ten_svoj_mail.pobox.sk das upravit).

                          pobox nepouzivam a to co viem som teraz na rychlo vygooglil, tak dufam, ze to pojde:
                          pobox pouziva (okrem ineho) POP, teda protokol si nastav POP (hned prva kolonka Typ servru)
                          Do kolonky server napis pop.pobox.sk pod to uzivatelske meno (myslim, ze ho chce aj so @pobox.sk)
                          Mam taky pocit, ze pobox nepodporuje sifrovanie - teda si nastav bez sifrovania (ale vazne si nesom isty)
                          Typ overenia heslo a ked si kliknes check for supportet types, vyhodi ti okienko, ktore dost rychlo zmyzne, tak potom to mas dobre nastavene.
                          • Re: Ubuntu nováčik 27.06.2008 | 14:38
                            Henrich   Návštevník
                            Včera som hľadal v evolution asi 30 min kartičku príjem pošty a typ servera ale nikde som nič nenašiel. Preklikal som hornú lištu – súbor, upraviť atď. Skús orientačne, napríklad vpravo dole na lište, alebo bočný panel atď. dík
                            • Re: Ubuntu nováčik 27.06.2008 | 15:18
                              Avatar Plado ubuntu  Používateľ
                              Upraviť -> Predvoľby -> dvojklik na ten tvoj účet v poboxe -> v záložkách by si mal mať príjem pošty
                              • Re: Ubuntu nováčik 27.06.2008 | 15:37
                                Henrich   Návštevník
                                ďakujem
                                • Re: Ubuntu nováčik 27.06.2008 | 15:43
                                  Henrich   Návštevník
                                  este sa skus pozried do System->predvolby->Advenced Desktop effects setting


                                  plocha
                                  zaškrtnúté: Wievport, Expo, Desktop cube, Rotate cube, ostatné je prázdne

                                  Efekty iba jedno: animations


                                  čo by som mohol ešte zaškrtnúť, tak by som to zistil aj pohľadom čo to robí
                                  • Re: Ubuntu nováčik 12.07.2008 | 10:33
                                    Henrich   Návštevník
                                    Dal som príkaz podľa manuála:
                                    lsb_release -a vypísalo verziu 8.04.1. Myslel som že vypíše aj koľko je bytové Ubuntu. Potrebujem stiehnuť baliček na Pidgin z http://getdeb.net/app/Pidgin a tam je pre 64 bit a 32 bit. Musím zistiť Ubuntu aké mám či 32 alebo 64 bit.

                                    dík
                                    • Re: Ubuntu nováčik 12.07.2008 | 10:50
                                      Avatar lazzio F16  Používateľ
                                      neviem ci pomoze ale skus uname -a ,
                                      mne ten prikaz vypisalo aj architekturu ,ale bez cisla 32bit
                                      $ € £ > /dev/null ; fg human_mind [1] zazen
                                      • Re: Ubuntu nováčik 12.07.2008 | 11:21
                                        --   Návštevník
                                        ak sa na konci riadku po zadani uname -a zobrazi i686 GNU/Linux apod. tak je 32 bit system, ak x86_64 GNU/linux tak je 64 bit system
                                        • Re: Ubuntu nováčik 12.07.2008 | 11:44
                                          Avatar lazzio F16  Používateľ
                                          sedi vec ,alebo priamo uname -m -o -r
                                          $ € £ > /dev/null ; fg human_mind [1] zazen
                                          • Re: Ubuntu nováčik 12.07.2008 | 13:42
                                            --   Návštevník
                                            no, chcel som mu to poradit ale ked som dal na mojom etchi uname -m tak mi to nejako nefungovalo (vypisalo unknown a teda som nevedel aky je presne vystup toho parametra) - neviem preco (??) lebo teraz mi to uz ukazuje vsetko v poriadku :-)
                                            • Re: Ubuntu nováčik 13.07.2008 | 17:51
                                              Henrich   Návštevník
                                              super funguje to mám 32 bitovú Ubuntu.

