Napalovanie iso

Sekcia: Aplikácie & Desktop 24.02.2019 | 14:19
Avatar Peetr   Návštevník

Ospravedlnujem sa za pomerne naivnu laicku otazku, ale neviem si pomoct... Chcem napalit iso ( kubuntu) na Ubuntu a ked si spustim Nastroj na zapis obrazu disku, spristupni mi len pevny disk, kde napise jeho velkost a le mechanika zostava "zasedena"... Pritom som skusal napalovat subor a vsetko prebehlo bez problemov. Som uplny zaciatocnik,mohol by mi niekto vysvetlit, ci treba este predtym nieco povolit, Dakujem. P.

    • RE: Napalovanie iso 24.02.2019 | 14:33
      Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

      Čauko, na vytvorenie štartovacieho USB disku si nainštaluj a použi aplikáciu Etcher. Článok ako na to je TU.

    • RE: Napalovanie iso 24.02.2019 | 14:33
      Avatar qw11 ubuntu mate 22.04 HP 17-ca1006nc  Používateľ

      Niesom si isty ci tento program dokaze aj napalovat. Tento program je skor na vytvaranie USB flash alebo na kopirovanie na HDD. Ale pre istotu, mas v mechanike dvd?

      Ak ano a aj tak to nejde tak skus program brasero,ten je urceny na napalovanie dc/dvd.

      P.s Mas ten obraz pripojeny v systeme, nebude to v tom? Skus ho odpojit.

    • RE: Napalovanie iso 24.02.2019 | 14:33
      Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

      Máš ten USB predtým vložený? Ešte je možné, že je ten USB niečim blokovaný. Možno je otvorený v nejakom programe. Skús predtým reštartovať, vložiť prázdny kľúč a znova otvoriť ten program na napalovanie. Malo by to pomôcť.

      • RE: Napalovanie iso 24.02.2019 | 14:38
        Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

        A sorry, až teraz som si všimol, že chceš napáliť DVD a nie USB. Ten program je na nahrávanie na USB. DVD treba napáliť cez normálny napaľovací program.

        • RE: Napalovanie iso 24.02.2019 | 14:41
          Avatar peetr   Návštevník

          No ved o to sa snazim je to elementarne ale trapim sa s tym uz dve hodiny, skusil som aj hash kontrolu, ci je subor ok, ale to to asi neovplyvnuje, zapisal by mi aj vadny subor... Vobec mi neda na vyber mechaniku, len HDD...

          • RE: Napalovanie iso 24.02.2019 | 14:48
            Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

            Musíš mať nainštalovaný program na napaľovanie DVD, napríklad K3B a v ňom otvoriť ten iso súbor na napaľovanie. Keďže nemám DVD mechaniku, neviem ti povedať presne tu položku menu na napaľovanie iso súborov ale snáď ju nájdeš. Mal by tam byť kontextový popis, čo jednotlivé položky robia.

            • RE: Napalovanie iso 24.02.2019 | 15:12
              Avatar peetr   Návštevník

              Musíš mať nainštalovaný program na napaľovanie DVD, napríklad K3B a v ňom otvoriť ten iso súbor na napaľovanie. Keďže nemám DVD mechaniku, neviem ti povedať presne tu položku menu na napaľovanie iso súborov ale snáď ju nájdeš. Mal by tam byť kontextový popis, čo jednotlivé položky robia.

              Skusim, ale uz mam toho plne zuby... :D

              • RE: Napalovanie iso 24.02.2019 | 15:31
                Avatar peetr   Návštevník

                Pozrel som to, ale to je uz na dnes nad moje sily, myslim, to nastavovanie a nevim co vsetko a mam obavy zeto aj tak nepojde, hladal som co najjednoduchsiu cestu.. Len nerozumiem preto to nejde, ked v ponuke kontextoveho menu je rpesne ten sprievodca... Dokonca som si vsimol, ze nad tymi napalovackami, je uveden ze len na citanie, alke nerozumim preco, kedze som tam uz zapisal uplne hravo iny subor bez problemov, ale to iso nechce...

