Bacha blíži, sa vnučka k počítaču zo šróbovakom!

Sekcia: Ostatné 15.01.2018 | 15:51
Avatar laco2 cinamon  Používateľ

Dobrý deň všetkým! Už názov naznačuje že niečo nie je OK!Kedže mám 11 ročnú vnučku,je ako chlapec,hneď berie šrobovák do ruky,šiel som jej ukázať črevá počítača,že ho zároveň aj povysávam!Ako som otvoril bočnú stenu šiel som do spálne pre vysávač už drhla zubnou kefkou zákl.dosku,šróbovák v druhej ruke,počítač sme povysávali,hlavne na chladení procesora boli chumáče,zavreli a spustili!Hláška Failed zákl.doska-ma prebral k životu!popozeral som všetky súčiastky-nič nebolo porušené,dotiahol káble-spustím znovu hláška Failed,zaujímavé že tlačítkom "tvrdý reset sa počítač spustil!Zasa som vybral počítač a základnú dosku že pozriem zo strany spojov-no jasné vypadol odtiaĺ asi 3cm šrób-čierny na sadrokartón-ako sa tam dostal?To "samo"!Takže teraz spúšťam počítač na dvakrát-prvý krát po oznámenie -potom reštart a spustenie-zrejme sa odpálila časť alebo súčiastka ktorú pri reštarte systém obchádza?Takže treba novú zákl.dosku-dobre hovorím???

    • RE: Bacha blíži, sa vnučka k počítaču zo šróbovakom! 15.01.2018 | 15:59
      Avatar ptr   Návštevník

      potom ked sa ti to podari vyriesit nezabudni sa opytat vnucky ako sa sklonuju podstatne mena.

      • RE: Bacha blíži, sa vnučka k počítaču zo šróbovakom! 15.01.2018 | 16:06
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

        síce iba január, ale toto bude komentár roka ;-)

        k téme - tu asi nebude iného riešenie ako navštíviť servis, kde to vedie "premerať"

        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • RE: Bacha blíži, sa vnučka k počítaču zo šróbovakom! 16.01.2018 | 12:47
        Avatar laco2 cinamon  Používateľ

        Jediné riešenie je nová zákl.doska- cez bazár Asuus M-5..754...za 20€,alebo starší počítač za 50€-aj to bude stará frflať-že stále sedím na internete!

    • RE: Bacha blíži, sa vnučka k počítaču zo šróbovakom! 15.01.2018 | 16:17
      Avatar WlaSaTy   Návštevník

      Nie som si istý či je treba novú základnú dosku, každopádne je však treba nový dozor.

      Poď ideme sa hrať, vyčistíme počítač. A už drhla kefkou ako zúbky čo si čistí pred spaním.

      • RE: Bacha blíži, sa vnučka k počítaču zo šróbovakom! 16.01.2018 | 12:48
        Avatar laco2 cinamon  Používateľ

        Žiadne poškodenie nie je viditeľné-ja myslím že ten šróbik skratoval jeden obvod-cez reset ide v pohode ďalej!

    • RE: Bacha blíži, sa vnučka k počítaču zo šróbovakom! 15.01.2018 | 19:12
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

      Možno bude stačiť až sa odtiaľ odparí vľhkosť z toho kartáčiku, možno nie.

      Podobné problémy nastávajú ak je načatý zdroj. Zdroj sa mohol načať, tým že to nejak zoskratoval ten šrób. Tieto poruchy sa ťažko určujú, ideálne je mať kámoša u ktorého si môžeš napr. vymeniť ten zdroj a odskúšať.

      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • RE: Bacha blíži, sa vnučka k počítaču zo šróbovakom! 16.01.2018 | 12:49
        Avatar laco2 cinamon  Používateľ

        Zdroj je OK,po resetovaní ide ako má!!!

