Mandriva 2010 a wifi

Sekcia: Hardware a Drivery 11.11.2009 | 14:39
Julo   Návštevník
som zaciatocnik v linuxe a potrebujem poradit. naistaloval som si novu mandrivu 2010 a neviem spojazdnit wifi. skusal som aj navody co boli na nete a zatial som nepochodil. predtym som skusal aj Ubuntu a tam sa dal potrebny driver naistalovat napisanim prikazu do konzoly. da sa to aj v Mandrive? diky
    • Re: Mandriva 2010 a wifi 11.11.2009 | 15:52
      ARny   Návštevník
      no v mandrive som to robil konzolu. Bolo potrebne stiahnut driver a cez fwcutter som ho nainstaloval. Kazdopadne mi mandriva dala hlasku kde ten firmware najdem. Je ale mozne ze to uz zautomatizovali tak skus este pohladat alebo napis do fora na www.mandrivalinux.cz
    • Re: Mandriva 2010 a wifi 11.11.2009 | 16:00
      Avatar Castler OpenSuse 12.1 KDE4.7  Používateľ
      Zdravim,
      Aku mas tu wifi kartu? Skusal si v Control center->Hardware->vyber svoju wifi kartu->Config tool ?
      Tam ti to moze vypisat, ako mas postupovat.
      Viem, že nič neviem.
      • Re: Mandriva 2010 a wifi 11.11.2009 | 17:34
        Julo   Návštevník
        vo vypise v terminaly mi dalo aj adresu odkial to stiahnut, ale podla toho navodu co tam bol mi to nejako neslo. v ubuntu stacilo napisat len ten prikaz do konzoly a fachcilo to. mandrivu teraz skusam a celkom sa mi paci. zaujimave je ze ked som skusal live CD mandrivy tak mi naslo hned moju domacu wifi siet. asi to bude tym ze vo free verzii nie su hned ovladace na wifinu?
        • Re: Mandriva 2010 a wifi 11.11.2009 | 17:40
          Avatar Castler OpenSuse 12.1 KDE4.7  Používateľ
          Zdravim,
          Mas uplnu pravdu, co sa tyka tych ovladacov a verzii Mandrivy One/Free. Ale aj tak mi to neda, mohol by si sem hodit nieco konkretne. Napr. o aky ovladac/wifinu sa jedna? Ja mam Intel 3945 a tiez som riesil nieco podobne (uspesne). Ale bez podrobnejsieho popisu sa tazko nieco riesi.
          Viem, že nič neviem.
          • Re: Mandriva 2010 a wifi 11.11.2009 | 19:35
            Julo   Návštevník
            ako to zistim? do konzoly prikazom dmesg?
            • Re: Mandriva 2010 a wifi 11.11.2009 | 19:37
              Julo   Návštevník
              BCM4311 802.11b/g WLAN toto som nasiel v kontrol centre
              • Re: Mandriva 2010 a wifi 11.11.2009 | 19:53
                Avatar Castler OpenSuse 12.1 KDE4.7  Používateľ
                Zdravim,
                S touto wifinou mam nejake skusenosti, mal som ju na predchadzajucom notebooku. Rozchodil som ju na mnohych distribuciach, takze problem to nebude. Postupy su rozne. Problem je v tom, ze linux neobsahuje firmware. Ale navrhol by som ti nasledovne : Control center->Hardware->Browse and configure hardware->tam si najdi tu wifinu->Run config tool. A napis sem, co ti to vypise.
                Ak to nepojde tymto sposobom da sa to riesit este cez ndiswrapper.
                Viem, že nič neviem.
                • Re: Mandriva 2010 a wifi 11.11.2009 | 20:06
                  Julo   Návštevník
                  vyber sietoveho rozhrania pre konfiguraciu: wlan0:wlan0
                  pouzit osladac windows
                  potom pouzit windows oddiel alebo vyber subor
                  • Re: Mandriva 2010 a wifi 11.11.2009 | 20:30
                    Julo   Návštevník
                    Niektoré balíky (b43-firmware) sú vyžadované ale nie sú dostupné. These packages can be found in Mandriva Linux One, Mandriva Linux Powerpack, or in the official non-free package repository.

