Greenie Linux 18.04

Sekcia: Aplikácie & Desktop 07.04.2018 | 23:38
Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

Ahojte, začínam pracovať na novej verzii (momentálne jedinej) SK distribúcie. Samozrejme, veľa vecí sa ešte len plánuje a viac sa o tom rozpíšem neskôr.

Dôvod, prečo tu píšem, je tak trochu anketa. Osobne si myslím, že dobrý výber programov a šikovných funkcií je veľmi jednoduchý, a tak sa pýtam:

  1. Aké programy sú podľa Vás veľmi šikovné a pre používateľov na Slovensku a v Česku by priniesli veľký osoh po nainštalovaní systému?
  2. Aké programy využívate na LiveCD, prípadne aké programy doinštalovávate pri používaní ako LiveCD?
  3. Akým spôsobom by ste upravili prostredie MATE pre cieľovú skupinu, nováčika či mierne pokročilého používateľa z SK/CZ?

Greenie 18.04 bude x86_64 systém s prostredím MATE a LTS podporou. Ako vždy, tri základné piliere sú:

  • plne funkčný systém po nainštalovaní, kde netreba pre väčšinu ľudí nič špeciálne pridávať a nastavovať
  • čo najlepší preklad do SK/CZ
  • užitočné LiveCD na záchranu dát, prezeranie internetu, riešenie akýchkoľvek problémov s PC, rozdeľovanie disku...
    • RE: Greenie Linux 18.04 08.04.2018 | 00:02
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

      Odstrániť systemd a GTK3+, nabindovať klávesové skratky, potom to bude mať zmysel.

      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • RE: Greenie Linux 18.04 08.04.2018 | 00:13
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

        Prefarbiť Ubuntu nemá zmysel a hocijaký program si nainštalujem cez apt-get install program

        Takže zober rozum do hrsti a vykašli sa na to. Zmeniť pozadie a farby si vie aj lama. Myslím si že hanby keď si to označoval ako slovenskú distribúciu sme si užili dosť.

        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
        • RE: Greenie Linux 18.04 08.04.2018 | 00:34
          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

          meniť pozadie a farby považujem za tie najmenej dôležité veci. Oveľa dôležitejšie je dať hotový systém, ktorý dobre funguje. Ak chceš pomôcť s tvorbou, môžeš, budem len rád.

          • RE: Greenie Linux 18.04 08.04.2018 | 14:49
            Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

            V čom je lepšie oproti Ubuntu?

            Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
            • RE: Greenie Linux 18.04 08.04.2018 | 16:03
              Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

              krátky prehľad:

              1. menej nastavovačiek, hneď hotové
              2. slovenčina a čeština, kodeky
              3. menej balastu (ázijské písma, rôzne dokumentácie v divných jazykoch...)
              4. aktualizované
              5. užitočné maličkosti, napr aliasy
              6. užitočné nástroje priamo na LiveCD
              7. menší ISO obraz
              8. pridané programy často používané v našom regióne

              ešte kratší prehľad: Greenie je v podstate nastavené Ubuntu. Kto chce pekne nastavený systém a vyzná sa do Linuxu, môže siahnuť po čomkoľvek. Greenie len trochu ušetrí čas. Pre ľudí s minimom skúseností to ušetrí veľa času a hneď všetko funguje.

              • RE: Greenie Linux 18.04 08.04.2018 | 20:29
                Avatar TomasHanzel   Návštevník

                1, Linux je super že si ho vieš nastaviť podľa seba. Základný vzhľad je ok. Takže ho neprefarbuj, ako ti radí aj bedňa ( aj keď on to myslí inak). 2, Mne sa zdá, že po inštalácií ubuntu/kubuntu tú slovenčinu tam mám, najmä pokiaľ inštalujem s pripojením na internet a teda sa stiahne zároveň aktualizácia. 3, toto mi nikdy nevadilo

                4, V podstate bod 2. Nijak mi to neulahčíš. Pochybujem že držíš nejaký source a automaticky aktualizuješ svoje iso každou aktualizáciou. 5, Nedávno tu bola super správička o goto. Možno by si ju mohol aplikovať u greenie. 6, načo dávať balast na CD ak máš pripojenie na internet? A nie je doba dialupu. Stiahneš to všetko dosť rýchlo. 7. Čo spravím s voľným miestom z 800MB cd ak naň dám 400MB ISO? 8, dobrá voľba, podľa mňa by si nemal vynechať programy na edukáciou, ekonomiku (faktúry, rozpis prac. doby, správa zamestnancov, účtovníctvo). A nakoniec otázka, ako vývojár Greenie mi vieš dať dodatočnú podporu pre Greenie? Ak nebude fungovať HW s Greenie, prípadne editáciou konfiguračných súborov? Vieš, pýtam sa ako editor. :D

                Bedňa má tiež svoje distro ktoré môžme nazvať "slovenským". Takže tvoje nie je jedine Slovenské. Ja som myslel že s Greenie si skončil už 10 rokov dozadu. Každopádne keď už, tak tam vlož to goto. A pouvažuj nad bodom č. 8. Lebo gimp a podobné blbosti nie sú to, čo napríklad ja považujem za programy často používané v našom regióne. Veľa štastia.

                • RE: Greenie Linux 18.04 08.04.2018 | 21:20
                  Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

                  1) farbičky veľmi neriešim. ubuntu-mate je pekné a ak nejaké estetické zmeny, tak len minimálne. tému chcem ponechať rovnakú alebo veľmi podobnú.

                  2) áno. ak sa do toho základne vyznáš a máš dobrý net, nie je problém. pre tých, ktorí to nemajú, je to trochu problém.

                  5) goto omrknem

                  6) budem robiť dve verzie, ako predtým. full systém a minimálne čudo, kde nebude ani kancelársky balík, len čistý základ. aktuálne študujem, ako je to s inštalátorom, ktorý to čiastočne rieši tiež.

                  7) rýchlejšie stiahneš, lepšie dáš na usb kľúč, menej zaberá na ssd diskoch... áno, dnes to nie je tak dôležité, ako v minulosti

                  8) s ekonomickými programami nemám veľmi skúsenosti. máš nejaké odporučenie? ak môžem, pomôžem a poradím. Greenie je upravené Ubuntu, takže pôjde rovnaký postup na Ubuntu a na Greenie.

                  Bedňov systém si rád pozriem. kde sa o ňom dozviem viac? Gimp sa hodí na veľa vecí, ale samozrejme nevyhovuje každému. Ďakujem :)

                • RE: Greenie Linux 18.04 04.05.2018 | 13:58
                  Avatar greenie2   Návštevník

                  Myslíš, že do bodu 8 by sa hodil tento program

                  • RE: Greenie Linux 18.04 04.05.2018 | 17:45
                    Avatar samalama.   Návštevník

                    konecne nejaky normalny program, ktory skoro kazdy bezny (l)user oceni...

                  • RE: Greenie Linux 18.04 04.05.2018 | 23:26
                    Avatar redhawk75   Používateľ

                    a preco nie ABRA FlexiBee 

                    k dispozicii deb aj rpm balicek o velkosti 113MB

                    verzia One zdarma.

              • RE: Greenie Linux 18.04 09.04.2018 | 11:28
                Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                môj názor je že je zbytočné pripravovať novú distribúciu ak nemá priniesť niečo čo ešte neexistuje, rovnako si myslím že robiť one-man-show distro nie je ideálne - podpora bude nulová a pokračovanie a daľší vývoj neistý (viď pôvodné greenie)

                ak chceš pomôcť komunite skôr by som sa zameral na dopĺňanie prekladov - ideálne pre to ubuntu či mint, ktoré sú určené pre začioatočníkov

                prípadne priprav skript, ktorý dvojklikom doinštaluje určité druhy sw (rozdelil by som to podľa záujmov/oblastí - skript pre kancelársku prácu, skript pre úpravu fotiek a videa, skript pre multimediálne centrum, skript pre lokalizáciu, skript pre rozšírenú podporu hw a kodekov, ...)

                odstraňovanie dát podla mňa nemá zmysel ak to nemá mať vplyv na rýchlosť systému (čo napevno uložené kamobodžské písma nemajú)

                aliasy - "nanútiť" niekomu tvoje aliasy, ktoré nie sú bežné v linuxovom svete používané je krok zlým smerom - lebo sa užívateľ naučí že to funguje prikazom "nainstaluj", ale realne musi pouzit apt-get install, potom ine distro ani originál ubuntu nebude vedieť použiť

                k live cd - namiesto tvorby univerzalneho live cd by si mohol vytvorit skript co laikovi pripravi live cd na konkretnu situáciu (napríklad na záchranu dát) a pripraviť skôr návody ako to používať - nehovoriac že predpripravených live cd na konkrétne úlohy je obrovské množstvo - možno by bol praktickejší urobiť ich prehľad, možnosti a krátky návod ako jednotlivé programy používať (napríklad tie na záchranu dát)

                menší iso obraz sa vylučuje s univerzalitou live media (čím viac vecí odstrániš o to menej situácii to médium zvládne)

                aby to nevyzeralo negatívne, osobne si cením tvoj záujem aj snahu o propagovanie linuxu a vytvoprenie niečoho - ale netreba tlačiť zbytočne na pílu a silou mocou vymýšlať koleso, radšej investuj energiu do niečoho čo naozaj pomôže (napríklad tie preklady pre sk lokalizáciu)

                Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                • RE: Greenie Linux 18.04 11.04.2018 | 00:45
                  Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

                  s mnohými bodmi súhlasím, ale nie so všetkými. Preklady sú napríklad fajn, ale nevenujem sa momentálne aktívne prekladaniu. Venoval som sa. Prekladať príbeh a prekladať odborné texty je veľký rozdiel a prenechám to ľuďom, čo majú na toto trpezlivosť.

                  Greenie nie je metabalík (i keď samozrejme si môže metabalík doinštalovať kto chce), ale hlavne dobré CD na rôzne použitia. a myslím, že mať komplet nastavený systém za niekoľko minút je veľmi fajn. Schválne k bodom:

                  1. One man show nechcem a nikdy som nechcel. Hľadám spolupracovníkov a v minulosti boli napríklad šikovné skripty, ktoré napísali ľudia, čo sa do programovania rozumejú 100x viac ako ja.
                  2. Preklady sem tam robím. Skôr však pre beletriu ako pre odborné texty.
                  3. Tieto skripty tu boli. A mali zmysel hlavne vtedy, keď nebola tak rozšírená synchonizácia. Práve na LinuxOS si to odnieslo obrovské množstvo kritiky od ľudí, čo zaslepene bojovali proti niečomu, čo nechceli vidieť v praxi.
                  4. Odstraňovanie dát nemá tak veľký zmysel ako kedysi, keď sa dokázalo veľa SW natlačiť na single CD. Každopádne ušetriť stovky megabajtov je fajn pre ľudí s pomalým alebo obmedzeným internetom.
                  5. Aliasy by som nebral ako niečo nevhodné. Sú to skratky pre základné veci, pričom to je všetko pekne zdokumentované. Drvivá väčšina bude používať na inštaláciu apt-get. Ak to chce niekto inak... je to jeho vec a môže si to nastaviť v akomkoľvek systéme podľa seba. Pre mňa je napríklad potrebné urobiť to tak, aby to nikomu neublížilo a ten, čo sa do toho nevyzná a nechce nič čítať, to používať nebude. Na druhej strane, ak môžem niekomu urýchliť prácu s bežnými vecami, tak prečo nie?
                  6. Spešl LiveCD... takých je milión. Len na testovanie rôznych bezpečnostných hrozieb je systémov naozaj veľmi veľa. A kto si chce urobiť vlastné, môže si urobiť. Greenie potrebuje dobré LiveCD - na prezentáciu Linuxu, záchranu dát, rozdeľovanie disku a čokoľvek ďalšie. Niečo, čo po zasunutí do DVD mechaniky alebo USB portu urobí rýchlo a dobre to, čo sa vyžaduje. Alebo navrhuješ, aby si začiatočník vždy robil niečo na mieru, keď tomu nerozumie?
                  7. Menší obraz znamená rovnaké množstvo použití, keď sa to použije správne. Pre mňa je dôležité, aby to spĺňalo to, čo považujem za dôležité. Ak tam nechám napríklad ázijské písma, nebude to mať pre používateľa tohto systému žiadny význam. Ak tam ale pridám napríklad MC, ktorý sa hodí napríklad keď nefunguje dobre grafika, tak sa to hodí. Tak ako sa hodí napríklad FTP klient na zálohu dát na internet či Synaptic na rýchle doinštalovanie nástrojov. Len som začal a už sú to napríklad všetko veci, ktoré v originálnom Buntu chýbajú.
                  • RE: Greenie Linux 18.04 11.04.2018 | 09:56
                    Avatar redhawk75   Používateľ

                    2. pre zaciatocnikov, bohuzial, prelozene distro je nutnost.

                    4. no zmysel to ma. Je rozdiel ISO 4.8GB a 1.23GB (Parrot vs MX) alebo uz take LM CInamon ma 1.8GB voci Ubuntu 1.4GB. ono sa to nezda, ale stale je dost ludi co maju DSL / Wifi s FUP, ale ako si pisal, naco ine jazyky a sady, cz/sk/en postaci

                    5. no tu by som moc aliasy neriesil, dost zle dopadli aliasy na Deepin linuxe, vratili sa radsej k "store" kde vlastne cez ikonu volaju sluzbu. Pekne prakticke a beznym ludom, co som deepin daval, sa pacil ten apple style

                    6. ako som ti pisal predtym, zvlada tieto veci akekolvek live (gparted, spravca suborov, resp. nejaky viacpanelovy spravca) problem je ze bezny uzivatel vacsinou zachranuje data z windows (ntfs) a potrebuje aby ten "linux" vyzeral ako windows.

                    7. presne. toto je dovod preco nedavam ludom ubuntu a posledny rok ani linux mint. na notas, pokial je to vyslovene neskuseny clovek tak deepin, inak mx linux. Funkcionalita top pri live, plus bez problemov si na "originalny live" kluc doinstalujem napr. screen recorder, darktable a pod, a aj ho updatnem.  

              • RE: Greenie Linux 18.04 11.04.2018 | 10:11
                Avatar redhawk75   Používateľ

                Greenie je v podstate nastavené Ubuntu. presne tak som to aj vzal, je to v podstate konkurencia LinuxMintu ;)

                Inak skus pozriet ako vyzera deepin linux

                Ako inspiracia je to zaujimave. inak taky repairtool maju dost vymakany

                • RE: Greenie Linux 18.04 11.04.2018 | 11:09
                  Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                  deepin je super uvažoval by som či nezaložiť greenie radšej na deepin - teda zabezečiť komplet sk/cz lokalizáciu pre deepin - lebo zvyšné veci majú poriešené výborne (pre začiatočníkov) a ich nástroje su výborné (napríklad spomenutý repairtool)

                  Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                  • RE: Greenie Linux 18.04 11.04.2018 | 17:21
                    Avatar redhawk75   Používateľ

                     deepin je postaveny na debiane, co sa mi zda lepsie ako ubuntu. A v podstate najvacie pozitivum je ich DE (velmi oblubene v manjare)

                    no ja teraz preklad deepinu flakam (posledne 4 mesiace ani pismenko) ale myslim ze tam par ludi este je na preklad.

                • RE: Greenie Linux 18.04 14.04.2018 | 22:47
                  Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

                  Deepin je fajn. Kedysi pri začiatkoch tvorby Greenie som ho sledoval a niektoré veci sú tam naozaj dobre.

      • RE: Greenie Linux 18.04 08.04.2018 | 00:33
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

        klávesové skratky mám v pláne jemne meniť. Systemd a GTK+ odstraňovať neplánujem, pre čo najväčšiu kompatibilitu s *buntu. Väčšina ľudí začínajúcich s Linuxom nerieši, či má SystemD, alebo nie. Hlavne aby to nepadalo a aby sa dal systém používať na bežné úlohy.

