Photo album server

Sekcia: Aplikácie & Desktop 29.07.2019 | 10:25
Avatar knkt112 Fedora  Používateľ

Zdar všetci Potrebujem poradiť. Chcel by som photo album server alebo niečo také ako ma synology na fotografie a videá, tak aby vedeli zálohovať, vytvárať albumy a pozerať fotky a videá vnúčat starý rodičia, celé by to malo byť dostupné na mobile, tablete, laptope, dákou appkou alebo webovým rozhraním, a prístup nielen z lokálnej siete. Mám PC s fedorou tam mam dlna pre hudbu a filmy na domácej sieti,a na tento PC by to bolo super. Za každú radu ďakujem. Z guglenia sa akosi neviem vysomariť.

    • RE: Photo album server 29.07.2019 | 10:41
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

      komplexné riešenie by mohlo byť owncloud - má to aplikácie aj do mobilov, na zálohovanie a všetky vlastnosti cloudového riešenia

      ja by som sa pozrel na plex media server (síce primárne určený na videá ale mal by dobre fungovať aj na fotky) - ale to je len tá prezeracia časť

      neviem aky zdroj fotiek budeš mať a kto a ako ich má ukladať na ten server ale zálohovanie by sa dalo vyriešiť aj jednoducho cez SFTP, ale to asi nebude pre starých rodičov (nepoznáme ich zdatnosť), alebo cez nejaký automatický script

      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • RE: Photo album server 29.07.2019 | 10:42
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

      tak ten plex má aj možnosť autouploadu z mobilu

      https://www.plex.tv/your-media/photos-videos/

      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • RE: Photo album server 29.07.2019 | 12:12
        Avatar knkt112 Fedora  Používateľ

        Napríklad aby manželka z jej laptopu vedela nahrať fotky zo zrkadlovky na ten server, babky z mobilu, no muselo by to byť čo najjednoduchšie. Plex som skúšal, neviem či som niečo zle ja spravil ale bolo to ako slimák pomalé.

        • RE: Photo album server 29.07.2019 | 12:48
          Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

          ono to najjednoducsie riesenie je ten owncloud alebo celá distribúcia ako readynas alebo niečo podobné

          napr.:

          https://www.how2shout.com/tools/best-free-open-source-nas-software.html

          Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
          • RE: Photo album server 29.07.2019 | 13:48
            Avatar WlaSaTy   Návštevník

            Owncloud by sa mal predsa dať doinštalovať aj do tej Fedory, akurát by to asi chcelo nejakú verejnú IP adresu (alebo VPN) aby sa dostali starí rodičia ak bývajú v inej lokácii :-)

            • RE: Photo album server 29.07.2019 | 14:36
              Avatar knkt112 Fedora  Používateľ

              No vyskúšam ten owncloud, len sa musím dostať domov, čo bude budúci týždeň. Idem si skúsiť naštudovať čo má čaká.

              • RE: Photo album server 29.07.2019 | 15:05
                Avatar WlaSaTy   Návštevník

                Hlavne ťa čakajú silné heslá, ak to zavesíš na internet.

    • RE: Photo album server 29.07.2019 | 15:49
      Avatar knkt112 Fedora  Používateľ

      Úprimne povedané už som rozmýšľal nad synology alebo qnap, aby som nemusel riešiť takéto záležitosti, len akosi sa neviem na to odhodlať, či sú dostatočne bezpečné. Všetko čo som doteraz riešil bolo vždy len domáca sieť. A von som používal max gugel drive.

