Samba

Sekcia: Konfigurácia 12.12.2016 | 17:52
Avatar 7R7 Debian Stretch a Debian Sid  Používateľ

Ahojte,

zase idem otravovať ale už som v koncoch, mám problém so sambou.

Zdielané priečinky sú vo Windowse viditeľné,práva sú v poriadku, v debiane (v Plasme5) tiež viditeľné v dolphine v časti sieť, práva také ako som chcel.

Problém nastáva keď by som chcel tieto priečinky pridať do fstab-u vtedy a alebo pri jednotlivom mountnutí mi vypíše nasledovnú chybu

Retrying with upper case share name mount error(6): No such device or address Refer to the mount.cifs(8) manual page (e.g. man mount.cifs)

v prílohe je časť konfiguráku samby.

pripojiť sa to pokúšam pomocou tohoto príkazu

mount.cifs //192.168.1.170/mnt/btrfs/Test/ /media/Test/ -o username=robert,password=xxx

Ešte jedna vec čomu nechápem keď idem cez správcu súborov (Dolphin/Sieť/Zdielanie Samby/) tak neviem spustiť žiadny film a ani žiadnu mp3-ku (skúšané pomocou VLC, MPV) síce mp3 sa mi podarilo spustiť pomocou aplikácie DeaDBeeF. MPV otvára a nakoniec padne, VLC skončí s chybovou hláškou Zadaný vstup sa nedá otvoriť:Program VLC nemôže otvoriť adresu MRL

Pri pripojení pomocou NFS žiadny problém.

    • RE: Samba 12.12.2016 | 18:37
      Avatar WlaSaTy   Návštevník

      Čau. Chýba Ti zopár doplňujúcich informácií:

      1. Fungovalo Ti to pred mesiacom, alebo dvoma? Tvoje otázky ohľadne Samby sú naväzujúce.
      2. Užívatelia robert a irs sú založený na strane OS servra, a aj v službe Samba? Keby si mal tak ako si písal v minulých otázkach správne nastavené práva, a keby tí užívatelia boli korektne nastavení v službe Samba/CIFS, tak by si mohol nielen čítať ale aj zapisovať do toho priečinka.
      3. Si si istý, že máš pristupovať k zdieľanému priečinku cez //192.168.1.170/mnt/btrfs/Test/ a nie cez //192.168.1.170/Test/ ? Ten fragment konfigu ozrejmuje druhú možnosť.

      • RE: Samba 13.12.2016 | 10:21
        Avatar 7R7 Debian Stretch a Debian Sid  Používateľ

        1. pred mesiacom som to neskúšal, len som sa uspokojil tým že to vo windowse funguje, riešiť som to začal až teraz keď som sa rozhodol NFS nahradiť sambou. 2. obajaužívatelia sú aj na servery aj v sambe (v sambe som pridelil heslá) obaja majú právo rw a aj to funguje. 3. cesta k priečinku je //192.168.1.170/mnt/btrfs/Test/ a to mám aj v konfigu alebo ho zle čítam?

        • RE: Samba 13.12.2016 | 10:23
          Avatar 7R7 Debian Stretch a Debian Sid  Používateľ

          Sorry za neprehladnosť zabudol som to z editovať. Takže ešte raz.

          1. pred mesiacom som to neskúšal, len som sa uspokojil tým že to vo windowse funguje, riešiť som to začal až teraz keď som sa rozhodol NFS nahradiť sambou.

          2. obajaužívatelia sú aj na servery aj v sambe (v sambe som pridelil heslá) obaja majú právo rw a aj to funguje.

          3. cesta k priečinku je //192.168.1.170/mnt/btrfs/Test/ a to mám aj v konfigu alebo ho zle čítam?

          • RE: Samba 13.12.2016 | 11:24
            Avatar WlaSaTy   Návštevník

            Takže to skús zhrnúť, či to funguje vo Windows a korektným užívateľom/heslom a nie s premapovaním nesprávneho užívateľa na guesta ktorý je povolený. Zlé heslo ťa pri autorizácii prepne do kategórie nesprávneho užívateľa a ten sa dosť často premapováva na anon prístup. Čiže tam ostáva len zlá cesta k priečinku. Naozaj si si tým istý, že máš ten adresár prístupný cez //192.168.1.170/mnt/btrfs/Test/ a nie //192.168.1.170/Test/ ? Mám dojem, že si to pletieš s NFS.