      • RE: Greenie Linux 18.04 08.04.2018 | 00:50
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

        zaujímalo by ma, prečo považuješ vyhodenie GTK3 za zlý nápad?

        • RE: Greenie Linux 18.04 08.04.2018 | 00:51
          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

          teda za dobrý nápad. načo by mal niekto používať GTK2 namiesto GTK3? Alebo si mal na mysli iné riešenie?

          • RE: Greenie Linux 18.04 08.04.2018 | 14:48
            Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

            GTK3+ aplikácie nezapadajú do ničoho okrem Gnome Shellu. Všetky témy okrem Gnomackých sa rozbíjajú.

            Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
            • RE: Greenie Linux 18.04 08.04.2018 | 15:13
              Avatar qw11 ubuntu mate 22.04 HP 17-ca1006nc  Používateľ

              Na to by nestacilo prepisat tie temy do GTK3+ nez ho odinstalovavat?

            • RE: Greenie Linux 18.04 08.04.2018 | 16:42
              Avatar redhawk75   Používateľ

              nove mate uz pouziva gtk3

              • RE: Greenie Linux 18.04 09.04.2018 | 01:51
                Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                Čo znamená ďalšie problémy do budúcnosti, takže deň prechodu na QT aplikácie sa približuje rýchlejšie ako som si myslel.

                Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                • RE: Greenie Linux 18.04 09.04.2018 | 17:28
                  Avatar redhawk75   Používateľ

                  presne tak :-)

            • RE: Greenie Linux 18.04 09.04.2018 | 11:06
              Avatar Richard Antix  Používateľ

              Toto treba zdôrazňovať neustále, až kým to hádam tým vývojárom GTK nedôjde. GTK3 je des, ktorý pokazil prácu mnohých ľudí.

    • RE: Greenie Linux 18.04 08.04.2018 | 00:06
      Avatar qw11 ubuntu mate 22.04 HP 17-ca1006nc  Používateľ

      Doinstalovavam

      synaptic nemo ubuntu-restricted-extras mplayer
       smplayer vlc inkscape compizconfig-settings-manager
       compiz-plugins-extra gparted p7zip-full pidgin
       pidgin-libnotify gimp gimp-resynthesizer mc wavemon
       stellarium openttd evolution anjuta guvcview zenmap
       hardinfo vnstat xcalib hplip-gui qtqr gufw dconf-tools
       skypeforlinux rar gdebi conky-all ffmpeg python-notify
       virtualbox qalculate linssid unetbootin
       subtitleeditor pidgin-privacy-please smartmontools
       font-manager timeshift boot-repair grub-customizer googleearth

      Vela ludi, vela moznosti. Kazdy vyuziva system/livedvd na ine veci.

      • RE: Greenie Linux 18.04 08.04.2018 | 00:35
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

        ďakujem, mnohé z toho sú už súčasťou. premyslím, čo z toho je skutočne potrebné dávať do bežnej inštalácie.

    • RE: Greenie Linux 18.04 08.04.2018 | 09:20
      Avatar WlaSaTy   Návštevník

      Nič v zlom, ale kto a ako bude riešiť to kľúčové slovíčko LTS, budeš backportovať security patche pre balíky ktoré nespadajú pod podporu Canonical ale ty ich pretlačíš do východzej inštalácie? Viac info dostaneš z príkazu "ubuntu-support-status" i keď verím že tomu príkazu nebudeš veriť. Nie si jediný kto si myslí že všetko čo vyjde v apríli párneho roku má podporu 5 rokov. Z multiverse a universe sa málokedy podporuje aspoň 9 mesiacov.

      • RE: Greenie Linux 18.04 08.04.2018 | 12:46
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

        neviem zatiaľ, aké balíky budem pridávať. prioritou sú veci, ktoré sú dobre a jednoducho funkčné a zároveň lokalizované. inými slovami, nejakú zvlášť divočinu tam neplánujem dávať.

        príkaz si poriadne pozriem. som zvedavý, ako sú podporované niektoré programy.

      • RE: Greenie Linux 18.04 08.04.2018 | 13:04
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

        môj pc:

        elven@elven-HP-EliteBook-8560w:~$ ubuntu-support-status Zhrnutie stavu podpory „elven-HP-EliteBook-8560w“

        Máte 517 balíkov (22.5%) podporovaných do apríl 2021 (Community - 3y) Máte 1687 balíkov (73.4%) podporovaných do apríl 2023 (Canonical - 5y) Máte 1 balíkov (0.0%) podporovaných do apríl 2021 (Canonical - 3y) Máte 2 balíkov (0.1%) podporovaných do apríl 2023 (Community - 5y)

        Máte 9 balíkov (0.4%), ktoré (už) nemožno prevziať Máte 81 balíkov (3.5%)m ktoré sú nepodporované Ďalšie podrobnosti uvidíte po spustení s voľbami --show-unsupported, --show-supported alebo --show-all

        • RE: Greenie Linux 18.04 08.04.2018 | 19:21
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          Ubuntu 18.04 na ktorom chceš postaviť Greenie vyjde za dva a pol týždňa. Teda ešte ani nevyšlo, ty si tam ešte ani neprisypal balíčky, a už tam máš v základnej inštalácii nejaké nepodporované balíky a balíky z neznámych zdrojov. Zatiaľ je to len 90 ks, teda cca 4%. Ale to veľmi rýchlo narastie.

          Ako chceš teda zabezpečiť LTS?

          • RE: Greenie Linux 18.04 08.04.2018 | 20:48
            Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

            to bolo z môjho aktuálneho systému, čo mám nainštalované. zistím koľko je v tom čo vzniká.

            • RE: Greenie Linux 18.04 08.04.2018 | 20:55
              Avatar WlaSaTy   Návštevník

              A keď to zistíš, začneš tie balíky podporovať ty, alebo budeš mať tú nálepku LTS len štýlom "viac prúžkov, viac Abidas"?

              Tie "podporované" balíčky v Ubuntu sledujem už cca 10 rokov.

              • RE: Greenie Linux 18.04 08.04.2018 | 21:13
                Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

                fotka z vboxu. veľa z toho je z gnome-games.

                • RE: Greenie Linux 18.04 08.04.2018 | 21:18
                  Avatar WlaSaTy   Návštevník

                  Takže LTS v podaní Greenie bude len marketingová nálepka, a nebude sa vzťahovať na podporu. Niečo také tu už pár krát bolo.

                  Kto si hraje, nezlobí.

                  • RE: Greenie Linux 18.04 08.04.2018 | 21:23
                    Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

                    work in progress. ubuntu tam podporu poskytuje. a že nie úplne na všetko... potrebuješ súrne plnú podporu pre hľadanie mín? o tomto som sa dozvedel až dnes a rád to zvážim a urobím pár úprav.

                    koľko programov vo Windows od rôznych vývojárov plne podporuje Microsoft? áno, nedá sa to porovnávať. a áno, chcem aby boli dôležité veci plne podporované. no ak nie je plne podporované hľadanie mín, tak to nemá podľa mňa najvyššiu prioritu.

                    • RE: Greenie Linux 18.04 09.04.2018 | 10:43
                      Avatar WlaSaTy   Návštevník

                      Som rád, že si priznal ako sa staviaš k kľúčovej vlastnosti zvanej LTS.

                      Ubuntu od Canonical má vo východzej inštalácii ich distribúcie v plnej podpore všetky balíky ktoré priamo dodalo. Takže všetko čo je dodané vo východzej inštalácii LTS verzie je podporované 5 rokov. Z dodatočne doinštalovaných programov podporuje Caonnical len programy čo má priamo vo svojom portfóliu (vulgo: vo svojom repozitári, nie v repozitároch pre iných dodávateľov ktoré hosťuje) . Tak isto sa stavia aj MS ku ním dodaným a ním vyvíjaným programom. Ten tiež podporuje svoju prácu, a nerieši upravené OEM verzie, alebo programy čo majú iných dodávateľov.

                      Bude lepšie keď zmeníš Greenie 18.04 LTS na Greenie, založené na Ubuntu 18.04 LTS. Tak sa vyhneš zdaniu že ty osobne budeš dlhodobo podporovať danú verziu. Teda tomu, čo si kedysi vyriešil odporúčaním na preinštaláciu na novšíu verziu, a neskorším tichom. Tiež sa jednalo o niečo s prívlastkom LTS.

                      • RE: Greenie Linux 18.04 09.04.2018 | 20:29
                        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

                        Do názvu nechcem dávať LTS. V podstate jediné čo chcem jenzakladať na Ubuntu LTS, pretože klasické vydania majú pre tento účel veľmi krátku podporu.

                        • RE: Greenie Linux 18.04 09.04.2018 | 21:34
                          Avatar WlaSaTy   Návštevník

                          V tom prípade si rád pozriem do akého stavu si znova dostal /etc/lsb-release. Pred rokom sme sa o tom bavili, nevhodná zmena odpálila možnosť povýšenia verzie.

                          • RE: Greenie Linux 18.04 10.04.2018 | 20:27
                            Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

                            Súhlasím. Chcembto mať na 100 perc rovnaké ako orig ubuntu mate. Aj vtedy sa to zmenilo neúmyselne

                            • RE: Greenie Linux 18.04 10.04.2018 | 21:09
                              Avatar WlaSaTy   Návštevník

                              Sám sa ten konfig zmenil? Hmmm, to nemá zmysel komentovať. Predpokladám že sa ti sám ešte pár krát teda zmení.

                              • RE: Greenie Linux 18.04 11.04.2018 | 00:29
                                Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

                                softvér to sem tam zmení, preto je potrebná kontrola.

                                • RE: Greenie Linux 18.04 11.04.2018 | 09:27
                                  Avatar WlaSaTy   Návštevník

                                  Ak si pribalil samosato do greenie, tak ho prosím ťa zablokuj. Ušetríš s tým sklamanie.

    • RE: Greenie Linux 18.04 08.04.2018 | 11:25
      Avatar redhawk75   Používateľ

      OK, ja skusim skor  z opacnej strany. Neber to ako rypanie, len sa snazim zistit kam s Greenie chces ist a co by mal robit. Pretoze nieco ine pouzivam ja, ine polovicka a ine uplny zaciatocnik.

      Kam chces smerovat Greenie, k dalsiemu klonu Ubuntu? (Ubuntu Mate uz je a je, myslim si aj slusne prelozene do sk) Neuvazoval si na prechod k Debian / Devuan s MATE ? Tam by mi dalsie distro davalo vacsi zmysel. A ako pisal wlasaty - co s vecami co maju kratku podporu? 

      • užitočné LiveCD na záchranu dát, prezeranie internetu, riešenie akýchkoľvek problémov s PC, rozdeľovanie disku...

       to v podstate zvlada kazde Live

      1. Aké programy sú podľa Vás veľmi šikovné a pre používateľov na Slovensku a v Česku by priniesli veľký osoh po nainštalovaní systému?
      2. Aké programy využívate na LiveCD, prípadne aké programy doinštalovávate pri používaní ako LiveCD?
      3. Akým spôsobom by ste upravili prostredie MATE pre cieľovú skupinu, nováčika či mierne pokročilého používateľa z SK/CZ?

      1. eID ostatne standardne. Osobne by som ako default browser privital cosi ine nez Firefox :-)

      2. Na Live flashku doinstalovavam:
      Arduino IDE
      Calibre
      Clementine
      ClipIt
      Double commander
      Etcher
      evinence
      FBreader
      Filezilla
      Fonts-crossextra-carlito
      Fonts-crossextra-caladea
      gedit
      gparted
      grub-customizer
      gscan2pdf
      gThumb
      GtkHash
      hardinfo 
      Htop
      Chrome
      linssid
      LuckyBackup
      Master PDF
      MS core fonts
      pdf shuffler
      Phoronix Test Suite
      pidgin + skype plugin
      Pinta
      psensors
      qbittorrent
      Scribus
      Smartscreen recorder
      Smtube
      Stellarium
      Thunar (ak nie som na xfce co je na 2 pc)
      traceroute
      vlc
      vnstat
      xsane

      3. no osobne som za vlastnu customizaciu, ale novacikom by som urcite vytiahol ikony Home, LibreOffice, samostatne Writer, Calc, kos a odinstaloval virtualbox-guest

      Dalsia vec je ze osobne sa priklanam k nazoru, ak distro, tak bez systemd 

      • RE: Greenie Linux 18.04 08.04.2018 | 13:02
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

        ahoj. krásny komentár, veľmi rád sa vyjadrím :)

        zameranie: každý systém má niečo do seba. Greenie napríklad vždy začína vyhodením vecí, ktoré nie sú potrebné. Napríklad vieš, koľko písiem pre Kambodžu či inú pre nás exotickú destináciu je v predvolenej inštalácií? pár úprav a aj po pridaní softvéru, čo chcem, bude ISO obraz možno i o 500MB menší.

        Každý používa niečo iné a tak je vždy dobré hľadať dobrý kompromis. Program, ktorý využije 20 percent ľudí sa podľa mňa hodí vtedy, keď ostatným neprekáža a špeciálne nezahlcuje. Dobrý príklad je napríklad Synaptic, ktorý v default inštalácií chcem.

        Pokiaľ ide o toľko spomínané systemd - tam nebudem robiť zmeny. Kto chce systém bez SystemD a niesť s tým všetky klady i zápory, ten sa do systému vyzná a vyberie si jednu z distribúcií pre pokročilejších používateľov. Osobne nevidím dôvod, prečo by mal niekto naučený na Gentoo prechádzať na celkom iný systém. Ak ale niekto prejde z Windows na systém, ktorý jednoducho funguje a má výhody linuxových systémov, tak prečo nie?

        LiveCD: čo robiť, keď nie je internet a treba malý program? Dá sa napriamo a vyriešené. Napríklad mňa štve, keď pracujem na notebooku, kde nie je plne podporovaná wifi karta. Ako ju doinštalovať je niekedy fakt náročné. A riešenie fakt jednoduché. LiveCD má milión použití a uvažujem, aké programy by tam boli fakt užitočné.

        Zvyšok: Prehliadač internetu je najdôležitejší program, aspoň ja mám taký pocit. Súčasťou bude (pravdepodobne) FF a Chromium. Miniprehliadače nejdem dávať, na 64bit systémoch nemajú veľmi uplatnenie. Skôr keby som robil systém pre staršie PC.

        Kto chce vymeniť systemd za alternatívu, môže si to urobiť, ak sa do toho vyzná. alebo si vybrať iný systém, ako som už spomínal. rád by som vedel tvoj i názor ostatných na dvojpanelový commander. aký vybrať? tuxcmd? doublecmd čo si spomínal ty? gnome-commander? krusader (čo by mi tam trochu knižnicami nesedel) ?

        • RE: Greenie Linux 18.04 08.04.2018 | 14:14
          Avatar klik   Návštevník

          Začínajúci s linuxom chcú, aby všetko fungovalo a nemuseli nič podstatné riešiť. Na toto bolo Greenie vždy dobré, len sa nedaj odradiť.

          A comander za mňa doublecmd ale aj mc je v núdzi veľká pomoc.

          :-)

        • RE: Greenie Linux 18.04 08.04.2018 | 16:15
          Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

          Určite Double Commander v kominácii s mc, Tux Commander vyzerá ako z roku pána...

