oplati sa buildnut vlastne distro

Sekcia: Aplikácie & Desktop 11.04.2018 | 19:09
Avatar luuvki   Návštevník

Zdravim ludia, chodim tuna na for sem tam kuknut co nove moc ale nepouzivam prihlasovanie len ako anonym, to ale neva.

Cchel by som spravit live teda zive distro, velkou inspiraciou mi je Slax alebo porteus, vsak live scripty su k dispozicii takze staci odvaha a mat dostatok casu k tomu.

Otazkou je co pouzit ako zaklad k tvorbe noveho distra a ako postupovat. Mojou viziou je skor spravit distribuciu co by obsahovala textovy rezim ako zaklad plus Xorg modul s openboxom pripadne WMaker.

Horsie je to s vyberom zakladu ale najlepsie nieco co nema zavislosti aj ked tomu sa nebranim.

V uvahu pripada Slackware, CRUX a mozno ARCH.

postupoval by som trochu inac nez bezhlavo spustit skript na automaticky build initram a iso ktore sa da spravit s pouzit skriptu ktory je obsiahnuty priamo v Live-Kite od Tomasa M. .. skor by so mnechal vsetky balicky skonvertovat do *.sb modulov mal by som cca 300balickov pre BASE s Xorg. to neni problem natiahnut do ramky cca 700mb vsak dneska ma kazdy minimalne pc s 2gb pametou. takze to by sa dalo myslite ze je to dobra volba takto to spravit? samozrejme vsetky featury by tam boli.

zatial len lamentujem ako na to mozno ma tato myslienka spravit distro omrzi ale raz sa to uz podarilo asi dvomi rokmi a slo mi to len ci by sa to ujalo. a dalsia vec je ze v prpade pouzitia CRUXa by to bolo 64bit distro bez systemd.

    • RE: oplati sa buildnut vlastne distro 11.04.2018 | 19:12
      Avatar luuvki   Návštevník

      este dodam ze nechcem nic prekompilovavat samozrejme asi jadro budem musiet koli pridaniu AUFS a SQUASHFS ale viac nic mozno syslinux. takze ziadne nove distro skor zive distro s normalneho distra poriadne tweaknute a pozliepane dokopy

    • RE: oplati sa buildnut vlastne distro 11.04.2018 | 20:47
      Avatar WlaSaTy   Návštevník

      Pokiaľ by ťa to bavilo, tak by si už mal prvého a aj spokojného užívateľa. A v tom prípade sa to oplatí.

    • RE: oplati sa buildnut vlastne distro 11.04.2018 | 20:53
      Avatar redhawk75   Používateľ

      naco buildovat vlastnu distribuciu?

      Jednoduche a efektivne riesenie je vybrat si live urobit USB, aspon 8 lepsie je 16GB (staci aj menej ale robim si particiu s fat32 na pripadne data o velkosti 4-8GBGB) a live MX17.1(momentalne predtyp MX 16)

      Vytvorit si ho mozem bud v mxku alebo upravou live (priamo spusteny si pekne upgraduje vsetko okrem kernelu), instalaciou sw a kniznic.

      Moje livko ma 1.5GB

      • RE: oplati sa buildnut vlastne distro 11.04.2018 | 20:59
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        Pokiaľ sa chce niečo naučiť o tvorbe a údržbe komplexných systémov, tak mu hotové LiveUSB s vytvoreným súborom na perzistentný zápis moc nepomôže.

        • RE: oplati sa buildnut vlastne distro 11.04.2018 | 21:01
          Avatar redhawk75   Používateľ

          to ano.

      • RE: oplati sa buildnut vlastne distro 16.04.2018 | 12:54
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

        máš v pláne svoje dielo dať aj online? je to pre vlastné potreby, alebo chceš aj šíriť ďalej?

    • RE: oplati sa buildnut vlastne distro 16.04.2018 | 12:56
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

      osobne si myslím, že pri tvorbe sa dá veľmi veľa naučiť. možno ti môže byť ako dobrá inšpirácia aj niečo z Distrowatch. Dajú sa tam vyhľadať podobné projekty. Možno by bolo zaujímavé naviazať na prácu niekoho s podobným myslením.

      Máš v pláne poskytnúť toto dielo aj iným ľuďom, alebo je to len na vlastnú potrebu?

    • RE: oplati sa buildnut vlastne distro 16.04.2018 | 12:58
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

      ešte mi napadlo, komu by to bolo určené? na aké rôzne úlohy by sa to dalo používať, prípadne komu by to najviac pomohlo?

    • RE: oplati sa buildnut vlastne distro 19.04.2018 | 18:25
      Avatar luuvki   Návštevník

      Paci sa mi novy Slax. Ostanem pri dotvarani modulov pre svoju vlastnu potrebu. Ne je to tazke a tych par modulov lezi len mne na srdci a nemusim ich updatovat kedze kebyze som robil vlastnbe distro musel by som sa o neho povinne starat. dakujem vam za prispevky. to je asi dovod preco sa do toho nepustam.