výber Linuxu

Sekcia: Konfigurácia 14.09.2017 | 15:16
Avatar 125@   Návštevník

Mam na PC 4GB RAM, 512 Gb SSD, i5 2,3GHz a 1TB grafiku ktorý Linux by ste mi odporúcili pre tieto parametre PC, aby všetko išlo naplno ? Diky za pomoc

    • RE: výber Linuxu 14.09.2017 | 16:16
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

      ahoj. Môžeš si vybrať akúkoľvek distribúciu, na tom stroji ti dobre pôjde čokoľvek. Asi lepšia otázka je, či máš s Linuxom skúsenosti. Ak nie, tak si vyber niečo vhodné na začiatok :)

    • RE: výber Linuxu 14.09.2017 | 18:51
      Avatar dwfejkcvnejkn   Návštevník

      Stano má pravdu, dosť to vyplýva z tej otázky, že potrebuješ Ubuntu. Má najrozsiahlejšiu a najkvalitnejšiu dokumentáciu -často nemusíš do vyhľadávača zadať "Ubuntu", ale iba Linux a nájde ti návody pre Ubuntu. Keby sa ti nepáčilo, potom sa pýtaj.

    • RE: výber Linuxu 14.09.2017 | 19:12
      Avatar WlaSaTy   Návštevník

      Ja by som sa chcel opýtať, kde a za koľko si zohnal 1T Grafiku? Chcel by som si urobiť VRAM disk.

    • RE: výber Linuxu 15.09.2017 | 11:29
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

      rovnako ako wlasatého ma tiež zaujala 1TB grafika - asi nvidia 10.080 z roku 2050 ;-)

      ale k veci - otvori si www.distrowatch.com a z rebricka napravo zacni skusat kazde distro ma svoju stranku aj so screenshotmi (nie su zavazne vzhlad si vies zmenit)

      osobne odporucam nieco zalozene na debiane (idealne UBUNTU alebo MINT), potom FEDORU alebo nieco zalozene na ARCHu (Manjaro alebo Antergos) samotný arch by som neodporucal ani samotny debian

      dolezite je aj pre ake graficke prostredie sa rozhodnes, niektore distribucie upradnostnuju (maju lepsiu podporu) pre specificke prostredia, ine ponukaju podporu na takmer vsetky prostredia

      treba vyskusat, univerzalna rada neexistuje, osobne ale distra zalozene na archu (+ aj fedora) na mna posobia sviznejsie ako ubuntu ci mint (ale to je skor subjektivne)

      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • RE: výber Linuxu 16.09.2017 | 03:58
      Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

      Otázka znie či máš už skúsenosti s Linuxom, s dnešnými modernými distribúciami by si nemal mať nejaký problém. Optimálne je stiahnuť si nejaké to live, hodiť na usbčko a vyskúšať. Štandardne ti bude každý odporúčať to svoje, potrebuješ vedieť v základe dve veci - aký balíčkovací systém ti vyhovuje a aký desktop sa ti ovláda najlepšie. Napríklad mne vyhovuje Apt v kombinácii s Xfce desktopom, preto používam Linux Mint s Xfce desktopom, prípadne Xubuntu.

      • RE: výber Linuxu 16.09.2017 | 08:49
        Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

        Aj ja som momentalne na tejto dvojkombinacii.