        • RE: Greenie Linux 18.04 08.04.2018 | 16:58
          Avatar redhawk75   Používateľ

          super:

          Ano viem, moja instalacia MX17 ma na desktope 5,4GB s uz doinstalovanymi Corel aftershot, wine, lo6 a podobne CIze ano s tym plne suhlasim :-)

          Program, ktorý využije 20 percent ľudí sa podľa mňa hodí vtedy, keď ostatným neprekáža a špeciálne nezahlcuje. Dobrý príklad je napríklad Synaptic, ktorý v default inštalácií chcem.

          suhlas, lenze ak to bude pre zaciatocnikov, tam by bol lepsi mint installer

          LiveCD - jasne len aby ten iso obraz nemal 4GB

          Prehliadač internetu je najdôležitejší program </em>jj len firefox je v poslednom case o dost horsi nez chromium a ano Palemoon nema na novom vyznam

          dvojpanelový commander. aký vybrať? tuxcmd? doublecmd čo si spomínal ty? gnome-commander? krusader (čo by mi tam trochu knižnicami nesedel) ?

          tak dvojpanelovy commander no MC je maly ale mnohym vizualne nesedi

          Krusader si dotiahne 250MB kniznic s KDE

          tuxcmd alebo doublecmd ale to uz netusim ktore, double ma moznost pouzit pluginy z totalcmd. 

           

      • RE: Greenie Linux 18.04 08.04.2018 | 21:53
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

        ďakujem, niektoré veci z toho rád využijem

        • RE: Greenie Linux 18.04 09.04.2018 | 01:28
          Avatar somnambulist   Návštevník

          Urob to najlepšie ako vieš a pomôžeš tým, ktorí len začínajú s linuxom. Nepočúvaj tie kuvičie hlasy čo tu znejú. Sám viem ako mi pomohlo Greenie, keď som začínal lebo bolo v slovenčine a všetko funovalo. Držím palce.

      • RE: Greenie Linux 18.04 03.05.2018 | 19:22
        Avatar zEmetras   Návštevník

        Hm.. Chrome kludne ozeliem.

    • RE: Greenie Linux 18.04 08.04.2018 | 11:53
      Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

      Ja si zase myslím že na Ubuntu/Linux Mint máš najväčší výber balíkov, minule som nahodil na "testovací" disk Debian a niektoré balíky som nenašiel, pre Ubuntu no problem,,,

      • RE: Greenie Linux 18.04 08.04.2018 | 12:44
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

        súhlasím, pre *buntu je toho naozaj veľa a dá sa pekne vyberať. navyše exituje kopec softvéru v rôznych ppa. niektorí tvorcovia robia svoj softvér len pre LTS vydania, z logických dôvodov. Takže kto má LTS, ten fakt nemá problém.

        • RE: Greenie Linux 18.04 08.04.2018 | 16:02
          Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

          Toto mám pridané do LM, kľudne si z toho vytiahni čo chceš,,,

          Balíky z oficiálnych repo:

          0ad bleachbit clamtk clementine clipit dosbox default-jre doublecmd-gtk dropbox easytag filezilla font-manager frei0r-plugins gparted guake kazam mc mtp-tools openarena openshot p7zip-full pepperflashplugin-nonfree playonlinux radiotray rar rawtherapee samba screenfetch system-config-samba thunar-gtkhash uget virtualbox-qt wine winetricks xfce4-netload-plugin xfce4-pulseaudio-plugin xfpanel-switch

          Balíky z pridaných repo:

          brackets etcher-electron google-chrome-stable numix-folders numix-gtk-theme numix-icon-theme-circle spotify-client

          Stiahnuté balíky bez repo:

          adobereader-enu bluegriffon FreeRapid pinguybuilder python3-multibootusb skypeforlinux-64 XnConvert
      • RE: Greenie Linux 18.04 09.04.2018 | 11:41
        Avatar samalama.   Návštevník

        a povolil si si sekcie contrib a non-free...?

    • RE: Greenie Linux 18.04 08.04.2018 | 22:01
      Avatar linuxuser   Návštevník

      takto by mohla vypadat tapeta

      • RE: Greenie Linux 18.04 08.04.2018 | 22:04
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

        zaujímavé, to prekonáva aj túto klasiku

        • RE: Greenie Linux 18.04 09.04.2018 | 14:24
          Avatar linuxuser   Návštevník

          tieto netahaju oci tapeta1 tapeta2

          • RE: Greenie Linux 18.04 09.04.2018 | 15:24
            Avatar linuxuser   Návštevník

            a uplna klasika greenie

    • RE: Greenie Linux 18.04 11.04.2018 | 21:07
      Avatar mirko70 U_Mate 16:04  Používateľ

      Ahoj Stano. K linuxu som sa dostal ako slepý k husliam a pred 10 rokmi som začínal na Greenie. Vtedy na stránke greenie.datagen.sk bola taká príručka,kde sa štyria ľudia rozprávali čo je to linux,kde čo mám hľadať a ako to použiť. Bola to skvelá vec,ktorú už dnes nikde nenájdeš. Tam som sa vlastne všetko učil od základov. A to si myslím,že by malo obsahovať distro,ktoré chystáš. Ako vravia ostatní,je tu kopec verzií,farebných aj jednoduchých,je fakt z čoho vyberať. Sám používam Mate...lebo sa mi to tak páči. Ale napriek tomu,ako live používam Slax,konkrétne verziu 7.04.Je veľmi praktická a jednoduchá cca 200 MB. A tu je možno odpoveď, ktorú hľadáš a možno aj smerovanie Greenie. Raz som ti to písal. Pokročilý linuxák si to nájde sám ale vysvetliť to človeku,ktorý nevidel PC alebo frčal len na winde...fúúú to je fuška. Urob malé distro pre začiatočníka aby sa vmestilo trebárz na CD,kde mu dáš prehliadač,a od začiatku až po koniec ho to prevedie čo je linux,kde si čo môže nájsť,kde čo spustiť,kde čo doinštalovať. Netreba si lámať hlavu aké programy ani koľko tam dať.Píšeš knižky tak využi svoj potenciál na edukaciu linuxu. Pripoj k tomu svoju knižnicu,ja neviem trebárz za určitý príspevok na stránke môžeš posielať distro na USB kľúči. Mnohí napíšu,že to robia aj iní. Možno robia...no a čo. Ja to neviem robiť ale používam staré stroje ako Stano. Som vdačný za greenie.apps,že som sa mohol naučiť niečo nové. Každopádne vždy sa dá niekam nasmerovať a ak to chceš robiť nenechaj sa odradiť.

      • RE: Greenie Linux 18.04 12.04.2018 | 14:04
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

        Slax si osobne veľmi vážim a myslím, že je to fajn projekt a držím palce. Greenie na CD nehodím. nie že by som nechcel. Však pôvodne aj bolo na 1CD aj s množstvom programov. Najnižšie som sa dostal tiež na približne 200MB, ale to bolo veľmi dávno a nebolo tam nič. Každopádne sa rád pokúsim urobiť systém aj na 1CD, aj keď je to podľa mňa momentálne zbytočné.

        Irónia je, že momentálne som na výkonnom stroji a tentoraz chcem robiť klasický 64bit systém s MATE.

    • RE: Greenie Linux 18.04 11.04.2018 | 21:34
      Avatar Jaroslav Petráš Arch Linux  Používateľ
      (momentálne jedinej) SK distribúcie

      Kto okrem teba a navyše ovládajúci aspoň základy práce s terminálom to považoval niekedy za distribúciu?

      301 Keyboard Error. Press any key to resume or F1 for setup...
      • RE: Greenie Linux 18.04 12.04.2018 | 14:00
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

        podľa mňa nie je až tak dôležitá definícia, čo ešte je distribúcia a čo už nie. myslím, že dôležitejšie je urobiť niečo, čo sa dá dobre používať. podľa distrowatch je distribúcií naozaj veľa a stále ďalšie vznikajú a zanikajú.

        • RE: Greenie Linux 18.04 12.04.2018 | 17:30
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

          Kde máš zdrojáky aby sa distro dalo zreplikovať? Kde je dokumentácia? Keď už to chceme nazývať distribúciou? Jako stále nechápem, prečo si to mám nainštalovať. Pokiaľ človeka neuderili do hlavy tak Slovenčinu a kodeky si nainštaluje každý bez problémov, také otázky vo fóre LinuxOS ani nepadajú, rovnako ako si zmeniť tému.

          Tak sa ešte raz pýtam, kde je zdokumentované prečo? A keď budem mať podozrenie na spyware, kde si stiahnem zdrojáky?

          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
          • RE: Greenie Linux 18.04 12.04.2018 | 18:16
            Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

            1) zdrojáky nie sú problém. pre nové vydanie dám metabalíky a moje poznámky 2) ak nechápeš, na čo ti to je, tak to pravdepodobne nie si cieľová skupina. ty máš bohaté skúsenosti s unixovými systémami a tak predpokladám, že si nainštaluješ niečo, čo bude viac stavané pre tvoje potreby.

            Ku kodekom, slovenčine a spol - alebo to má niekto hneď napríklad s Greenie, alebo, ak je šikovný a má rýchly internet, môže si to vyriešiť za krátky čas. Pre ľudí, ktorí s Linuxom majú len minimum skúseností, je to fajn. Každopádne chcem urobiť Greenie ako dobrý systém na viac použití, teda aby hneď dokázal veci, ktoré napríklad Ubuntu nedokáže. Ak máš dobré nápady, sem s nimi. Radikálne zmeny, ako napríklad vyhnutie sa systemd, však robiť neplánujem. Zvlášť, keď napríklad spomínaný SystemD má tak priaznivcov, ako i odporcov. Mne je to fuk, ale dôležitá je kompatibilita. Ak by bol systemD čisté zlo, nikdy by sa to nerozšírilo do väčšiny (alebo minimálne obrovskej časti, neviem presné čísla) distribúcií.

            • RE: Greenie Linux 18.04 12.04.2018 | 19:09
              Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

              Stano kurňa dnes už hádam každé distro má nástroje na replikáciu systému. To znamená že dnes si každý môže nainštalovať do hocijákého distra balíčky prefarbiť témy a vydať si svoje upravené *buntu, antiX ... pre svoje potreby. Zatiaľ som ale nikoho okrem teba nevidel vydávať to za novú distribúciu, hoci netvrdím že také neexistujú.

              Každopádne chcem urobiť Greenie ako dobrý systém na viac použití, teda aby hneď dokázal veci, ktoré napríklad Ubuntu nedokáže
              Dokáže, mám viacej priateľov ktorým som dal odskúšať Linux a riešili sme len fakt špecifické veci (nie systémové, ale skôr napríklad dizajnér chcel pomôcť s programami na tvorbu dizajnu), hoci niektorí sú úplný antitalenti a spravili to podľa jednoduchej nápovedy, stalč Win klávesu a napíš čo chceš robiť.

              Radikálne zmeny, ako napríklad vyhnutie sa systemd

              Ani netvrdím že to musíš robiť, hoci by to bola fakt užitočná práca. Systémd a ďalšie riešenia prinášajú MS Win do sveta Linuxu, proste idea možno dobrá a vo výsledku všetko sprasené a zbúra to všetko čo tu bolo roky, to nikto so zdravým rozumom nechce, ale taká je proste doba.

              Ak máš dobré nápady, sem s nimi.

              Pomôž programom ktoré máš rád. Napíš autorovi, že mu ďakuješ za jeho prácu. Nahlás bugy a poriadne aj s logmi. Popíš si s ľudmi ktorí robia svet lepším vo svojom voľnom čase bez nároku na horár. Ak ti ostanú 2€ tak nakúp Dogecoiny a pošli ich autorom tvojho obľúbeného softvéru, prípadne inú menu kde sú malé poplatky. Eurá a Bitcoiny sú pasé, sa môže stať, že im dorazí kulové, alebo teba to na poplatkoch bude stáť viac ako to čo posielaš.

              Za všetko budeš odmenený tým, že v programoch bude to čo chceš, budú fungovať ako chceš a môžeš nám tu potom napísať ako si si dal napísať vlastný ...

              Potom ti poviem, díki Stano, alebo si to nechaj pre seba a teš sa z toho.

              Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
              • RE: Greenie Linux 18.04 12.04.2018 | 20:02
                Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

                vyzerá to tak, že si trochu pesimista. trochu dosť :) Podobných projektov, ako je Greenie, je dosť. Len v španielsku je ich minimálne tucet.

                Druhú vec si nepochopil asi správne. Prajem si, aby to bolo hneď. A ako som napísal a pokojne zopakujem, niekto aspoň trochu šikovný si ľahko upraví akýkoľvek buntu systém tak, aby mu viac vyhovoval.

                K systemd - uvidíme, ako sa to celé vyvinie. Nech už bude výsledok akýkoľvek, dúfam, že bežný používatelia budú mať z toho osoh.

                Nahlasujem bugy, testujem aplikácie, prekladám, robím reklamu. Niektoré programy som aj finančne podporil. Pre Greenie bolo pár vecí napísaných a autorom stále ďakujem :) Len sa nehnevaj za mňa, že robím akési upravené *buntu, ktoré môže niekomu pomôcť.

                • RE: Greenie Linux 18.04 13.04.2018 | 00:29
                  Avatar samalama.   Návštevník

                  hoferek ty si linuxovy debil. a vsetko co tu pises, je len vysledkom toho, ze proste vobec linuxu ako takemu (a vseobecne IT) nerozumies, nerozumies jeho filozofii, netusis vobec ako funguje, netusis, preco je vsetko tak ako je, aky to ma vyznam, ako to pouzit, a preco to takto pouzit. proste nic, nula bodov. tym padom aj tie tvoje argumenty su o hovne, ze sa to ani neda citat, lebo ma z tych bludov ide jebnut.

                  systemd nebudes odstranovat, lebo chces zachovat kompatibilitu, a ved ked ho ma vacsina distier, tak je asi dobry. no dopice, tak mi povedz, ako by si ty odstranoval systemd!?!? ale tvaris sa ako najvacsi guru. a k tej druhej casti vety sa radsej ani nebudem vyjadrovat (a len to dokazuje to, ze ty fakt netusis o com sa toci).

                  tvoje rozbalene a opat zabalane iso ma tiez totalne nulovu hodnotu. pre kazdeho. a len tym skodis. si sa vobec niekedy nad sebou zamyslele, ze robis nieco, comu vobec nerozumies, a ze tym padom to nemoze byt dobre? chapes tomu? ak nie, tak si mentalne retardovany...

                  • RE: Greenie Linux 18.04 13.04.2018 | 08:29
                    Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                    Neznášam tri veci, keď niekto pretláča svoje názory silou, keď niekto všetko obkeciava a keď niekto zhadzuje iných. Mne osobne je Stanova snaha sympatická aj keď to možno nebude prevratný objav ale kvôli tomu že to nevidíš ty nemusíš ho hneď zhadzovať! Každý tu je svojprávny (niekedy mám pochybnosti o niektorých) ale tvoje vyjadrovanie je fakt úžas, to ťa takto pekne naučili rozprávať rodičia? Zaviedol by som tu povinnú registráciu na fóre, aby sa tu neodbavovali zakomplexovaní čuráci. Akože sorry že som sa ozval ale toto fórum ide dolu vodou,,,

                    • RE: Greenie Linux 18.04 13.04.2018 | 08:32
                      Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

                      Povinna registracia je blbost uz len z toho dovodu ze ked sa chcem nejaky zaciatocnik opytat len na jednu vec tak mu je zbytocna dalsia registracia na dalsi portal ktory uz viac nevyuzije.

                      Sloboda volby by tu mala zostat.

