stary pc

Sekcia: Aplikácie & Desktop 16.05.2015 | 00:43
peter   Návštevník

čaute, mám starší pc na ktorý by som chcel nainštalovať linux, z tohto článku som sa rozhodol pre posledný "greenie"
mám šak otázku, čo presne znamená LXDE? na Wikipédii som našiel iba "LXDE je free a open source desktopové prostredie pre UNIX"  znamená to že greenie nemá prostredie s pracovnou plochou a je treba nainštalovať túto vec aby to šlo? s Linuxom nemám žiadne skúsenosti iba keď som ho dávnejšie preinštalovával z notebooku kde sa javil iba akoby príkazový riadok.

    • RE: stary pc 16.05.2015 | 00:52
      Avatar borg Fedora  Administrátor

      neviem v akom stave je teraz greenie, ale je to vlastne ubuntu. na starsi pocitac by som dal nieco ine, bud antix, puppy linux, sparkylinux. neviem aky stary pocitac mas.

      greenie ma graficke prostredie, ake to netusim. ale kedze vychadza z ubuntu, tak lxde sa da kludne doinstalovat. Vyssie spomenute distribucie ho mozno maju ako vychodiskove.

      • RE: stary pc 16.05.2015 | 07:22
        Avatar peter   Návštevník

        ďakujem

    • RE: stary pc 16.05.2015 | 07:52
      Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

      Čau Peter, Greenie je distribúcia postavená na Lubuntu. O LXDE si môžeš prečítať tu. Chýbajú údaje o staršom pc.

      • RE: stary pc 16.05.2015 | 14:20
        Avatar peter   Návštevník

        ahoj, no tak tie parametre som už popozeral a ram je tam 1,5 gb grafická karta je ati radeon ve64mb/DDR, procesor som si nreni istý ale asi 2,1Ghz

        • RE: stary pc 06.06.2015 | 22:42
          Avatar www   Používateľ

          Pojde ti na takom PC aj Linux Mint Mate (Xfce) alebo Xubuntu (pripadne Lubuntu).

      • RE: stary pc 16.05.2015 | 14:24
        Avatar peter   Návštevník

        no a linux som sa nakoniec rozhodol pre antix ale mám problémy s inštaláciou ked sa mi ho nakoniec podarilo nainštalovať tak som vytiahol cd a nechcel sa načítať naspäť, namiesto toho sa začal otvárať windows s prosbou o "repair" a niak som nemohol zase naštartovať ten linux. ( ten windows som formatoval v antixe na FAT32) mohol by si mi poslať nejaky návod v skratke ak by si mal čas?

        • RE: stary pc 16.05.2015 | 14:40
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

          Vybral si si veľmi dobre, a ktorú verziu antiXu si nainštaloval?

          Pravdepodobne si zle zvolil kam sa má nainštalovať Grub, ak máš len jeden disk, mal by to byť sda.

          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
          • RE: stary pc 16.05.2015 | 15:36
            Avatar peter   Návštevník

            no momentálne sa ma to pýta na ten GRUB, MBR alebo root take skúsim to dať MBR a ten sda,,,, díky všetkým za odpovede, nečakal som žiadne alebo nejaké blbé poznámky už to fachčí len som zabudol nastaviť jazyk tak to mám v AJ

            • RE: stary pc 16.05.2015 | 15:55
              Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

              Vygeneruj slovenské locales:

              locale-gen sk_SK.UTF-8

              Nastav slovenšinu v celom systéme:

              sudo leafpad /etc/default/locale

              en_US (alebo en_GB a pod.) prepíš na sk_SK

              Reštartuj.

              Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
              • RE: stary pc 18.05.2015 | 23:28
                Avatar peter   Návštevník

                mohol by si mi este vysvetlit ako sa naraba s tymi instalacnimy balikmy a ako nainstalujem ovladace na grafiku a podobne? viem ze by som mal zadat >makeinstall do terminalu ale neviem sa dostat k tym instalacnym balikom. diky

                • RE: stary pc 19.05.2015 | 00:10
                  Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

                  instalany balicek v podobe .deb .rmp apod. Sa instaluju aj klikatkom.

                  Pokial myslis binarky tak tam uz zadavas make a pod.

                  Vysvetlit ti instalaciu grafiky je na dlho ale pokial mas buntovky system tak si daj nastavenia a tam nieco ako dodatocne ovladace. Pokial mas grafiku neaku ati alebo nvidia tak to tam uvidis ze:

                  Proprietarny ovladac a open-source. 

                  • RE: stary pc 25.05.2015 | 01:20
                    Avatar peter   Návštevník

                    no asi sa na to musim spytat nejako inak :)
                    1.) spustil som synaptic - spravca instalacnych balikov
                    2.) vybral som si balik, v tomto pripade editor TeX
                    3.) oznacil som ho na instalaciu a dal pouzit
                    4.) prebehla "instalacia"
                    No a moje otazky su:
                    je to uz definitivne nainstalovane?
                    A ak ano, ako ten program spustim?

                    sorry ze mi to tak nejde ale 15 rokov som iba klikal na ikonky vo windowsi.

