Ubuntu nováčik

Sekcia: Komunita 25.06.2008 | 11:03
Henrich   Návštevník
Dobrý deň

Až teraz posledné tri dni skúšam Ubuntu.
Najprv som sa pokúšal niekoho zohnať čo by mi nainštaloval a na začiatok niečo ukázal. Nezohnal som nikoho.
Tak som dlho váhal s inštaláciou keďže som ešte nikdy žiadny OS neinštaloval.

Začal som inštalovať Ubuntu a
toto mi vypísalo:

( 0.468000) . . MP-BIOS bug: 8254 timer not connected to IO-APIC
( 0.468000) Kernel panic – not syncing: IO – APIC + timer doesn t work ! Boot w
ith apic = debug and send a report. Then try booting with the noaptic option

potom so skúšal Greenie vypísalo to isté.

V manuály bol postup: stiahnuť a inštalovať Ubuntu z internetu. Tak som začal -už neviem aká je to stránka. Ukázalo to pekné okno a na spodku bol text, že inštalácia má 7 krokov. Prvý druhý tretí som zvládol už som bol presvedčený, že to bude brnkačka - teda pre mňa, ale prišiel štvrtý krok: - rozdelenie HDD na partície. Stále mi to vypisovalo hlášku, že nemám súborový koreň alebo také niečo. A tak som vypol počítač. Ráno už neišiel ani Win. Iba čierna obrazovka s dvoma riadkami ktorým som nerozumel. Nikdy som nijaké disky na partície nerozdeľoval a už vôbec neviem čo je pripojný bod a ako vzniká taký pripojný bod. Sused mi pred niekoľkými dňami nainštaloval Win aj Ubuntu. /Linux videl prvý krát. Je dobrý vo win. Nemá čas /

Ubuntu je fajn. Deti aj ja robíme len v Ubunte.
Poprosím niekoľko rád.
1. Slovenský jazyk som inštaloval podľa manuálu Hofereka. Je to lepšie ale nie je v každom programe, alebo ide asi na 60%. Dá sa urobiť aby bola úplne všade? Môže byť aj česky všade.
2. Dcéra by chcela ICQ - ako na to - z manuálu som nebol múdry. Vo win jej to šlapalo.
3. Sinaptic je supéééér ! Tak jednoduché a tak geniálne. Neviem či win má niečo podobné. Jeden problém tu však mám. Ak si mám nejaký baliček inštalovať a je ich tam 100 rovnakých, len majú inú príponu tak ktorý mám vybrať ? V manuály je príklad ako niečo urobiť, je tam postup, že taký program je v sinapticu a ono v sinapticu je ich 80 rovnakých len iná koncovka tak ako na to.
4. Ako urobiť, aby som mal grafické rozhranie KDE úplne všade, je to možné?

Ďakujem za rady a odpovede.

Henrich

    • Re: Ubuntu nováčik 25.06.2008 | 11:29
      krcho   Návštevník
      No aspon ze sa ti podarilo nainstalovat ubuntu...pokial sa jedna o to ako sa orientovat v ubuntu tak stiahni manual na http://ubuntu.kayle.sk/ tam je pisane asi vedsina veci co by si potreboval...namiesto icq sa v ubuntu pouziva pidgin...
      • Re: Ubuntu nováčik 25.06.2008 | 12:02
        Henrich   Návštevník
        Kde nájdem v Krusaderi rozdelenie disku na C,D,E atď. tak ako je v Total Commanderu.
        Mám inštalovať všetky codeci ohľadom videa čo sú v sinapticu.

        ďakujem
        • Re: Ubuntu nováčik 25.06.2008 | 12:20
          Avatar borg Fedora  Administrátor
          kde je disk C:, o tom tu vznikol clanok, skus pohladat medzi clankami, tam to mas vysvetlene.
        • Re: Ubuntu nováčik 25.06.2008 | 17:09
          ---   Návštevník
          windows disky (ak su pripojene) su v adresari /etc/media/ (disky sa pripajaju ako adresare)
          • Re: Ubuntu nováčik 25.06.2008 | 17:16
            Avatar borg Fedora  Administrátor
            ano, presne tak v /etc. skor by som to dal do /mnt, alebo ako robia niektore distra do /media
            • Re: Ubuntu nováčik 25.06.2008 | 17:18
              ---   Návštevník
              som to prehnal s tym /etc/ , je to tak ako pises /media
            • Re: Ubuntu nováčik 25.06.2008 | 22:49
              Avatar Michal Nánási Ubuntu 11.04  Používateľ
              fuj, do media disky nepatria. Teda nie take, co su trvale. Media be sa malo pouzivat na hotplugovatelne veci -- dvd, usb kluce a neviem co este...
              Hi! I'm a .signature virus! Copy me into your ~/.signature to help me spread!
              • Re: Ubuntu nováčik 26.06.2008 | 20:22
                l_barbarossa   Návštevník
                ...z čoho vychádza ten tvoj pocit, ak smiem vedieť?
                • Re: Ubuntu nováčik 26.06.2008 | 23:51
                  Avatar Michal Nánási Ubuntu 11.04  Používateľ
                  "/media - Directory for mounting files systems on removable media like CD-ROM drives, floppy disks, and Zip drives."
                  zdroj alebo aj tu. Staci dat do googla '/media directory linux':-)
                  Hi! I'm a .signature virus! Copy me into your ~/.signature to help me spread!
                  • Re: Ubuntu nováčik 27.06.2008 | 00:03
                    Avatar Plado ubuntu  Používateľ
                    hehe... to je vec nazoru... to si myslia vyvojari debianu, zatial co vyvojari ubuntu maju jemne odlisny nazor
                    alebo v ubuntu disky windowsu konecne nesu povazovane za trvalo pripojitelne ;)
                    • Re: Ubuntu nováčik 27.06.2008 | 00:30
                      Avatar Michal Nánási Ubuntu 11.04  Používateľ
                      ee vyvojary ubuntu maju na /media rovnaky nazor, to som si vyhladal:-) asi si si precital, ze /mnt je na docasne pripojene filesystemy. To aj podla oboch linkov co som tam dal (iba jeden mal nieco spolocne s debianom).