                    • RE: Greenie Linux 18.04 13.04.2018 | 08:41
                      Avatar vandal   Návštevník

                      ale má pravdu (bez vulgarizmov, ktoré si mohol odpustiť). Stano sa snaží pomôcť ale robí to nesprávnym spôsobom. Robiť ďalšie Greenie je škoda jeho času, návody pre začiatočníkov by boli prínosnejšie. Ak sa chceš zapojiť, inšpiruj sa príspevkom od bedňu. @Pavel nie každý chce mať registráciu na každom fóre, registrácia je fajn ako je. Ak fórum ide dole vodou nechodievaj sem odporúčam modrýkonik.sk

                    • RE: Greenie Linux 18.04 13.04.2018 | 08:43
                      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                      síce môj názor je tiež že greenie je krok nesprávnym smerom, ale musím úplne súhlasiť že to čo vytvára samlama a miestami wlasaty na forum nepatrí (nielen na forum, nikde)

                      ak sa mi nieco nepaci vzdy sa to dá sluzne vyjadrit a poskytnúť konštruktívnu kritiku, urážky a zhadzovanie ešte nikdy ničomu nepomohli

                      tiež by som bol za povinnú registráciu ale to by odradilo všetkých jednorazových prispievateľov a hladačov rád - čo by bola škoda

                      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                      • RE: Greenie Linux 18.04 13.04.2018 | 10:04
                        Avatar WlaSaTy   Návštevník

                        Niekoľko krát som Stanovi objasňoval kde má chyby na Greenie, a ako tie chyby opraví. On sa k tomu opakovane postavil chrbtom. Ak chceš tvrdiť že to z mojej strany nebola slušne podaná konštruktívna kritika aj s funkčným návrhom riešenia, tak skús doložiť tvoje slová.

                        • RE: Greenie Linux 18.04 13.04.2018 | 10:31
                          Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                          presne preto som uviedol že miestami

                          lebo tvoje príspevky typu, doštuduj si to, sú/boli úplne bežné (nevediem si štatistiku)

                          alebo príspevky ohľadom MS Office a warezu (absolútne zbytočne opakované bez náznaku pomoci)

                          zato keď napíšeš niečo konkrétne tak je to zväčša maximálne nápomocné čo aj mne viac krát velmi pomohlo

                          Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                          • RE: Greenie Linux 18.04 13.04.2018 | 11:12
                            Avatar WlaSaTy   Návštevník

                            Pokiaľ má niekto ochotu spolupodieľať sa na riešení jeho problému, tak rád pomôžem. Ale pokiaľ niekto zadá úlohu typu vyrieš mi to lebo mne sa na to ani nechce pozrieť, tak už nehodlám skákať okolo neho.

                            A s tou tunajšou snahou vybudovať centrum pomoci schovávania nelegálneho SW? Veď som ti už niekoľko krát vysvetľoval že akceptujem tunajšie snahy o šírenie warezu. I keď s nimi nesúhlasím. Kedy teda bude ten torrent server aby sa nemuseli ľudia namáhať s hľadaním inštalačiek toho warezu, a spravíš ten servrík rovno ty keď sa na tom chceš spolupodieľať?

                            • RE: Greenie Linux 18.04 14.04.2018 | 22:27
                              Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

                              trochu irónia je, že ja na teba, WlaSaTy, nemám najmenší dôvod nadávať. Myslím si, že píšeš dobre a k veci. Kladieš dobré otázky. Len trochu nesúhlasím s tým, že sa k veciam staviam chrbtom. Aj v tejto diskusii si priniesol pár vecí, ktoré som nevedel (a vďaka tebe viem), tak som vďačný.

                    • RE: Greenie Linux 18.04 14.04.2018 | 22:29
                      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

                      dám ti jeden dobrý recept. Samalama píše to čo píše, tak... načo s ním strácať čas? Osobne si to prečítam, myslím si svoje a nekomentujem tohto jednotlivca. Nenechaj sa vytočiť. Sú tu ľudia, od ktorých sa dá veľa naučiť a on k nim nepatrí :)

                • RE: Greenie Linux 18.04 14.04.2018 | 00:21
                  Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                  Ja sa nehnevám, len som chcel vyjadriť svoje názory. Jednoducho nepokľadám za prínos dať niekde nezdokumentovaný blob a hovoriť tomu SK distribúcia.

                  Za pomoc komunite ohľadne prekladov ďakujem hoci Slovenčinu nepoužívam tak neviem ohodnotiť, ale dúfam že to nie je na úrovni legendárneho Českého predkladateľa ktorý naštval celú českú komunitu.

                  Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • RE: Greenie Linux 18.04 13.04.2018 | 10:41
      Avatar greenie2   Návštevník

      Ľudia, čo sa chcú učiť linux majú na výber vyše sto distribúcii, ktoré si môžu upraviť podľa svojich potrieb. Stano chce urobiť distro na bežné používanie, ktoré by už nebolo treba veľmi ladiť, len používať. Malo by mať teda veci, čo používa 90% nováčikov v tomto systéme a na tie sa Stano pýtal. Problém je, že mu tu odpovedá tá istá skupina profesionálnych, žažratých linuxákov /bedna. wlasaty a spol. Tí nikdy nenapíšu, že by to malo mať predištalované a asociované Wine spúšťané pri štarte, nainštalovaný Playonlinux, nainštalovaný ntfs-3g a ntfs-config vytiahnutý na plochu, automaticky nainštalované neslobodné ovladače grafickej karty, kodeky, Grub Customizer, predinštalované Photofiltre, Irfanview, Winrar, Krusader, Double commander, Mc, Smplayer, VLC, ClipGrab atď. Malo by to byť live DVD, nešetriť zbytočne miestom, hlavne aby veľa vecí fungovalo. Najlepšie by bolo na to upraviť MX17-1

      • RE: Greenie Linux 18.04 13.04.2018 | 11:22
        Avatar WlaSaTy   Návštevník
        automaticky nainštalované neslobodné ovladače grafickej karty

        Žiaľ, to je ale v rozpore s podmienkami šírenia daných ovládačov. A aj s ich funkčnosťou keďže binárne ovládače AMD a NVIDIA sa medzi sebou pobijú, a vyhrá čierna obrazovka. Rovnako sa pobijú aj staré s novými binárnymi ovládačmi.

        Ubuntu, z ktorého Stano čerpá to má už vyše pätročnice spoľahlivo riešené tak, že systém tie ovládače sám ponúkne, stiahne a nainštaluje.

        • RE: Greenie Linux 18.04 13.04.2018 | 11:44
          Avatar greenie2   Návštevník

          Áno, zle som sa vyjadril, malo to byť uľahčiť inštaláciu ovladačov vytiahnutím ikony na plochu, keďže nováčik nemá šajnu o nejakých tools.

          • RE: Greenie Linux 18.04 13.04.2018 | 12:52
            Avatar WlaSaTy   Návštevník

            On to ponúkne už sprievodca inštaláciou. Ak si teda pripojený na internet, a nezrušíš vybraté voľby "inštalovať novší sw počas prvotnej inštalácie" a "použiť neslobodné ovládače" (či ako sa to volá. Posledne som použil grafickú BFU inštaláciu pred skoro dvoma rokmi, a v slovenčine nebola). Takže tá ikonka na ploche, ktorá by zapla software-properties-gtk, vybrala predposlednú záložku a potvrdila to je po bežnej inštalácii už obvykle zbytočná.

            Ja som vždy vravel: Kto si hraje, nezlobí. Ak chce, nech do toho ide. Ale nech opraví tie chyby čo mu boli oznámené aj s dodaním riešenia.

            • RE: Greenie Linux 18.04 14.04.2018 | 07:43
              Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

              súhlasím. a ak by systém naskočil čo i len do 640x480 s funkčným netom, dá sa to rýchlo vyriešiť. dôležitejšie je podľa mňa mať ovládače na wifi/ethernet.

    • RE: Greenie Linux 18.04 13.04.2018 | 11:35
      Avatar Mirka   Návštevník

      Ahoj, skvelé, že robíš slovenský Linux, nenechaj sa odradiť hejtermi a posmievačmi. Ja by som tomu dala náš národný wallpaper, ktorý ešte nemá žiadna distribúcia Linuxu, tu som ti ho nechala, nech nám prinesie šťastie: https://imagebin.ca/v/3yEC76dHm7xW

    • RE: Greenie Linux 18.04 13.04.2018 | 12:21
      Avatar Richard Antix  Používateľ

      1 - nech si Stano robí čo chce, je to jeho snaha a úsilie. Určite si nájde svojich používateľov. Smutné je, že keď sa pýta, čo by tam mal dať (čo by useri chceli), namiesto odpovede dostáva akurát tak 'na bendžo'. Úplne zbytočne.

      2 - ako bolo napísané vyššie, každý z nás môže GNU/Linux podporiť. Napr. nejakými platbami. 3 - ľudia, buďme šťastní a modlime sa 3x denne k tomu čomu veríme, že existuje niečo také ako slobodné operačné systémy. Skúste si predsataviť, ako by to bolo, keby GNU, FSF či Linux neexistovali.

      • RE: Greenie Linux 18.04 13.04.2018 | 14:45
        Avatar redhawk75   Používateľ

        vystizne. 

      • RE: Greenie Linux 18.04 13.04.2018 | 14:45
        Avatar redhawk75   Používateľ

        vystizne. 

      • RE: Greenie Linux 18.04 13.04.2018 | 15:00
        Avatar vandal   Návštevník

        1 - ako si predstavuješ čo by tam užívateľ potrebuje čo nie je v rámci ubuntu v základe? prehrávač, libreoffice, prehliadač obrázkov a www browser sú nainštalované v základe. Čo viac potrebuje normálny užívateľ k práci? Väčšinu vecí riešiš cez prehliadač a povedzme si pravdu napr. LibreOffice zvláda to čo BFU potrebuje.

        Každý z nás využíva pc inak k práci, nepotrebujem v distre xy pred inštalovaných aplikácií, ktoré nevyužijem. Keď neprogramujem gcc (ok beriem ak si kompiluješ balíky) nevyužiješ atď.

        Alebo ako budeš vyberať aplikácie? Atom alebo Sublime? Krita alebo Gimp? Thunderbird alebo Evolution? Myslím, že každý z nás začínal s PC a skúšal aké aplikácie mu vyhovujú. Či je to už vo Windows alebo Linuxe. A časom si našiel svoje obľúbené nastavenie, ale musel si skúšať a hľadať čo potrebuješ.

        2 - budem to smerovať k odpovedi wlasatého, chcete podporiť GNU, ale tvorcov softwaru nie? Čítal som ten thread o Microsoft Office, nehnevaj sa, ale keď niečo potrebujem rád si to kúpim a podporím tvorcov (nezáleží či je to Microsoft alebo Indie spoločnosť). Tak funguje trh, tiež by ste neboli nadšený že vrazíš do projektu 200K a o týždeň to budú sťahovať na fórach (nech má dôvod akýkoľvek).

         

        Nech sa Stano venuje čomu chce. Jeho čas, ktorý mu nikto nevráti. Nikto tu Stanovi nenadáva, všetci sa mu snažia povedať aby svoje úsilie venoval niekde kde je to naozaj treba.

    • RE: Greenie Linux 18.04 13.04.2018 | 14:44
      Avatar redhawk75   Používateľ

      mne to nedalo. Kedze momentalne riesim testy Beta 18.04 tak som nainstaloval Ubuntu mate.

      Co sa mi na nom paci je SW centrum (graficky spraveny store) s moznostou doinstalovat programy urcite vhodne pre zaciatocnikov.

      co sa mi nepaci momentalne je vyber ich predvolenych veci, ale to si casom aj tak kazdy da svoje.

      Ak Stano bude vychadzat v novom greenie usetri dost casu na upravach, Mate 1.2 je na 98% poslovencene.

      galeria Ubuntu MATE z VirtualBoxu pocas testu

      tema - GreenLaguna
      ikony - adwaita
      Mail klient: Thunderbird
      web browser: Chromium (povodne Firefox)
      sub. manazer: caja (osobne bud caja / thunar)
      textovy editor: gedit (povodne pluma)
      dokumenty pdf: evince (povodne Atril)
      LO writter
      lo calc


      gThumb
      MyPaint
      Shotwell
      Skype
      CHromium
      Clementine
      Etcher - namiesto unetbootin
      Filezilla
      Gnote
      Leafpad
      LO 6
      Gnome hry (Solitaire, Mahjong, miny)
      RedShift
      Gnome softver store
      Thunderbird
      VLC

      ponechany Ubuntu Mate software boutique

      podla mna by kludne nejak takto mohlo greenie vyzerat (ikony, vzhlad a wallpapers su najmenej)

      • RE: Greenie Linux 18.04 13.04.2018 | 15:40
        Avatar samalama.   Návštevník

        ach uz sa fakt nemozem dockat, kedy hoferek rozbali a zbali iso, aby som si mohol konecne nainstalovat ubuntu mate, uhm pardon, greenie linux...

        to uz ste fakt vsetci taki vymleti z toho vasho akoze free/oss/gnu/gpl sveta, ze budete podporovat aj totalne zbytocne picoviny...? vsade, kde o greenie bola debata, tak ho vysmiali. pochopte ze hoferek vobec netusi co robi. nema to ziadnu koncepciu. vsetko su to len jeho vyplody fantazie, ktore nemaju v realnom svete ziadne opodstatnenie. vsetky tie jeho neprakticke navrhy su len vysledkom jeho obmedzeneho vnimania danej problematiky.

        aky zmysel ma menit gedit za pluma apod.?

        a tou asociaciou defaultnych programov za standardne len pripravite noveho pouzivatela o to najpodstatnejsie v linuxe - moznost vyberu. pretoze ked mu tam naservirujete vsetko zo sveta windoze, tak pride o tu moznost spoznat ine programy. lebo ked sa mu otvori nieco, co nepozna, tak si uvedomi, ze na svete existuju aj ine a lepsie programy na danu pracu...

        • RE: Greenie Linux 18.04 13.04.2018 | 18:28
          Avatar redhawk75   Používateľ

          je to Stanova distribucia. Toto je Ubuntu Mate 18.04 beta 1

          to uz ste fakt vsetci taki vymleti z toho vasho akoze free/oss/gnu/gpl sveta, ze budete podporovat aj totalne zbytocne picoviny...?

          Ako je to STanov projekt, pytal sa odpovedam. Co sa tyka zbytocnosti. Ak to bude pouzivat 1 clovek, zbytocne to nebolo.

          aky zmysel ma menit gedit za pluma apod.?

          Pluma je fork geditu, osobne obcas editujem a prezeram subory, ktore mi leafpad ani pluma ani sublime neotvorili a kedze je to otvoreny svet mozem si vybrat. pre greenie by bol lepsi leafpad (zeleny a pre zaciatocnikov pripomina notepad++)

          a tou asociaciou defaultnych programov za standardne len pripravite noveho pouzivatela o to najpodstatnejsie v linuxe - moznost vyberu. pretoze ked mu tam naservirujete vsetko zo sveta windoze, tak pride o tu moznost spoznat ine programy. lebo ked sa mu otvori nieco, co nepozna, tak si uvedomi, ze na svete existuju aj ine a lepsie programy na danu pracu...

          Tak s tym suhlasim, ale to uz je na STanovi, mne osobne Mate defaultne veci nevyhovuju. Aj na MX (moj defaultny OS v domacnosti)  mam pomenene veci, gedit, pinta gthumb chrome (ziaden FF), Geary (Thunderbird nepouzivam) clementine alebo deadbeef, qbittorrent namiesto transmission a podobne

          Od toho je volba moznosti a roznorodost systemov. Tak ako niekto chce systemd ja ho nemusim a podobne.

          • RE: Greenie Linux 18.04 13.04.2018 | 18:44
            Avatar vandal   Návštevník

            Ako je to STanov projekt, pytal sa odpovedam. Co sa tyka zbytocnosti. Ak to bude pouzivat 1 clovek, zbytocne to nebolo.

            Neprinesie nič nové. Je to zbytočný fork. Bojujeme nie s Greenie ale s tým, že ak má Stano veľa času vie ho využiť aj lepšie pre komunitu. 