                    • RE: stary pc 25.05.2015 | 08:10
                      Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

                      A toto mas take iste. Tiez klikas na ikonky...

                      Ked je nainstalovany tak ho vyber z menu alebo v niecom podobnom, ubuntu to ma vlavo hore a spusti.

                    • RE: stary pc 25.05.2015 | 08:42
                      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                      A máš nainštalovaný antiX? Pokiaľ áno, nájdeš program v menu.

                      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                      • RE: stary pc 25.05.2015 | 11:47
                        Avatar WlaSaTy   Návštevník

                        Myslím, že očakáva skôr nejaký WYSIWYG editor typu LaTeX. Ten bude mať adekvátnejšiu ikonku.

                      • RE: stary pc 25.05.2015 | 14:21
                        Avatar peter   Návštevník

                        no tak na tom mx-14 som skusal aj skype, ten to v menu naslo ale po kliknuti sa nic nestalo, tak som stiahol a nainstaloval antix 13.2 tam sa uz ani ten skype nikde neukazuje. problem je proste v tom ze nieco nainstalujem ale ono to aj tak nikde nie je. prilozil som aj obrazok ak to k niecomu pomoze ale pochybujem.

                        • RE: stary pc 25.05.2015 | 14:37
                          Avatar peter   Návštevník

                          oprava, skype som nasiel v menu ale spustit nejde. co sa tyka texu tak po nom ani stopy

                          • RE: stary pc 25.05.2015 | 15:56
                            Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                            Osobne používam antiX-15-beta1-V. So Skype sú problémy a už sa to tu riešilo, keď pohľadáš nájdeš. Ja špicľovacie nástroje veľkého brata nepoužívam. Skús spustiť Skype cez terminál on určite zareve čo mu chýba ku šťastiu. Odporúčal by som ale použiť verziu antiXu čo som tu už spomínal.

                            Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                        • RE: stary pc 25.05.2015 | 15:30
                          Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

                          napis do terminalu:

                          tex

                          a mozes ho zacat pouzivat ;)

                          • RE: stary pc 25.05.2015 | 21:12
                            Avatar peter   Návštevník

                            no ten tex som zadal teda do toho terminalu, spustil sa, privital ma, ale cakal som skorej nejake graficke prostredie nie iba pracu v prikazovom riadku. :) a ten skype mi v terminale vyhodil hlasku "zrusene" idem este poskusat nejake programy, tych balikov je tam skoro nekonecno :) kazdopadne diky za odpovede chalani

                            • RE: stary pc 25.05.2015 | 21:28
                              Avatar peter   Návštevník

                              no uz sa mi podarilo nastartovat ten tex :) staihol som k tomu este zopar balikov ktore to odo mna predtym nepozadovalo ale videl som to napisane v nejakych screenshotoch na gugli.

                              • RE: stary pc 26.05.2015 | 08:48
                                Avatar WlaSaTy   Návštevník

                                Viď viššie. TeX je textový procesor a nejedná sa o editor dokumentov.

                • RE: stary pc 19.05.2015 | 10:22
                  Avatar 7R7 Debian Stretch a Debian Sid  Používateľ

                  Myslím si že už na túto grafiku ovládače od AMD nezoženieš, takže budeš musieť bežať na slobodných a tie by si mal mať už nainštalované.

                • RE: stary pc 19.05.2015 | 10:53
                  Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

                  Peter, môžeš si urobiť LiveDVD alebo LiveUSB pred samotnou inštaláciou. Nabootuješ Live a hneď vidíš ako to chodí, ako to rozpoznalo HW. Mne na Ruženke spoľahlivo chodilo (okrem Greenie) Lubuntu 14.04; Xubuntu 14.04; Ubuntu MATE 14.04; Linux Mint 17.1 Xfce a terazky fachčí Linux Mint 17.1 Mate. Všetko samozrejme 32bitové verzie. Prípadne poď sem a možno nájdeš niekoho v okolí, kto ti helfne.

                • RE: stary pc 19.05.2015 | 14:08
                  Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                  Na inštaláciu balíčkov použi Synaptic.

                  Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
        • RE: stary pc 16.05.2015 | 14:59
          Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

          Skontroluj si to, čo radí Bedňa a návod je trebárs tu.

    • RE: stary pc 16.05.2015 | 09:22
      Avatar r76   Návštevník

      stary PC? konkretni parametry by nebyly?? jako cpu+ram+gpu....

    • RE: stary pc 16.05.2015 | 09:56
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

      Lxde by sa mohlo prirovnať k windows xp. Nie je to ideál, ale veľa to nežerie

    • RE: stary pc 16.05.2015 | 10:27
      Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

      Greenie je dobrá voľba a jeho súčasťou je LXDE, takže nič iné inštaľovať nemusíš. Ono je to tak, že každá distribúcia pre desktop musí mať alespoň jedno prostredie, pričom sa tieto prostredia líšia náročnosťou na hardvér, vzhľadom a ovládaním. Inak by si skončil v príkazovom riadku. LXDE, ktoré je súčasťou Greenie, je jedným z najmenej náročných prostredí a preto je vhodné na starý počítač viacej ako iné prostredia.