                      ale prvy krat som tento nazor pocul od gentooistu, takze to nebude iba debiani/ubunti nazor

                      Pekne vysvetlenie dovodu adresara /media je TU.

                      Dokaz, ze aj ubuntaci to tak robia je TU
                      jou, ale aspon som si o tom poriadne zahladal:-)
                      Hi! I'm a .signature virus! Copy me into your ~/.signature to help me spread!
                      • Re: Ubuntu nováčik 27.06.2008 | 02:38
                        l_barbarossa   Návštevník
                        No, pozrel som si aj tie dalsie stranky. OK. Ano, nejaku logiku to ma. Avsak hranica /mnt versus /media sa nema viest podla toho, ci je zariadenie externe alebo interne (resp. sietovy disk) ale podla toho akym sposobom k nemu uzivatel pristupuje. Ono /mnt je uzko zviazany s /etc/fstab. Pre konkretny pripad si namieru usijem riesenie (pripojenie), ktore vsak musim sit nanovo pri kazdej zmene.
                        Ak moje particie vyuzivam podobnym sposobom ako usb, ipod alebo cd, je pre mna skutocne vyhodnejsie nechat hal nech to montuje do /media , ktore je default volba. Lebo su vytvorene pravidla, podla ktorych sa dane pripojenie vytvori namieru "same" a rovnako same bez stopy zanikne, ak uz viac nie je potrebne.
                        Inak pekna tema ku pivu.
                        • Re: Ubuntu nováčik 27.06.2008 | 08:28
                          Avatar Michal Nánási Ubuntu 11.04  Používateľ
                          Asi som sa mal vyjadrit inac. Skratka chcel som povedat, ze co sa mountuje staticky (napriklad pomocou fstab) alebo co mountujes momentalne rucne (napriklad si prave promountujes kamaratov disk), tak pouzijes /mnt. Ale /media sluzi na dynamicke pripajanie a podobne... Ako si povedal potom, netreba ostat pri mounte, ked to vie niekto robit za mna, taky pmount je fajna vec:-)
                          Hi! I'm a .signature virus! Copy me into your ~/.signature to help me spread!
                  • Re: Ubuntu nováčik 27.06.2008 | 01:34
                    l_barbarossa   Návštevník
                    Nejako malo argumentov, aby ma to presvedcilo. Jedine, ze /mnt je tradicny pripojny bod pre take filesystemy, ktorych pripojenie chcem rychlo, prehladne a natvrdo nakonfigurovat.
                    Mne viacej vyhovuje dynamicky HAL a "cistucky " /etc/fstab bez zmienky o nejakej windows c partcii, ktoru montujem 1 klikom iba ked mam vaznu potrebu. Do dynamicky vytvoreneho /media/volume_name.
                    Inak sorry za offtopic, len nechcem, aby sme zostali vsetci zmrazeni pri tradicnom mount, ked na nekritickych desktopoch uz fici v zaujme uzivatelskej privetivosti aj nieco ine.
        • Re: Ubuntu nováčik 27.06.2008 | 00:23
          Kosto   Návštevník
          Ahoj, ako si prosim ta instaloval to ubuntu ? Ja som polrocny novacik, ale poviem ti, prve som si stiahol hoferekov manual, myslim z kayly, a to bola malina .... dal som si ho pred seba a davaj ... siel som krok za krokom ... ja ti odporucam ... odinstaluj ubuntu a podla vytlaceneho manualu si nainstaluj ... a ... to zvladnes !!!! To si len hovoris ze je to tazke ....

