Hry na nvidii

Sekcia: Aplikácie & Desktop 25.12.2012 | 21:11
Hry nefunguju   Návštevník
Dobrý deň . Mám taký problém že keď nainštalujem hocijakú hru na ubuntu 12.04 tak ani jednu mi neide spustiť . Proste keď na ňu kliknem tak nič ani okno sa nespustí. Grafiku mám nvidiu gt610m Za odpovede ďakujem .
    • Re: Hry na nvidii 25.12.2012 | 22:22
      Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
      Aké konkrétne hry?
      Sú to linuxové hry, alebo sú Windows hry a spúšťaš ich pod WINE, alebo ...?
      G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
    • Re: Hry na nvidii 25.12.2012 | 23:08
      Avatar default Debian  Používateľ
      Ak sú tie hry 3D , tak potrebuješ ovládače. Inštaloval si nejaké? A pomohlo by aj povedať aké hry a odkial ich máš.
      R.K
      • Re: Hry na nvidii 26.12.2012 | 00:00
        Avatar apop Ubuntu 12.04  Používateľ
        Takže sú to hry ako napr. Alienarena vsetko som instaloval z centra softvéru ubuntu . Mám nvidia gt610m a ked idem do terminalu a dam glxgears tak mi napise
        Xlib: extension "GLX" missing on display ":0.0".
        Error: couldn't get an RGB, Double-buffered visual
        A ovládače som aktivoval len tiedodatočné
        • Re: Hry na nvidii 26.12.2012 | 09:31
          Avatar menom   Používateľ
          Čo keby si nainštaloval ovládač podľa tohto - aj pre
          ubuntu je rovnaký postup.
          • Re: Hry na nvidii 26.12.2012 | 09:58
            Avatar apop Ubuntu 12.04  Používateľ
            Skúšal som presne podľa toho ale neide mi odstrániť repozitár podľa: sudo add-apt-repository –remove ppa:xorg-edgers/ppa napíše mi Error: need a repository as argument a ked rebootnem tak stale rovnaka chyba
            • Re: Hry na nvidii 26.12.2012 | 10:14
              Avatar default Debian  Používateľ
              Skúšal si ako prvé ovládače, čo ponúkol systém? A to niesu "len" , to sú normálne oficiálne od nvidie, len nemusia byť najnovšie, vzhladom na to, že používaš LTS vidanie.
              R.K
              • Re: Hry na nvidii 26.12.2012 | 10:21
                Avatar apop Ubuntu 12.04  Používateľ
                No ako prve co som urobil po nainstalovani ubuntu tak bola aktualzacia systemu. Potom som aktivoval neslobodne ovladace na grafiku nvidia a na wifi pretoze neislo korektne. No a potom som pouzil ten postup na instalaciu najnovsich ovladacov.
              • Re: Hry na nvidii 26.12.2012 | 10:24
                Avatar apop Ubuntu 12.04  Používateľ
                Ale v notebooku su dve grafiky. Jedna je od intelu na maticnej doske a ta po nainstalovani nvidie ovladacov isla dobre glxgears islo v pohode aj ked male fps az ked som nainstaloval od nvidie ovladace tak mi neide glxgears a ani hry . pod intelom som hry neskusal.
                • Re: Hry na nvidii 26.12.2012 | 11:01
                  Avatar default Debian  Používateľ
                  Nedáva to zmyseľ, prečítaj si to po sebe.
                  R.K
                  • Re: Hry na nvidii 26.12.2012 | 12:40
                    Avatar apop Ubuntu 12.04  Používateľ
                    Takze to zosumarizujem . Kupil som si notebook Lenovo ideapad g580. Nainstaloval som si ubuntu 12.04 instalacia prebehla uspesne . Vsetko funguje ako ma lenze ked som si nainstaloval mesa-utils tak glxgears vypise

                    Xlib: extension "GLX" missing on display ":0.0".
                    Error: couldn't get an RGB, Double-buffered visual

                    Ked si nainstalujem hru to je jedno aku ci uz alienarena alebo hocico ine tak mi nefunguje proste klikam na ikonu a nic.
                    V notebooku je graficka karta od nvidie gt610 tak som po instalacii ubuntu aktivoval ovladace lenze nic glxgears stale to iste. potom som skusal nainstalovat ovladace podla tohto :
                    sudo add-apt-repository ppa:xorg-edgers/ppa
                    sudo apt-get update
                    sudo apt-get install nvidia-current nvidia-settings

                    a potom odsranit repozitar podla tohoto ale napisalo mi ze Error: need a repository as argument

                    sudo add-apt-repository –remove ppa:xorg-edgers/ppa
                    sudo apt-get update
                    sudo reboot

                    No a teraz neviem co dalej lebo glxgears stale nic a hry nefunguju.