                • RE: Napalovanie iso 24.02.2019 | 15:44
                  Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

                  Pravdu povediac, mám pocit, že si nejaký domotaný a vďaka tomu aj my, pretože my nevidíme, čo vidíš ty. Je nutné, aby si presne popísal čo robíš, nie iba obecne. Takže chceš vytvoriť inštalačné DVD alebo USB? Pokúšaš sa to nainštalovať z bežiaceho Ubuntu nainštalovaného na disku? Aký program sa snažíš použiť? Keď toto zodpovieš, budeme sa vedieť pohnúť ďalej.

                  • RE: Napalovanie iso 24.02.2019 | 16:01
                    Avatar peetr   Návštevník

                    Ok, suhlasim a vdaka za pochopenie, takze presne co si sa pytal : 1. Mam nainstalovany Ubuntu ( tusim 18.04 ) 2. Mam na nom nainstalovany Virtualbox do ktoreho chcem naistalovat Kubuntu 3. Stiahol som si iso zo stranok Kubuntu (https://kubuntu.org/getkubuntu/) 4. Chcem napalit to iso na dvd aby som ho z neho mohol naistalovat na ten Virtualbox a to sa mi nedari, nemam nainstalovany ziadny dodatocny softwear, spoliham na nativnu aplikaciu co je uz nainstalovana v systeme, ktorou som uz co to napalil ale toto iso nejde a umoznuje mi pristup len k HDD a usudzujem, ze chce robit obnovu systemu, aspom tak sa mi to javi v poslednom case, mechanika DVD je nepripstupna, nemozem na nu ani kliknut... Pritom DVD mam prazdne a nie je na nom nic, druhe DVD - RW tam je obraz stareho Win 7, na ktore som povodne chcel napalit to iso, ale zohnal som si ciste DVD -R, restartoval som pc, pre istotu ale nepomohlo, stale kaoby si zapamatal, ze je na disku obraz ktory chcem obnovt, ale kedze som to restartol je to blbost, nemoze to byt neijako asocivane... nerad by som vas opat zavadzal nespravnym smerom, skratka lafa omega je, napalit to iso na DVD-R, aplikaciou ktora je sucastou Ubuntu...

                    • RE: Napalovanie iso 24.02.2019 | 16:24
                      Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

                      Takže problém môže súvisieť s dvoma vecami. Z nejakého dôvodu nie je prístupná napaľovačka DVD alebo používaš program, ktorý nie je určený na napaľovanie DVD. Mám pocit, že sa jedná skôr o druhý prípad. Trošku tomu zodpovedá aj ten obrázok, ktorý si priložil na začiatku. Máš nainštalovaný nejaký program na napaľovanie DVD, napr. K3B, Brasero, xfburn? Ak áno, spusti ho a nájdi položku "Napáliť iso súbor" alebo tak nejako. Klikni na to a vyber iso súbor na napálenie. Podľa toho, čo to urobí, identifikujeme problém.

                      • RE: Napalovanie iso 24.02.2019 | 16:51
                        Avatar peetr   Návštevník

                        Praveze nemam, myslel som ze bude postacovat ten v Ubuntu. Ok, uz som si chcel stiahnut K3B, ale neviem ako... :D Presiel som vsetky podstranky ale nikde tam nevidim download... Mohol by si mi prodim Ta sem postnut link na ten stiahnutelny instalacny subor, teda v linuxe balik...? Sorry, ale fungoval som stale pod win, toto je pre mna troksu novy svet ale zatial to nevzdavam... :-)

                        • RE: Napalovanie iso 24.02.2019 | 17:19
                          Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