          v krusaderi nie je C,D, ani ine zhovadilosti ako ma Win, aspon ja mam linux particiu a Home particiu(vrelo odporucam) lebo ak to pokasles, linux das het, ale home ti ostane :-)

          a este k tomu manualu : mas tam pekne popisane :-> co je vo Win a co v Linuxe a z toho musis vediet co je co a co mas instalovat

          HLAVNE SA NEBOJ !!!!!! A NEBUD SKLAMANY, KED TI TO NEPOJDE

          daco pre zabavu zo mna :
          som potreboval vo win, nemam priestor na parcii, tak ju zvacsim(Magic Particion) a dodrbal som to .... a to som len uzivatel ako taky( :-) ) linux som odinstaloval, a vypalil som si druhy linux (8.04), no mal som zle CD a tak stahujem nanovo ubuntu ...

          HOLD STAVA SA TO, ALE NEVZDAVAM TO ...

          tak sa drz a drz ten manual v pravej a linux po lavej stane, a zachvilu budes lepsi
          • Re: Ubuntu nováčik 27.06.2008 | 14:13
            Henrich   Návštevník
            To znamená, že keď si pri zväčšení partície pokazil Ubuntu, znamená to že si Ubuntu ako takú nepokazil úplne?, keďže si vypálil novú. Ja keď som pokazil rozdelenie na partície tak neišlo nič ani vin.
            • Re: Ubuntu nováčik 27.06.2008 | 16:24
              --   Návštevník
              "ubuntu" je stredného rodu ("to ubuntu" a nie "ta ubuntu") takze si mal napisat: "znamená to že si Ubuntu ako také nepokazil úplne?" :-)
              • Re: Ubuntu nováčik 27.06.2008 | 21:34
                Henrich   Návštevník
                Vieš ja som východňar a dlžne háčky a dva koruny sú pre mňa stále dva koruny.
                Raz v zivote som povedal dve aj to blbo. Na strednej škole v B. Štiavnice - dve komíny.
                A z diktátov som mál stále šupu. Viem že to myslíš dobre ale dve koruny /eura/ sú stále pre mňa dva.
                • Re: Ubuntu nováčik 28.06.2008 | 09:48
                  --   Návštevník
                  ja som tiz vichodnar ale kedz hutorim abo pisem po slovenski ta "dva" ne je to pitne co "dve" ;-)
            • Re: Ubuntu nováčik 28.06.2008 | 01:41
              Kosto   Návštevník
              nie, pokazil som si win, a dajak som dodrbal i Linux, zvacsoval som particie a daco som rychlo odklepol ... stava sa

              linux mam opat a v pohode ... ficim

    • Re: Ubuntu nováčik 25.06.2008 | 12:03
      Avatar chatpall   Používateľ
      Add 1. Ako myslis aby bol vsade? Lokalizacia prostredia do slovenciny (gnome, kde) je vcelku zvladnuta. Urcite na viac ako 60%. Aspon s tym s cim sa stretne bezny uzivatel. To ze nie je lokalizovany vsetok dostupny softver je problem hlavne toho, ze ho nikdo nepreklada. Cize mas nejaky program ktory chces v slovencine a na jeho strankach nie je napisane ze existuje takato lokalizacia do tebou zvoleneho jazyku tak nebudes mat tento program poslovenceny.
      Add 4. Ako myslis uplne vsade? Bud mas uplne vsade Gnome, alebo mas uplne vsade KDE, alebo xfce, alebo.... atd. Ak chces mat nainstalovane KDE rozhranie tak dokonzoly napis sudo aptitude update && sudo aptitude install kubuntu-desktop to ti nainstaluje KDE, potom si nezabudni pri prihlasovani do systemu svolit s ktorym prostredim chces pracovat.
      NERUSTE TENTO UCET!!!
      • Re: Ubuntu nováčik 25.06.2008 | 12:43
        Avatar Predrag Ubuntu 10.04  Používateľ
        mozes skkusit aj toto http://wiki.ubuntu.cz/
        Fujitsu Siemens Amilo Pa 1510, Ati Radeon x 1100.
      • Re: Ubuntu nováčik 25.06.2008 | 12:48
        Henrich   Návštevník
        Ešte nikdy som nepísal s príkazového riadku. Čo ak urobím chybu, nedám napríklad medzeru, nemôžem poškodiť OS.
        • Re: Ubuntu nováčik 25.06.2008 | 12:50
          Avatar borg Fedora  Administrátor
          nie. ak nedas medzeru tak sa bud vyhodnoti prikaz ako neplatny, alebo parametre pre prikaz budu neplatne
    • Re: Ubuntu nováčik 25.06.2008 | 18:13
      eM   Návštevník
      Tusim je tady potreba radit uplne od zacatku:

      a) instalací Ubuntu se prepsal zavadec - kdyby jste doinstaloval, pri bootu by se PC zeptal, jaky OS ma naloadovat... ale protoze jste instalaci "potratil" :), tak je zle...

