ext3 alebo ext4

Sekcia: Aplikácie & Desktop 16.04.2009 | 20:08
framfield   Návštevník
zaujimal by ma vas nazor na novy ext4. keby som si napr. teraz xel nahodit niektoru z novsix verzii ubuntu alebo fedora (alebo hocico, co uz podporuje ext4, nejde teraz o distro), odporucate mi hlavny system nahodit na ext4 alebo radsej zostat pri starom ext3?
diky za nazory.
    • Re: ext3 alebo ext4 16.04.2009 | 20:21
      Avatar b13dr0nk4 Debian Sid / Mandriva 2009.1  Používateľ
      odporucam nahodit default filesystem, ktory distribucia defaultne ponuka. vyvojari asi vedia, co robia.
      http://www.debian-linux.cz - serverík v zrozumiteľnej reči pre "Debianistov"
      • Re: ext3 alebo ext4 16.04.2009 | 21:36
        Avatar igor   Používateľ
        ja som este nepresiel na ext4 ale ked chces tak si daj. nedavno bol o tom aj dobry clanok na abclinuxu.cz
        • Re: ext3 alebo ext4 17.04.2009 | 00:50
          Avatar marian25 PCLinuxOS, Minime...LINUX  Používateľ
          Čítal som, že sú s ext4 problémy.
          Osobne používam zatiaľ ext3 .

          http://www.h-online.com/open/Possible-data-loss-in-Ext4--/news/112821
          • Re: ext3 alebo ext4 17.04.2009 | 01:12
            framfield   Návštevník
            diky, toto je fakt cenna informacia.
            • Re: ext3 alebo ext4 17.04.2009 | 10:46
              Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
              Na server alebo desktop ?

              V každom prípade je to výrazne rýchlejší file systém od ext3, tie patche na ten "data loss" sú už súčasťou pripravovaného kernelu 2.6.30., ktoré už klope na dvere.
              Tak či onak, ext4 je predmostie pre linuxovú "FS Star" ktorá sa predbežne volá BTRFS.
              G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
          • Re: ext3 alebo ext4 17.04.2009 | 18:40
            Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
            Toto sa ale prejavuje akurát tak pri tvrdom vypnutí a tak (prípadne ak padne kernel). O dáta môže človek prísť aj pri iných filesystémoch, minule mi padol driver grafiky, zobral so sebou aj kernel a nejaký ten súbor a skončil som tak, že mi systém bootoval < 1s [rc hlásilo segfault, ale ináč samotný systém prekvapujúco behal bez problémov, oprava asi 5 minút). K téme ext3 vs. ext4 .. jednoznačne zatiaľ ext3 .. pri prechode na ext4 je možné využiť konverznú utilitku (takže bezproblémový prechod vyššie keď sa pekne stabilizuje (teda ak je tá utilitka ext3->ext4, nie len ext3->btrfs .. fakt nepamätám)].
      • Re: ext3 alebo ext4 17.04.2009 | 16:47
        WlaSaTy   Návštevník
        Vyvojari potrebuju testovat. Odporucam pozriet sa co sa stale pouziva v enterprise segmente.
        • Re: ext3 alebo ext4 18.04.2009 | 10:58
          Avatar Vladimir Debian Sqeeze (ktorý mrzne)  Používateľ
          ja osobne mam ext4 a nemam ziadny problem :)
    • Re: ext3 alebo ext4 19.04.2009 | 01:31
      framfield   Návštevník
      hmmm, tazko sa rozhodnut. nazory su tak 50 na 50. medzicasom som si to skusil nahodit na ext4 aby som videl, ci nieco uvidim :)
      zda sa mi to sviznejsie, ale asi si to radsej este hodim na ext3 a pockam s tym na final release + par tyzdnom na prve updates. potom to prehodim precitam, co nove sa pise a prehodim na ext4 (ak to teda bude mozne spravit za jazdy). ten novy filesystem BTRFS vypada dobre. kedy to asi bude akutalne? pre bezneho uzivatela asi nebude mozne to vyskusat, ze?
      • Re: ext3 alebo ext4 19.04.2009 | 02:29
        Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
        Naopak, BTFRS si môžeš vybrať pri inštalácii Fedora 11, default je tam ext4.
        :-)
        G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
        • Re: ext3 alebo ext4 19.04.2009 | 13:33
          framfield   Návštevník
          no prave s vyberom filesystemu som mal pri pokuse nainstalovat fedora 11 beta velky problem a vlastne sa mi to ani nepodarilo. vybral som si tam ext3 alebo neviem preco, vyhodilo mi to hlasku, ze "/" nemoze byt nainstalovany na ext4 (aj ked som to vobec nevybral). par krat som to skusal aj s x86i aj s amd64. vysledok stale rovnaky, tak som to potom vzdal.
          • Re: ext3 alebo ext4 19.04.2009 | 20:45
            Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
            Jasné, odstránené.
            Použi na inštaláciu tento opravený beta F11. (Snapshot 1)
            Ináč ext4 je tam default.
            G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."