                    • Re: Hry na nvidii 26.12.2012 | 13:26
                      Avatar default Debian  Používateľ
                      Ten prvý krát keď si nainštaloval ovládače čo sú v ubuntu, dal si reštart? A skúsil by som spustiť ako root nvidia-xconfig . Ak sa to bude sťažovať na to, že beží X , tak si otvor trebars tty1 a napíš killall lightdm , potom spusti nvidia-xconfig , a potom reboot.
                      R.K
    • Re: Hry na nvidii 26.12.2012 | 11:36
      Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
      Ahoj.

      Podľa ERROR vydím, že si zle napísal tie 3 po sebe idúce sudo príkazy.

      sudo add-apt-repository –remove ppa:xorg-edgers/ppa
      sudo apt-get update
      sudo reboot
      G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
      • Re: ha, ha 26.12.2012 | 11:42
        Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
        vidím,
        sorry
        G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
        • Re: ha, ha 26.12.2012 | 13:22
          Avatar apop Ubuntu 12.04  Používateľ
          uf a ako ich mám napísať ? :D
          • Re: ha, ha 26.12.2012 | 13:29
            Avatar default Debian  Používateľ
            Podlľa mňa si sa veľmi zle dovtípil, to že by si mal mazať nejaký repozitár, neni to náhodou v sekcii, čo robiť, ak chceš driver zmazať? Dúfam, že aj čítaš čo robíš, a nieže len bezmyšlienkovo kopiruješ príkazy do terminálu. Daj nám sem odkaz, na ten návod , podľa , ktorého to robíš.
            R.K
            • Re: ha, ha 26.12.2012 | 13:30
              Avatar default Debian  Používateľ
              Jaj tak nič beriem späť, nerieš. Len ti chcem povedať, že lepšie už keď máš LTS ubuntu, je použitie stavilných drivrov, ako dákych beta.
              R.K
              • Re: ha, ha 26.12.2012 | 13:34
                Avatar apop Ubuntu 12.04  Používateľ
                Tak ja čítam čo robím :D lenže . Ma to už ser...e že neviem rozbehať tu grafiku. Je to dobrá grafika na hry ale aj keď ma neláka nejak extra hrať hry ale mám rád keď všetko ide ako má.
              • Re: ha, ha 26.12.2012 | 13:34
                Avatar default Debian  Používateľ
                Otvor nastavenia v ubuntu, a choď do informácii o systéme, myslím, že na poslednej položke sa píše aká grafická karta sa používa, skontroluj to.
                R.K
                • Re: ha, ha 26.12.2012 | 13:37
                  Avatar apop Ubuntu 12.04  Používateľ
                  Keď idem do nastavení kliknem na grafika tak mi píše Ovládač: Režim núdzový
                  • Re: ha, ha 26.12.2012 | 13:43
                    Avatar default Debian  Používateľ
                    Aha, mám už isté tušenie, ale predsa , otvor terminál, napíš

                    1. sudo nautilus
                    2. choď do /var/log
                    3. otvor súbor Xorg.0.log
                    4. jeho obsah daj do tejto služby
                    5. hoď sem odkaz na ten výpis
                    R.K
                    • Re: ha, ha 26.12.2012 | 13:45
                      Avatar default Debian  Používateľ
                      Vyzerá to tak , že sa používa vesa základný ovládač, možno v dôsledku toho, že je vybraná intel karta, a ty si nainštaloval nvidia ovládač, ktorý ona logicky nevie použiť.
                      R.K
                    • Re: ha, ha 26.12.2012 | 13:54
                      Avatar apop Ubuntu 12.04  Používateľ
                      http://pastebin.com/Z7cHiTLC toto je ten odkaz
                  • Re: ha, ha 26.12.2012 | 13:44
                    WlaSaTy   Návštevník
                    To bude tým, že máš stále aktívnu kartu Intel a s ňou moc nefungujú ovládače pre Nvidia.

                    Inak, neviem či má význam odoberať repozitáre ak si ich nepridával. Skôr by odporučil pozrieť ako sa má podpora prepínania grafík v danej distribúcii.
                    • Re: ha, ha 26.12.2012 | 13:46
                      Avatar default Debian  Používateľ
                      Si ma predbehol o minútu :D , napísal som to isté, ináč má význam to odoberať, ja som sa tiež čudoval, ale pozri sa na ten repozitár, niesu to len drivre, ale ktovie čo všetko možné by sa aktualizovalo keby dal update s tým repozitárom, neviem aký by malo potom význam používať LTS distribúciu.
                      R.K
                      • Re: ha, ha 26.12.2012 | 13:57
                        Avatar apop Ubuntu 12.04  Používateľ
                        ok uploadol som tu ten vypis http://pastebin.com/Z7cHiTLC dufam ze vam to trosku objasni situaciu . :)
                        • Re: ha, ha 26.12.2012 | 14:04
                          Avatar default Debian  Používateľ
                          No už je to jasné, máš aktívnu intel kartu , a toto vysvetluje nefungujúcu akceleráciu:
                          Failed to initialize GLX extension (Compatible NVIDIA X driver not found)