    • RE: Bacha blíži, sa vnučka k počítaču zo šróbovakom! 15.01.2018 | 23:24
      Avatar caopyp1   Návštevník

      Niektoré grafiky sa dajú rozbehať vložením do pece na 10-20 min neviem ako to je u základnej dosky ale princíp je así podobný ak je stara grafika alebo dajaký spoj blbne tak nahriatí by sa mal "studení" spoj nahriať a znova fungovať to je teoria v praxi som mal sari komp, základná doska začínalo vypojovať klávesnicu fenom so dodal teplý vzduch na spoj ktorý som považoval že kritický a ono čuduj sa funguje do dnes 11 rokov ma tem pc ale kamoš tak opravil grafiku .. i keď vravel že je to 50%-50% P.S-určite by som to použil ako poslednú možnosť. na nete je toho viac

      • RE: Bacha blíži, sa vnučka k počítaču zo šróbovakom! 16.01.2018 | 12:51
        Avatar laco2 cinamon  Používateľ

        Ten 3cm šróbik asi skratoval jednu časť z.dosky-riešenie je stará doska z bazáru za 10€ alebo starý počítač za 50€-hry nehrám len sa zabávam v diskusiach a učím montérku-vnučku!!!

        • RE: Bacha blíži, sa vnučka k počítaču zo šróbovakom! 17.01.2018 | 13:37
          Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

          Mimochodom nebojíš sa, keď máš takú akčnú vnučku, jej úrazu elektrickým prúdom? Predsa len s tým sa nežartuje. Čo keď tam bude skúšať niečo na zdroji šrobovákom pod prúdom?

          • RE: Bacha blíži, sa vnučka k počítaču zo šróbovakom! 17.01.2018 | 14:21
            Avatar laco2 cinamon  Používateľ

            Počítač bol v kuchyni na stole bez prúdu,ale máš pravdu vysvetľoval som jej -kde je HDD,Ram,napájací zdroj,DVD....

          • RE: Bacha blíži, sa vnučka k počítaču zo šróbovakom! 17.01.2018 | 17:09
            Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

            Zdravého mladého človeka 240V nezabije. Za života som dostal horšie rany. Napr. v elektrônkových zosilovačoch je bežne 800V a som tu. Za určitý okolností sa niečo môže stať, ale stačí deti na to upozorniť aby si dávali majzla.

            Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
            • RE: Bacha blíži, sa vnučka k počítaču zo šróbovakom! 17.01.2018 | 17:31
              Avatar WlaSaTy   Návštevník

              Zabíjajú ampére, nie volty. Ale to v súčinnosťou s óhmami môže spôsobiť keď už nie smrť, tak hnusné popáleniny.

              • RE: Bacha blíži, sa vnučka k počítaču zo šróbovakom! 18.01.2018 | 10:52
                Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                Tak hlavne musia byť vytvorené dobré podmienky pre prechod prúdu. Bežne keď som s elektrinou robil, som brnkol po kábli, či je pod šťavou. Tá malá styčná plocha a veľký odpor spôsobia len pošteklenie.

                Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                • RE: Bacha blíži, sa vnučka k počítaču zo šróbovakom! 18.01.2018 | 16:01
                  Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                  Ja som sa raz zabával s vypínačom na kábel k rádiu, len som zabudol na taký detail. Mal som už odizolované konce káblov, pekne som ich spojil prstami a kábel samozrejme v zásuvke. Urobil som obvod a nič nevyhodilo, len som mal pocit ako by mi ruku ťahalo pár chlapov, ale rozdýchal som to :)

                  • RE: Bacha blíži, sa vnučka k počítaču zo šróbovakom! 18.01.2018 | 20:50
                    Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                    Jj horší prípad keď niečo uchopíš a chvíľu trvá kým sa toho zovreté prsty pustia. Z toho som mal svalovicu, ale spálené ruky nikdy. Bolo to v banke pri zapájaní el. skríň a nejak som predpokladal, že keď v jednej skrini nieje elektrina nebude ani v ostatných, toš omyl.

                    Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                • RE: Bacha blíži, sa vnučka k počítaču zo šróbovakom! 18.01.2018 | 19:01
                  Avatar WlaSaTy   Návštevník

                  Deti majú vlhkejšiu pokožku, kratšie ruky a aj pomalšie reflexy. Takže je u nich oveľa vyššia pravdepodobnosť že na kopnutie prúdom doplatia viac ako mladík čo bez problémov stihne tú ruku odtiahnuť pred tým ako mu to zaklepe zo srdcom.