                          Programy v linuxe sa inštalujú ináč než vo windows. Inštalujú sa z repozitárov. Spustíš program na inštaláciu softvéru, ktorý je predinštalovaný v ubuntu a je prepojený s repozitármi. Kde ho v menu nájdeš a ako sa presne volá ti neviem povedať, pretože ja používam manjaro. V tom programe dáš vyhľadať požadovaný program a mala by sa objaviť voľba na inštaláciu. Je to podobné ako v androide inštalácia z obchodu. Tu sa nesťahujú inštalačné exe súbory ako vo windows. Čo sa týka Tvojho problému s nedostupnosťou DVD mechaniky, možno má pravdu WlaSaTy a máš to iso pripojené do virtuálnej mechaniky. Odpoj a skús, čo ti predtým nešlo. Ak je problém v tomto, tak ti nepôjdu ani iné spôsoby, pretože ta virtuálna mechanika to bude blokovať.

                          • RE: Napalovanie iso 24.02.2019 | 17:47
                            Avatar peetr   Návštevník

                            Ok, to uz som pochopil, nieco som uz nainstaloval, aj ked skor podla navodov na stranakach z ktorych som stahoval potrebny softweARE, ale nieco aj s pomocou repozitarov, aj ked este som v tom neni doma... :-) Co sa tyka toho mojho problemu, nainstaloval som len jednu virtualnu mechaniku a to furius, ked ho spustim nevidim, zeby tam bolo nieco montnute, pre istotu pripajam log... Ale ci to nie je montnute niekde inde.. to netusim a netusim ani ako to zistit...

                    • RE: Napalovanie iso 24.02.2019 | 17:55
                      Avatar qw11 ubuntu mate 22.04 HP 17-ca1006nc  Používateľ

                      Do virtualboxu sa neinstaluje z dvd.

                      http://wiki.ubuntu.cz/virtualizace/virtualbox?redirect=1#vytvo%C5%99en%C3%AD_nov%C3%A9ho_virtu%C3%A1ln%C3%ADho_stroje

                      Sekcia "Přidání obrazu CD" a cast

                      Pokud máte instalační CD ve formě ISO souboru (většinou linuxové distribuce), vyberte Soubor ISO obrazu a stiskněte hledací tlačítko pro nalezení vybraného obrazu ISO.

                      • RE: Napalovanie iso 24.02.2019 | 18:15
                        Avatar peetr   Návštevník

                        Vdaka, ale ked som dal v menu device, dal vyhladat iso a otvoril, nic sa neudialo... Toto by bola najbezproblemovejsia cesta, zial nic sa nedeja, aj ked mam asi starsiu verziu ako je v tom navode...

                        • RE: Napalovanie iso 24.02.2019 | 18:24
                          Avatar qw11 ubuntu mate 22.04 HP 17-ca1006nc  Používateľ

                          Musis mat vytvoreny virtualny pocitac, ides do jeho nastaveni do sekcie ulozisko. Tak kliknes na ikonu cd a vyberies obraz iso.

                          https://ctrlv.sk/cKqf

                          obraz sa ti pripoji. Kliknes na spustenie virtualneho stroja a hned kliknes F12 cim sa ti zobrazi z coho bootovat. Das tusim cislo 3 cd mechanika a uz bootujes.

                          Urcite je aj na YT vela videi kde to ukazuju.

                          • RE: Napalovanie iso 24.02.2019 | 18:26
                            Avatar qw11 ubuntu mate 22.04 HP 17-ca1006nc  Používateľ

                            Este upozornenie. Musis mat vytvoreny virtualny stroj podla obrazu disku alebo opacne. Cize ISO UEFI 64bit, rovnako musi byt vytvoreny aj virtualny stroj. Inak nenabootujes.

                          • RE: Napalovanie iso 24.02.2019 | 18:54
                            Avatar peetr   Návštevník

                            Neviem ci ti rozumiem, virtualny pocitac = virtual box ? Clovece prave vidim, ze sa to pripojilo... Bezi to, VLEKA VDAKA, aj ked zatial si ani nepamatam ako som to urobil, kedze to neslo, zatvoril som to ale teraz ked som to znovu otvoril druhy krat, zda sa ze to ide, nacitalo sa mi to a pyta sa ci chcem len vyskusat Ubuntu, alebo nainstalovat.... Idem na to, este raz dakuejm ! :-)

                            • RE: Napalovanie iso 24.02.2019 | 19:24
                              Avatar qw11 ubuntu mate 22.04 HP 17-ca1006nc  Používateľ

                              Ok, som rad ze to ide.