      • RE: Photo album server 30.07.2019 | 08:39
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

        neviem aký si zdatny ty, ale ja môžem s istotou povedať že hotové riešenie (kúpeny NAS - mám QNAP TS451) bude bezpečnejšie ako čokoľvek čo si doma zbúcham, zároveň asi aj výkonnejšie pri rovnakej spotrebe

         

        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
        • RE: Photo album server 30.07.2019 | 12:47
          Avatar knkt112 Fedora  Používateľ

          Ja mám PC s n3150 asrock, 8gb ram, 256gb ssd na system, a 2x red wd 3tb. Ono podľa papierov by to malo mať spotrebu dokopy 28w keď som to zratal, ale reálne to nemám ako odmerať. Je na tom Fedora a dlna. A co som pozeral tak aj qnap sa pohybuje na rovnakej spotrebe akurát že ma podstatne menej ram, neviem či to dáko ovplyvňuje rýchlosť daných úloh. Pôvodne som mal na ňom openmediavault, len akosi si sa to po každom Update rozsypalo.

          • RE: Photo album server 30.07.2019 | 12:59
            Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

            velmi zalezi od toho co stým chces vsetko robit

            lebo ako dlna server na pozeranie filmov a fotiek staci aj raspberry pi s 1GB ram

            iné činnosti vyžadujú výkonnejší HW

            Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
            • RE: Photo album server 30.07.2019 | 15:30
              Avatar knkt112 Fedora  Používateľ

              Dlna, ten photo server,downloader, niečo čo mi urobí albumy z EBooks a audiobooks,kalendár na nextcloud stránke som videl že je to komplexné riešenie, otázkou je ako dobre to v praxi funguje, a koľko prostriedkov to potrebuje, a ak by to zvládlo aj poštový server bolo by super. No to by som potreboval asi poradiť alebo niekomu zaplatiť aby mi to všetko nastavil ak pri tom nechcem stráviť hodiny.

              • RE: Photo album server 30.07.2019 | 15:34
                Avatar knkt112 Fedora  Používateľ

                A čo som zabudol je pripojený k TV a funguje aj ako htpc.

              • RE: Photo album server 31.07.2019 | 08:22
                Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                tak toto všetko myslím zvláda väčšina hotových riešení (NASov) s arm procesormi a 512MB ram (ako svižne je už otázka)

                vsetky tie sluzby samotne nevyžadujú výkonný HW ale ak bude naraz pristupovať k foto serveru 100 ludí  tak sa to zmení

                rovnako poštový server, jeden mail rozchodíš na čomkoľvek aj na raspberry pi avšak s väčším počtom účtov budú stúpať HW nároky

                moj osobný názor ak by som mal niekomu platiť za to aby mi spojazdnil takýto server na mojom HW tak si fakt radšej kúpim NAS a aspoň mám záruku a podporu (napr. qnap za určitých podmienok ponúka až 5r, synology asi tiež za doplatok)

                Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                • RE: Photo album server 31.07.2019 | 10:21
                  Avatar knkt112 Fedora  Používateľ

                  Mail kont by bolo 6ks,skúsim si niečo naštudovať o tom qnape. Kým som nemal rodinu tak by som sa s tým babral aj mesiac, ale teraz chcem radšej byť s rodinou, a tieto veci čo najrýchlejšie zvládnuť.

                  • RE: Photo album server 31.07.2019 | 11:06
                    Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                    no to je presne moj prístup

                    radšej sa budem venovať rodine a koníčkom ako riešiť moj vlastný server

                    aj ked ten tiež mám ale skor len ako dôkaz že to dokážem ale na všetky seriózne úkony požívam ten qnap

                    prečo ale halvne odpovedam že si treba dať pozor tieto NAS majú obmedzené počty mail účtov (po ich prekročení chcú zaplatiť licenciu) počet licencií sa mení podľa modelu ja myslím mam do 5 (ale nepoužívam túto funkcionalitu)

                    Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                    • RE: Photo album server 31.07.2019 | 14:07
                      Avatar knkt112 Fedora  Používateľ

                      Ako hlasný je ten NAS v reálnej prevádzke, toto PC čo mám je úplne pasívne chladené bez ventilátorov. Pýtam sa preto, či to nebude hlučné v obývačke?