                    The following component is missing: /lib/firmware/b43/ucode*.fw

                    Vyžadované súbory je možné nainštalovať z URL:
                    http://wireless.kernel.org/en/users/Drivers/b43
                    • Re: Mandriva 2010 a wifi 11.11.2009 | 22:02
                      l_barbarossa   Návštevník
                      100x to bolo povedane:

                      1.
                      - bud pouzijes linuxovy ovladac - b43
                      - alebo windows ovladac pomocou modulu ndiswrapper

                      2.
                      v oboch pripadoch potrebujes mat/stiahnut win. ovladace
                      - v prvom pripade, aby si ziskal pomocou programu b43-fwcutter firmware karty (nie vsetky instalacne subory ovladacov su vhodne, preto ta odkazuje na tu URL
                      - v druhom pripade je potrebny subor bcmwl5.inf (a zrejme tiez bcmwl5.sys), co su subory, ktore by mali byt aj sucastou instalacie windows (a ty mas mandrive zadat cestu k nim)


                      - - -


                      - v odkaze, co ti uvadzam je aj zoznam broadcom kariet podporovanych ovladacom b43
                      - ja som spokojnejsi s win ovladacom cez ndiswrapper (v pohode sa pripajam na wpa2 aes sifrovanu siet)

                      • Re: Mandriva 2010 a wifi 11.11.2009 | 22:04
                        l_barbarossa   Návštevník
                        kua, kolki ma uz predbehli ...
                      • Re: Mandriva 2010 a wifi 11.11.2009 | 22:32
                        Avatar Castler OpenSuse 12.1 KDE4.7  Používateľ
                        Tu je link na tie dva subory bcmwl5.sys a bcmwl5.sys http://www.linux-wireless.org/Install-HOWTO/LinkSys.WMP54G/
                        Viem, že nič neviem.
                  • Re: Mandriva 2010 a wifi 11.11.2009 | 20:46
                    Avatar Castler OpenSuse 12.1 KDE4.7  Používateľ
                    Presne...takze zvol "vyber subor" a tam potrebuje subor s firmwareom. Da sa stiahnut z netu, je dolezite, ci mas 32 bit alebo 64 bit system.
                    Viem, že nič neviem.
                    • Re: Mandriva 2010 a wifi 12.11.2009 | 11:24
                      Julo   Návštevník
                      ved podla toho navodu som isiel. tie prikazy co tam boli som skopiroval do konzoly a nespravilo to. dobre stiahnem ten subor z netu. je zazipovany, odzipujem ho a vsetko co obsahuje skopirujem do coho? ked davam "vyber subor" tak tam do lib/firmware a v priecinku firmware je zase kopec pi..vin a neviem do ktorej pi..viny to mam nakopirovat? alebo musim vytvorit nejaky novy priecinok vo firmmaewri? s akym nazvom? som z toho jelen. v ubuntu stacilo napisat sudo apt-get install b43-fwcutter do konzoly a to bolo vsetko. nechapem preco je to v mandrive take zlozite?
                      • Re: Mandriva 2010 a wifi 12.11.2009 | 13:56
                        Avatar Castler OpenSuse 12.1 KDE4.7  Používateľ
                        Zdravim,
                        Prikaz "sudo apt-get install b43-fwcutter" znamena, ze si nainstaloval balicek "b43-fwcutter". Tento preikaz nefunguje na Mandrive, lebo Mandriva nepouziva aplikaciu apt-get. V Mandrive chod na "Install/Remove software" a vyhladaj ten isty balicek (b43-fwcutter) a nainstaluj ho. Daj vediet, ked s tym budes mat nejaky problem.
                        Viem, že nič neviem.
                        • Re: Mandriva 2010 a wifi 12.11.2009 | 14:09
                          Julo   Návštevník
                          ok poobede to skusim. a po naistalovani uvedeneno balicka b43-fwcutter uz akoze pojde wifina ci este bude treba nieco nastavit? este by som sa rad dozvedel ze ako a kde sa nastavuje ked chcem aby sa mi dali nainstalovat non-free balicky. napr. Skype v balikoch Mandrivy Free asi nenajdem, ze?
                          • Re: Mandriva 2010 a wifi 12.11.2009 | 20:18
                            Avatar Castler OpenSuse 12.1 KDE4.7  Používateľ
                            Zdravim,
                            Co sa tyka nastavenia repozitarov, tak silno odporucam tuto stranku (jednoduchsie to uz byt nemoze) : http://wiki.mandrivalinux.cz/nastaveni-zdroju-softwaru

                            Celkovo velmi dobra stranka hlavne pre zaciatocnika : http://wiki.mandrivalinux.cz/

