Batéria do notebooku

Sekcia: Ostatné 13.07.2019 | 21:22
Avatar xfcelover   Používateľ

Ahojte, viem že sa parametre musia rovnať, hľadal som som odpoveď na internete tiež ale nie som si istý že či to tak môže byť, moja baterka má písané že 14V ale náhradná na internete je že 11V, pritom je ale uvedené že je náhrada za Dell T749D ktorá je aj moja. Môžem ju použiť?

PS: Sorry že to nie je téma ktora nie je úplne spojená s Linuxom

    • RE: Batéria do notebooku 13.07.2019 | 21:45
      Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

      Napätie 11.1 V by malo byť OK. Všetky batérie na tento notebook, ktoré som našiel na nete, majú také napätie. Je zložená z troch článkov po 3,7 V, čo je tých 11.1 V.

      • RE: Batéria do notebooku 13.07.2019 | 21:50
        Avatar xfcelover   Používateľ

        Môže byť 11.1v aj 6 článková?

        • RE: Batéria do notebooku 13.07.2019 | 22:02
          Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

          Istotne, dvakrát po tri články. Sú umiestnené vždy dva články paralelne pre zvýšenie kapacity.

        • RE: Batéria do notebooku 13.07.2019 | 22:06
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          Za splnenia jednej z dvoch podmienok, áno.

          Buď by mala tá baterka paralelne zapojené dve série po tri články, alebo by mala tá baterka v sebe výstupný menič čo by to stiahol z 22.2V na polovicu.

    • RE: Batéria do notebooku 13.07.2019 | 22:18
      Avatar xfcelover   Používateľ

      Dobre, ďakujem

      • RE: Batéria do notebooku 13.07.2019 | 22:39
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        Ale keď chceš väčšiu výdrž, tak pozeraj na kapacitu watt hodiny :)

    • RE: Batéria do notebooku 14.07.2019 | 09:27
      Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

      Ked uz su spominane baterie do NB, na poslednej Trafacke sme hovorili aj o ich spravnom nabijani. Ja som uviedol, ze nabijam do 90% a potom snuru vytahujem a necham klesnut na 10% a opat nabijam. Druhy nazor bol, ze je vhodnejsie NB nechat stale na nabijacke. Kto z nas bude skor kupovat novu?

      • RE: Batéria do notebooku 14.07.2019 | 10:10
        Avatar samalama.   Návštevník

        samozrejme, ze ty...

      • RE: Batéria do notebooku 14.07.2019 | 11:27
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        Toto je naozaj veľmi pekná otázka, ale naozaj závisí od výrobcu danej baterky a jeho dobrej vôle.

        Tu sa dostávame k faktoru 1: niektorí výrobcovia zdanlivo znižujú reálnu kapacitu baterky aby vydržala viac (hoci neúplných) cyklov, oveľa viac vzhľadom na pretečenú energiu. A potom sú výrobcovi ktorí zahlásia "super mega bomba špica technológia ktorá ti dá 150% bežnej kapacity", ale baterka ti zomrie oveľa skôr. Grafy počtu nabíjaní a nabitej kapacity sa dajú bežne nájsť na internete, budeš sa veľmi diviť.

        A potom tu máme faktor 2: V dosť baterkách je naozaj veľmi stupídna elektronika. Nemá to balansovanie nabíjania a ani vybíjania na jednotlivé články, a sprosto to len ráta odhad koľko krát to dosiahne nejakú úroveň nabitia. Takže aj keď niesú elektródy opotrebené, tak to odstaví baterku ako vadnú.

        A nakoniec je tu tretí faktor, bonusový: Kedysi sa tradovalo že ak človek používa notebook v civilizácii, tak tú baterku nepotrebuje. A môže ju odložiť do mrazáku aby sa mu nepokazila. Baterka nie je údená makrela, a tak vlhkosť a mráz tú baterku spoľahlivo popravili do pol roka. Túto kravinu propagovalo aj napríklad lživé.sk, a to veľa krát za ich listériu.

        PS: Ja to neriešim, baterka je spotrebák. Originálnu baterku v NB som nemenil, a po troch rokoch si stále drží deklarovanú výdrž v hodinách. Predvčerom som to omylom testoval (nechal som vypnutú predlžovačku na nabíjačku). Po troch hodinách pozerania 1280x532 filmov v x264 mi NB zakvákal: chcem papať, už mám len 15% energie. NB deklaroval cca 3,5 až 4 hodiny bežnej práce (práce, nie kukania filmov ktoré žerie viac).