Ubuntu 12.04

Sekcia: Konfigurácia 06.05.2012 | 16:11
Avatar defnies Mint  Používateľ
Zdravim, nainstaloval som si aktualizaciu Ubuntu z 11.10 na 12.04. Lenze 12.04 mi nejak blbla- po 2 hodinach mi sekla nechcelo ma pustit na disk D/ (mam aj windows aj Linux), a tak by som chcel vediet ci sa da nejak vratit k verzii 11.10. Ci to mam prinstalovat alebo sa to nejak vratit ???
    • Re: Ubuntu 12.04 06.05.2012 | 17:29
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
      ak niečo nefunguje tak utekať? to ubuntu je úplne nové, takže len pravidelne nahadzuj aktualizácie.

      dá nejakú konkrétnu chybu pri prístupe na tú partíciu?
      • Re: Ubuntu 12.04 06.05.2012 | 17:39
        Avatar defnies Mint  Používateľ
        hej, ze nemam opravnenie pre prezeranie obsahu
        • Re: Ubuntu 12.04 06.05.2012 | 17:45
          WlaSaTy   Návštevník
          Ak si mal zodovedajúci záznam v fstab, tak ho tam oprav.
          • Re: Ubuntu 12.04 06.05.2012 | 18:28
            Avatar defnies Mint  Používateľ
            No vysvetlim moj problem do spiku kosti. Mal som Windows 7 a vedla neho som nainstaloval Ubuntu 11.10 (na disk D/).
            Linux: - jedneho dna mi nechcelo prehravat videa na internete. Nevedel som co s tim tak som dal aktualizovat na verziu 12.04. Tam to uz bolo v pohode akurat som tam nemal nejake aplikacie (laptop-mode-tools, a nejake podobne veciky) no nechcelo ma pustit ani na disk D/ kde mam vecsinu veci (vypisovalo mi, ze nemam opravnenie pre prezeranie obsahu) + po 2 hodinach mi cely sistem zamrzol.
            Toto je pricina preco chcem prejst znova na 11.10.
            Windows: -po prvom nainstalovani Ubuntu mi pri stustani windows chcelo robit kontrolu disku. Stale som to ignoroval az kym som to nedal skontrolovat. Po kontrole mi zacal Windows uplne blbnut (prehrieval sa, stale pracoval na vysokom vykone aj ked neboly spustene ziadne aplikacie). Rozhodol som sa ho preinstalovat, no po preinstalovani sa ma na zaciatku uz nepita aky sistem chcem zapnut.
            Aby som to zhrnul. Neviem sa uz do Ubuntu dostat a keby som sa aj dostal tak sa neviem dostat na disk D/ (na C/ mam windows :P ).
            Mam pocit akoby sa proti mne obratil cely moj notebook.
            • Re: Ubuntu 12.04 06.05.2012 | 19:02
              Avatar janek-m Ubuntu 22.04  Používateľ
              Problém je v tom, že platí zásada, inštalovať najprv Win a potom Linux. Pri opätovnej inštalácii Windows, tento prepíše Grub Linuxu a je ho potrebné obnoviť. Je treba nabootovať Live Cd ubuntu a do terminálu zadať: sudo fdisk -l. Takto sa zistí označenie koreňového oddielu s Ubuntu (je tam hviezdička, napr. to môže byť /dev/sda1)
              A potom do terminálu: sudo mkdir /mnt/ubuntu
              sudo mount /dev/sdaX /mnt/ubuntu/dev
              za X dosadiť oddiel z výpisu fdisk
              sudo mount --bind /dev/mnt/ubuntu/dev
              sudo mount -t proc none /mnt/ubuntu/proc
              sudo chroot /mnt/ubuntu
              sudo grub-install --no-flopy /dev/sda