                            Ja skype mam, este sa ozvem ako som ho nainstaloval.
                            Viem, že nič neviem.
              • Re: Mandriva 2010 a wifi 11.11.2009 | 20:38
                Avatar Dušan Ďurech Debian Lenny 5.0  Používateľ
                Ja mam BCM4312. Pouzivam ovladace z http://www.broadcom.com/support/802.11/linux_sta.php
                • Re: Mandriva 2010 a wifi 11.11.2009 | 21:41
                  Julo   Návštevník
                  takze nieco som stiahol z netu. bol to link v konzole. broadcom-wl-4.178.10.4.tar.bz2
                  co stym mam spravit dalej?
                  • Re: Mandriva 2010 a wifi 11.11.2009 | 21:46
                    Avatar Dušan Ďurech Debian Lenny 5.0  Používateľ
                    broadcom-wl-4.178.10.4.tar.bz2 je tarball obsahujuci firmware.
                    Neviem, preco to pises bod moj komentar, ja som uviedol
                    stranku, ktora obsahuje linky na zdrojaky ovladacov

                    Navod co s tym mas robit je tu: http://linuxwireless.org/en/users/Drivers/b43
                    tipujem, ze stade mas ten link
                    • Re: Mandriva 2010 a wifi 11.11.2009 | 21:59
                      Avatar Castler OpenSuse 12.1 KDE4.7  Používateľ
                      Pridavam sa, na tejto stranke je aj popis ako to urobit na Mandrive (prave som sem chcel dat link, ale predbehol si ma :o) ).
                      Viem, že nič neviem.
    • Re: Mandriva 2010 a wifi 15.11.2009 | 23:08
      l_barbarossa   Návštevník
      no, konecne som sa dostal i ja k novej mandrive, takze co som postrehol:

      pre broadcomy je uz v jadre zabudovany driver - vola sa wl.