                      • RE: Photo album server 31.07.2019 | 15:09
                        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                        toto je velmi subjektívne

                        ja ked si pripojim maly externy disk k telke, tak mne to vadí, počujem to aj ked videá púšťam hlasnejšie

                        nikomu nevadí ani desktopový pc vedla telky, ktorý hučí ako dieslový motor

                        ja v mojom qnape mám 4ks veľkých 3,5´ rotačných 7500 otáčkových diskov a to by som v obývačne nezniesol, mám ho v schovaný v šatníku a streamujem po sieti

                        otázka je čo by sa stalo keby sa ten nas nakrmil SSD diskami (ked som ho kupoval tak SSD boli malé a drahé), neviem kolko z toho "hluku" robi ventilator

                        https://www.youtube.com/watch?v=rdU3MnL8nv0

                         

                        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                        • RE: Photo album server 31.07.2019 | 15:18
                          Avatar knkt112 Fedora  Používateľ

                          Ssd som pozeral, ale finančne je to ešte stále pálka. Ja mám všetky HDD na antivibracnych uchytoch, skrinka je vytlmena, ale keď je tichšie tak tie HDD počuť. Ja mám jedinú možnosť uloženia a to v obývačke. Vďaka za info

      • RE: Photo album server 30.07.2019 | 08:52
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        Kúpa hotového riešenia ťa neodbremení od riešenia bezpečnosti. Len ti časť tej bezpečnostnej otázky oneskorí do času, kedy si výrobca zmyslí že už nebude podporovať tebou zakúpený HW.

        Približne pred pol rokom sa niečo takéto stalo s nejakými routrami ku ktorým bola pribalená funkcionalita NAS (aj s zdieľaním fotoalbumov a iných tebou menovaných vecí) dostupného cez ich bránu (mali vlastné VPN). Tá služba ešte existuje, ale už nie je dostupná pre staré zariadenia ku ktorým výrobca nedodával nový FW.

        • RE: Photo album server 31.07.2019 | 10:22
          Avatar knkt112 Fedora  Používateľ

          To som skúsil s tplinkom a slimák je raketa oproti tomu, alebo mám slabý Router

          • RE: Photo album server 31.07.2019 | 18:58
            Avatar WlaSaTy   Návštevník

            Ak to bolo pomalé pri kvôli pomalému CPU pre USB2 alebo kvôli DLNA transkódingu pre telku ktorá nezvládala napr. MKV, h256 alebo externé titulky, tak tam si moc bez PC nepomôžeš.

            Akurát mi neni jasné ako chceš riešiť mail server doma. Také niečo bez verejnej IPky z rozsahu mimo zákazníckych dynamických adries, a bez perfektnej znalosti problematiky bude nepoužiteľné.

            • RE: Photo album server 31.07.2019 | 22:14
              Avatar knkt112 Fedora  Používateľ

              V tom máš pravdu, Mailserver podľa toho čo som čítal je nad moje znalosti. Smb bola pomalá, ale asi tiež kvôli mojim neznalostiam. Dlna ide normálne bez problémov.

              • RE: Photo album server 01.08.2019 | 09:26
                Avatar WlaSaTy   Návštevník

                SMB a DLNA sú rozdielne veci. Ak človek používal na prenosy libSMB bez pripojenia cez klasický mount, tak sa dostal len na polovicu rýchlosti linky. Presnejšie povedané, bolo to pomalé keď si človek v správcovi súborov rozklikol okolité počítače, našiel server, a vliezol do zdieľaného priečinku.

                • RE: Photo album server 01.08.2019 | 10:35
                  Avatar knkt112 Fedora  Používateľ

                  Ak správne chápem tak mountnut daný priečinok (HDD), a tým by som mal vedieť využiť plnú rýchlosť, keď prídem domov to musím vyskúšať.