      b) nezoufejte, zavadec se da opravit... a kdyby se nezdarilo, tak nepanikarte! Naloadujte nejake live distro - ja volim Slax - a s jeho pomoci vypalte co mate na disku. Pak uz klidne klidne muzete aplikovat "format c:"

      c) kernel panic vidavam, kdyz chci vyzkouset OpenSuse nebo Danix... Nicmene Ubuntu, PCLOS, Slax, Kubuntu jsou v ohode... zkuste proste "jiny linux" (jinou distribuci)

      d) ak chcete KDE, tak to v Ubuntu nehledejte:) Od toho je Kubuntu...mam ho rad, ale PCLinuxOS cz je rychlejsi a windowsaci ocenuji "drakconf" (seskupene nastroje ala "Ovladaci panely"...jiste Vam to neco rika ;) ) A SYNAPTIC je v nem taky!! ;)

      e) Ty Windowsy bych si byt Vami nechal, paklize nejste pevne pro Linux rozhodnut!

      f) Jestli potrebujete ICQ, tak hodte do googlu "icq online" a vyhodi to stranku, odkud se da prihlasit k online verzi ciste pres prohlizec (Firefox,...). Nicmene tak ci onak, budete muset ozelit hry pres icq (chapu, ze to deti hraji...budou si muset kdyztak najit jine onlinovky)

      g) Pokud si nevite rady s formatovani na linuxu, tady je kratky tahak: (nerikam ze to nejde jinak)
      1gb naformatovat jako "swap" (pri 512mb_RAM mene nez 300mb NE)
      10gb naformatovat jako "/" (sem se nainstaluje system) (takove 4gb je minimum, mene NE)
      zbytek jako "/home" (tento oddil bude slouzit pro dokumenty a umozni reinstalaci systemu bez smazani dokumentu)

      ...no a to je vsechno, brnkačka :-)
      • Re: Ubuntu nováčik 25.06.2008 | 18:21
        eM   Návštevník
        A hlavne kdyz po Vas bude system chtit HESLO, tak si nejake vymyslete!
        Stejne tak vytvorte vedle identity spravce (Root) i uzivatelske identity (Pepik, Anicka, Tonda...)
        Vsechno s heslem! Jinak si zadelate na dalsi starosti

        PS: chapu ze Windows je zcela bezpecny a nejsou pro nej zadne viry a proto si muzete dovolit pracovat jako Spravce a navic bez hesla! ;) V linuxu tohle nedelejte - kdyz znate heslo spravce, tak identitu Root nemusite NIKDY spustit a presto budete moci nastavovat system podle libosti jen ze sve identity Frantik...

        ...za prehledle preklepy omluva, vedro mi kali mysl
        • Re: Ubuntu nováčik 25.06.2008 | 18:28
          eM   Návštevník
          ...to co jsem psal na 100% plati pro PCLinuxOS.
          Vetsina Ubuntistu si mysli, ze Ubuntu je pro zacatecnika to nejlepsi. NE NENI ;) ... znam Ubuntu, znam Kubuntu, znam dalsi a pro "win-zavysle" je prirozenejsi PCLinuxOS s KDE.
          A jestli potrebujete navod, plne ho zastane manual Mandrivy.

          ... ale VZDY rikam, necht si kazdy vybere a vyzkousi ... to je prave ta UZASNA svoboda Linuxu (a free software). Dulezite je mit Informace a tedy vedet, z ceho vybirat ;)

          • Re: Ubuntu nováčik 25.06.2008 | 19:06
            Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
            +1.72
            • Re: Ubuntu nováčik 25.06.2008 | 20:33
              Henrich   Návštevník
              Neviem čo je +1,72

              ďakujem všetkým
              rozhodol som sa pre linux
              deťom to nevadí.
              budem sa pomaly učiť
              najväčší problem sú skratky a dva tri či štyri rôzne slová pre jeden význam. Deti robili na PC vo win mesiac a teraz povedali, že sú spokojné s Ubuntu. Oni sa skôr chytia ja som už starší koreň.
              Len také fórum.
              Kým som sa prihlásil tak to trvalo hodinu. Proste záver pred pridaním do fóra som nechápal
              päť * päť=
              vôbec som nechápal čo vlastne chcú.
              Ale pomaly dúfam sa na mňa niečo nalepí
              • Re: Ubuntu nováčik 25.06.2008 | 21:13
                Avatar lazzio F16  Používateľ
                aj ja mam problem s eng , sem tam sa zide google translate click
                celkom slusne to preklada
                $ € £ > /dev/null ; fg human_mind [1] zazen
              • Re: Ubuntu nováčik 25.06.2008 | 21:57
                eM   Návštevník
                ...no jestli v nazvech plavete, zadna hamba. Klidne si udelejte seznam, urcite se najde nekdo, kdo pomuze s vysvetlenim... .
              • Re: Ubuntu nováčik 26.06.2008 | 11:16
                Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                v manuali som pisal taky slovnicek kde boli prelozene mnohe vyrazy. a aby som nerobil stale reklamu na moj manual, tak je to dane aj kdesi na wiki kubuntu.sk
                • Re: Ubuntu nováčik 26.06.2008 | 12:23
                  Henrich   Návštevník
                  Manuál mám vytlačený a čítal a čítam ho veľa krát.
                  Lenže až teraz keď som v Ubunte – doma chápem určité súvislosti.
                  Znova musím spomenúť sinaptic alias pridať/odobrať. To je tak pre mňa nádherna vec, že ešte mesiac budem sa z toho tešiť. Včera som to kamošom na pive rozprával - musel som sa podeliť. Oni používajú win.
                  • Re: Ubuntu nováčik 26.06.2008 | 12:27
                    Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                    sYnaptic :)

