Zachráňte dáta
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
3. ročník Bratislava OpenCamp sa uskutoční 5. 4. 2025
Po covidových rokoch a ďalších prekážkach je pred nami tretí ročník, ktorý sa uskutoční v apríli 2025 na FIIT STU v Bratislave. Prvý aj druhý ročník konferencie sa tešil účasti okolo 300 ľudí, veríme že tretí ročník bude ešte lákavejší.
Zdroj: Bratislava OpenCamp
Aj v roku 2025 sa v Bruseli uskutoční podujatie "Free and Open source Software Developers’ European Meeting" (FOSDEM). Viac na jeho stránkach.
Zdroj: https://fosdem.org/2025/
Komerčné riešenie pre virtualizáciu VMware Workstation Pro bolo uvolnené bezodplatne pre osobné použitie približne od mája 2024. Jedná sa o veľmi kvalitný virtualizačný nástroj pre windows aj linux.
Vznikla česká webová stránka venovaná distribúcii EndeavourOS s podporou Arch-Linux.cz. Táto distribúcia je založená na Arch linuxe. Inštalácia je založená na Calamares.
Zdroj: EndeavourOS.cz
V rámci updatov k 1.6.2024 bol vydaný respin MX linuxu pre single board počítač Orange Pi.
Zdroj: Mxlinux org
Vyšla nová verzia rolling-update distribúcie Manjaro, ktorá spája silu Arch Linuxu s jednoduchosťou user-friendly distribúcii. Okrem najnovšieho jadra je k dispozícii pre priaznivcov KDE aj najnovšie rozhranie Plasma 6. Manjaro vychádza vo verziách s KDE, GNOME a XFCE.
Zdroj: Distrowatch
Bola vydaná verzia 0.10 textového editoru neovim. Nová verzia obsahuje množstvo vylepšení LSP protokolu, zvýrazňovania syntaxe pomocou Tree-sitteru a ďalších menších zmien. Kompletný zoznam noviniek je dostupný v oznámení o vydaní.
Zdroj: neovim.io
Retro distribúcia arix prináša prostredie kde 1.1.2 na Debian 13 (trixie).
Zdroj: ariasft.github.io
V Greenie knižnici bola vydaná prvá kniha, ktorá je vytvorená z väčšiny umelou inteligenciou. Pokrýva udalosti Druhej svetovej vojny, vrátane rôznych doplnkových tém. Kniha je v angličtine.
Zdroj: Blog na Denníku N
Retro web poskytuje informácie o starom hardvéri
Zdroj: The Retro Web
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
Nainštaluj balíček testdisk.
V konzole spusti sudo tesdisk.
Vyber daný disk.
Typ systému partícií je "Intel".
Daj analyzovať.
Quick Search.
A potom nejak popridávaj stratené partície (Ak by to náhodou našlo aj iné ako tam boli, tie ignoruj, hladaj tie čo tam boli.). Dole je nápoveda, ktoré tlačítko čo robí. Radšej sa spýtaj ak si nebudeš dať vedieť rady.
Po pridaní všetkých stratených partícií sprav pre istotu reštart. Následne ešte stále! z LiveCD skús otvoriť tie partície a pozreť či tie súbory sú tam. A preistou ich zálohuj.
Ale aby sa nepovedalo, ze som skodoradostny, skusim ti pomoct. Prvy a stvrty odkaz vyzeraju v pohode.
A nabuduce ked sa budes hrat s diskom tak si odzalohuj dolezite data a nezaskodilo by ani partition table zalohovat:
fdisk -l
jeden prikaz a nemal by si problem.Inak, môžeš ešte skúsiť vyrať tú agresívnejšiu možnosť vyhľadávania dát. Trvá to síce o hodne dlhšie, ale je to spoľahlivejšie. Akurát, že 100% spoľahlivosť zaisťuje len konzistentná záloha a nie program ktorý sa snaží analyzovať a opraviť tento typ chyby.