             

            • RE: Greenie Linux 18.04 13.04.2018 | 19:04
              Avatar redhawk75   Používateľ

              no je to Stanov cas.

              Ja ked mam volny cas tak ho pouzijem ako chcem ja. Nie ako chce komunita. To by najprv musela komunita daco navrhnut a ja by som musel suhlasit u Stana je to to iste .

              (btw ano som zapojeny v projektoch na preklady (Mate, Mint, mx, Deepin) a ako tester ale nik ma nenuti a robim ked sa mi chce)

              • RE: Greenie Linux 18.04 13.04.2018 | 19:37
                Avatar vandal   Návštevník

                OK. Komunita mu navrhla, že nepotrebujeme ďalší fork. 

                (btw ano som zapojeny v projektoch na preklady (Mate, Mint, mx, Deepin) a ako tester ale nik ma nenuti a robim ked sa mi chce)

                Nikto nenúti ani Stana. Nevšimol som si, že mu držíme pištoľ u hlavy. A k tvojim projektom, je to super že sa podieľaš na prekladoch pomáhaš tým. Čím pomôže Greenie? 

                Vážne, v čom vidíš výhodu Greenie oproti Ubuntu? 

                • RE: Greenie Linux 18.04 13.04.2018 | 19:53
                  Avatar redhawk75   Používateľ

                  v com vidim vyhodu?

                  v nicom, rovnako ako nevidim vyhodu linux mint mate voci ubuntu mate. 

                  Tak isto ako nevidim dovod preco Ubuntu ma rozne edicie a nie len vyber DE pri instalacii a pod. ;)

                  Problem je ze debata sa tu zvrhla na to, aby Stano sa vykaslal na greenie. Preco? robi ho dlho, od 2008 som ho ja zaregistroval. (Greenie nie Stana :-) )

                  a pokial ho to bavi nech ho tvori, ako som pisal aj pred rokom, vzdy si najde uzivatelov. Nie kazdemu totiz vyhovuje Mint ( to som na nom par rokov fungoval)

                  • RE: Greenie Linux 18.04 14.04.2018 | 22:21
                    Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

                    Osobne som toho názoru, že keby bol Mint bomba špica pecka, tak by nebol dôvod sa vracať na klasické Ubuntu alebo robiť niečo podobné. Mint ale napríklad mne nevyhovuje. Ale to nezmanená, že je to zlý systém.

                    • RE: Greenie Linux 18.04 02.05.2018 | 08:14
                      Avatar redhawk75   Používateľ

                      suhlasim.

                      On mint ma problem hlavne so starymi kniznicami.

                      inak pre zaciatocnika je dobry, resp. je "pochopitelny"

                      polovicka po 4 rokoch presla na MX a prve co bolo sa pytala, preco som jej to nedal skor. az potom z nej vyslo, ze mala par problemov s LM 18. ale vyriesila to cez google.

                • RE: Greenie Linux 18.04 13.04.2018 | 19:57
                  Avatar redhawk75   Používateľ

                  Celkom sa mi paci nazor :

                  Greenie Linux is one outstanding distribution.

                  All you have to do is get beyond the language barrier (by simply installing the distro) and you will find a flavor of Linux that has something for just about everyone. Give this distribution a try.

                  • RE: Greenie Linux 18.04 13.04.2018 | 20:15
                    Avatar vandal   Návštevník

                    aj mne sa páči názor na greenie.sk

                    FINANCIE PRE BEŽNÝCH ĽUDÍ  - GREENIE

                    končím :) držím Stanovi palce

                    • RE: Greenie Linux 18.04 14.04.2018 | 22:19
                      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

                      nuž, o doménovej MAFII si myslím svoje a veľmi prajem tým ľuďom trochu svedomia. Možno ho kdesi pod mnohými vrstvami sedimentov jedného dňa nájdu...

              • RE: Greenie Linux 18.04 14.04.2018 | 22:22
                Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

                ak testuješ a prekladáš, potom ti všetka česť. Robíš výbornú prácu a ak môžem, daj vedieť, ako si sa k tomu dostal a čo robíš. Myslím, že by to bol napríklad dobrý blogový príspevok. Rád ti to potom pozdieľam.

                • RE: Greenie Linux 18.04 23.04.2018 | 20:21
                  Avatar redhawk75   Používateľ

                  no ako som sa dostal :-)

                  daco cez redakciu, daco cez git (v LM 15 som pomahal riesit jeden problem) a posielal som mu veci co blbli

                  no a preklad som sa zapojil cez transifex

                  momentalne nestiham ani svoj blog a na blog linux mint cz a sk som tiez uz hodnu chvilu nic nedal, kedze mint som "opustil". 

                  ale nevylucujem napisat nieco v tom zmysle ako sa zapojit do komunity a prispiet aj ked nie je clovek koder, co ja nie som.

                  • RE: Greenie Linux 18.04 23.04.2018 | 21:25
                    Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ
                    nevylucujem napisat nieco v tom zmysle ako sa zapojit do komunity a prispiet aj ked nie je clovek koder

                    To by bolo skvelé, ochotníckym nem-kóderom treba ukázať ako na to.

            • RE: Greenie Linux 18.04 13.04.2018 | 23:39
              Avatar idem_okolo_a_čumím   Návštevník
              Bojujeme nie s Greenie ale s tým, že ak má Stano veľa času vie ho využiť aj lepšie pre komunitu.

              teda vy viete na čo má/nemá iný využívať SVOJ voľný čas, aby to bolo k prospechu iných?

      • RE: Greenie Linux 18.04 13.04.2018 | 15:49
        Avatar piter123   Návštevník

        to co pises, ma skoro kazda distribucia, Stano chce nieco specialne pre slovakov ? mam linux 10 rokov a z tohto

        Mail klient: Thunderbird web browser: Chromium (povodne Firefox) sub. manazer: caja (osobne bud caja / thunar) textovy editor: gedit (povodne pluma) dokumenty pdf: evince (povodne Atril) LO writter lo calc gThumb MyPaint Shotwell Skype CHromium Clementine Etcher - namiesto unetbootin Filezilla Gnote Leafpad LO 6 Gnome hry (Solitaire, Mahjong, miny) RedShift Gnome softver store Thunderbird

        nemam nainstalovane nic, takze sa na to treba pozerat aj okom obycajneho pouzivatela co z toho potrebuje predavacka, sofer, zahradnik, klampiar, mechanik, a pod. som zvedavy, co tam nakoniec Hoferek da

      • RE: Greenie Linux 18.04 14.04.2018 | 07:41
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

        aj vyzerá. čo najskôr hodím alfu na web. ďakujem krásne za tipy.

        naštudujem si rozdiely medzi evince a atril a tiež medzi pluma a geditom. rád by som ale nechal to, čo sa s MATE viac kamaráti a nanosí si menej závislosti so sebou. default je atril a pluma.

        na prácu s textom používam hlavne geany, ale je trochu divné, ak je kolonka programovanie v systémovom menu a je tam len jedna aplikácia.

        • RE: Greenie Linux 18.04 14.04.2018 | 10:15
          Avatar redhawk75   Používateľ

          Atril je fork zo starsej verzie Evince pre Mate, obcas ma problem s otvaranim vacsich PDF (Hackspace, Magpi) aj v LM je uz myslim spat Evince

          Pluma je fork starsej verzie Gedit pre Mate gedit mi ako jediny otvoril citatelne bootx64.efi a grubx64.efi a tiez niektore win subory ktore obcas riesim. 

          ono obe bez problemov pracuju v Mate.

          Inak este jedna vec, dost pomaha utilita inxi jednoduchsie zistit od bfu info o systeme a HW. do live.

          • RE: Greenie Linux 18.04 14.04.2018 | 22:14
            Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

            nuž, ja tam mám program sysinfo a hwinfo. Samozrejme pridať inxi nie je problém, len... bude tam veľa SW na to isté. Neviem či je to dobrý nápad

            • RE: Greenie Linux 18.04 14.04.2018 | 23:31
              Avatar redhawk75   Používateľ

              no to je na tebe 

               

            • RE: Greenie Linux 18.04 15.04.2018 | 15:45
              Avatar WlaSaTy   Návštevník

              Veď môžeš urobiť viacero edícií. Greenie s Gnome3 alebo Kreenie s KDE/QT. Uránie už asi nebude, keďže Canonical upustil od Unity.

    • RE: Greenie Linux 18.04 17.04.2018 | 00:47
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
      • RE: Greenie Linux 18.04 17.04.2018 | 09:05
        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

        Sú to live verzie? Po robote stiahnem "desktop" a hodím okom na tvoj výtvor :-)

        • RE: Greenie Linux 18.04 17.04.2018 | 12:18
          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

          18.04 nie je zatiaľ označované ako desktop, to bolo predtým. ale v podstate zatiaľ je to upravené ubuntu mate pokiaľ ide o výber programov a maličkosti. a áno, je to klasické live s inštalátorom na ploche

          • RE: Greenie Linux 18.04 17.04.2018 | 12:24
            Avatar WlaSaTy   Návštevník

            Takže v tom inštalačnom DVD už funguje výber "vyskúšaj bez inštalácie"? Minule to nešlo. A nejde mi to ani teraz.

            • RE: Greenie Linux 18.04 17.04.2018 | 12:53
              Avatar felator   Návštevník

              Mne to išlo - ale o Greenie ani zmienka... všetko je Ubuntu Mate. Žeby preto, že je to alfa verzia?

              • RE: Greenie Linux 18.04 17.04.2018 | 13:09
                Avatar WlaSaTy   Návštevník

                Pri štarte z DVD máš viacero možností. Možnosť vyskúšaj bez inštalácie nefunguje vo virtualboxe. Možnosť Inštaluj funguje, i keď s drobným obmedzením. V tomto bode sa nič nezmenilo za posledný rok.

                PS: Pod zmienkou o greenie rozumieš čo?

                • RE: Greenie Linux 18.04 17.04.2018 | 14:25
                  Avatar felator   Návštevník
                  PS: Pod zmienkou o greenie rozumieš čo?

                  Kebyže iso nemá názov Greenie*.. tak ani neviem že to nie je Ubuntu Mate ;)

                  • RE: Greenie Linux 18.04 17.04.2018 | 14:48
                    Avatar WlaSaTy   Návštevník

                    Ak chceš vidieť Greenie vo výstupe z nástrojov pracujúcich s /etc/lsb-release, tak by tou zmenou odpálil možnosť upgrade na vyššiu verziu. Stano totižto nerieši skripty potrebné na upgrade a tie skripty sú výslovne závislé na schválenej konvencii toho súboru.

                    Ale názov greenie sa dá dať medzi obriezkové pozadia, do štartovacích volieb pre DVD, do názvu ikonky pre inštalátor a aj do virtuálneho balíka s názvom "greenie-apps" ktorým teoreticky môže nahradť metabalík desktopu ak ho premenuje na greenie-desktop.

                    Takže pod zmienkou o greenie rozumieš čo, obrázok vytlačený na obale DVD?

                  • RE: Greenie Linux 18.04 17.04.2018 | 15:16
                    Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

                    nie je to ubuntu mate... nuž, ono to z prakticky 100 percent je ubuntu mate :)

                    ako sem tam bude zmenené logo a spol, ale ako som už hovoril, nemá to najvyššiu prioritu.

              • RE: Greenie Linux 18.04 17.04.2018 | 13:13
                Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

                prepísať pár stringov pre mňa nemá vysokú prioritu. hlavné je, aby bolo v systémových súboroch uvedené to, na čom to reálne stojí. Aby fungovala aktualizácia.

            • RE: Greenie Linux 18.04 17.04.2018 | 13:11
              Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

              divné, mne to bez problémov ide. kde presne sa to zasekne?

              • RE: Greenie Linux 18.04 17.04.2018 | 13:37
                Avatar WlaSaTy   Návštevník

                Vyberiem prvú položku, začne štart, plymouth bliká bodkami, a grafika potom ukáže niečo divné. Ako keby to malo rozbité ovládače. Presne rovnako, ako si to pamätám z pred roka kedy som ti to nahlasoval. A na dôvažok, keď som si chcel pozrieť či sa aktivovali korektné ovládače, tak mi v textovom móde nepustilo LiveCD shell. S týmto neoslovíš BFU, s takou poškrkanou obrazovkou ich odplašíš a budú sa ti len posmievať.

                PS: Áno, nechal som si vypnutú 3d akceleráciu keďže to je predvolená voľba vo VM pre predvolený Linux Ubuntu 64bit.

                • RE: Greenie Linux 18.04 17.04.2018 | 13:47
                  Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

                  s týmto sa stretávam stále, nech chcem spustiť čokoľvek, keď to riešim hneď po inštalácii virtualboxu. 64bit systému dám oveľa viac pamäte ako 32bit a všetko ide. bez týchto zmien nepustím akýkoľvek 64bit systém.

                  koľko pamäte RAM si tomu dal? u mňa to na 2GB nefunguje, na 4GB to ide ako hodinky

                • RE: Greenie Linux 18.04 17.04.2018 | 13:52
                  Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

                  inak, toto mi robí akékoľvek originálne *buntu či mint

                  • RE: Greenie Linux 18.04 17.04.2018 | 14:13
                    Avatar WlaSaTy   Návštevník

                    Nejako sme sa nerozumeli. Tak ako som vravel už pred rokom, tak mi túto neplechu robí len tvoje Greenie. Ostatné Ubuntu forky čo som skúšal boli bez problémov. A vždy im stačilo na bežnú prácu predvolených 1G RAM.

                    A na dôvažok znova po roku zdôrazňujem, že chyba sa prejavila len pri predvolenej prvej možnosti (skús bez inštalácie). Druhá voľba (Inštaluj) fungovala bez "pokazenia" grafiky aj s predvolene vypnutou 3D akceleráciou. Až na jednu drobnosť. Nedetekovalo to zmenu rozlíšenia keď som zmenil veľkosť okna. Ostatné forky Ubuntu mi nezblbli ani toto.

                    • RE: Greenie Linux 18.04 17.04.2018 | 15:17
                      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

                      divné. mne to robia všetky 64bit buntu systémy. všetko zaradom. 32bit na 1GB ide v pohode

                      • RE: Greenie Linux 18.04 17.04.2018 | 15:32
                        Avatar WlaSaTy   Návštevník

                        Čo ti robia všetky 64bit systémy? Píšeš ako keby si chcel niečo zahmlieť.

                        No nič. Takže asi takto:

                        Kontrolný súcet je pre BFU nepoužitelný. Súbor greenie-18.04-alpha1.md5 obsahuje kontrolný súcet pre súbor a4-novy-metabalik, a nie pre greenie-18.04-alpha1.iso. Taktiež ten kontrolný súcet nemá oznacené že kontrola je pre binárny súbor a nie pre textový súbor. Takto poskytnutý kontrolný súcet si bude vediet skontrolovat len skúsený užívatel, a ten nie je cielovou skupinou Greenie.

                        Kontrola média z menu pri štarte systému zbehla v poriadku. To je posun oproti minulej verzii.

                        Vyskúšanie systému vo VirtualBoxe skoncilo v nejakom divnom grafickom móde. Ked som chcel skontrolovat ci náhodou neboli odstránené ovládace, tak autologin v textovej konzole nefungoval. Nefunkcné ako minule, žiaden posun.

                        Výber inštalácie systému naštartoval LiveCD aj s ikonkou pre Inštaláciu. Obrazovka bola citatelná, ako minule. Na zmeny velkosti okna to nereagovalo, i ked by malo.