                    ideal ak si pridas jeho ikonku do panelu. najdi si ho v menu a klikni pravym na pridanie do panelu
                    • Re: Ubuntu nováčik 26.06.2008 | 12:44
                      Henrich   Návštevník
                      Vyskúšam
                      • Re: Ubuntu nováčik 26.06.2008 | 13:23
                        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                        inak existuje potom este taka vecicka, tzv alias.

                        predstav si, ze cez terminal nainstalujes nejaky program nasledovne:

                        sudo apt-get install abiword


                        kedze sa vsak daju v linuxe prikazy menit, zjednodusovat, tak sa da dlhy prikaz skratit na par znakov. napriklad:

                        i abiword


                        instalacia cez synaptic je fajn, jednoduche a funkcne. cez terminal to zas moze byt rychlejsie. o to viac, ze mozes nainstalovat 1000 programov cez kopirovat a vlozit...


                        to len tak... medzirecou...
                        • Re: Ubuntu nováčik 26.06.2008 | 20:32
                          Henrich   Návštevník
                          Synovi sa páči synaptic a inštaluje si hry, ale má záujem aj o iné veci, ktoré ja mu však neviem ukázať ani poradiť.
                          • Re: Ubuntu nováčik 26.06.2008 | 21:10
                            Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
                            aky stary je syn ?? ak sa mu chce nech napise do fora co chce a skoro vzdy sa najde niekto kto ho odkaze na nejaky navod alebo mu priamo poradi
                            Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                            • Re: Ubuntu nováčik 26.06.2008 | 21:40
                              Henrich   Návštevník
                              syn má 12 rokov
                              • Re: Ubuntu nováčik 27.06.2008 | 13:07
                                Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                                12 a zaujima sa o linux? parada...

                                co poznam dakych ludi v tom veku tak su zavyslaci na wow (world of warcraft), pokeci, alebo sefuju nejakemu warez foru so 4 registrovanymi...
                                • Re: Ubuntu nováčik 27.06.2008 | 13:52
                                  Henrich   Návštevník
                                  Rozmýšľam či ho naučiť techniku administratívy /strojopis na PC/
                                  • Re: Ubuntu nováčik 27.06.2008 | 14:41
                                    Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
                                    vrelo doporucujem. zide sa mu to neskor. rozvija si logicke myslenie. mozno sa da na pocitace a budete mat doma vcelku schopneho poradcu ;)
                                    • Re: Ubuntu nováčik 27.06.2008 | 19:59
                                      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                                      strojopis? ten sa vzdy hodi...

                                      idealne ak mu ukazes viac textovych editorov :)
                                      • Re: Ubuntu nováčik 27.06.2008 | 22:10
                                        Henrich   Návštevník
                                        chcel som vyskúšať terminál a tak som dal toto
                                        heto@heto-desktop:~$ top -u meno používateľa
                                        top: User name does not exist.

                                        nemalo mi vypísať že mám zapnutý krusader, firestarter a mozilu?

                                        keď som v roku 1994 napísal do Nortoncomanderu T602 nebol to príkazový riadok?
                                        • Re: Ubuntu nováčik 27.06.2008 | 22:25
                                          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                                          aaaaaaaa

                                          ako sa vola tvoj uzivatel?
                                        • Re: Ubuntu nováčik 27.06.2008 | 23:32
                                          Avatar Fridolín Pokorný Fedora 21  Používateľ
                                          ak som dobre pozeral z vypisu, mate meno uzivatela "heto"
                                          skuste:
                                          top -u heto
                                          Ak si neviete v najekom "prikaze" rady skuste
                                          prikaz --help
                                          alebo
                                          man prikaz (otvori sa manual, ukoncite stlacenim klavesy "q")

                                          kde prikaz je napr top Je vsak potrebna samozrejme znalost anglictiny.
                                          • Re: Ubuntu nováčik 28.06.2008 | 09:18
                                            Henrich   Návštevník
                                            samozrejme že meno užívateľa je heto /zlý názov temy - nie Ubuntu nováčik ale PC nováčik/
                                            vypísalo toho veľa, z toho usudzujem, že vypísalo nie len tie programi ktoré som ja mechanicky spustil,
                                            ale všetky ktoré sú potrebné pre fungovnie PC a OS.