              ak by posledný príkaz nefungoval tak:
              grub-install --recheck --no-floppy /dev/sda
              • Re: Ubuntu 12.04 06.05.2012 | 19:14
                WlaSaTy   Návštevník
                Na toto je už dávno hotové klikátko ktoré sa dá vyvolať pri štarte LiveCD. Podľa povahy otázky bude asi lepšie aby to preklikal a nezaoberal sa prekleavaním príkazov...
                • Re: Ubuntu 12.04 06.05.2012 | 19:40
                  Avatar janek-m Ubuntu 22.04  Používateľ
                  Tak to som nevedel. keďže ja už dualboot nepoužívam, tento problém som už dávno neriešil. Inak ani tento postup nie je zložitý. Nabootuje CD, otvorí net a túto stránku a príkazy si bude postupne kopírovať do terminálu. Aj to je možnosť.
                  • Re: Ubuntu 12.04 06.05.2012 | 20:11
                    WlaSaTy   Návštevník
                    Pre človeka čo tvrdí, že má Linux v Dual Boot-e na disku D to bude lepšie bez písmenok. S takou vecou pomýlil aj mňa. Len, dúfam, že to nemá cez wubi, to by bolo zas o niečom inom.

                    A, jedná sa o znovunahodenie zavádzač systému. Náprava sa teda netýka len dual boot-u.
                    • Re: Ubuntu 12.04 07.05.2012 | 00:52
                      Avatar defnies Mint  Používateľ
                      Takze by som mal preinstalovat Ubuntu? (nemam tam nejak vela veci takze by to nebol problem).
                      • Re: Ubuntu 12.04 07.05.2012 | 01:50
                        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                        ubuntu sa dá aktualizovať medzi vydaniami, no veľká časť ľudí sa tomu vyhýba ako čert krížu a vždy dávajú čistú inštaláciu.
                        • Re: Ubuntu 12.04 07.05.2012 | 11:52
                          WlaSaTy   Návštevník
                          Obvykle to zblbne keď si pridajú doplnkové repozitáre tretích strán a nepočkajú s upgrade kým tie tretie strany potvrdia kompatibilitu. Alebo, keď si doinstalujú niečo poklepaním zo stiahnutého balíčka, najlepšie získaného cez alien. To potom celé ľahne do kytek.

                          Inak, Linux sa nedá nainštalovať priamo na disk D:. Z disku D: sa dá odkrojiť miesto ktoré sa použije pre nový linuxový disk, alebo sa dá naništalovať cez wubi alebo virtualbox (čo qemu) do suboru na disku D:. Ale, to sa nejedná o priamu inštaláciu na disk D:. Keby sa tu vyskytol výpis z príkazu fdisk -l, tak by sa dalo rozhodnúť či sa to oplatí zachraňovať, alebo sa to rovno reinštaluje. Teda, systém.