                                              prosím Vás aký je príkaz na to aký bitový má PC ?

                                              dík

                                              • Re: Ubuntu nováčik 13.07.2008 | 17:56
                                                Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                                                prikaz? hmmm...

                                                no zisti si aky ma procesor... nove su 64 bit a stare su 32 bit... pomerne jednoduche...
                                                • Re: Ubuntu nováčik 13.07.2008 | 18:52
                                                  WlaSaTy   Návštevník
                                                  A pises v obchode do dodacieho listu nieco ako je v /proc/cpuinfo?
                                                • Re: Ubuntu nováčik 13.07.2008 | 19:48
                                                  Henrich   Návštevník
                                                  PC mám pol roka
                                                  • Re: Ubuntu nováčik 13.07.2008 | 20:09
                                                    Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                                                    no a ake? mozes nam nieco z nejakej tej zmluvy "odrecitovat" ?
                                                    • Re: Ubuntu nováčik 13.07.2008 | 20:27
                                                      Henrich   Návštevník
                                                      To mi poskladal kamarát. 2 jadrový procesor, 2 giga ram, 300 hardisk.
                                                      Všetky údaje mi napísal na papier, ale momentálne ho mám v robote
                                                      • Re: Ubuntu nováčik 13.07.2008 | 20:30
                                                        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                                                        toto staci... tak ked dvojjadrovy tak mas 64 bit :)

                                                        intel alebo AMD?
                                                        • Re: Ubuntu nováčik 13.07.2008 | 20:31
                                                          Henrich   Návštevník
                                                          AMD
                                                          • Re: Ubuntu nováčik 13.07.2008 | 20:36
                                                            Henrich   Návštevník
                                                            Stiahol som tie balíčky Pidgin a hlási že je jeden poškodený. Na 64 bit PC ma 32 bit. verziu Ubuntu. To by ale nemalo vadiť.

                                                            Práve som stiahol Pidgin deb.balíčky a hlási že je jeden poškodený. Neviem ktorý.

                                                            heto@heto-desktop:~$ apt-get
                                                            apt 0.7.9ubuntu17 pre i386 skompilovaný na Apr 22 2008 15:19:47
                                                            Usage: apt-get [options] command
                                                            apt-get [options] install|remove pkg1 [pkg2 ...]
                                                            apt-get [options] source pkg1 [pkg2 ...]

                                                            apt-get is a simple command line interface for downloading and
                                                            installing packages. The most frequently used commands are update
                                                            and install.

                                                            Commands:
                                                            update - Retrieve new lists of packages
                                                            upgrade - Perform an upgrade
                                                            install - Install new packages (pkg is libc6 not libc6.deb)
                                                            remove - Remove packages
                                                            autoremove - Remove all automatic unused packages
                                                            purge - Remove and purge packages
                                                            source - Download source archives
                                                            build-dep - Configure build-dependencies for source packages
                                                            dist-upgrade - Distribution upgrade, see apt-get(8)
                                                            dselect-upgrade - Follow dselect selections
                                                            clean - Erase downloaded archive files
                                                            autoclean - Erase old downloaded archive files
                                                            check - Verify that there are no broken dependencies

                                                            Options:
                                                            -h This help text.
                                                            -q Loggable output - no progress indicator
                                                            -qq No output except for errors
                                                            -d Download only - do NOT install or unpack archives
                                                            -s No-act. Perform ordering simulation
                                                            -y Assume Yes to all queries and do not prompt
                                                            -f Attempt to correct a system with broken dependencies in place
                                                            -m Attempt to continue if archives are unlocatable
                                                            -u Show a list of upgraded packages as well
                                                            -b Build the source package after fetching it
                                                            -V Show verbose version numbers
                                                            -c=? Read this configuration file
                                                            -o=? Set an arbitrary configuration option, eg -o dir::cache=/tmp
                                                            See the apt-get(8), sources.list(5) and apt.conf(5) manual
                                                            pages for more information and options.
                                                            This APT has Super Cow Powers.
                                                            heto@heto-desktop:~$

