Firefox na starom železe

Sekcia: Aplikácie & Desktop 01.06.2018 | 20:35
Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

Ahojte, nemáte nejaké tipy ako by som trochu mohol uľahčiť Firefoxu prezeranie webu? Mám na jednej starej šunke (sakra starý notebook Asus) s 512kou RAMkou nahodené Xubuntu a na web používam Firefox na všetkých kompoch, aj tu. Stačí otvoriť napr. FB, ďalšiu stránku a môžem ísť na kávu, spomalí sa celý systém na bod mrazu. Skúšal som No script ale žiadna zmena, flash blokujem. Používam tento notebook len raz za čas na víkendové prezeranie webu, vďaka za postrehy.

    • RE: Firefox na starom železe 01.06.2018 | 21:08
      Avatar redhawk75   Používateľ

      Firefox ESR alebo Palemoon

      osobne vsak davam prednost chrome chromium. aj na pomalych strojoch lepsie ako FF.

      • RE: Firefox na starom železe 01.06.2018 | 21:40
        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

        SKúšal som aj Midori ale niektoré weby celkom mrví. Ten Palemoon nepoznám a za pokus to stojí, myslím že Chrome bude na tom podobne ako Mozilla.

      • RE: Firefox na starom železe 01.06.2018 | 23:55
        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

        Pale Moon vyzerá byť použiteľný,,,

    • RE: Firefox na starom železe 01.06.2018 | 21:18
      Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ
      512kou RAM

      Pri dnešných nenažraných weboch to bude len trápenie. Skús povýšiť aspoň na 1GB.

    • RE: Firefox na starom železe 01.06.2018 | 21:21
      Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

      To robí málo RAM, zrejme swapuje, až sa zalyká. Jediné, čo pomôže, je pridanie RAM. Ak tam nedáš alespoň 1GB RAM, si v háji.

      • RE: Firefox na starom železe 01.06.2018 | 21:27
        Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

        Však použi príkaz free, aby si sa presvedčil o skutkovom stave ohľadne obsadenia RAM a swapu.

        • RE: Firefox na starom železe 01.06.2018 | 21:40
          Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

          Ešte by trošku mohlo pomôcť nastavenie swapiness na 10, čo sprístupní časť RAM.

          • RE: Firefox na starom železe 01.06.2018 | 21:43
            Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

            Po pravde keby som na tom booku nekopíroval filmy na kľúč do telky, asi si vystačím s mobilom :-)

      • RE: Firefox na starom železe 01.06.2018 | 21:35
        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

        To mi je jasné že ramka, veď aj píšem že má len 512ku. Je to stará šunka, nemá zmysel do toho vrážať. To len keď mám služobku a zastavím sa cez víkend u našich, sem tam zapnem noťas, ako aj teraz. Ja len či náhodou nepoznáte dáku fintu aby mi to zvládlo až dva taby.

        • RE: Firefox na starom železe 01.06.2018 | 21:50
          Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

          Ubuntu system comes with a default of 60, meaning that the swap file will be used fairly often if the memory usage is around half of my RAM. You can check your own system's swappiness value by running:

          cat /proc/sys/vm/swappiness 60

          As I have 4 GB of RAM I'd like to turn that down to 10 or 15. The swap file will then only be used when my RAM usage is around 80 or 90 percent. To change the system swappiness value, open /etc/sysctl.conf as root. Then, change or add this line to the file:

          vm.swappiness = 10

          Reboot for the change to take effect.

        • RE: Firefox na starom železe 01.06.2018 | 22:22
          Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ
          Je to stará šunka, nemá zmysel do toho vrážať

          Mám šunku z 2005, "vrazil" som 10€ na Bazoši za 512M a mám terazky 1G, čo je celkom použiteľné.

          • RE: Firefox na starom železe 01.06.2018 | 23:19
            Avatar skusal   Návštevník

            Skusal si program surf, netsurf a 'links2 -g'?

          • RE: Firefox na starom železe 01.06.2018 | 23:25
            Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

            Mám toľko záložiek čo všetko mám v pláne vraziť do elektroniky, že tá ramka asi bude tá najlacnejšia položka :-) Inak skúšam ten Pale Moon, ked to porovnám s Firefoxom má rýchlejší štart, po spustení dlhšie načítava stránky na pozadí, ešte ho budem chvíľu skúšať,,,

            • RE: Firefox na starom železe 02.06.2018 | 11:06
              Avatar pozri   Návštevník

              Netsurf ma zalozky. A zrejme FF a netsurf su textovo konfiguratelne, takze prekonvertovat by velky problem nebol. ... Ale midori menej zere ako netsurf.

    • RE: Firefox na starom železe 02.06.2018 | 08:31
      Avatar jejedno   Návštevník

      Kam sme sa to dostali ked s 512MB ram si clovek nemoze ani pohodlne zasurfovat.

      • RE: Firefox na starom železe 02.06.2018 | 15:56
        Avatar redhawk75   Používateľ

        to robia webove stranky

        aj tie najjednoduchsie maju v pozadi x scriptov

      • RE: Firefox na starom železe 03.06.2018 | 00:18
        Avatar stare   Návštevník

        512MB je parada. ... To si uvedomis po prechode z 256MB. Tam je to tak tak tak.

    • RE: Firefox na starom železe 03.06.2018 | 08:27
      Avatar WlaSaTy   Návštevník

      Pokiaľ je ten notabuk vypnutý keď sa na ňom aktívne nerobí, tak si skontroluj aké pamäte požuje. Pred vyše rokom som si za necelé 3 USD kúpil 1G PC2100 do jedného muzeálneho exponátu, odskúšal a odložil do skrine. Bol to kauf roku. Ale bez dozoru by som to nenechával.