                          PS.: Dosť sranda je, keď človek namiesto reštartu používa hybernáciu pri dual boote. To mu ten windows veľmi rýchlo odpáli kompletne všetko.
                          • Re: Ubuntu 12.04 07.05.2012 | 12:12
                            Avatar janek-m Ubuntu 22.04  Používateľ
                            Defnies nenapísal, ako vlastne inštaloval Ubuntu. Myslím si, že si vybral možnosť "Nainštalovať Ubuntu vedľa Win" a zmenšil oddiel D a tým si myslí, že má Ubuntu na oddiele D.
                            • Re: Ubuntu 12.04 07.05.2012 | 13:26
                              Avatar defnies Mint  Používateľ
                              Presne si to vystihol :D este by som rad vedel ako vlastne mam spustit ten linux ked mi pri starte neukaze aky os si chcem vybrat ???
                              • Re: Ubuntu 12.04 07.05.2012 | 14:20
                                Avatar janek-m Ubuntu 22.04  Používateľ
                                Tak ja som ponúkol možnosť opravy grubu cez terminál. WlaSaTy tu uviedol, že sa to dá už urobiť aj klikacou cestou pri štarte live CD. Nepamätám si už, ktorú klávesu treba stlačiť, aby sa ponuka roztvorila. Treba vyskúšať, malo by to byť niečo ako obnova grubu/zavádzača.
                                • Re: Ubuntu 12.04 07.05.2012 | 15:00
                                  WlaSaTy   Návštevník
                                  LiveCD má pri štarte možnosť výberu či chce človek vyskúšať Linux, inštalovať Linux alebo ho opraviť. Takže, niekde tam to bude schované. Kde je to presne, neviem. Dlho som to nevidel. Ale, bude tam niečo ako opraviť boot sector (grub).
                              • Re: Ubuntu 12.04 07.05.2012 | 16:48
                                trololo   Návštevník
                                Pomocou EasyBCD si mozes grub pridat do windowsoveho spustaca. Tu je navod
                        • Re: Ubuntu 12.04 08.05.2012 | 00:42
                          Avatar Ľubomír Štulajter Ubuntu 14.04 X64  Používateľ
                          Som sice v cudzom vlakne, ale dovolim si otazku. :-)
                          Ked mam dual Win + Ubuntu 11.10, keby som vedla toho chcel este nainstalovat Ubuntu 12.04, vytvori sa mi Grub korektne, t.j. Win + obidve instalacie Ubuntu?
                          Chcem si nainstalovat Ubuntu nanovo (uz bez KDE a Unity a na vacsiu cast HDD), ale nechce sa mi zalohovat vsetky otvorene stranky v niekolkych prehliadacoch (a niekolkych profiloch), takze docasne by som si chcel ponechat aj tuto instalaciu, kym si nebudem isty, ze ju uz nepotrebujem.
                          • Re: Ubuntu 12.04 08.05.2012 | 01:20
                            Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                            3-4 týždne po vydaní prejdi z 11.10 na 12.04 a hotovo :)
                            • Re: Ubuntu 12.04 08.05.2012 | 01:53
                              Avatar Ľubomír Štulajter Ubuntu 14.04 X64  Používateľ
                              Nepatrim k fanatikom, ktori uznavaju len cistu instalaciu. Ale tato moja aktualna ma dve chyby: je zahltena softverom, ktory nepotrebujem (najma KDE a jeho aplikacie a potom aj Unity) a instaloval som ju na malicku cast disku, kedze som neratal s tym, ze sa Linux tak rychlo stane mojim hlavnym operacnym systemom. :-) Myslim, ze by bolo jednoduchsie nainstalovat to nanovo, ako riesit kazdy problem zvlast.
                              • Re: Ubuntu 12.04 08.05.2012 | 09:43
                                Avatar default Debian  Používateľ
                                ja nenavidim pocit zasvineneho systemu, najlepsie je ked das cisto novy bez errov, momentalne teraz som si vsak dal do archu Ubuntu One s AUR repozitarov, a hazde to chyby, a uz pri instalacii boli problemy, STRASNU nehoraznu kopu balikov a blbosti som nainstaloval, menej mi zaberie nova instalaciia, ako hladat kde co vsetko som do systemu dal, a aj tak tam daco po tom ostane, skryte priecinky v home a blbosti, co ma ale stve ze zabudnem vacsinou skopirovat konfiguraciu dolezitych suborov, napriklad konfiguracne subory apachu, potom to musim zas nastavovat , co mi trva dlhsie nez instalacia noveho softwaru
                                R.K
            • Re: Ubuntu 12.04 08.05.2012 | 00:34
              Avatar Ľubomír Štulajter Ubuntu 14.04 X64  Používateľ
              Uz to tu zaznelo, ale pre istotu zopakujem. Pred spustenim Linuxu je vhodne mat Windows vypnute, nie hibernovane. Zvlast ak chces z Linuxu zapisovat na Windowsacku particiu. Toto (hibernovane Windows) bola jedna z mojich prvych chyb, ked som zacinal s Linuxom a stala ma kopec casu a namahy, kym som obnovil stratene data. Aj to nie v plnej kvalite - o adresarovu strukturu a casy ulozenia som prisiel.