            • RE: Samba 13.12.2016 | 11:34
              Avatar 7R7 Debian Stretch a Debian Sid  Používateľ

              Vo windowse mi to funguje tak že dám prehľadať sieť, vypýta si prístupové údaje zadám robert, potom heslo a mám to prístupné. Je pravda že vo windowse mi nefunguje užívateľ irs.

              Skúšal som obe cesty a výsledok rovnaká hláška. Ináč netuším ako zistiť tú cestu, lebo na servery to mám tak ako som to napísal.

              • RE: Samba 13.12.2016 | 11:52
                Avatar WlaSaTy   Návštevník

                Takže, vo windowse dáš prehľadať sieť a rozklikneš server 192.168.1.170 (alebo jeho meno). Na ňom klikneš na mnt ďalej na btrfs a nakoniec na Test, a funguje ti to. Pochopil som ťa správne? Lebo v tom konfigu nikde nevidím sekciu [mnt], je tam len [Test]. A obidvaja užívatelia sú vytvorení korektne, len jeden nefunguje vôbec.

                PS: Všimol som si tam ešte jednu blbosť. To Interface 192.168.1.0/8 máš na aký rozsah?

                • RE: Samba 13.12.2016 | 13:11
                  Avatar 7R7 Debian Stretch a Debian Sid  Používateľ

                  Ten rozsah som vyhodil, to bolo len opísané z návodu. Díky za nakopnutie mal si pravdu ako som pridal sekciu [mnt] tak to viem pripojiť. Už iba poštelovať práva lebo sa to ináč správa keď idem cez dolphin→sieť→samba→Workgroup→Server→Test a ináč cez dolphine→/→media→Test.

                  Prvý spôsob sú práva tak ako majú byť pri tom druhom viem vytvoriť priečinky a súbory priamo v Test ale už neviem vytvoriť priečinky/súbory vo vnútri vytvorených priečinkoch

                  • RE: Samba 13.12.2016 | 18:19
                    Avatar WlaSaTy   Návštevník

                    Tomuto poslednému problému nejako nerozumiem. Vravel si že presne toto Ti funguje pod windows, a v Linuxe predsa používaš rovnaký model autorizácie. Pred časom si predsa vravel, že si v Sambe prehlasuješ práva súborov. A priečinok je predsa súbor, rovnako ako socket a podobne ...

                    • RE: Samba 13.12.2016 | 20:24
                      Avatar 7R7 Debian Stretch a Debian Sid  Používateľ

                      Preto tomu ani ja nerozumiem prečo to teraz nejde, vo windowse som to ešte neskúčal.

                      Ale počítam že je o tým ako to pripájam, skúsim to dať do fstabu a pripojiť to príkazom mount -a

                      • RE: Samba 13.12.2016 | 20:37
                        Avatar WlaSaTy   Návštevník

                        Ale, no tak. Netvrdil si náhodou pri sambe sa to pekne dalo nastaviť na 775? To spolu s ďalším tvrdením Zdielané priečinky sú vo Windowse viditeľné,práva sú v poriadku, v debiane (v Plasme5) tiež viditeľné v dolphine v časti sieť, práva také ako som chcel eliminuje problém.

                        Skús si radšej pozrieť ako sa ti to pripojilo (pod kým) a ako si prihlásený. Ak to nesedí, tak môže byť mierny problém.

                        • RE: Samba 13.12.2016 | 20:47
                          Avatar 7R7 Debian Stretch a Debian Sid  Používateľ

                          Práve preto sa na to idem pozrieť, prvú časť (pripojenie ako disku) si mi pomohol vyriešiť, teraz si pozriem ako je to s právami. Niekde som spravil chybu a teraz sa ju pokúsim nájsť.

                        • RE: Samba 29.12.2016 | 10:06
                          Avatar 7R7 Debian Stretch a Debian Sid  Používateľ

                          Ďakujem za nakopnutie, s právami to bolo podobné ako s pripojením, stačilo nastaviť práva na /mnt a už to funguje.

                          Zase som sa niečo málo naučil.