                                            PS. Prečo mi počiarkuje všetky slová tu na fóre aj gramatický dobré aj zlé
                                            • Re: Ubuntu nováčik 28.06.2008 | 17:17
                                              Avatar Plado ubuntu  Používateľ
                                              Asi mas nastavenu anglictinu. Staci kliknut pravym do pola, kde pises a zvolit si jazyk slovensky
                                      • Re: Ubuntu nováčik 27.06.2008 | 22:35
                                        Henrich   Návštevník
                                        chcel som vyskúšať terminál z tvojho manuálu a tak som dal toto
                                        heto@heto-desktop:~$ top -u meno používateľa
                                        top: User name does not exist.

                                        nemalo mi vypísať že mám zapnutý krusader, firestarter a mozilu?

                                        keď som v roku 1994 napísal do Nortoncomanderu T602 nebol to príkazový riadok?
                                  • Re: Ubuntu nováčik 28.06.2008 | 12:35
                                    Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
                                    Strojopis je super. Odporúčam ktouch, keby niečo môžem hodiť na web SK lekcie.
                                    • Re: Ubuntu nováčik 28.06.2008 | 13:25
                                      --   Návštevník
                                      tak tie sk lekcie niekam zaves lebo aj ja sa uz konecne chcem naucit poriadne pisat.
                                      • Re: Ubuntu nováčik 28.06.2008 | 14:43
                                        Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
                                        slovenské lekcie, sk klávesnica, prosím nerozširovať lekcie, nie je to legálne, autorom nie som ja!
                                        • Re: Ubuntu nováčik 28.06.2008 | 14:49
                                          --   Návštevník
                                          o chvilu je tato stranka zaindexovana v googli takze velmi by som tu velmi nevystavoval odkazy na nieco co nie je legalne ak je to tak ako hovoris (som nevedel ked som sa pytal)
                  • Re: Ubuntu nováčik 27.06.2008 | 00:30
                    Kosto   Návštevník
                    len do nich, my sme nieco spravili pre seba ... ti tvoji kamosi sa uspokoja aj s vymyvanim mozgu od K*k*tsoftu ...

                    PS : ak ich chces napalit, nasrat, : spytaj sa ich, ci ten win je legalne kupeny .... :-) a napis tu ich reakcie, pobavime sa ...

                    linux neni len jadro, ale je tu pre nas vela free programov, skor ci neskor, bude win len pre vyvolenych hlupakov(ak ovsem k*k*tsotf nepodplati vyrobcov ovladacov, aby bojkotovali Linux )

                    lebo bude to lepsie a lepsie .... vsak sa pozri, kde to dotiahla vista, koho poznam z okolia, a maju notebooky, tak su sklamani(ale o linuxe, prip. MacX ani slovo ... zvlastne)
                    • Re: Ubuntu nováčik 27.06.2008 | 12:24
                      Henrich   Návštevník
                      Moji kamoši sú správny.
                      Oni tiež rozmýšľajú o Linuxe. Asi sa im nechce učiť niečo nové tak robia vo win.
                      Keď príde téma legalizácie, vírusy a stabilita sú ticho. Pred týždňom mi vravel kamarát, že mu ide win veľmi veľmi pomaly. Mesiac skúša čo vie a nič. Zrejme bude musieť preinštalovať XP.
                      Kolegovia v práci to je niečo iné. Linux – nezáujem.
                      Akurát jeden kamarát tvrdí, že win nikdy nikto nedobehne čo sa týka počtu použivateľov.
                      Môj typ začiatočníka: do 10 rokov to bude pol na pol. Uvidíme.
                    • Re: Ubuntu nováčik 27.06.2008 | 13:35
                      Avatar Plado ubuntu  Používateľ
                      Vista nieje zly os. Ano, kazdy (alebo vedsina) na nu nadava. U windowsoch je totiz problem s tim, ze sa dlho stabilizuju a ludia si na nich dlho zvykaju. Neviem, ci pamatas, ale ked vislo XP, ak to bolo to iste.Vvtedy som nanho nadaval aj ja ;) "najlepsi os je 98" (bol som mlady a sprosty), tak som zacal s linuxom (Linux Mandrake 9.1 Bamboo - 3 CD-cka - ked som videl podporu jazykov, skoro som sa po...).
                      Teda ak Vista vydrzi na trhu tak dlho, ako XP, tak si ludia na nu zvyknu, ak M$ spravi to, co spravil s 2000 a o 2 roky si vyjde novy OS, tak Vista bude navzdy povazovana za nepodarok (aj ked mnohi linuxaci ju za nepodarok budu povazovat tak, ci tak)
                      • Re: Ubuntu nováčik 28.06.2008 | 01:39
                        Kosto   Návštevník
                        mozno mas pravdu, aj tak to nemeni fakt, ze my ostatni zostane na Linuxe ...