      *tiez sa mi nepodarilo naprvykrat pripojit k sieti, ktoru som ale inak videl.
      *pouzivam wpa2 s aes a preto som si cekol, ci bezi wpa_supplicant. nebezal.
      *pozrel som do /etc/wpa_supplicant.conf, ci su na konci suboru zaznamenane udaje z network manazera ako ssid, sifrovanie, heslo. uz to tam bolo.
      *este raz som spustil network-manager-a, zvolil pripojit k vybranej sieti ... a (wpa_supplicant sa inicioval=>) uz to fici
      *... vsak pisem
      • Re: Mandriva 2010 a wifi 16.11.2009 | 08:45
        Julo   Návštevník
        ja na to nemam nervy a naladu tak skusim asi opensuse.
        • Re: Mandriva 2010 a wifi 16.11.2009 | 13:28
          Avatar Castler OpenSuse 12.1 KDE4.7  Používateľ
          Zdravim,
          Ked som zacinal s linuxom, bolo to Ubuntu 6.06. Mal som wifi broadcom 4318 a to mi ver, ze vtedy to bola bieda s navodmi a skusenostami. Bol som napaleny...az az. Ale ta radost, ked som to po dvoch tyzdnoch rozchodil bola neopisatelna. Potom som to uz rozchodil v kazdom distre (dokopy asi 5). Kluc bol v pochopeni problemu a nauceni sa par prikazov v Linuxe. Mimochodom, prve distro, kde to fungovalo takpovediac same od seba bolo PCLinuxOS.
          Viem, že nič neviem.
        • Re: Mandriva 2010 a wifi 16.11.2009 | 14:17
          julian   Návštevník
          V OpenSuse je to to isté, ako v Mandrive. Treba v nastaveniach prehodiť ovladač na "wl", potom už sieť vidí, ale nechce sa pripojiť. Asi nebeží automaticky suplicant.
          Ak sa ti nechce laborovať a potrebuješ wifi internet, naozaj si nainštaluj PCLinuxOS,
          tam stačí zadať kľúče a beží to.
      • Re: Mandriva 2010 a wifi 21.11.2009 | 00:26
        Avatar Dušan Ďurech Debian Lenny 5.0  Používateľ
        >pre broadcomy je uz v jadre zabudovany driver - vola sa wl.
        Mam pocit, ze nie, ten "wl" je
        http://www.broadcom.com/support/802.11/linux_sta.php
        • Re: Mandriva 2010 a wifi 21.11.2009 | 00:59
          l_barbarossa   Návštevník
          ano, to bude on, teraz pozeram, ze mam vlastne nainstalovane broadcom-wl-kernel dkms modules pre tento driver. takze nie je sucastou jadra. dakujem za pripomienku.
    • Re: Mandriva 2010 a wifi 22.11.2009 | 13:34
      Avatar pstrugo Mandriva 2010  Používateľ
      Zdravim ludia tak moj problem je podobny mam "Intel® Wireless WiFi Link 4965AGN" snazil som sa setko robit podla vasho navodu...aj cez "ndiswrapper" som nainstaloval drivre no spustit ju stale nemozem pise "Unable to find the ndiswrapper interface!" a netusim preco...pls pomozte...diky
      • Re: Mandriva 2010 a wifi 22.11.2009 | 14:26
        Avatar Castler OpenSuse 12.1 KDE4.7  Používateľ
        Zdravim,
        Chod do Mandriva Control Center -> Hardware -> Browse and configure hardware -> Ethernet card -> Zvol tvoju wifinu -> Run config tool. Tam dostanes instrukcie ako postupovat dalej, treba stiahnut tento (http://intellinuxwireless.org/?n=Downloads) subor a rozbalit podla instrukcii do jedneho adresara (uz si nepamatam kam)
        Viem, že nič neviem.
        • Re: Mandriva 2010 a wifi 22.11.2009 | 17:21
          pstrugo   Návštevník
          no vdaka subor je stiahnuty...problem v ktorom sa ocitol kedze som zaciatocnik je ten ze tym instrukciam akosi nerozumiem ak su to to tie co boli v stiahnutom subore ak to je toto napr.: "% cp iwlwifi-4965-2.ucode /lib/firmware" ....odhadujem ze to treba tam nakopcit ale nie je to take lahke ako som si myslel (CTRL+C a CTRL+V :D:D:D..)..
          • Re: Mandriva 2010 a wifi 22.11.2009 | 18:47
            Avatar Castler OpenSuse 12.1 KDE4.7  Používateľ
            Zdravim,
            Tie instrukcie co spominas su spravne. Znamena to, ze potrebujes skopirovat ten subor do "lib/firmware". Ja mam rad, ked veci funguju jednoducho. Na skopirovanie suboru potrebujes prava administratora resp. tzv. super-usera. Takze otvor si konzolu a napis "su" a enter.Potom zadas heslo+enter (neprekvap sa neuvidis ho) a potom napis prikaz "mc" a enter(tento programik sa vola midnight commander,ak ho nemas,da sa jednoducho doinstalovat). Otvori sa ti jednoduchy spravca, kde mozes privetivym sposobom narabat so subormi. Existuje este asi "milion" dalsich sposobov ako to urobit. Ja som popisal len jeden z nich, ktory vyhovuje mne. Daj vediet v pripade nejasnosti/problemov. :o)
            Viem, že nič neviem.
            • Re: Mandriva 2010 a wifi 22.11.2009 | 19:18
              Avatar pstrugo Mandriva 2010  Používateľ
              noo chyba mi programik "mc" a netusim ako ho doinstalovat a dalsie sposoby nepoznam heh..a navyse mam este jednu otazku ten driver co sa stahoval zo stranky - stacilo stiahnut z tej stranky len ten subor "Microcode Images" alebo aj "Driver Snapshots"??...
              • Re: Mandriva 2010 a wifi 22.11.2009 | 19:30
                Avatar Castler OpenSuse 12.1 KDE4.7  Používateľ
                U mna stacilo stiahnut len te microcode image. Instalovanie softov je velmi jednoduche - Mandriva control center -> Install and remove software a tam daj hladat mc. Ak si zaciatocnik, odporucam tento link http://wiki.mandrivalinux.cz/
                Viem, že nič neviem.
              • Re: Mandriva 2010 a wifi 22.11.2009 | 19:30
                Avatar Castler OpenSuse 12.1 KDE4.7  Používateľ
                U mna stacilo stiahnut len te microcode image. Instalovanie softov je velmi jednoduche - Mandriva control center -> Install and remove software a tam daj hladat mc. Ak si zaciatocnik, odporucam tento link http://wiki.mandrivalinux.cz/
                Viem, že nič neviem.
            • Re: Mandriva 2010 a wifi 22.11.2009 | 20:02
              Avatar pstrugo Mandriva 2010  Používateľ
              no vrela vdaka za pomoc ale uz ju nebudem potrebovat :D... spomenul som si na jeden z miliona sposobov a vygooglil som ho a spojaznil to... :) a fakt dik za pomoc