                              Co sa tyka virtualneho pocitaca, to je pocitac ktori si vytvoris vo virtualboxe

                              http://wiki.ubuntu.cz/virtualizace/virtualbox?redirect=1#prvn%C3%AD_spu%C5%A1t%C4%9Bn%C3%AD

                              • RE: Napalovanie iso 24.02.2019 | 19:43
                                Avatar peetr   Návštevník

                                Aha, takze zrejme uz ho vlastnim, teda mam ho vytvoreny, ked som naistaloval to Kubuntu... Ten VB je len "softwearove hardware", ktore mi to umoznilo..? ;-)

                                • RE: Napalovanie iso 24.02.2019 | 20:05
                                  Avatar qw11 ubuntu mate 22.04 HP 17-ca1006nc  Používateľ

                                  Ano a pri vytvarani noveho virtualneho pc mas na vyber z viacerych komponentov.

                                  Po nainstalovani systemu zvol v menu zariadenie-vloz obraz disku "pridavky pre hosta". Tymto sa ti doinstaluju ovladace.

                                  • RE: Napalovanie iso 24.02.2019 | 21:11
                                    Avatar peetr   Návštevník

                                    To uz som robil davnejsie, myslim vytvaranie virtualneho stroja, takze si to presne nepamatam, zatial to mam takto, ( priloha) ale asi to postacuje...

                                    Co sa tyka zariadenia, nikde som ho v menu nenasial, ale vsetko funguje ako ma a stiahol som si aj vsetky aktualizacie, tak snad to bude stacit.. Chcel som si ho len pozriet, vyskusat, ale zda sa ze pri niom zostanem, aspom zatila, teda ho nainstalujem ako hlavny OS... To asi aktualizaciou nepojde a budem musiet vypalit to ISO, asi vo Windows.... :D

                                    • RE: Napalovanie iso 24.02.2019 | 21:31
                                      Avatar WlaSaTy   Návštevník

                                      A potrebuješ si to pamätať, keď tam je tlačítko Nový (Virtuální Počítač) aj s magickým sprievodcom?

                                      A to iso, no. V písmenkách bez klikadiel to bude neprekonateľný problém.

                                      • RE: Napalovanie iso 24.02.2019 | 21:35
                                        Avatar peetr   Návštevník

                                        Nepotrebujem ... skusobne som si prave vytvoril druhy virtualny stroj, asi za 20 sekund a nainstaloval... Pevne verim, ze raz to pojde aj s pismenkami... Maj sa a dik. S tymi podpivnikmi to bolo dobre... :-)

    • RE: Napalovanie iso 24.02.2019 | 14:54
      Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

      Tento postup máš priamo z wiki Ubuntu:

      Vložte prázdné DVD do mechaniky. Pokud vám automaticky vyskočí Tvůrce CD/DVD, zavřete jej. Pokud se vám zobrazí nabídka Zvolte typ disku, klikněte Ignorovat.

      Najděte v prohlížeči souborů stažený ISO soubor. Své soubory můžete procházet přes nabídku Místa → Domovský adresář v horní části obrazovky. Klikněte na soubor ISO pravým tlačítkem myši a vyberte Zapsat na CD/DVD….

      • RE: Napalovanie iso 24.02.2019 | 15:05
        Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

        Alebo tak, aj keď lepšie je vytvoriť inštalačné USB, potom je inštalácia rýchlejšia ako z DVD.

