USB zivy system

Sekcia: Hardware a Drivery 22.01.2016 | 11:54
bcee   Návštevník

Dobry den, mal by som jednu otazku ohladom ziveho systemu. Ked nechcem pouzit HDD, mozem spustit OS z externeho HDD, z CD alebo z USB kluca. Ked ho spustim z externeho HDD, tak ten externy HDD zaroven podporuje operacnu pamat, co sa na nu nezmesti, presuva sa na HDD. Okrem toho mozem pouzit HDD na ukladanie dat. V pripade ziveho CD nedochadza ani k docasnemu ani trvalemu ukladaniu dat na CD. A ja sa chcem spytat, ako je to v pripade USB kluca. Funguje ako HDD alebo ako CD?

    • RE: USB zivy system 22.01.2016 | 12:32
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

      Linuxu je jedno na čom beží, aj na microSD karte.

      USB kľúč nie je moc vhodný, vďaka tomu že má dosť obmedzený počet zápisov, Čo som videl testy, tak umierali po niekoľkých dňoch. S externým HDD to pôjde v pohode a brzdiť to bude len rýchlosť USB zbernice.

      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • RE: USB zivy system 22.01.2016 | 13:16
        Avatar bcee   Návštevník

        Predtym ako som sa toto spytal, zistoval som zivotnost USB. Lenze prave to podstatne si neodpovedal, ci v tom USB sa zapisuju udaje, ked z neho spustam OS, alebo sa len citaju [ako z CD].

        • RE: USB zivy system 22.01.2016 | 13:19
          Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

          Ked si vytvaras Live linux tak dokazes urcite nejaku alikvotnu cast daneho disku na ktoru dokazes zapisovat, pokial sa nemylim.

        • RE: USB zivy system 22.01.2016 | 13:38
          Avatar bcee   Návštevník

          Aby som to upresnil: jasne, ze ho mozem spustit z hocicoho, lenze nasledne je tam niekolko moznosti. Teraz idem z Porteus CD [nacitane do RAM], pokazil sa mi HDD [musel som ho vybrat aby sa spustil Porteus]. A ked spustate Porteus, tam mate pekne tie moznosti: 1. pouzit HDD na docasne ukladanie dat, 2. "Allways fresh", cize nedochadza k docasnemu ukladaniu, 3. nacitat do RAM [CS mozete vybrat]. Takze jasne, keby som ho spustil z USB, mozem ho nechat nech pouziva HDD na docasne ukladanie. Ale ked nemam ziadne pamatove medium, iba USB z ktoreho ide OS, co sa stane? Bude sa vyuzivat USB kluc na docasne ukladanie?

        • RE: USB zivy system 22.01.2016 | 14:19
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

          Odpovedal.

          Normálne ho na USB kľúč nainštaluješ a tým pádom je to to isté ako keď ho nainštaluješ na HDD.

          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • RE: USB zivy system 22.01.2016 | 14:14
      Avatar janek-m Ubuntu 22.04  Používateľ
      V pripade ziveho CD nedochadza ani k docasnemu ani trvalemu ukladaniu dat na CD.

      Toto je pravda.

      A ja sa chcem spytat, ako je to v pripade USB kluca. Funguje ako HDD alebo ako CD?

      USB kľúč môže fungovať aj ako HDD. Záleží na tom, ako je vytvorené bootovateľné médium – či bola pri tvorbe využitá možnosť vytvorenia priestoru na ukladanie dát alebo nie. Ak áno, tak je tam možné prideliť asi 4 GB voľného miesta (ak si dobre pamätám) a tým pádom sa všetky zmeny a nastavenia systému, ako aj iné veci zachovajú.(Neviem ale, ako funguje Porteus.)

      Ďalšou možnosťou je inštalácia systému na USB/Externý disk. Tu sa už USB bude správať ako HDD, len pri boote z USB treba nastaviť poradie bootovania v PC. Čiže, ak sa ti pokazil interný HDD, tak aj USB kľúč môžeš použiť na boot systému a ukladanie dát – tu je ale dobré mať aspoň 20 – 30 GB USB kľúč.

    • RE: USB zivy system 22.01.2016 | 14:40
      Avatar WlaSaTy   Návštevník

      V prípade USB kľúča môžeš fungovať v troch módoch:

      • Emulácia LiveCD, zmeny sa nezaznamenávajú.
      • Emulácia LiveCD, s možnosťou zaznamenávania zmien do predalokovaného súboru. Tie zmeny v prípade potreby môžeš zahodiť.
      • Chovanie sa ako pevný disk, zmeny sa zaznamenávajú.

      Ja som použil druhú možnosť cez Vianoce fungoval na požičanom NB, ale s tým prastarým USBčkom niektoré operácie trvali dosť dlho. Tak dlho, že mi systém zahadzoval požiadavky a celé to padalo. Holt, reklamný 8G USB2 disk. Spoľahlivosť a rýchlosť USB3 disku budem testovať keď sa mi zas zlomí moje kovové USBčko čo mám pripnuté malou skobou z rempa na kľúčoch. Tá skoba stála pár centov, ale je nenahraditeľná.

    • RE: USB zivy system 23.01.2016 | 06:55
      Avatar laco2 cinamon  Používateľ

      Ja mám Smart Samsung 5500,a som spokojný,keď nemám na čo pozera dám si You Tube a pozriem scénky alebo divadla F.R.Čecha,Radošincov,Járu Cimrmana,skrátka to čo kedysi vysielali a bolo vtipné napr:Bohdalku!