                                                            • Re: Ubuntu nováčik 13.07.2008 | 20:42
                                                              Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                                                              aha... ty si este nespustal apt-get moo? :)

                                                              teraz vazne... akoze co s tym apt-get? co tak skor spustit dpkg -i *deb?
                                                              • Re: Ubuntu nováčik 13.07.2008 | 20:45
                                                                Henrich   Návštevník
                                                                heto@heto-desktop:~$ dpkg-i *deb
                                                                bash: dpkg-i: príkaz nenájdený
                                                                • Re: Ubuntu nováčik 13.07.2008 | 20:47
                                                                  --   Návštevník
                                                                  nie dpkg-i ale dpkg -i a musis byt v adresari s deb balikmi ktore chces nainstalovat
                                                                • Re: Ubuntu nováčik 13.07.2008 | 20:50
                                                                  Henrich   Návštevník
                                                                  Správca aktualizácii hlási toto:

                                                                  E: /var/cache/apt/archives/sun-java6-jre_6-06-0ubuntu1_all.deb: podproces pre-installation script vrátil chybový kód 1
                                                                  E: /var/cache/apt/archives/sun-java6-bin_6-06-0ubuntu1_i386.deb: podproces pre-installation script vrátil chybový kód 1

                                                                  mám to odstrániť a ako?
                                                                  • Re: Ubuntu nováčik 13.07.2008 | 20:53
                                                                    Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                                                                    sudo apt-get clean



                                                                    inak to apt-get moo si skusil uz?
                                                                    • Re: Ubuntu nováčik 13.07.2008 | 20:58
                                                                      --   Návštevník
                                                                      a coi tak apt-get -f install?
                                                                      • Re: Ubuntu nováčik 13.07.2008 | 21:04
                                                                        Henrich   Návštevník
                                                                        Viem že som


                                                                        heto@heto-desktop:~$ sudo apt-tet clen
                                                                        [sudo] password for heto:
                                                                        sudo: apt-tet: command not found
                                                                        heto@heto-desktop:~$
                                                                        heto@heto-desktop:~$ apt-get moo
                                                                        (__)
                                                                        (oo)
                                                                        /------\/
                                                                        / | ||
                                                                        * /\---/\
                                                                        ~~ ~~
                                                                        ...."Have you mooed today?"...
                                                                        heto@heto-desktop:~$ apt-get -f install
                                                                        E: Zámkový súbor /var/lib/dpkg/lock sa nedá otvoriť - open (13 Permission denied)
                                                                        E: Unable to lock the administration directory (/var/lib/dpkg/), are you root?
                                                                        heto@heto-desktop:~$

                                                                        • Re: Ubuntu nováčik 13.07.2008 | 21:10
                                                                          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                                                                          jezisi maria panenka skakava...

                                                                          takze - to prve si napisal uplne zle. ale na to mozes kaslat, skor skus hodit tu druhe... a citat co to napisalo:

                                                                          heto@heto-desktop:~$ apt-get -f install
                                                                          E: Zámkový súbor /var/lib/dpkg/lock sa nedá otvoriť - open (13 Permission denied)
                                                                          E: Unable to lock the administration directory (/var/lib/dpkg/), are you root?


                                                                          skus nam tu vsetkym zodpovedat: are you a root?