      • RE: Napalovanie iso 24.02.2019 | 15:11
        Avatar peetr   Návštevník

        Neotvori sa mi nic a ked to dam naplit, otvori sa mi to okno, co som skopiroval do prilohy, ktora je sucastou tohoto prispevku... Az teraz som si vsimol, ze je to okno OBNOVENEI OBRAZU DISKU, pritom v menu kliknem na NSTROJ NA ZAPIS OBRAZU DISKU... NEchapem...

    • RE: Napalovanie iso 24.02.2019 | 16:14
      Avatar WlaSaTy   Návštevník

      Najprv by si mohol tie snímky obrazovky uložiť ako obrázok, a nedávať to do kancelárskeho dokumentu. Obrázok sa otvorí rýchlejšie, a dá sa jednoduchšie zväčšiť.

      Potom by si mohol odpojiť to ISO ktoré si si pripojil do "virtuálnej mechaniky". Následne by už potom mohol napaľovací SW pochopiť že to ISO je k dispozícii.

      Alebo to môžeš vypáliť ručne v termináli príkazom:

      sudo wodim dev=/dev/sr0 speed=12 Stiahnuté/kubuntu-18.10-desktop-amd64.iso
      

      Píšem z pamäti, nemám voľné podpivníky. A to ani prepisovateľné.

      • RE: Napalovanie iso 24.02.2019 | 19:33
        Avatar peetr   Návštevník

        Vdaka vsetkym, najma Livanovi a qw11, ktory to cele vyriesil, ale aj Wlasatemu, Kubuntu nainstalovane, spustene, vsetko slape, dokonca aj pripojenie na net bez nejakych dalsich nastaveni. AK dovolite, este jedna otazocka, ked som naisnstaloval Kubuntu, mam teraz desktopove rozhranie KDE a Plasmu ...? Trosku mam v tom zmatok, chapem ze KDE ja to iste co GNOME v Ubuntu ale co je to ta Plasma... :-) Vdaka.

        tak asi som to prechvalil, ked som chcel odoslat komentar, padla siet a nemohol som ju vobec sprevadzkovat, musel som restartovat a aj ma do minuty po druhy krat odhalsilo, takze asi uplne bezproblemove to nebude... takze predpokladam, ze sa coskoro uvidme... :D

        • RE: Napalovanie iso 24.02.2019 | 19:43
          Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

          Veci okolo plasmy sú vysvetlené v tejto citácii:

          Plasma (úplným názvem KDE Plasma) = základní součást desktopového prostředí, obsahuje plochu, lišty včetně nabídek a související věci; obdobou je například GNOME Shell - KDE SC (KDE Software Compilation, někdy jen zkráceně KDE) = celý balík obsahující Plasmu a různé další aplikace postavené na KDE Frameworks, například Dolphin, Konqueror, Kopete, Okular a mnoho a mnoho dalších; obdobou je například GNOME - KDE = projekt + komunita okolo Plasmy a KDE SC Před KDE SC 4 se místo KDE SC používal termín KDE, podobně Plasma je až záležitostí verze 4. Počínaje verzí 5 už je to zase trochu jinak - KDE SC poněkud ztrácí "obsah", protože už se nebude vydávat jako jeden balík. Frameworky jsou v jednom balíku, ve druhém je Plasma a aplikace přijdou ve třetím balíku KDE Applications 5. Zatím ale vesměs nejsou hotové, takže si na ně budeme muset ještě počkat (lze zatím používat většinu aplikací z KDE SC 4, samozřejmě jsou k tomu potřeba i příslušné knihovny).

    • RE: Napalovanie iso 24.02.2019 | 20:57
      Avatar peetr   Návštevník

      Tak musim sa priznat, ze Kubuntu sa mi pozdava ovela viac ako Ubuntu, zrejme ho aj nainstalujem "natvrdo"... Problem vsak bude asi zohnat nejaky manual v slovencine, alebo cestine, najma grafickeho rozhrania KDE, zatial som nevyguglil nic co by stalo za zmienku. Ako je to s dokumentciou, da sa niekde objednat, trebars aj zakupit, stiahnut...?