                        Inak : ja neodsudzujem Vistu, je to aj tak len produkt, mna vias hneva MS(k*k*tsoft z redmontu) a jeho obchodne praktiky ... Vdaka nemu ludia zleniveli ... chapem, pridem z prace, idem na net, hudbu pocuvat a ked nic nejde ... to naserie ...

                        s tou optimalizaciou : mas tiez pravdu, ale len ciastocnu, lebo SP2 na XP pomenil to co bolo v SP1 a to tak, ze som sa nevedel vysomarit kde co je ... a dost dlho tam myslim bojkotovali aj vyrobcovia(opravte ma ak sa mylim)

                        linuxu defacto nejde o nic(nenahana zadne zisky=free), jasne podpora sa plati ap. ... opravte ma ak sa mylim, ale MS sa chvasta ziskami ...
                        • Re: Ubuntu nováčik 28.06.2008 | 11:56
                          Avatar Michal Nánási Ubuntu 11.04  Používateľ
                          Ako myslis to, ze "Vdaka nemu ludia zleniveli"?
                          Hi! I'm a .signature virus! Copy me into your ~/.signature to help me spread!
                        • Re: Ubuntu nováčik 28.06.2008 | 12:49
                          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                          vysledok? pan gates sa rozhodol ze bude svoje miliony rozdavat na charitu... tak ako kedysi...

                          100 000 na boj proti aids
                          400 000 na vykorenenie linuxu na nejakej univerzite
                          • Re: Ubuntu nováčik 30.06.2008 | 12:56
                            Henrich   Návštevník
                            Napísal som jednej známej e-mail, že sa mám Linux Ubuntu. Troška ma zarazilo, pretože ona je správca počítačovej siete alebo bola a pýtala sa ma či tento OS je voľne šíriteľny. Tak som je poslal tento manuál
                            openprojekt.sklug.sk/projekty/lugcon/archiv/lugcon10/talks/2004-03-27_10-05_1/2004-03-27_10-05_1.pdf -

                            Samozrejme, že vie toho oveľa viacej ako ja. Myslel som si že mi odpíše: no a čo, chceš poradiť, alebo poznám a nezaujíma ma to.
                            • Re: Ubuntu nováčik 02.07.2008 | 12:20
                              Avatar Plado ubuntu  Používateľ
                              hehe... to mi pripomenulo: lamer.cz
                              • Re: Ubuntu nováčik 02.07.2008 | 12:53
                                Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                                vsimni si na tej stranke hore skratku BOFH :D tazky rehooot :D
                                • Re: Ubuntu nováčik 06.07.2008 | 21:24
                                  Avatar matej   Používateľ
                                  Skúšal som cez terminál stiahnuť všetky balíčky podľa manuálu Hofereka „Preklad do slovenčiny“,
                                  všetko stiahlo iba jeden vypísalo:
                                  bash: koffice-i18n-sk: príkaz nenájdený

                                  heto@heto-desktop:~$


                                  mám to chápať, že príkaz bol správny ale balíček nie je dostupný,
                                  alebo príkaz je zlý a preto nebol nájdený,
                                  alebo obidva

                                  Ešte jedna vec:
                                  keď píšem do fóra a chcem dať odkaz na nejakú stránku, pri odpovedi je tam ikonka vytvoriť odkaz, skúšal som to vkladať kopírovať označovať www adresu ale ostane čierna a nie modrá, proste keď na ňu kliknem nič.

                                  dík
                                  • Re: Ubuntu nováčik 06.07.2008 | 22:05
                                    WlaSaTy   Návštevník
                                    :alebo príkaz je zlý a preto nebol nájdený,
                                    pred koffice-i18n-sk nemal byt novy riadok.

                                    :proste keď na ňu kliknem nič.
                                    oznac slovo, klikni na tu retaz (link) a napis adresu aj s http:// medzi uvodzovky. Inak to s tymi farbami, tosa da ako dosiahnut?
                                • Re: Ubuntu nováčik 06.07.2008 | 21:37
                                  Avatar matej   Používateľ
                                  Stiahol som cez synaptic všetky balíčky Pidgin, ale ICQ vypisuje, že zlé heslo a tak sme s dcérou dali nový účet a teraz vypisuje že zlé meno.
                                  Nekde udelali soudruzi z NDR chybu. To akože ja.
                                  • Re: Ubuntu nováčik 06.07.2008 | 21:42
                                    Avatar matej   Používateľ
                                    Myslel som, že keď idem na svoju tému, že ukáže aj moje meno a pozerám že synove. Preto ma to neskúšalo z násobilky. Asi treba napísať svoje meno, ale kde. To znamená, že keď na jednom počítači majú dvaja dva témy aj otvorím svoje ale posledný bol iný tak platí jeho meno aj na moje téme? Neviem
                                    • Re: Ubuntu nováčik 06.07.2008 | 21:52
                                      Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
                                      Ak si ten dotyčný dal zapamätať prihlásenie, tak ostane prihlásený stále. Treba sa prihlásiť pod svojim menom.
                                      Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
                                      • Re: Ubuntu nováčik 08.07.2008 | 14:18
                                        --   Návštevník
                                        alebo si vo firefoxe vytvorit novy profil: firefox -P a stale pri spusteni si ponechat pytanie sa na novy profil. alebo si mozete na tom pocitaci povytvarat osobitne konta a stale pisat len cez svoje konto.
                                    • Re: Ubuntu nováčik 06.07.2008 | 22:02
                                      Henrich   Návštevník
                                      Nainštaloval som toto
                                      heto@heto-desktop:~$ sudo apt-get install msttcorefonts ttf-bpg-georgian-fonts