                        Inštalácia bola relatívne štandardná. Výber záplat pocas inštalácie Ubuntu Mate bol aktívny (i ked som bol za proxy o ktorom nevedel, a tak to nemohol použit). Výber software tretích strán bol neaktívny. Prvý užívatel mal predvolené aby sa prihlasoval cez heslo. Vybranie casovej zóny je trochu neohrabané, trafiť sa myškou na Bratislavu vedľa Viedne a Budína s Pešťou je opruz. Swap mi to pri použití východzieho rozdelenia diskov vytvorilo do súboru, to spolahlivo odpálilo možnú hibernáciu.

                        Po inštalácii nebol znehodnotený súbor /etc/lsb-release čo je fajn. Ale nejako nerozumiem prečo bol nainštalovaný SW z nepovolených repozitárov (flash, ..).

                        Ohladne testovania, bolo by dobré odmazať aj konfiguráciu odinštalovaných balíkov. Minimálne synaptic to ukazuje, a nepôsobí to dobrým dojmom. A tak isto by bolo vhodné skontrolovať tie prepajcnuté repozitáre. Nezdá sa mi že by napríklad mc nebol podporovaný, aj keď to píše ubuntu-support-status --show-unsupported . To sú moje podney. Je len na tebe čo s nimi spravíš.

                        • RE: Greenie Linux 18.04 17.04.2018 | 16:01
                          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

                          MD5 je mi ľúto, napravím. Hovorím o tom, že aj pri orig ubuntu mate a iných buntu mi to pri malom množstve RAM vo virtuálnom stroji.

                          správne MD5: c6ec4ce009ff7e053d92a7ced260e81c greenie-18.04-alpha1.iso

                          To, čo momentálne robím, vychádza z Ubuntu MATE beta2. Takže tam nejaká chybka môže byť. Samozrejme postupne aktualizujem.

                          Flash je potrebný. Nie že by to bolo niečo, čo sa nedá nainštalovať neskôr, ale používateľ prechádzajúci z Windows si na tom potrpí. Napríklad hráči rôznych flashových hier.

                          Pokiaľ ide o inštalátor, tam nie sú žiadne zmeny. Vôbec žiadne, oproti *buntu. To s tým MC je podľa mňa v tom, že je to (ak sa nepletiem) z universe, nie z main.

                          Tvoje podnety sú výborné. Poriadne prezriem, čo môžem urobiť a opraviť. Ďakujem ti. Pre ľudí ako si ty idú veci dopredu.

                          • RE: Greenie Linux 18.04 17.04.2018 | 16:06
                            Avatar WlaSaTy   Návštevník

                            Hovorím o tom, že aj pri orig ubuntu mate a iných buntu mi to pri malom množstve RAM vo virtuálnom stroji.

                            Nechýba ti v tej vete niečo, napríklad "robí palacinky"?

                            • RE: Greenie Linux 18.04 17.04.2018 | 16:11
                              Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

                              aha, prepáč. spúšťa tak, že je to graficky rozbité a nedá sa nič urobiť. teda to, čo si ukázal na obrázku aj ty. Namiesto zobrazenia prehľadnej plochy vidno len rozbitý obraz. Nedá sa zistiť, kde sa reálne nachádza myš.

                              • RE: Greenie Linux 18.04 17.04.2018 | 21:34
                                Avatar WlaSaTy   Návštevník

                                No. Môj zbežný pohľad poukazuje na to, že v prípade vyskúšania živého systému sa štartuje plné grafické prostredie aj s 3D grafickými efektami. Tie ale bez 3D akcelerácie zhavarujú a ukážu podobne doškrkanú alebo čiernu obrazovku. Niečo podobné sa v kľude môže stať aj bez vboxu, priamo na fyzickom železe. A aj sa stáva.

                                A v prípade priameho výberu inštalácie to naštartuje odľahčené prostredie bez tých 3D efektov, a preto to ide. Avšak sa to pokúsi v odľahčenom živom prostredí naštartovať program na inštaláciu, ktorému to asi zle napíše meno a tak sa tá inštalácia nespustí. Ale dá sa spustiť poklepaním ikonky na ploche. V ostatných forkoch Ubuntu čo som mal v rukách to korektne naštartovalo aj ten setup. Ale zdroj ku Greenie som moc nechytal.

                                Riešení pre 64bit UEFI je niekoľko. Buď vydáš errata že nevšímajte si prvú voľbu lebo nefunguje, alebo prvú (a tretiu) voľbu odoberieš a zvyšnú premenuješ na niečo neutrálne. Alebo skúsiš či je to podobne pokazené aj v zdrojovej distribúcii. A ak áno, tak korektne nahlásiš bug. Tvoja engrish je dúfam zrozumiteľná.

                                PS: Vydať errata že nevšímajte si prvú voľbu lebo nefunguje silno neodporúčam. Ak by si niekomu išiel nanútiť zo slovami "skús toto, ale hneď prvá vec nefunguje, tak si to ani nevyskúšaš", tak ťa v lepšom prípade iba vysmeje.

                                • RE: Greenie Linux 18.04 17.04.2018 | 21:43
                                  Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

                                  efekty na livecd systéme sú podľa mňa hlavne zbytočnosť. aj preto som používal gnome2, neskôr lxde a potom mate. compiz na bežné použitie vôbec netreba. Problém by mohol mať úplne jednoduchý dôvod aj riešenie - aktualizácie. Niektoré veci sa opravia, nové sa skazia. Ešte nemáme finálne vydanie Ubuntu. Každopádne dúfam, že bude toto vydanie mať čo najmenej problémov. Však ide o LTS.

                                  • RE: Greenie Linux 18.04 17.04.2018 | 22:29
                                    Avatar WlaSaTy   Návštevník

                                    Ak chceš mať aspoň zdanie štatútu LTS, tak tam nepchaj programy ktoré sú už teraz nepodporované. Inak budeš mať vo výsledku None Support namiesto Long Term Support dodaný bez tvojho zásahu.

                                    Ale, načo sa budem do kolečka opakovať. Sprav ako chceš, je to tvoja slobodná voľba.

                                    • RE: Greenie Linux 18.04 17.04.2018 | 23:05
                                      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

                                      tam kde je to možné, dám veci z main repozitárov s dlhou podporou. ale napríklad taký uzavretý flash s divnými podmienkami tam dať musím.

                                      • RE: Greenie Linux 18.04 18.04.2018 | 07:47
                                        Avatar WlaSaTy   Návštevník

                                        Ten zvyšok ti to popraví.

                                        Je to ako keby si ku konzerve pribalil chleba s maslom, a tvrdil že to celé vydrží niekoľko rokov lebo konzervu vyrobili s trvanlivosťou 5 rokov.

                                        Len s tým rozdielom, že konzervu od vzniknutej kyseliny maslovej dokážeš vydrhnúť v potoku, ak znesieš ten puch.

                                        • RE: Greenie Linux 18.04 26.04.2018 | 08:07
                                          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

                                          to samozrejme rozumiem. uvažujem, ako to urobím s flashom, či dám inštaláciu jedným klikom, alebo bude už predinštalovaný.

                                          pre prvú možnosť je jednoduché riešenie html stránka s apt-url odkazmi. a jasné, kto nemá net, tomu je flash nanič. na druhej strane, kto net má, ten si môže pomyslieť, že ten flash v linuxe nejde a bude sklamaný. Hovorím o ľuďoch, čo o Linuxe vedia absolútne minimum.

                                          • RE: Greenie Linux 18.04 26.04.2018 | 09:46
                                            Avatar WlaSaTy   Návštevník

                                            Zdrojové Ubuntu to malo vyriešené jednoducho. Ak si potreboval neslobodnú technológiu, a nemal si zakázané používanie neslobodných technológií, tak sa ti daný komponent stiahol pri prvej požiadavke. Či sa už jednalo o podporu multimédií (kadejaké zastaralé DVD, MP3 alebo Dolby ac3) pri pokuse o prehranie, alebo o ovládače HW (GK ATI/Nvidia, kadejaké pofidérne WiFi Realteky).

                                            Jediný veľký problém bol v tom, že stiahnúť ovládač WiFi karty bez internetu vyžadovalo pichnúť notebook do siete cez kábel (alebo mobil v ktorom mal človek na potvoru obmedzený objem dát). Menší problém bol s ostatnými komponentami. Prekliknúť sa na inštaláciu ovládačov zvládne každý. A potvrdiť či chce používať multimediálne kodeky pre osobnú potrebu tiež.

                                            Čo by si chcel mať na tej HTML stránke, a čo si predstavuješ pod pojmom apt-url odkazy? Dúfam Že to nebude návod ako z LTS urobiť Not Supported Release.

                                            • RE: Greenie Linux 18.04 26.04.2018 | 13:06
                                              Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

                                              nie. ale cez apt-url môžeš urobiť pár odkazov, cez ktoré si nainštaluje málo skúsený používateľ nejaký ten balík z povolených repozitárov. inými spôsobmi niečo ako software butique.

                                              • RE: Greenie Linux 18.04 26.04.2018 | 13:23
                                                Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                                                osobne si myslim ze takéto niečo - v podstate scipt na inštaláciu vecí čo nie sú v buntu out of box je najlepší spôsob pomoci (ako som už písal)

                                                ideálne keby si ich neviazal len na greenie ale uverejnil niekde na stránke alebo tu v blogu ci článku aby ich mohol použiť hocikto kto si nainštaluje ubuntu mate, greenie, ci kubuntu

                                                chcete flash - toto stiahnuť a rozkliknúť

                                                chcete ovládac na tuto wifinu - toto stiahnuť a rozkliknúť

                                                chcete úplne poslovenčený libre office - toto stiahnuť a rozkliknúť

                                                atď.

                                                Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                                                • RE: Greenie Linux 18.04 26.04.2018 | 13:56
                                                  Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

                                                  presne tak. kedysi som to robil pre pc revue ako podstránku. hodím sem na blog

                                                  • RE: Greenie Linux 18.04 26.04.2018 | 15:04
                                                    Avatar WlaSaTy   Návštevník

                                                    Povedz mi niečo o tom, ako budeš podporovať LTS keď balíky ktoré do toho nasúkaš nebudú mať LTS.

                                                    • RE: Greenie Linux 18.04 26.04.2018 | 16:08
                                                      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

                                                      zakladám na ubuntu LTS a veci, ktoré majú kratšiu podporu, sú často rôzne doplnky. aj teraz prezerám, čo tam dám a čo nie.

                                                      greenie je v podstate inak nastavené ubuntu. a do toho si môže pridať kto chce čo chce. predvolene je napríklad prehrávač A. kto chce, dá si prehrávač B. Takto to robí napríklad aj taký Mint.

                                                      • RE: Greenie Linux 18.04 26.04.2018 | 19:54
                                                        Avatar WlaSaTy   Návštevník

                                                        LTS sa ale vzťahuje na balíky ktoré majú dlhú dobu podpory. Ak tam pridáš balíky ktoré ju nemajú, tak sa už ... (zbytočne by som sa opakoval.)

                                                        Ale rob ako chceš. Aj minule si použil LTS len ako buzzword. A predpokladám že aj teraz sa namiesto podpory znova odmlčíš na pár rokov.

                                                        • RE: Greenie Linux 18.04 01.05.2018 | 10:44
                                                          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

                                                          ešte raz - nikde nechcem dávať označenie Greenie 18.04 LTS. Chcem a dávam Greenie, založené na Ubuntu 18.04 LTS. Alebo 18.04 a hotovo. LTS tam nepotrebujem. Ide mi len o to, že nezakladám na klasických vydaniach s krátkou podporou.

                                                          • RE: Greenie Linux 18.04 02.05.2018 | 09:41
                                                            Avatar WlaSaTy   Návštevník

                                                            To som rád že si už zmenil názor.

                                                            • RE: Greenie Linux 18.04 02.05.2018 | 11:02
                                                              Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

                                                              o čom hovoríš? názor som nezmenil. Stále tvrdím, že Ubuntu má LTS štatút a Greenie na ňom zakladá - a že označenie LTS nemá zmysel, ak sú tam veci, ktoré majú kratšiu podporu. A samozrejme každý si môže pridať iný softvér.

                                                              • RE: Greenie Linux 18.04 02.05.2018 | 11:05
                                                                Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

                                                                skrínšot v prílohe

                                                                • RE: Greenie Linux 18.04 02.05.2018 | 11:06
                                                                  Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

                                                                  tak ešte raz...

                                                                  • RE: Greenie Linux 18.04 02.05.2018 | 12:52
                                                                    Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                                                                    toto vyzerá dosť matúco

                                                                    najprv tam je že greenie zakladá na ubuntu mate (tá veta nemá zmysel - čo to greenie zakladá ? či čo ?)

                                                                    a potom že vyskúšajte ubuntu mate ? ale ja chcem skúsiť greenie

                                                                    dúfam že toto je len tvoja vývojová verzia, ktoré nie je nikomu dostupná

                                                                    Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                                                              • RE: Greenie Linux 18.04 02.05.2018 | 15:01
                                                                Avatar WlaSaTy   Návštevník

                                                                Aha, a tú vetu s LTS priamo v otázke si tým pádom myslel inak ako si ju napísal, keď si názor nezmenil.

                                                                • RE: Greenie Linux 18.04 02.05.2018 | 15:34
                                                                  Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                                                                  veď to už nechaj tak

                                                                  či si sa zase zasekol na jednej téme ??

                                                                  všetci vieme ze keď tam Stano pridá niečo mimo ofiko repozitárov buntu s predĺženou podporou tak to už nebude LTS distribúcia

                                                                  áno mal si pravdu, veď už ti to aj sám Stano napísal a potvrdil, všetko je v poriadku, všetci zdraví

                                                                  a všetci tiež akceptujeme že si jediný koho to trápi, tak už to nerieš

                                                                  ďakujem

                                                                  Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                                                                  • RE: Greenie Linux 18.04 02.05.2018 | 19:00
                                                                    Avatar WlaSaTy   Návštevník

                                                                    Vravel som, že som rád Že zmenil názor na správny. Ak si jediný čo to nepochopil, tak ti len podotknem že to nebolo myslené ironicky.

                                                                    A že on poprel zmenu názoru, asi dostal školenie asertivity v nejakej rýchlokvasnej firme. V podobnej robím.

                                                                    • RE: Greenie Linux 18.04 02.05.2018 | 19:02
                                                                      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

                                                                      neboj sa, nemám na to žiadne školenie :) páčia sa mi tvoje názory. len už dlhšie rozoberáme, že máme na niečo v podstate rovnaký názor :) takže nikde nebude žiadne LTS spomínané a ide sa ďalej.

          • RE: Greenie Linux 18.04 17.04.2018 | 17:17
            Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

            Oki stiahnuté, kontrolný súčet ktorý si hodil do fóra sedí, hodené cez Etcher na kľúč. Na mojom starom Dellovi štart z live bez problémov, neviem čo si pridával ale veľká chvála že mi hneď Linux rozoznal externú wifinu. V LM ju nahadzujem sám (TL-WN822N). Čo všetko si menil oproti pôvodnému Ubuntu MATE a pridával? Na výbere programov by sa dalo zapracovať aby boli univerzálnejšie a zároveň pestrejšie, celé mi to príde také nemastné neslané. Nehodnotím technickú stránku (na to sú tu väčší machri) ale vizuál ako taký z pohľadu používateľa. Určite vypnúť zvuky ťukesov, tapeta bije do očí a zapracovať na vlastnej téme, prípadne prispôsobiť nejakú vhodnejšiu tému ikon. Možno nájsť niekoho kto by vytvoril nejaké to Greenie centrum pre výber balíkov, prípadne GUI nastavovačky. Viem že sú to prkotiny, takže v prvom rade doriešiť technické záležitosti, pohrať sa s výberom balíkov a zjednotiť vzhad aby prezentoval tvoje distro. Toť môj názor.

