BIOS problem

Sekcia: Hardware a Drivery 20.10.2016 | 20:23
Avatar kari   Návštevník

Caute, mam nainstalovany Manjaro.

Mam problem ktory neviem ci sa tyka linuxu.... ale mozno by ste mi vedeli pomoct.

Ide o to že pri starte notebooku nevidim bootovacie logo a ani moznosti na BIOS, nevidim grub avsak linux normalne nastartuje.... ked pocas startu stlacim F2 / F12 / DEL tak pocujem ako naskocil bios avsak nic nevidim.... prisiel som na to tak ze som chcel vyskusat live usb opensuse. Skusal som vybrat disk, bootovat z cd, usb, vlozit iny disk z ineho notebooku.... ale stale vidim iba ciernu obrazovku a pocujem pipanie klavesnice (beep sound). Moze to byt tym ze som pred casom cistil notebook od prachu a nieco ??? - neviem co sa stalo ? ?? ked nabehne linux vsetko ide ako ma. Vdaka.

    • RE: BIOS problem 21.10.2016 | 09:06
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

      nepises aky ntb to je, ja by som skusil vyhladat ci to nie je znama chyba u daneho modelu

      nahodnym googlenim som nasiel napr. toto:

      http://www.tomshardware.co.uk/forum/328010-30-bios-screen-blank-screen

      neviem ci tam je riesenie (necital som to cele) ale je to problem s ntb ASUS, kde vo vtupe do biosu je len cierna obrazovka

      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • RE: BIOS problem 21.10.2016 | 09:31
      Avatar WlaSaTy   Návštevník

      Toto je dobrá otázka, ale skús sa opýtať majiteľa toho notebooku či mu to pred tvojím zásahom takto blblo.

      Ono je možné, že si zle dotlačil kábel na LCD a tým pádom sa to nedohodne na rozlíšení cez DDC. Alebo je tam neoriginálny LCD panel a UEFI BIOS si vynútil rozlíšenie na ktorom ten LCD panel nerobí. Alebo, si prestavil nejaké nastavenia v UEFI ako obnovovacia frekvencia, ...

      Pripoj to na externý monitor a pohraj sa s FnF4 či to nenabehne aspoň tak.

      • RE: BIOS problem 21.10.2016 | 10:18
        Avatar kari   Návštevník

        Ide o notebook Dell Inspiron 17R 7720, je to moj notebook, nic tam neni menene. Vsetko islo v poriadku len potom som si vsimol ze to zrazu prestalo ist... neviem ci to bolo tym rozobratim a cistenim alebo ci to bolo aktualizáciou. Kazdopadne notebook nabootuje a funguje akurát ze nevidim dell logo a ani moznosti na pristup do biosu a ani moznosti na vyber bootovania. S nastavenim grubu som sa nehral, notebook som rozobral iba do urovne aby som z ventilatora vycistil prach. Ked spustim diagnosticky rezim to znamena Fn+Power On tak mi zacne notebook pipat a zacne blikat Caps Lock. Naprv pípa 3x , potom 2x a potom 1x. Rovnako tak ked je notebook vypnutý a pustim ho a rychlo stlacam F2 pripadne F12 tak uz nenabootuje - vyzera to ako keby to nabehlo do toho rezimu co ma len nic nevidim.

        Skusim FnF4 pripadne som rozmyslal ze by som vybral a znovu vlozil CMOS baterku - myslite si ze by to pomohlo?

        Doteraz islo vsetko v poriadku, bios mam najaktualnejsi a nikdy s tym nebol problem.

        • RE: BIOS problem 21.10.2016 | 11:46
          Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ
          Fn+Power On tak mi zacne notebook pipat a zacne blikat Caps Lock. Naprv pípa 3x , potom 2x a potom 1x

          Máš jasný výstup z diagnostiky. Nájdi si v Uefi manuáli, čo ti tým kódom diagnostika hovorí. Ako bolo spomenuté, kludne to môže byť len nezatlačený konektor.

    • RE: BIOS problem 25.10.2016 | 11:39
      Avatar anonym0   Návštevník

      Mne sa raz na jednom HPcku stalo nieco podobne - ukazalo sa, ze je to blbost s detektorom jasu obrazovky - BIOS skratka s tym nevedel a skoncilo to pri uplne stmavenej obrazovke (divne nie?). Stacilo klavesovou skratkou vypnut, jas sa upravil a vsetko bolo OK. Nemoze to byt len podobna kravina?

      • RE: BIOS problem 25.10.2016 | 13:10
        Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

        Tiež ti Bios vypípaval nejaký kód alebo bol ticho?