                  • RE: Photo album server 01.08.2019 | 13:23
                    Avatar WlaSaTy   Návštevník

                    Áno. Mal by si dostať podobnú rýchlosť ako je tá, ktorou si dokázal ťahať dáta cez DLNA (IMO http). Odhadom by to mala byť dvojnásobná rýchlosť oproti tej predchádzajúcej. Ale čo ti to bude stačiť, tak to ja neviem. Všeobecne je zlá kombinácia USB disk v routeri s USB2 konektorom, a zdieľanými dátami cez zašumenú WiFi v paneláku kde je cez 10 sietí na jednom kanáli. Teda, ak nehovoríme o rýchlosti prenosu z/do toho HTPC pomocou káblového ethernetu.

                    • RE: Photo album server 01.08.2019 | 15:51
                      Avatar knkt112 Fedora  Používateľ

                      Ja to mam v PC jeden ssd na system, dva Red wd 3tb data a tie zdieľam. A všetko podstatné mám cez lan prepojené. Router nepoužívam ako nas, nie sú žiadne disky ani tlačiarne v usb.

                      • RE: Photo album server 01.08.2019 | 16:13
                        Avatar WlaSaTy   Návštevník

                        Narážal som len na to, že veľa ľudí si kúpi výpredajový router za uvádzaciu cenu s USB2 do ktorého pichnú USB3 disk, a tešia sa že to bude podobne rýchle ako v práci. Veď to nebolo najlacnejšie, a predavač vo firemnom tričku na nich vychŕlil rýchlosť pol gigabitu aj keď nikto na svete takú rýchlosť pri USB2 ešte nevidel. To len papier znesie.

                        Takže to nie je chvála bohu tvoj prípad. Potom sa ozvi ako rýchlo si kopíroval z/na to HTPC. Tie disky by už nemali mať SMR, aspon podľa diskusie pod blogom HDD shucking aneb jak na levné disky. Ak teda tie disky niesú prestarnuté modely. Pri SMR sa zastavil zápis po vyčerpaní buffera, a počítač vytuhol až do doby kým sa to všetko zapísalo. To bolo pri nahrávaní veľkého objemu dát ktorý presiahol diskovú cache.

                        • RE: Photo album server 01.08.2019 | 16:19
                          Avatar knkt112 Fedora  Používateľ

                          Jeden disk má 2roky a druhy 2,5r pri poslednej kontrole boli ok. Dám vedieť ako sa zmení rýchlosť, len to bude až budúci týždeň keď sa dostanem domov

                        • RE: Photo album server 02.08.2019 | 11:14
                          Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ
                          predavač vo firemnom tričku

                          Ja mám pár skúseností takých, že by som ich skôr preradil z kategórie "predavači" do kategórie "podavači". Ukážem prstom na tovar, ktorý chcem a oni mi ho podajú. Viac nič.

                          • RE: Photo album server 02.08.2019 | 12:38
                            Avatar knkt112 Fedora  Používateľ

                            Haha, to mi pripadá ako v IT crowds, Internet v krabičke

                          • RE: Photo album server 02.08.2019 | 12:44
                            Avatar WlaSaTy   Návštevník

                            Vtedy som bol v kamennom obchode hlavne aby som sa dozvedel reálne informácie o danom produkte. Bola to zbytočná prechádzka.

    • RE: Photo album server 11.08.2019 | 14:42
      Avatar knkt112 Fedora  Používateľ

      Tak po dvoch nociach, mojich pokusov som sa rozhodol pre kúpu hotového riešenia NAS. Moje vedomosti nestačia na všetky drobnosti a po update sa mi to celé rozsypalo. A to večné guglenie ide na hodiny. A čas s rodinou mi je prednejší. Vďaka všetkým za podnety.

      • RE: Photo album server 11.08.2019 | 16:27
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

        Gratulácia.

        Ešte si teraz na routry vypni DLNA, budeš mať o jednu dieru bezpečnejší domov.

        Nehľadaj v tom dvojzmysli ;-)

        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org