                                                                          ta operacia potrebuje aby si nim bol... takze to spusti ako root cez sudo...
                                                                      • Re: Ubuntu nováčik 13.07.2008 | 21:08
                                                                        Henrich   Návštevník
                                                                        Viem že som


                                                                        heto@heto-desktop:~$ sudo apt-tet clen
                                                                        [sudo] password for heto:
                                                                        sudo: apt-tet: command not found
                                                                        heto@heto-desktop:~$
                                                                        heto@heto-desktop:~$ apt-get moo
                                                                        (__)
                                                                        (oo)
                                                                        /------\/
                                                                        / | ||
                                                                        * /\---/\
                                                                        ~~ ~~
                                                                        ...."Have you mooed today?"...
                                                                        heto@heto-desktop:~$ apt-get -f install
                                                                        E: Zámkový súbor /var/lib/dpkg/lock sa nedá otvoriť - open (13 Permission denied)
                                                                        E: Unable to lock the administration directory (/var/lib/dpkg/), are you root?
                                                                        heto@heto-desktop:~$

                                                                        • Re: Ubuntu nováčik 13.07.2008 | 21:29
                                                                          Henrich   Návštevník
                                                                          dal som to cez sudo
                                                                          napísalo veľa písmen
                                                                          a potom túto tabuľku

                                                                          Operating System Distributor License for Java v1.1 (DLJ) ↑
                                                                          │ ▮
                                                                          │ Operating System Distributor License for Java version 1.1 (DLJ) ▒
                                                                          │ ▒
                                                                          │ SUN MICROSYSTEMS, INC. ("SUN") IS WILLING TO LICENSE THE JAVA PLATFORM ▒
                                                                          │ STANDARD EDITION DEVELOPER KIT ("JDK" - THE "SOFTWARE") TO YOU ONLY UPON ▒
                                                                          │ THE CONDITION THAT YOU ACCEPT ALL OF THE TERMS CONTAINED IN THIS LICENSE ▒
                                                                          │ AGREEMENT (THE "AGREEMENT"). PLEASE READ THE AGREEMENT CAREFULLY. BY ▒
                                                                          │ INSTALLING, USING, OR DISTRIBUTING THIS SOFTWARE, YOU ACCEPT ALL OF THE ▒
                                                                          │ TERMS OF THE AGREEMENT. ▒
                                                                          │ ▒
                                                                          │ 1. DEFINITIONS. "Software" means the code identified above in binary ▒
                                                                          │ form, any other machine readable materials including, but not ▒
                                                                          │ limited to, libraries, source files, header files, and data files), ↓

                                                                          │ <OK>
                                                                          • Re: Ubuntu nováčik 13.07.2008 | 21:51
                                                                            Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                                                                            co takto stlacit medzernik?
                                                                            • Re: Ubuntu nováčik 13.07.2008 | 22:03
                                                                              Henrich   Návštevník
                                                                              Medzerník nerobí nič
                                                                              • Re: Ubuntu nováčik 13.07.2008 | 22:15
                                                                                --   Návštevník
                                                                                tak skusaj enter... alebo vsetko mozne... len si to vyzaduje aby si potvrdil licenciu pre instalaciu javy od sunu (obycajne windowvovske next - next, ok, accept...)
                                                                                • Re: Ubuntu nováčik 14.07.2008 | 13:40
                                                                                  Henrich   Návštevník
                                                                                  Už to mám som myslel že ma trafí.
                                                                                  Pri tej inštalácii JAWA boli v pravo dole šípky
                                                                                  ďalej, späť ni krok vzad, zrušiť.

                                                                                  a tak pozerám že je vľavo dole trochu vyššie bolo okienko 4x4 mm.
                                                                                  ťukol som zobrazlila sa fajka ťukol som ďalej a bolo hotové.

                                                                                  To musia komplikovať s tou fajkou, keď tam sú možnosti "ďalej, späť, zrušiť"
                                                                                  • Re: Ubuntu nováčik 14.07.2008 | 14:04
                                                                                    Henrich   Návštevník
                                                                                    Vyskúšal som terminál podľa manuálu:
                                                                                    dolár mc
                                                                                    vypísalo že nie je nainštalovaný a zároveň vypísalo aký príkaz mám dať aby som ho nainštaloval a to sa mi najviac páčilo. Len som to opísal dal enter. Po skončení som napísal mc enter a bolo.