                  Kto z nás nebol poriadne skopaný elektrikou, a kto sa nezaryl frňákom do zeme? Dieťa by sa malo naučiť opatrnosti, to je pravda. Ale je rozdiel keď sa bez pohnutia zaryje držkou do pieskoviska, a keď sa spustí na bicykli z kopca s ochrannou helmou oproti múru (lebo helma ho musí ochrániť, tak nariadila únia). Ale k elektrike by som malé decká nepúšťal. Elektriku nevidíš. A keď zacítiš spáleninu, tak je už neskoro. Ale to si testuj na vlastných deckách, a neuč iných podceňovať to tiché zákerno.

                  PS: Nič by som nepovedal keby únia nariadila ruský typ elektrických ističov, tie v pohode odpoja keď sa chytíš drôtu.

            • RE: Bacha blíži, sa vnučka k počítaču zo šróbovakom! 17.01.2018 | 18:03
              Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

              Spoliehať sa u detí, že si dajú majzla je dosť pošetilé. Niektoré si to práve chcú zo zvedavosti vyskúšať. Viď upozorňovanie na neolizovanie zamrznutého zábradlia v zime. Koľkí skončili primrznutí. Tak isto sa spoliehať na to, že 240 V Ťa nezabije je lotéria, veľa ľudí zomrelo napríklad vo vani, keď manipulovali s elektrickým zariadením.

              • RE: Bacha blíži, sa vnučka k počítaču zo šróbovakom! 18.01.2018 | 10:46
                Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
                Viď upozorňovanie na neolizovanie zamrznutého zábradlia v zime.

                To hádam skúsili všetci, to sme naraz primrzli aj piati.

                Tak isto sa spoliehať na to, že 240 V Ťa nezabije je lotéria, veľa ľudí zomrelo napríklad vo vani, keď manipulovali s elektrickým zariadením.

                Tak to je špecifická vec a nepočítam, že ľudia opravujú veci pod prúdom vo vani. Proste treba mať rešpekt, ale nerobiť z toho ďalšiu fóbiu, že sa bude báť si zasvietiť.

                Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
            • RE: Bacha blíži, sa vnučka k počítaču zo šróbovakom! 18.01.2018 | 07:39
              Avatar laco2 cinamon  Používateľ

              Tiež mám s tým skúsenosť!Raz ma koplo keď som mal 15 rokov,to magické oko v rádii a raz som sa chytil na transformátore káblikov prívodu-zakaždým na palcoch fličky spálené!

              • RE: Bacha blíži, sa vnučka k počítaču zo šróbovakom! 18.01.2018 | 19:10
                Avatar WlaSaTy   Návštevník

                Posledne keď som sa chytil zásuvky, tak som mal šťastie. Tá spálenina sa mi hojila cez dva týždne, a zmizla mi až po piatich rokoch. Pchal som si nabiť americký holiaci strojček do redukcie na európsku zásuvku, a mal som opretý prst o vidlicu. Smrdelo to ako keď si opekáš prerastenú slaninu.

                Ale ak má Bedňa potrebu presviedčať že deti môžu chytať elektriku, tak by som si rád na živo pozrel ako tú elektriku chytí on. Takým tým detským spôsobom, zovrieť prstíky okolo drôtu.

                • RE: Bacha blíži, sa vnučka k počítaču zo šróbovakom! 21.01.2018 | 02:52
                  Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                  Kúpeľňa je vďaka vlhkosti určite nebezpečné prostredie na manipuláciu so spotrebičmi na 240V. Dá sa to vyriešiť tým, že tam spravíš rozvody na bezpečné napätie a budeš používať spotrebiče na to určené.

                  Kamarát to so mnou napral do mamióna, taxikár s nami práskol do priepasti, ale proste jazdím prepravnými prostriedkami, aby som všade nemusel peši.

                  Teda aj keď pôjdeš peši ti do dáždniku udrie blesk (čo sa mi stalo, teda bol to ten okrajový výboj) a môžeš umrieť.

                  Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • RE: Bacha blíži, sa vnučka k počítaču zo šróbovakom! 16.01.2018 | 13:51
      Avatar laco2 cinamon  Používateľ

      Heuréka!Problém som vyriešil,všetko bol omyl-jedná sa o chybu ktorú som spôsobil tým že som odpojil starý disk/myslel som že je vadný/,po zapojení mi štartuje na prvý pokus,neviem ako mám zapojené sata 1-sata 2 + 3 linux minty 17-násť!keď blbol systém natiahol som preventívne nový Linux na nový disk a na ten teraz šlapem,a navyše som sa hrabal aj v botovaní systému-pokus-omyl!!!! Takže ahojte všetci,najlepšie sa vina hádže na chuderku vnučku-ešte že som ju nezrezal-to by si skôr zaslúžila tá moja "stará" za fajčenie!!!

