Wifi iba 2.7MB/s

Sekcia: Hardware a Drivery 27.03.2009 | 20:10
Avatar arty Kubuntu 8.10  Používateľ
Zdravim mal by som otazocku.Vie mi niekto poradit preci mi ide wifi iba
2.7MB/s
mam wifi switch a pouzivam ho ako AP konkretne tento
ASUS WL-500W N WiFi Router/GW/Switch/AP 300Mb/s
http://www.agem.sk/?cmd=tovar_detail&product=8700210

predtym som mal
ASUS WL-530G V2 WiFi Broadband router
http://www.agem.sk/?cmd=tovar_detail&product=11421840
a tiez som ho pouzivam ako AP.
Ked taaham po sieti ktora je gigabitova zo servera tak mi to max cez FTP ide 3MB/s a cez SAMBU 2.8MB/s
poradte co treba nastavit ak stym ma niekto skusenosti nech mi to ide rychlejsie .
Dakujem za rady
    • Re: Wifi iba 2.7MB/s 27.03.2009 | 21:32
      Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
      Ak ti ide Wifi na 54Mbit/s je to teoretických asi 5,4MB/s ale ak sa odráta réžia potrebná na šifrovanie + rušenie, tak reálne dosiahneš rýchlosť okolo 3MB/s. Takže v pdstate to už lepšie nebude.
      Ak máš 300Mbit router, budeš potrebovať rovnakú aj wifi kartu v počítači aby si dosiahol viac.
      Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
      • Re: Wifi iba 2.7MB/s 27.03.2009 | 23:27
        Avatar arty Kubuntu 8.10  Používateľ
        sifrovanie som zrusil nechal som iba povolenie pristuppu podla mac adresy aj tak to sifrovanie je onicom ked nekto chce tak to prekona ,si myslim ze to povolenie na MAC adresu je ovela lepsie
        • Re: Wifi iba 2.7MB/s 27.03.2009 | 23:30
          Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
          Dufam, ze to bolo myslene ako vtip.
          Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
          • Re: Wifi iba 2.7MB/s 27.03.2009 | 23:49
            Avatar arty Kubuntu 8.10  Používateľ
            no nebolo ..
            vsak ma vyved z omylu
            je sifrovanie cez WEP bezpecnejsie nez obmedzenie siete na MAC adresy?
            • Re: Wifi iba 2.7MB/s 28.03.2009 | 00:11
              Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
              Co je podla teba kriterium bezpecnosti? Ak je to dlzka casu potrebneho na rozbitie, tak ano, je bezpecnejsie a to o dost. Ale ako prekazka potencialnemu utocnikovi su obe ako rovnako zanedbatelne.
              Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
      • Re: Wifi iba 2.7MB/s 28.03.2009 | 00:39
        zixo   Návštevník
        54Mbit je presnejsie 6.75 MBajtu. a je to naozaj teoreticka hodnota, z vlastnych skusenosti viem povedat ze 2.7MByt/s je dobra hodnota ( takisto si nemyslim zeby sifrovanie nejako rapidne spomalovalo(mam to otestovane na x - wireless prepojoch) , ak chces nieco rychlejsie skus n-kovy standard

        ako siforvanie odporucam WPA cko, WEP krekne kazdy druhy lamer za 15 minut a mac sa da jednoducho obist, v kazdom pripade to je lepsie ako nic...
    • Re: Wifi iba 2.7MB/s 28.03.2009 | 09:48
      Avatar Lukáš Staňa Arch, CentOS, Debian  Používateľ
      No, najprv je potrebné si uzrejmiť jednotky a technologický background celého wifi. (2,7MB/s je 21,6Mbps)

      Router, ktorý o sebe tvrdí, že vie 300Mbps vie tých 300Mbps len half-duplex, čiže teoreticky 150Mbps down a 150Mbps up. To by bolo OK, no na druhej strane musíš mať v kompe wi-fi adaptér, ktorý toto tiež umožňuje. Ono totiž výrobcovia dosahujú tieto závratné rýchlosti pomocou rôznych svinstiev, ako napríklad mierne odlišná modulácia vymyslená taiwancami, alebo čo je horšie, zväčšenie šírky kanálu na dvojnásobok, čo spoľahlivo rozseká ostatné 802.11bg zariadenia na blízkych frekvenciách v okolí. Tiež je treba spomenúť, že router s maličkým 2dBi pelendrekom toho veľa nenavysiela a takáto rýchlosť môže byť dostupná maximálne v rámci miestnosti, kde je router. Za stenami dochádza k degradácii signálu, ktorý sa podpíše na tom, že asociované zariadenia urobí fallback prinajlepšom na 54Mbps.

      To však ešte nie je všetko. Rýchlosť, na ktorú sa zlinkujú zariadenia medzi sebou je len signalizačná rýchlosť. To znamená, rýchlosť na druhom layeri (L2). K tomu keď si pripočítaš prípadné šifrovanie, opravu chýb, opakované zasielanie rámcov, tak máš minimálne 20% spotrebovaných len na réžiu na L2 úrovni. Keď pôjdeš vyššie na L3, réžia narastie ešte viac, no a L4 (TCP) spotrebuje pri hromadnom sťahovaní na ACK pakety tiež pekný bandwidth.

      Čo z toho výplýva? Môžeš byť šťastný, že máš takú rýchlosť. V čase písania tohto príspevku sedím v kuchyni, router mám v pracovni, medzi nami sú dve ďalšie izby a tri steny, RSSI mám 23 a zlinkovaný som na 6Mbps. A to mám v booku kartu CM9. ;)

      Btw, nemám šifrovanú wifinu, mám len obmedzenie na MAC a vôbec ma to neštve. Mal som WPA a každý deň z toho router zblbol. Nehovoriac o tom, že kým ma asociuje a autentifikuje, tak to trvá sakramentsky dlho a niekedy to ani nejde. Keď sa mi aj dajaký týpek pripojí na net, je mi to jedno, nech :).
      • Re: Wifi iba 2.7MB/s 28.03.2009 | 11:14
        Avatar arty Kubuntu 8.10  Používateľ
        vdaka za rady fakt dobre napisane aj som to pochopil fakt dik:)

        LEN MA TROSKA zacalo stvat ze vcera som kupil ten500W router a proste na iphone pohode hnet chytim signal ked sa zobudim a tuna ked som sa zobudil zapol notas tak mi nenaslo siet musel som vybrat napajaci kabel a zastrcit ho s5 a potom tu wifi hnet chytilo .to snad nebudem musiet robit furt kua

        na starej tej hore spominanej mi to takto neblblo.