                                                                                    Trochu sa to podobá aspoň po prvých pár sekúnd na Norton Comander.

                                                                                    Musím ho stále vyvolať príkazom cez terminál alebo sa nainštalov
                                                                                    • Re: Ubuntu nováčik 14.07.2008 | 14:39
                                                                                      Henrich   Návštevník
                                                                                      Prosím Vás nemôžem nájsť klávesu BACKSPACE
                                                                                      • Re: Ubuntu nováčik 14.07.2008 | 15:05
                                                                                        Avatar happy Ubuntu  Používateľ
                                                                                        Backspace sa nachadza sa v pravo hore pri hlavnej casti klavesnice. Vyuziva sa hlavne na vymazavanie textu. Ma znak pravej sipky.
                                                                                        • Re: Ubuntu nováčik 14.07.2008 | 16:45
                                                                                          Henrich   Návštevník
                                                                                          už je mi to jasné
                                                                                          používam tu šípku už 8 rokov ale že sa tak volá som nevedel
                                                                                          • Re: Ubuntu nováčik 14.07.2008 | 20:34
                                                                                            Avatar Plado ubuntu  Používateľ
                                                                                            ak by si niekedy niekde cital, nieco so sptace, alebo so spacebar, tak to je medzernik ;)

                                                                                            BTW... Vsimni si klavesu ktora sa nachadza o jeden riadok vyssie a trochu na pravo od BACKSPACE - Print Screen - s tim si fotis obrazovku
                                                                                            Aj som zabudol, ze PC sa da vyuzivat bez uplnej znalosti klavesnice :D
                                                                                      • Re: Ubuntu nováčik 14.07.2008 | 16:22
                                                                                        Avatar lazzio F16  Používateľ
                                                                                        clickni tu to cervene :)
                                                                                        $ € £ > /dev/null ; fg human_mind [1] zazen
                                                                                    • Re: Ubuntu nováčik 14.07.2008 | 16:36
                                                                                      --   Návštevník
                                                                                      mc si na panel/plochu mozes dat tak ze pridas (prave tlacidlo - pridat do panelu) odkaz na vlastny spustac aplikacie a ako prikaz tam zadas napr:
                                                                                      gnome-terminal -e mc

                                                                                      to ti spusti mc v gnome termináli
                                                                                      • Re: Ubuntu nováčik 14.07.2008 | 16:59
                                                                                        Henrich   Návštevník
                                                                                        Zvládol som to.
                                                                                        Teraz mám na panely 2 rovnaké ikonky zobrazujúci terminál. Dá sa zmeniť tá čo je mc? Tak som si ju označil vo vlastnostiach spúšťača
                                                                                        • Re: Ubuntu nováčik 14.07.2008 | 17:40
                                                                                          --   Návštevník
                                                                                          klikni na nu pravym tlacidlom, vyber vlastnosti a tam klikni na ikonu a zmen ju. ikonu pre mc by si mal najst v /usr/share/pixmaps
                                                                                          • Re: Ubuntu nováčik 14.07.2008 | 18:24
                                                                                            Henrich   Návštevník
                                                                                            Už to mám.
                                                                                            dík
                                                                                  • Re: Ubuntu nováčik 14.07.2008 | 17:42
                                                                                    --   Návštevník
                                                                                    > To musia komplikovať s tou fajkou

                                                                                    podakuj sa americkym zakonodarcom...
    • Re: Ubuntu nováčik 18.07.2008 | 11:55
      Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
      "Až teraz posledné tri dni skúšam Ubuntu." - uprimnu sustrast :-)
      • Re: Ubuntu nováčik 18.07.2008 | 20:24
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
        neprehanas to?
        • Re: Ubuntu nováčik 20.07.2008 | 23:26
          Henrich   Návštevník
          Chodia mi sem aktualizácie. To si mám zakaždým všetky inštalovať, alebo len tie bezpečnostné. Keď budem stále všetky aktualizovať nezaberú mi veľa pamäte?