      • RE: Bacha blíži, sa vnučka k počítaču zo šróbovakom! 16.01.2018 | 14:06
        Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

        Možno starý zvyk z vojny - keď sa vinník nenájde, tak sa určí :)

        • RE: Bacha blíži, sa vnučka k počítaču zo šróbovakom! 16.01.2018 | 16:22
          Avatar laco2 cinamon  Používateľ

          Tak,tak-ale problém ostal zasa to robí-asi keď sa zohreje naskočí keď je chladná musím pomôcť reštartom-som zvedavý ako dlho to vydrží!!!

    • RE: Bacha blíži, sa vnučka k počítaču zo šróbovakom! 19.01.2018 | 16:07
      Avatar laco2 cinamon  Používateľ

      Tak konečne HEURÉKA-2krát! Ako som hovoril že ide počítač cez reštart-tabuľku som ja vôl nečítal-po aglicky neviem tak to ignorujem-len som si všimol "nastavǐť v Biose čas a dátum-ten som nastavil a hotovo druhý deň detto,tak mi doplo že bude v háji batéria od Biosu-dnes som vymenil a OK!!!Múdry nikto z neba nespadol -ale hlupákov ako keby stále zhadzovali!

    • RE: Bacha blíži, sa vnučka k počítaču zo šróbovakom! 20.01.2018 | 17:43
      Avatar laco2 cinamon  Používateľ

      Ešte niečo! Často som pozeral že keď je zber elektro výrobkov pri kontajneroch-sú vyhodené často celkom dobré PC-rozmýšľam či im náhodou tiež neodišla batéria v Biose,a dnes je môda neopravovať-ale kúpiť rovno novší výrobok a tak 1€-batéria má za následok vydanie 200e za nový!

      • RE: Bacha blíži, sa vnučka k počítaču zo šróbovakom! 21.01.2018 | 13:07
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        Áno. A občas také počítače a notabuky pozbierajú miestni nenechavci, a rozpredávajú na bazoši za peniaze. Nemusí to anu mať vybytú bakterku v bijose alebo vypálenú trubicu podsvietenia na obrazovke za 10€, njekedy je to len zastaralé. Teda filmy z internetu na tom sekajú, tak to vyhodia a kúpia nové.

        • RE: Bacha blíži, sa vnučka k počítaču zo šróbovakom! 22.01.2018 | 08:13
          Avatar laco2 cinamon  Používateľ

          No aj ja som si mal jeden taký zobrať-predsa už mám zastaralý počítač,zaťovi sa nootebuk zasekol tak ho tresol o zem-kúpil nový anio ho nenapadlo že ma svokra "odborníka"!!!

          • RE: Bacha blíži, sa vnučka k počítaču zo šróbovakom! 22.01.2018 | 10:12
            Avatar WlaSaTy   Návštevník

            Rozosmialo by ma, keby si zaťko v tom čase prišiel vypýtať peniaze, a dostal by ich. Hoci aj pod zámienkou na vnúča, treba do školy. A minul by to sebe na natubok a igrušky.

            • RE: Bacha blíži, sa vnučka k počítaču zo šróbovakom! 22.01.2018 | 14:01
              Avatar laco2 cinamon  Používateľ

              No to nehrozí!Zaťko je dobrý kamarát a vychádzam sním lepšie ako so svojími synmi-je pracovitejší-vyrastal v chudobe!!!

    • RE: Bacha blíži, sa vnučka k počítaču zo šróbovakom! 20.01.2018 | 22:26
      Avatar Juraj Artix - OpenBox  Používateľ

      Vnučku treba podporiť a zohnať jej malinu 0% (Raspberry Pi Zero)

      Happy falling
      • RE: Bacha blíži, sa vnučka k počítaču zo šróbovakom! 21.01.2018 | 12:28
        Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

        Alebo rovno vývojový kit Arduino, keď je tak technicky zameraná.