                                      Kde všade sa to prejaví? Sú ton fonty pre písmo?
                                    • Re: Ubuntu nováčik 07.07.2008 | 09:56
                                      Henrich   Návštevník
                                      pochopil
                                      dik
                                      • Re: Ubuntu nováčik 08.07.2008 | 11:36
                                        Henrich   Návštevník
                                        1. Po spustení Ubuntu chce meno a heslo.
                                        Napíšem meno a heslo a som dnu.
                                        2.Idem na terminál: pýta heslo
                                        3. Idem do synaptic: pýta heslo.

                                        Vo všetkých troch bodoch je to isté prihlasovacie meno a heslo

                                        V bode 2 prihlasujem sa ako užívateľ /user/ zistil som to tak, že tam nebola mriežka ale dolár
                                        V bode 1 a 3 sa prihlasujem ako užívateľ ?, alebo root?

                                        Ak v bode jedna sa prihlasujem ako užívateľ tak prečo pýta heslo aj v bode 2 a 3.

                                        dík
                                        • Re: Ubuntu nováčik 08.07.2008 | 11:49
                                          Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
                                          1.treba meno a heslo aby sa ti nikto nedostal k tovmu uctu, je to len user login
                                          2.neviem co je idem na terminal, mne pri terminale pyta heslo len pri sudo ..., ak myslis prihlasenie v tty1 (alebo ine cislo) tak je to znovu iba user login
                                          3.synaptic potrebuje prava roota na instalaciu programov
                                          Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                                        • Re: Ubuntu nováčik 08.07.2008 | 11:54
                                          Avatar Plado ubuntu  Používateľ
                                          2, 3 chce heslo roota (predpokladam, ze bud terminal spustas ako root, alebo heslp pyta po prikaze sudo)

                                          1 je prihlasenie uzivatela do systemu. Da sa to obist:
                                          System->sprava->prihlasovacia obrazovka->karta BEZPECNOST->zaskrtnes Povolit automaticke prihlasenie (hned prve) mal by si tam mat prihlasovacie meno

                                          Je to dobre v pripade ak kazdy, kto ma pristup k PC vie prihlasovacie meno a heslo (a je len jedno)
                                          • Re: Ubuntu nováčik 08.07.2008 | 12:36
                                            Henrich   Návštevník
                                            Pri prihlásení ako user do Ubuntu máme len jedno prihlasovacie meno a jedno heslo. PC slúži pre celú rodinu.
                                            To isté heslo je aj keď chcem dať príkaz do terminálu, alebo synaptic keď chcem inštalovať nové programy.
                                            • Re: Ubuntu nováčik 08.07.2008 | 12:40
                                              Henrich   Návštevník
                                              V manuály bol príkaz aké parametre má môj PC /videl som ho/. Už som ho 10 krát čítal a furt nemôžem nájsť ten príkaz.
                                              Ak Vás náhodou napadne tak napíšte.
                                              dík
                                              • Re: Ubuntu nováčik 08.07.2008 | 13:01
                                                Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                                                chces aby bolo heslo roota ine ako heslo tvojho pouzivatela?
                                                • Re: Ubuntu nováčik 13.07.2008 | 21:16
                                                  Henrich   Návštevník
                                                  a je to potrebné
                                              • Re: Ubuntu nováčik 13.07.2008 | 21:43
                                                WlaSaTy   Návštevník
                                                lshw, hwinfo, dmesg, fragmenty z /proc,...
                                                • Re: Ubuntu nováčik 14.07.2008 | 13:47
                                                  Henrich   Návštevník
                                                  snažil som sa pochopiť čo mi chceš povedať pozeral som do manuála, ale neviem
                                                  • Re: Ubuntu nováčik 14.07.2008 | 16:39
                                                    --   Návštevník
                                                    to su niektore prikazy ktorymi mozes zistit info o svojom pc
                                                    • Re: Ubuntu nováčik 14.07.2008 | 16:42
                                                      Henrich   Návštevník
                                                      super