          Neviem sa ešte pohybovať vo fóre, ale jeden mi napísal že „úprimnú sústrasť to ako myslel?


          • Re: Ubuntu nováčik 20.07.2008 | 23:52
            Avatar Ľubor debian-based  Používateľ
            Neviem preco by si mal vynechavat aktualizacie systemu.
            Aktualizacie ti mozu opravit bezpecnostnu chybu alebo chybu v programe, pripadne len upgrade na novsiu verziu ktora obsahuje viacero funkcii, alebo je nova verzia oproti starej zrychlena.
          • Re: Ubuntu nováčik 21.07.2008 | 16:18
            Avatar d0N0 kubuntu  Používateľ
            Ubuntu je obľúbené hlavne medzi začiatočníkmi (viac-menej je aj pre nich určené), a preto sa začínajú vyskytovať aj problémy, ktoré predtým neboli. Skúsenejším používateľom ubuntu nie vždy vyhovuje a radšej odporúčajú niečo iné ;)
          • Re: Ubuntu nováčik 22.07.2008 | 00:43
            Avatar Plado ubuntu  Používateľ
            Ak nemas obmedzeny net (teda ak neplatis za kazde prenesene kB) tak to podla moznosti aktualizuj. Disk ti to nezaplni.
            Windows ti to pravdepodobne stahoval bez tvojho vedomia (automaticke aktualizacie su standardne zapnute a ak ich nechces, alebo ak mas piratsku kopiu, tak ich musis vypnut)
            • Re: Ubuntu nováčik 23.07.2008 | 13:57
              Henrich   Návštevník
              dík za radu
              Za sťahovanie neplatím
              chlapci urobili združenie
              a tak platím 200 Sk
      • Re: Ubuntu nováčik 21.07.2008 | 18:50
        Avatar david1 Debian Etch, Ubuntu 8.10  Používateľ
        Preco uprimnu sustrast?
        • Re: Ubuntu nováčik 04.08.2008 | 14:41
          Henrich   Návštevník
          Nainštaloval som cez synaptic všetky multimediálne kodeky. Dúfam že som neurobil chybu.
          Vychádzam z toho, že som čítal článok o tom že nie je vhodné pre začiatočníkov inštalovať cez synaptic neslobodný a nepodporovaný softvér. Vraj by som mohol narušiť systém ako taký. V článku boli asi 4 kategórie. Najlepší je podľa článku soft slobodný a podporovaný komunitou ubuntu. Možno sa to týka len internetovej komunikácie – asi.
          • Re: Ubuntu nováčik 04.08.2008 | 15:52
            Dumaru   Návštevník
            Ako sledujem máš strašne veľa otázok ohľadne Linuxu, ale to asi každý začiatočník. Nebolo by jednoduchšie založiť si jabber konto a poprosiť niekoho o kontakt?
            • Re: Ubuntu nováčik 04.08.2008 | 17:21
              Henrich   Návštevník
              Ale je viacej klientov – jeden je jabber, potom jabbim a iné neviem aký je v tom rozdiel. Ten čo navrhuješ je jabbim.
              • Re: Ubuntu nováčik 04.08.2008 | 17:26
                Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                no takto... jabber je protokol, a s nim dokaze pracovat vela programov, funguje na roznych serveroch atd...

                takze jabbim, googletalk atd su rozne navzajom kompatibilne dobroty...