                          Takže v prvom rade treba prepnúť kartu, viem len že na to slúži vec čo sa volá bumblebee , ale kedže som s tým v živote nerobil, tak ti poradí hádam už dakto iný, alebo sa o to pokúsiš sám.
                          R.K
                          • Re: ha, ha 26.12.2012 | 14:05
                            Avatar default Debian  Používateľ
                            R.K
                            • Re: ha, ha 26.12.2012 | 14:15
                              Avatar apop Ubuntu 12.04  Používateľ
                              Neskutočne ti ďakujem. Nainštaloval som si bumblebee a krásne to ide z terminálu treba len zadať príkaz optirun aplikácia a ide to krásne.
                              • Re: ha, ha 26.12.2012 | 14:19
                                Avatar default Debian  Používateľ
                                No, ale neviem či by nebolo lepšie riešenie, zakázať natvrdo tú intel kartu a povoliť nvidiu v biose/uefi , takto to funguje dajak kompatibilne, a neviem či ti to bude vyhovovať vo všetkých situáciách. Zamysli sa nad tým.
                                R.K
                        • Re: ha, ha 26.12.2012 | 14:11
                          WlaSaTy   Návštevník
                          Áno, presne o tom som písal.

                          Podpora technológie prepínania "slabej" a "silnej" karty Nvidia Optimus je kôli firme Nvidia stále v plienkach. Keby s tou podporou nezačnú ľudia na vlastné triko, tak Nvidii nepomôže ani zdvihnutý prostredníček.

                          Máš na výber. Buď riskneš jeden z návodov alebo si natvrdo prestavíš v EFI (BIOS) používanie karty na NVIDIA.
                          • Re: ha, ha 26.12.2012 | 14:13
                            Avatar default Debian  Používateľ
                            Vzhladom k tomu, Že nevyzerá na niekoho kto by potreboval prepínať grafické karty, vyzerá to na voľbu nastaviť to natvrdo a bude pokoj.
                            R.K
                            • Re: ha, ha 26.12.2012 | 14:21
                              WlaSaTy   Návštevník
                              Spotreba, to je notebook.

                              Nech sa rozhodne on sám či mu to za to stojí.
                              • Re: ha, ha 26.12.2012 | 14:42
                                Avatar apop Ubuntu 12.04  Používateľ
                                Uz som to poriesil . Normalne bude nastavena intel grafika a ked sa budem chciet zahrat tak pomocou optirun v terminali.
                                • Re: ha, ha 26.12.2012 | 14:48
                                  WlaSaTy   Návštevník
                                  Ešte by si mal skontrolovať výdrž na baterku :)
                                  • Re: ha, ha 26.12.2012 | 14:50
                                    Avatar default Debian  Používateľ
                                    Tým chceš povedať, že teraz sú v strehu 2 grafické karty naraz?
                                    R.K
                                    • Re: ha, ha 26.12.2012 | 15:04
                                      Alfonz, ako moje dvere   Návštevník
                                      S baterkou je to celkom dobre, teda aspon mne vydrzi 4,5h, myslim ze ak nic nespustats na externej tak minimalne ma nizsiu spotrebu. A som spokojnejsi ked mi bezi aj nvidia. Aj ked neviem ci sa mu to pri 610m az tak strasne oplaca, ju nechat zapnutu, sudiac podla notebookcheck. V biose sa da vypnut iba externa, kedsi vraj ludia zazili aj to ze sa dali prepnut. No ale k tomu najdolezitejsiemu, je vhodne nainstalovoat ubuntu 12.10. (teda aspon u mna) a nainstalovat bumblebee.
                                  • Re: ha, ha 26.12.2012 | 14:59
                                    Avatar apop Ubuntu 12.04  Používateľ
                                    Tak zatiaľ dobrá taká istá ako keď som prvý krát nainštaloval ubuntu.
                          • Re: ha, ha 05.01.2013 | 15:17
                            XMen   Návštevník
                            Mam aj dobru spravu, nVidia uz pracuje na technologii optimus aj pre linux, takze Linusov zdvihnuty prostrednik zafungoval. Dokonca s novymi drivermi nVidia podstatne zvysila vykon kariet pod linuxom (treba si nainstalovat najnovsie drivery z nvidia stranky lebo v repo asi este nebudu).

                            Teraz by Linus mohol zdvihnut svoj zazracny prostrednik na Adobe aby preportovali photoshop pod linux.
                            • Re: ha, ha 06.01.2013 | 19:30
                              mascoo   Návštevník
                              tak ja som mal v additional drivers verziu ovládača už cca pre mesiacom a pol 310.1 a a viem že aj ked človek nainštaluje steam tak ho sám vyzve aby nainštaloval najnovšie ovládače a vyhodí takú tabulku kde stačí dat len aktivovat a sám sa ovládač nainštaluje a odinštaluje starý . a čo sa týka nových ovládačov zane vdačíme valve a nie linusovy nakolko valve požiadalo nvidiu aby spravila riadne ovládače aby im šlapali čo najlepšie ich hry aj na ubuntu