Manrdiva po instalacii nenabehne

Sekcia: Aplikácie & Desktop 05.01.2010 | 09:51
Milan   Návštevník
Na pc s uz nefunkcnym w7rc som dal nainstalovat Mandrivu2010. Bez dual botu, w7rc som zrusil. Instalacia prebehla uspesne. Po restarte a nacitavani OS vsak zostane modra obrazovka. ctrl+alt+del a enter poslucha a vypne sa. Skusal som preinstalovat a to iste. Dal som tam ubuntu live CD a tiez neskrtlo, hoci predtym islo. Poradite?
    • Re: Manrdiva po instalacii nenabehne 05.01.2010 | 10:57
      l_barbarossa   Návštevník
      v ktorej faze nacitavania OS ti to mrzne? Aka modra je ta obrazovka? - reflexnu modru poznam z windows

      Vies dopisat pri bootovani parameter rhgb pre jadro? (navod, ak pouzivas lilo, najdi si navod sam) - dostanes tak textovy vypis procesu bootovania

      Ak je problem az so sedenim v X-kach, to sa da zistit podla toho, ci sa mozes prepnut zo "zamrznutej obrazovky" pomocou Ctrl+Alt+F1 do virtualnej textovej konzoly, pripadne restartovat X-server pomocou Ctrl+Alt+Bakspace (pre ostatnych: MDV to od 2010 - a mozno aj skor - reimplementovala)

      ----------------------------
      Dalsie moznosti:

      najjednoduchsie bude preinstalovat, s tym, ze pred reinstalaciou zrusis a nanovo vytvoris tabulku rozdelenia disku .

      druhou alternativou je, ze nabootujes nejake live distro, resp. z instalacneho CD do rescue rezimu a potom sa chroot-nes do nainstalovanej MDV. Odtial si uz pospustas vsetky potrebne diagnosticke a administrativne nastroje.

      Pojmy uvedene kurzivou su vysvetlene aj na tomto portale, staci pohladat.


      • Re: Manrdiva po instalacii nenabehne 05.01.2010 | 11:25
        Milan   Návštevník
        Zamrzlo mi to hned na zaciatku pri bootovani os. Dal som reinstal z dvd a ozvem sa. Robim to 1x tak prosim o trochu strpenia. Myslel som ze to bude plug and play. Kedze mam len wifi pripojenie bez moznosti pripojenia kabla, tak predpokladan aj problemy pri nabehu internetu. Kedze som v zahranicii, kde nemaju o linuxe ziadne az minusove vedomosti, zostavate my len vy. Vydrzte to prosim ;-)
        • Re: Manrdiva po instalacii nenabehne 05.01.2010 | 12:01
          milan   Návštevník
          Takze to iste, len v 'ruzovom' Po zaciatku bootovanie modra. pri instalacii som dal pouzit cely disk (ako aj predtym), uspesne nainstalovalo, restart a zas nic. ctrl+alt+F1 si sice pytalo prihlasovacie meno a heslo, prijalo a dalej nic. Co dalej? Uz sa s tym hram 2 den. Tusim je to fakt plug and PLAY ;-(
          • Re: Manrdiva po instalacii nenabehne 05.01.2010 | 12:38
            l_barbarossa   Návštevník
            ctrl+alt+F1 si sice pytalo prihlasovacie meno a heslo, prijalo a dalej nic ...
            nieze nic, ale si v textovom rezime:

            cize to vyzera na problem bud s ovladacami grafiky, spravcom prihlasenia alebo so sedenim:
            1. ako login daj root, ako password daj rootovske heslo
            1.a (kvoli dalsim informaciam daj vypis ps -ef | grep dm)

            2. daj XFdrake - co je konfiguracia grafiky a zadaj co treba
            3. v pripade, ze to nevypali dobre, zopakuj body 1 a 2, ako ovladac zvol vesa, rozlisenie daj nejake bezne napr. 800x600

            -----------------------------------------
            pozn.

            z textoveho rezimu sa napr. do grafiky prihlasis pomocou:

            startx #nastartuje sa predvolene sedenie
            startgnome #nastartuje gnome
            startkde #nastartuje kde
            starticewm #nastartuje icewm co je minimalny spravca sedenia, ktoreho by si urcite mal mat nainstalovany aj ked nemas Gnome, ci KDE
            • Re: Manrdiva po instalacii nenabehne 05.01.2010 | 16:04
              milan   Návštevník
              Vdaka za rady, nabehlo to. Este rozdychat ten internet, to bude sranda. Mam len wifi adapter belkin F5D9050 verzia 3xxx a drivery pre linux som zatial nenasiel. No co uz, idem boj(h)ovat dalej ;-)
              • Re: Manrdiva po instalacii nenabehne 05.01.2010 | 16:37
                l_barbarossa   Návštevník
                - neviem ci ma tvoja wifi nativnu podporu v jadre tvojej mdv, ani to zistovat nejdem, pokial ju vsak nema, tak pochybujem ze si budes ako cerstvy zaciatocnik vediet skompilovat linuxovy ovladac - modul.
                pre tento pripad ti odporucam stiahnut windowsacke drivery a rozbalit ich do nejakeho install/drivers(other name) priecinku. potom spustit z ovladacieho centra nastavenie siete. ak sa ti pri konfiguracii zobrazi moznost "pouzit ovladac z windows pomocou ndiswrapper" tak vyber tuto moznost a nasledne zadaj cestu k tvojim rozbalenym win driverom. ak nie tak, tak si cekni na nete ako (a ci vobec) je mozne pouzit ndiswrapper s tou wifinou. ja tipujem ze ano. bye zatial
                • Re: Manrdiva po instalacii nenabehne 05.01.2010 | 16:41
                  l_barbarossa   Návštevník
                  btv. pokial ide o usb-ckovu verziu adaptera (ak je taka) tak to pri tvojom hladani na nete a nasledne podnikuvsich krokoch ber do uvahy
                  • Re: Manrdiva po instalacii nenabehne 05.01.2010 | 17:30
                    milan   Návštevník
                    Ked sa stastie unavi sadne aj.....na mna ;-)
                    Uz asi x-krat vyhodilo ze sa neda nainstalovat bla bla
                    Na posledny zufaly pokus som si otvoril wifi pripojenia a vlozil som nazov siete a jej heslo. Jeeeeeeeeeeeej funguje!!!!!! Ako, neviem a zatial ma to netrapi. Vdaka za rady a pevne nervy.