            • RE: Greenie Linux 18.04 17.04.2018 | 17:41
              Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

              grafiku som zatiaľ neriešil. po pravde ale veľké zmeny ani neplánujem. pozadie je dočasné.

              nejaké to greenie centrum neplánujem. veľmi pekné centrum je už súčasťou. samozrejme niečo pribudne, mám pár nápadov a mám niektoré súbory zo starších vydaní.

              pokiaľ ide o výber balíkov, to je hlavný dôvod, prečo je tu táto téma. čo konkrétne navrhuješ? mám v pláne urobiť ešte pár zmien.

              k Wifi: to ma mrzí. žiadne zmeny som oproti ubuntu mate nerobil. Jediné, čo plánujem, je pridať podporu pre niektoré broadcom wireless karty.

              • RE: Greenie Linux 18.04 17.04.2018 | 17:55
                Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                Mohol by si sa odlišovať napríklad tým, že by si mal GUI na inštaláciu nepodporovaných balíkov. Priamo v distre mať zaklikávačku, ktorá by pridala repo a nainštalovala balíky. Ja napríklad inštalujem z pridaných repo: Brackets, Etcher, Numix tému alebo Spotify, ale to je len príklad. Nikde v repozitároch (nemajú ani vlastné) nenájdeš napríklad FreeRapid Downloader alebo Foxit Reader, tiež zaujímavé softy (zaklikol by si, stiahnu sa, rozbalia a pridajú odkazy do menu - príklad). Čo sa týka výberu programov je to na messenger, čo používaš na komunikáciu?

                • RE: Greenie Linux 18.04 17.04.2018 | 18:42
                  Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

                  messenger som používal pidgin, aktuálne nič. čisto webové prostredie FB. Programy, čo spomínaš, sú na zváženie. Ale napríklad na pridávanie ďalšieho PDF prehliadača treba fakt dobrý dôvod. zdá sa mi to ako zbytočné.

                  • RE: Greenie Linux 18.04 17.04.2018 | 18:56
                    Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                    Vytvoril som teraz cez Pinguy Builder live CD môjho aktuálneho systému bez nastavení, kľudne ti ho uploadnem ako inšpiráciu keď budem na lepšom nete. Má to ale háčik, 2.9 GB :-)

              • RE: Greenie Linux 18.04 17.04.2018 | 18:53
                Avatar Richard Antix  Používateľ
                grafiku som zatiaľ neriešil. po pravde ale veľké zmeny ani neplánujem. pozadie je dočasné.

                Ani stringy, ani čo ja viem čo...

                Veď OK, ale aký zmysel to malo uvoľniť, keď tam nie je všetko doriešené?

                • RE: Greenie Linux 18.04 17.04.2018 | 18:59
                  Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

                  v prvej fáze dolaďujem hlavne výber programov a vychytávajú sa prvé chyby. mojim cieľom je dobre fungujúci systém, nie pomenené logá za každú cenu.

          • RE: Greenie Linux 18.04 17.04.2018 | 17:30
            Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

            Predčasná radosť, wifina rozoznaná ale pripojenie sa nekoná ani na xtý pokus,,,

            • RE: Greenie Linux 18.04 18.04.2018 | 16:30
              Avatar WlaSaTy   Návštevník

              To je taký problémik že firmware veľa kariet sa môže distribuovať len zo stránok výrobcu. A tak balík čo obsahuje ovládač spustí skript čo ten FW stiahne zo stránky výrobcu, rozbalí, vyextrahuje a nahrá na správne miesto. Kedysi to fungovalo cez jockey, teraz to funguje cez záložku v nastavení programového vybavenia. Takže ponahadzovať neičo hala bala už nepomôže ako to bolo v prípade cca piatich DSL modemov ktoré sa rozdávali s viazanosťou.

    • RE: Greenie Linux 18.04 17.04.2018 | 17:08
      Avatar greenie123   Návštevník

      Bežní ľudia to budú skúšať z live DVD, o virtualboxe ani nechyrujú. Zatial by sa zišlo na livko dať slovenskú klávesnicu a z menu nejde ntfs-config, lebo ho treba spustiť ako root. Tiež by ho bolo skryť pod ponuku -pripojiť windows disky- lebo takto málokto vie, načo to je a vyskúšať si prehrať svoje pesničky a videá bude chcieť každý. Mohol by tam byť aj mplayer s gui, alebo smplayer. Ešte by si mal niekde uviesť, že ak si niekto chce na livko niečo doinštalovať cez synaptic, treba najskôr stlačiť reload, inak mu nič nenájde. obrázok

    • RE: Greenie Linux 18.04 17.04.2018 | 17:08
      Avatar greenie123   Návštevník

      Bežní ľudia to budú skúšať z live DVD, o virtualboxe ani nechyrujú. Zatial by sa zišlo na livko dať slovenskú klávesnicu a z menu nejde ntfs-config, lebo ho treba spustiť ako root. Tiež by ho bolo skryť pod ponuku -pripojiť windows disky- lebo takto málokto vie, načo to je a vyskúšať si prehrať svoje pesničky a videá bude chcieť každý. Mohol by tam byť aj mplayer s gui, alebo smplayer. Ešte by si mal niekde uviesť, že ak si niekto chce na livko niečo doinštalovať cez synaptic, treba najskôr stlačiť reload, inak mu nič nenájde. obrázok

      • RE: Greenie Linux 18.04 17.04.2018 | 17:44
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

        to s reloadom je myslím dostatočne jasné. budem urobiť mini príručku a dávať to na plochu, bude aj toto ukázané.

        mplayer, smplayer... si si istý, že je to potrebné, keď je súčasťou Greenie i Ubuntu MATE dobrý prehrávač (VLC)? Myslím, že keď je v systéme VLC, len málokto súrne potrebuje iný prehrávač na video. Alebo máš iný názor?

        • RE: Greenie Linux 18.04 17.04.2018 | 18:30
          Avatar greenie123   Návštevník

          Greenie bude distro viacmenej na zábavu, takže hlavný multimedialny prehrávač by som kľudne zdupľoval. Už viackrát sa mi stalo, že niektorý súbor nešiel vo VLC a v mplayeri áno a opačne. Ide aj o zvyk, ja VLC nepoužívam a takých môže byť aj viac. Do návodu nezabudni dopísať, ako naištalovať wine a playonlinux.

          • RE: Greenie Linux 18.04 17.04.2018 | 18:39
            Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

            osobne to vidím tak, že sa wine spolu s hrami stane vecou metabalíka a inej verzie. inak povedané, chcem aby bolo wine súčasťou hlavnej edície. bude však aj edícia bez neho.

            osobne som sa nestretol s tým, že by niečo vo VLC nešlo. Navyše VLC je známe aj z Windows, takže mplayer defaultne pridávať nebudem.

            • RE: Greenie Linux 18.04 18.04.2018 | 11:29
              Avatar greenie123   Návštevník

              Do hráčskej verzie môžeš dať odkaz na túto stránku alebo si ju aspoň preštuduj.

      • RE: Greenie Linux 18.04 17.04.2018 | 21:41
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        Bežný ľudia si nainštalujú Linux ako aplikáciu z MS Store, a aj ju odinštalujú ako blbosť ktorou v tom MS obchode aj je. Bežný ľudia nechápu význam slova operačný systém, a nerozumejú prečo majú robiť na počítači niečo iné ako nainštalovať exe, stiahnúť hudbu a filmy do mobilu alebo vymazať fotky z mobilu, poprípade pozrieť facebooky.

        Bežného človeka skôr ukecáš na nahodenie linuxu do virtualboxu aby sa nebál či mu to nepokazí počítač. Keďže ten počítač obvykle ani nevie preinštalovať, a prevalenie OS pri štarte z recovery partície mu obvykle zmaže užívateľské dáta.

        • RE: Greenie Linux 18.04 17.04.2018 | 22:50
          Avatar okl   Návštevník

          Bežní ľudia možno nechápu význam slova operačný systém ale aspoň poznajú nominatív množného čísla.

          • RE: Greenie Linux 18.04 18.04.2018 | 07:49
            Avatar WlaSaTy   Návštevník

            Keď nemáš čo povedať, radšej mlč.

        • RE: Greenie Linux 18.04 22.04.2018 | 17:16
          Avatar Jamicon   Návštevník

          Bežní ľudia vôbec neušia že existuje nejaké M$ Store, sú zvyknutý stiahnuť hocijakú hovadinu, potom bez overenia klikajú nextnextnext a potom sa čudujú že si zadrbali "systém", či ako tú wydlu volajú.

          • RE: Greenie Linux 18.04 22.04.2018 | 17:46
            Avatar WlaSaTy   Návštevník

            Keď niekedy pôjdeš okolo operačného systému ktorý majú bežný užívatelia v zakúpenom počítači, tak si pozri ako im v tom windos 10 blikajú tie voloviny v štart menu ktoré nútia inštalovať zbytočné programy. To je práve ten otravný MS Store.

            • RE: Greenie Linux 18.04 24.04.2018 | 17:30
              Avatar okl   Návštevník

              stále nič ?

              • RE: Greenie Linux 18.04 24.04.2018 | 17:55
                Avatar WlaSaTy   Návštevník

                S tým sa choď opýtať svojej mamičky.

                • RE: Greenie Linux 18.04 24.04.2018 | 22:13
                  Avatar okl   Návštevník

                  pytam sa teba

                  • RE: Greenie Linux 18.04 25.04.2018 | 10:12
                    Avatar WlaSaTy   Návštevník

                    Ja som neni tvoja mamička.

    • RE: Greenie Linux 18.04 02.05.2018 | 11:16
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

      pár noviniek v bete:

      • drobné opravy
      • aktualizácia
      • nahodené PPA pre Gimp, ten je 2.10
      • nahodený opravený greenie-config
      • drobné vizuálne zmeny
      • ďalšie čistenie od nepotrebných vecí
    • RE: Greenie Linux 18.04 04.05.2018 | 21:39
      Avatar knkt112 Fedora  Používateľ

      Nebolo by skôr vhodné venovať sa prekladu? Nehnevaj sa ale, podľa mňa by si mal svoju energiu skôr využiť na preklad ako robiť ďalšie ubu. Nie som žiaden itckar len obyčajný používateľ. Ak sa má Linux rozšíriť na desktopy tak vymýšľať vymyslené nie je práve ideálna cesta. To je pohľad bežného používateľa.

      • RE: Greenie Linux 18.04 04.05.2018 | 22:08
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

        ahoj. venujem sa prekladu. a tiež som hlavne bežný používateľ. okrem iného sa venujem množstvu vecí, ktoré majú súvis s opensource. Prekladateľov softvéru si veľmi vážim a podporujem ich. Ja skôr prekladám beletriu, napríklad príbehy hry Bitka o Wesnoth.

      • RE: Greenie Linux 18.04 04.05.2018 | 23:30
        Avatar redhawk75   Používateľ

        no napriklad Ubuntu ma dobry sk preklad, mx linux detto, trochu pokulhava mint a hlavne co je problem su programy a DE (mate a xfce su na tom asi najlepsie).

        na transifexe je cca 30-40 sk prekladatelov ale nie je mozne prelozit vsetko. 

        v tomto pripade by napriklad mal zmysel greenie s vybranymi programami ktore su prelozene do slovenciny

        • RE: Greenie Linux 18.04 05.05.2018 | 14:03
          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
          • RE: Greenie Linux 18.04 05.05.2018 | 19:34
            Avatar redhawk75   Používateľ

            to bola reakcia na knkt112

            ale co som pozeral to iso je tam vacsina v sk. 

            mozno by som tam pridal xnview a flexibee (ale to by chcelo skor nejaku verziu pre firmy)

            • RE: Greenie Linux 18.04 06.05.2018 | 13:36
              Avatar WlaSaTy   Návštevník

              (aj d OEM multilicenciou).

              • RE: Greenie Linux 18.04 07.05.2018 | 10:53
                Avatar redhawk75   Používateľ

                xnview mp je free, flexibee je pre 1 osobu free, po nainstalovani, je ako demo ucet do registracie. 

                tam problem n ie je

                • RE: Greenie Linux 18.04 07.05.2018 | 18:09
                  Avatar WlaSaTy   Návštevník

                  (reagoval som na toto):(ale to by chcelo skor nejaku verziu pre firmy).(a tam to tvoje jednoosobné nespadá).

          • RE: Greenie Linux 18.04 11.05.2018 | 15:05
            Avatar zeleno110   Návštevník

            Mohol by si dať aj FotoMix Dá sa aj tak, že nakopíruješ spúšťací súbor programu z inej mašiny a vytvoríš špúšťač. obrázok

            • RE: Greenie Linux 18.04 11.05.2018 | 23:10
              Avatar vandal   Návštevník

              :D to aj niekto používa? alebo je to len spätný odkaz?

              • RE: Greenie Linux 18.04 12.05.2018 | 01:26
                Avatar samalama.   Návštevník

                podla mna je to super program. urcite by ho vsetci vyuzili...

                • RE: Greenie Linux 18.04 12.05.2018 | 09:43
                  Avatar WlaSaTy   Návštevník

                  Samozrejme. Veď vytvárať si vlastný scrapísek na mimibazár je efektívny spôsob ako zamestnať manželku aby nemusela variť blafy (napr).

            • RE: Greenie Linux 18.04 12.05.2018 | 11:33
              Avatar zeleno110   Návštevník

              Portable verzia sa dá stiahnuť tu Je aj verzia pre mobily, takže by to mohlo poznať dosť ľudí.

    • RE: Greenie Linux 18.04 25.05.2018 | 15:27
      Avatar greenie2   Návštevník

      V live greenie by bolo vhodné uviesť v návode štandartné heslo pre roota. Nie každý si to bude vedieť zmeniť podľa seba cez sudo passwd - Nešiel spustiť ntfs-config.

      • RE: Greenie Linux 18.04 25.05.2018 | 18:44
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        Nešiel spustiť ntfs config cez sudo?

        • RE: Greenie Linux 18.04 25.05.2018 | 20:24
          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

          Heslá sú nezmenené a žiadne požiadavky ba zadanie hesla by ani nemali byť. Preverím. Ntfs disky číta bez problémov

          • RE: Greenie Linux 18.04 25.05.2018 | 21:38
            Avatar greenie2   Návštevník

            So sudo to funguje, to len ja nie som zvyknutý tento príkaz používať. Ospravedlňujem sa, že som ťa zneistil.

            • RE: Greenie Linux 18.04 26.05.2018 | 07:32
              Avatar WlaSaTy   Návštevník

              Dúfam že nemáš autologin na roota, bez hesla a aj s povoleným vzdialeným prihlásením.

              Kedysi tu boli také snahy, o návody na zníženie bezpečnosti Lnuxu až do úrovne XP z pred SP3. Ľudia boli zvyknutí že im trojany fungovali.

              • RE: Greenie Linux 18.04 26.05.2018 | 14:13
                Avatar greenie2   Návštevník

                Zatial mám len Windows7 a skúšam rôzne linuxové distrá cez live DVD.

              • RE: Greenie Linux 18.04 26.05.2018 | 14:14
                Avatar samalama.   Návštevník

                ... z pred...

                ale hlavne ze piseme s diakritikou...

                • RE: Greenie Linux 18.04 27.05.2018 | 07:12
                  Avatar WlaSaTy   Návštevník

                  Z koho, s čím.

    • RE: Greenie Linux 18.04 27.05.2018 | 20:26
      Avatar okl   Návštevník

      s nicim lebo pre dobu pred nejakym casovy usekom sa pouziva predlozka spred

      • RE: Greenie Linux 18.04 27.05.2018 | 20:39
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        Spredu.