                ak chces mne sa ozyvat mozes, mam jabber verejne
                • Re: Ubuntu nováčik 04.08.2008 | 17:36
                  Henrich   Návštevník
                  Dík
                  Viem je napísaný v tvojom manuály
                • Re: Ubuntu nováčik 04.08.2008 | 18:14
                  Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
                  ja ho mam este verejnejsi.. bebe..
              • Re: Ubuntu nováčik 04.08.2008 | 22:46
                Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor
                Jabber zaregistruješ cez program (Pidgin, Kopete), ako už spomínal vyššie kolega, Jabber využíva rôzne servery, ktoré poskytujú nie vždy rovnaké služby. Jednoducho si vymyslíš nick, samozrejme podmienka je že nie je obsadený iným a zvolíš jabber server, napríklad jabbim.sk. Nič zložité, potom si môžeš pridať aj môj kontakt, ktorý nájdeš v profile ;-)
                • Re: Ubuntu nováčik 04.08.2008 | 23:26
                  Henrich   Návštevník
                  pidgin sa mi nepodarilo stiahnúť cez synaptic, pretože mi hlási, že je závisly na rôznych iných programoch. V synapticu je veľa pidginov s rôznou koncovkou alebo príponou. Skúšal som rôzne pidginy aj 5 naraz ale stále nič.
                  • Re: Ubuntu nováčik 04.08.2008 | 23:29
                    Henrich   Návštevník
                    hlási asi toto
                    This application conflicts with other installed software. To install 'pidgin' the conflicting software must be removed first.

                    Switch to the 'synaptic' package manager to resolve this conflict.
                    • Re: Ubuntu nováčik 04.08.2008 | 23:54
                      Henrich   Návštevník
                      Stiahol som kopete, ale či som ho dobre nainštaloval to neviem
                    • Re: Ubuntu nováčik 05.08.2008 | 00:00
                      Henrich   Návštevník
                      vyhodilo mi stránku


                      AOL recently released 3 great new products:
                      My AOL
                      Want to feel more at home on your home page?

                      myAOL™ service lets you cut through the clutter, and have your favorite web content, tools, and news all in one place. Click . . . drag . . . drop: Set up your personalized home page in minutes.
                      Try myAOL now .
                      AIM
                      Immediate communication anywhere.

                      AIM® 6.8 messaging gives you more ways to communicate, express yourself, and share. Any service can send messages - but with AIM® , you are really connected to friends, family, and co-workers.
                      Try AIM 6.8 today .
                      AOL Mobile
                      AOL on the go.

                      Email, IM, movie show times, search, and more. With AOL® Mobile service, it's not "just a phone" anymore. Simply type aol.com in your mobile web browser to enjoy AOL service on the go.
                      Learn more now .

                      Je tam veľa okienok samé heslo a kódy
                      • Re: Ubuntu nováčik 05.08.2008 | 00:04
                        Henrich   Návštevník
                        Screen Name
                        * Desired Screen Name:
                        3-16 letters or numbers. It must start with a letter.
                        *Password:
                        6-16 characters.
                        Help for creating a secure password.
                        *Re-Type Password:
                        Display Name:
                        This is the way you are greeted each time you sign in.
                        In Case You Forget Your Password: (Learn More)
                        * Account Security Question:

                        * Answer:
                        * Re-Type Your Answer:
                        Alternate E-mail Address:
                        e.g.,johndoe@domain_name.com
                        *Birth Date:
                        * Gender: Female Male
                        * Country:
                        * ZIP Code:
                        ZIP Code must contain 5 digits.
                        Terms of Service
                        By typing the characters shown below and clicking the Submit button, you acknowledge receipt of, and agree and consent to, the Screen Name Service's Terms of Service and Privacy Policy . You also agree to transact with us and receive required notices electronically. Click the Cancel button below if you do not agree to any of these terms.
                        Security Check
                        To prevent registration fraud, type the code in the image.

                        *Image:
                        Can't see this image?

                        *Code in Image:

                        To sú tie heslá a kódy, obdlžníky ale sa stratili
                        • Re: Ubuntu nováčik 05.08.2008 | 00:44
                          Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor
                          Neregistuješ miesto Jabbera náhodou AOL?