    • RE: Greenie Linux 18.04 06.06.2018 | 14:43
      Avatar Správca_historik   Návštevník

      Ak si dobre pamätám začínali sme s msdos-om, win 3.11,XP,Viasta,7/8/8.1,10 a myslím že LINUX urobil obrovské pokroky za ostatných 25 rokov a napriek vývoju niektoré verzie WINDOWS sa chovajú tak, že po zastrčení usb,parel či ser zariadení ich ochotne nainštalujú aj viac kráť a o automatickom stiahnutí a nainštalovaní ovládačov je to tak 50/50. Toto je cesta po ktorej by sa mal programátor LINUXU vydať ale aby to fungovalo. Vytvoriť verziu správca a užívateľ pre kancelárske/firemné použitie bez debilných reklám a obtažovania užívateľa.

      • RE: Greenie Linux 18.04 06.06.2018 | 18:18
        Avatar dot   Návštevník

        Linux bol od začiatku vytvorený aby sa podobal na Tržište.Aj keď niekto by chcel, aby sa podobal na Katedrálu. Keď tomuto porozumieš, tak nebudeš navrhovať vytvorenie jednej distribúcie pre celý svet (lebo toto nikdy nebude windows zadarmo) ani sa nebudeš čudovať prečo je toľko veľa distier.

      • RE: Greenie Linux 18.04 06.06.2018 | 19:28
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

        Poobede a na mol, tak to závidím, nemáte voľné miesto?

        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • RE: Greenie Linux 18.04 07.06.2018 | 08:54
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        Tie časy o ktorých píšeš mám v živej pamäti. teda sú to skôr nočné mory (aj s 95/98 ale bez ME). A nejako si nepamätám že by fungovalo to Plug'n'Play na COM a LPT portoch o ktorom píšeš. Ostatne prenosové protokoly na tých portoch to neumožňovali. Opakované inštalovanie USB kľúčika alebo myšky pichnutých do iného portu nezachránilo pravdepodobnosť nainštalovania ovlídačov. Skôr to zbytočne oddialilo ich použitie o niekoľko minút keďže USB kľúčiky nepotrebujú externé ovládače.

        A podpora ovládačov by mala byť hádam riešená výrobcami daného HW, ti na tom ryžujú. Oprav ma ak sa mýlim.

        • RE: Greenie Linux 18.04 07.06.2018 | 09:19
          Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ
          nočné mory (aj s 95/98 ale bez ME)

          A po nainštalovaní ovládača - reštart, ďalší ovládač, ďalší reštart a tak dokola

          • RE: Greenie Linux 18.04 07.06.2018 | 09:33
            Avatar WlaSaTy   Návštevník

            Hlavne ak si sa netrafil s výberom IRQ a DMA, alebo ak si nejaká iná karta tie prostriedky zabrala pre seba bez opýtania. Pred nástupom APIC to bolo peklo. V Linuxe som si to nastavil bez problémov, ale pod Windows to bola nekonečná bolesť. To bol dôvod prečo som ich pochoval.

    • RE: Greenie Linux 18.04 04.10.2018 | 06:43
      Avatar sangalo   Návštevník

      Ja linuxi pouzivam len z usb kluca,teda len ako live verzie,o instalaciu z roznych dovodov nemam zaujem...topka v tom bol greenie 9N ,lebo tam bolo vsetko potrebne,bez nutnosti doinstalovania,ktore by pri live verzii aj tak nemalo zmysel,kedze chcem mat pri kazdom spusteni vzdy cisty system....no po par rokoch vsak nastal problem z ff,ktory bol stale len 5.0 a uz nenatiahol novsie stranky(ine problemi z programami som nemal)...skusil som aj aktualizovat ff a greenie pouzivat z funkciou zapametavania-ukladania zmien na kluc,ale takato live verzia bezala o poznanie pomalsie,tak som to ani nepouzival.....nastastie potom vyslo greenie 14.04 z aktualnym ff,novsimi kodekmi a programami....teraz som sa opet tesil na aktualizovane greenie 18.04 ,ale hop,nastal problem,uz to nebezi na 32bit,len na 64bit,takze smola....nedalo by sa to skompilovat aj pre 32 bit pc/notebooky ? Skoda ze sa neda balicek z najnovsim ff rovno nakopirovat na usb z live verziou a tam to rovno spustit,podobne ako portable verziu pri win,to by bola pecka a vyriesilo by to z casti moj problem 😁

      • RE: Greenie Linux 18.04 04.10.2018 | 08:55
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

        stiahnuť si .deb balíček FF uložiť ho na to USB a po boote ho rozkliknúť je velmi jednoduche riešenie

        samozrejme bude treba asi nejaké závislosti (tie sa tiež dajú stiahnuť)

        alebo použťiť tento návod na inštaláciu portable firefoxu:

        https://www.airaghi.net/en/2017/03/22/install-mozilla-firefox-portable-on-linux

        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • RE: Greenie Linux 18.04 07.10.2018 | 17:55
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

        systém na 32bit môžem urobiť. ale pre koho to bude?

        ak chceš niečo ako Greenie 16/18, tak Lubuntu 32bit a nastaviť si to.

    • RE: Greenie Linux 18.04 04.10.2018 | 07:05
      Avatar sangalo   Návštevník

      hop sory..mal som na mysli nie 18.04 ,ale 18.10_desktop.iso ale 32 bit verziu,aj ked sa uz od toho upusta,stale je este dost 32 bit uplne funkcnych a na rozne veci dostacujucich procakov ... aj ked mam aj 64bit pc,tak v podstate vzdy zapinam len 10 palcovy notas z 32bit

      • RE: Greenie Linux 18.04 04.10.2018 | 10:20
        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

        Mozilla.sk Na prevzatie.

      • RE: Greenie Linux 18.04 04.10.2018 | 11:00
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        A čo ti bráni použiť priamo Ubuntu 18.04 ktoré bude mať podporu do apríla 2023? Prepnúť to do Slovenčiny hádam zvládneš. Akurát že by som silno odporúčal mať nahodené aktualizácie, momentálne teda 18.04.1. Teda ak Stano nebude riešiť 32bit Greenie s požiadavkami na min 2G RAM.

        PS: 10 palcový noťas s 32 bit. To by ma zaujímalo či to náhodou nie je Atom uzamknutý s UEFI na ktorom mimo windows nerozbehneš aniprt.

        • RE: Greenie Linux 18.04 04.10.2018 | 11:09
          Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

          WlaSaTy ty si mi teraz inak nahral. Kolega má tablet s klávesnicou (Lenovo Miix 300 tuším) a jedného krásneho dňa mu Windows 10na povedal zbohom a obnova bez šance, naozaj sa tam nedá nahodiť Linux?

          • RE: Greenie Linux 18.04 04.10.2018 | 11:59
            Avatar redhawk75   Používateľ

            galliumOS pre BayTrail ide na Lenovo IdeaPad Miix 300 - 64GB (Intel Atom Z3735F, 2GB ram, 64GB eMMC)

            • RE: Greenie Linux 18.04 04.10.2018 | 12:20
              Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

              ja som chvilu pouzival ANTERGOS na Lenovo Miix 700 bez väčších problémov alebo obmedzení

              ale to je myslím už 64bit CPU intel m3 nejaký

              Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
            • RE: Greenie Linux 18.04 04.10.2018 | 12:29
              Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

              Ešte taký detail, nespomenieš si ako zmeniť na tom Lenove bootovanie aby tablet videl USBčko? Akurát som sa pýtal kolegu a povedal že pripájal kľúč cez port na pripojenej klávesnici a nevedel nikde nájsť, kde zmeniť bootovanie. Vďaka za info.

              • RE: Greenie Linux 18.04 04.10.2018 | 12:39
                Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                ja mám USB port priamo na tele tabletu čo môže byť podstatné (ale nemusí)

                ale robil som to tak že sa podržal gombík pridávania zvuku (volume+) apočas jeho držania sa stlačil zapínací gombík (power) a to nabootovalo do nejakého lenovo menu, kde sa dal vybrat aj vstup do BIOSu alebo dokonca asi priamo aj boot do USB (alebo otvorenie boot menu) a nejaké recovery možnosti

                Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
          • RE: Greenie Linux 18.04 04.10.2018 | 13:45
            Avatar WlaSaTy   Návštevník

            MS sa vyhrážal že zadarmový Win10 na zariadeniach do 10 palcov bude len s UEFI ktorý bude uzamknutý na ten ich zadarmový Windows. A že to má byť zamknuté iným kľúčom ako je bežne používané pri platených (aj OEM) verziách Win10, teda ennakopneš na tom napr. podpísané Ubuntu. Tým pre mňa také zariadenie zomreli, a nechytám sa ich ani keby som mal kýbel solvíny, kefku a bazén s teplou vodou aby som sa od toho vydrhol.

            To Lenovo ale presahuje 10 palcov, takže je možné že má bežné obmedzenia na Secure Boot ktoré sa dajú obísť. Ale pokiaľ je to tento, tak je to čiastočne možné. Ale ak tomu nebude fungovať správa napájania a zvukovka, tak to bude márna snaha. To je peklo takých malých krabičiek ktoré sa z ARMu dostalo aj na Intel.

        • RE: Greenie Linux 18.04 07.10.2018 | 17:57
          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

          úprimne... kto chce niečo na 10 palcový 32bit systém, pre toho by Lubuntu (z ktorého aj Greenie vychádzalo) bolo síce OK, ale sú na to aj vhodnejšie systémy. Viac ľudí tu spomína Antix, s ktorým ja napríklad nemám žiadne skúsenosti.

          *Ubuntu má niektoré veľmi dobré veci, ale na niečo naozaj málo výkonné to nie je najlepšie riešenie.

          • RE: Greenie Linux 18.04 08.10.2018 | 20:47
            Avatar redhawk75   Používateľ

            lepsie ako antix pre bezneho uzivatela je mx linux (vychadza z antixu ale je "uzivatelsky" viac prisposobene) je lahke a na 32bit sa neplanuje odstavit, zatial.

            • RE: Greenie Linux 18.04 09.10.2018 | 07:54
              Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

              MX je super tiež ho odporúčam, ale nie je uplne najlahší, aj tvorcovia tvrdia ze "medium weight"

              teda vhodné aj na staršie stroje ale nie na úplné vykopávky

              Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
          • RE: Greenie Linux 18.04 09.10.2018 | 08:16
            Avatar WlaSaTy   Návštevník

            sú na to aj vhodnejšie systémy
            Opustí snáď Greenie rodinu Canonical, a vydá sa svojou cestou?

            *Ubuntu má niektoré veľmi dobré veci, ale na niečo naozaj málo výkonné to nie je najlepšie riešenie.
            Vždy si môžeš stiahnúť netboot mini.iso a doinštalovať metabalík desktopu ktorý ti vyhovuje. Kľudne aj Ubuntu desktop, nielen Lubuntu alebo Xubuntu. Netboot je pre x86 32bit stále k dispozícii, nezarezali ho ako 32bit PPC. Tak rýchlo, a po opravená dosť chýb.

            • RE: Greenie Linux 18.04 09.10.2018 | 09:57
              Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

              Odchod z *buntu neplánujem

              • RE: Greenie Linux 18.04 09.10.2018 | 12:40
                Avatar WlaSaTy   Návštevník

                Takže si predsa len zrušil podporu 32bit keďže sa použiteľné 32bit systémy nevyrábajú už vyše 10 rokov. Až na drobné výnimky ktoré nemajú neodomknuteľné 32bit Secure UEFI, aj s divným HW na ktorý sa neoplatí hľadať ovládače.

                Za mňa OK. Život ide ďalej. A bežný Smartphone je ajtak výkonnejší ako také počítače, len tie obrázky v ňom vyzerajú menšie.

                • RE: Greenie Linux 18.04 09.10.2018 | 16:26
                  Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

                  nuž, 32bit som robil aj preto, že som nemal vhodný stroj na to, aby som mohol efektívne robiť 64bit :)

              • RE: Greenie Linux 18.04 09.10.2018 | 13:08
                Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

                Stano, a mas nejaku statistiku + -, ze kolko ludi, ci masin slape pravidelne na Greenie?

                • RE: Greenie Linux 18.04 09.10.2018 | 16:28
                  Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

                  málo. koľko presne neviem, nie je tam žiadny "merač", ale tak sedliackym rozumom časť ľudí čo to stiahlo to aj používa ako hlavný systém. aká veľká časť... to veľmi neviem. možno, opakujem možno, okolo 20%

                  • RE: Greenie Linux 18.04 09.10.2018 | 17:22
                    Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                    20% svetovej populácie je dosť ;)

                    • RE: Greenie Linux 18.04 25.10.2018 | 17:11
                      Avatar jarek163   Návštevník

                      Greenie 16.04 32b jsem si nainstaloval na jaře 2017, a jedu na něm doposud. "Zaplevelil" jsem ho spoustou programů, a pořád se chová korektně. Teď jsem bratrovi nainstaloval lubuntu 18.04, a ten se po čase začal chovat nevyzpytatelně, takže přeinstal na xubuntu. Teď budu povyšovat kamarádovi lubuntu 14.04, takže zvolím greenie. Díky dobrá práce...

                  • RE: Greenie Linux 18.04 25.10.2018 | 18:38
                    Avatar samalama.   Návštevník

                    okolo 20%

                    z ktoreho prsta si si to vycucal...?

        • RE: Greenie Linux 18.04 24.10.2018 | 11:51
          Avatar sangalo   Návštevník

          Vlasaty,pouzit mozem hocico 32 bitove,to nie je problem,ale z ubuntu mi najviac vyhovuje greenie,to si len zle pochopil,takze tak

          ano v tom 10 palcovom krovinovorezovom notasi (moundfield ho daval gratis ku krovinorezu) je atom a predstav si ,ze live linuxi z kluca (na jednom.kluci ich mam okolo 7 a 16gb klucov mam 5) mi idu ovela rychlejsie ako mi z šd disku slo xp,teraz tam je win7 a to je pri giga ram pochopitelne este horsie.Takze nepochybuj,je to fakt,linuxi su na stare stroje najlepsie,(su neporovnatelne rychlejse) odstavuje ich vsak postupny prechod na 64bit a coraz viac balastu,preto je super,ze sa niekto pokusal vyrobit distro z predinstalovanymi potrebnymi vecami a zaroven ocistene od veci nepotrebnych,ako su napr zmienovane nikdy nevyuzite pisma atp

          • RE: Greenie Linux 18.04 24.10.2018 | 15:34
            Avatar WlaSaTy   Návštevník

            Pravdepodobne ti ten Atom nefunguje správne. Filtruje ti bodky, maže diakritiku a prehadzuje slová.

    • RE: Greenie Linux 18.04 14.01.2019 | 12:05
      Avatar adykr   Návštevník

      zdravim. som rad ze existuje greenie. bolo by mozne do neho pridat taku vec co som si vsimol u manjara raz ked som bol zvedavy nan, ale nejak mi mrzol, bola tam taka vec, ze po 22.00 hodine priblizne obraz zlahka zcervenal a na systemovom paneli, kde sa zobrazuju hodiny sa ukazala ikonka mesiacika.

      • RE: Greenie Linux 18.04 14.01.2019 | 12:26
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

        Nainštaluj si balíček redshift.

        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
        • RE: Greenie Linux 18.04 14.01.2019 | 20:11
          Avatar samalama.   Návštevník

          v pripade grini by sa mal volat redshit...

          • RE: Greenie Linux 18.04 14.01.2019 | 20:17
            Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

            Pobavilo, mno neviem či aj Stana :)

            Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
        • RE: Greenie Linux 18.04 14.01.2019 | 22:50
          Avatar mirko70 U_Mate 16:04  Používateľ

          Nainštaloval som si to.Musel som si to spustiť ručne,čo mám radšej ako automatiku. Fúúú to je odtieň. Nechám si to,aspoň to nereže oči. Našťastie to nemá vplyv na film ak je na celej obrazovke. :)