terminal

Sekcia: Aplikácie & Desktop 09.08 | 14:51
Avatar valgan Devuan / amd 64  Používateľ

Dobry den, Chcel by som sa spytat na nasledovne.Uz dlhsie som nepouzil prikazy who, users a w Predtym som bol zvyknuty,ze mi prikazy zobrazia v terminaly nejaky vystup.

Teraz na novo nainstalovanom devuane nedostavam nijaky vystup, len prikaz w mi zobrazi tento vystup

devuan@tux:~$ w
 22:20:56 up 21 min,  0 users,  load average: 0.80, 1.17, 0.81
USER     TTY      FROM             LOGIN@   IDLE   JCPU   PCPU WHAT

Zda sa mi cudne,ze sa mi nic nezobrazilo.Coreutils som preinstaloval, v tom asi chyba nebude.

Ked zadam tie prikazy v Xterm alebo Uxterm, tak mi to zobrazi vystup aky som ocakaval, teda zobrazi ma ako uzivatela a ostatne info. Skusil som resetnut Xfce-terminal a aj Mate-terminal a zadal opat tie prikazy.Vysledok bol,ze zobrazilo normalny vystup, ale len 1-krat. Potom uz nepomohol ani reset. Cize Xterm a UXterm zobrazuju zrejme v poriadku a Xfce-terminal a Mate-terminal maju nejaku chybu?

Co myslite v com to moze byt? Dakujem

• RE: terminal 09.08 | 15:05
      Avatar vxmery Mint 19.2 Cinnamon; MX 18.3 Xfce  Administrátor

Žeby Bugy-bugy ?

• RE: terminal 09.08 | 15:31

Distro Devuan nepoznám. Nemá systemd, a tak je pre mňa neperspektívne.

Príkaz w, who alebo aj last čítajú záznamy z /var/log/wtmp. Do toho logu sa zapisuje pri prihlásení, menovite keď sa spúšťa login shell. Kedysi v tom logu bolo vidno všetky záznamy, aj pre jednotlivé okná grafického emulátora terminálu. To je už ale minulosťou. V dnešnej sú tam už len informácie o prihláseniach do systému. Avšak jedná sa o jeden z logov ktorý môže logrotate zrolovať. Ak máš dlho prihláseného užívateľa a medzičasom sa ten log zrotuje a vyčistí, tak tam neuvidíš nič.

Takže sa skús odhlásiť hneď aj a prihlásiť. Ak uvidíš nový záznam, ta to len bolo zrolované a staré logy budú k dispozícii pod podobným menom len s poradovým číslom za bodkou na konci. A ak nie, tak to vyzerá na zle nastavené práva pre ten log alebo nejaký bug.

• RE: terminal 09.08 | 15:48

Aha,

Zrejme to teda bude BUG,takze musim cakat, kym vydaju aktualizaciu,ze?

• RE: terminal 09.08 | 16:04

Pokiaľ sa nevieš odhlásiť a prihlásit, tak počkaj čí sa to samé opraví.

• RE: terminal 09.08 | 16:54

To nie je chyba, to je vlastnost. Xfce-terminal (a zrejme aj Mate-terminal) nepracuju s /var/log/wtmp. To sa riesilo niekde na CZ/SK linuxovych forach.

• RE: terminal 09.08 | 17:28

No to som bol ja na abclinuxu.cz.Kedze mi tam nikto neporadil,tak sa pytam tu. Nerozumiem jednej veci,kedysi som pouzival Debian,tam takyto problem s Xfce4-terminalom nebol.
      Ani na Devuane 1.0.,ktory som spokojne pouzival.Spravil som si cistu instalaciu Devuanu 2.0, kde ako pisem vyssie chvilu spominane prikazy fungovali.Skusil som reset oboch terminalov-Xfce aj Mate.Potom mi to jeden krat spravny vystup zobrazilo a potom uz nic.Takze nemoznost zapisovat do /var/log/wtmp sa mi zda nepravdiva.

Budem rad za kazdu radu,stravil som googlenim dost casu,zrejme sa zle pytam?:(

• RE: terminal 09.08 | 18:23

Nezda? Tak citaj man wtmp:
        There may be more users currently using the system, because not all programs use utmp logging.

• RE: terminal 09.08 | 18:27

Tak citaj z https://docs.xfce.org/apps/terminal/preferences:
          Update utmp/wtmp records when command is launched (removed in 0.8.0)
          Select this option to insert a new entry in the utmp and wtmp records when a new terminal is opened.

• RE: terminal 09.08 | 18:50

Defaulne (aspon pre Debian), tvoje pozadovane spravenie, nie je povolene.

Pre xfce4-terminal verzie 0.8.8:
      UpraviťPredvoľby → ❏ Aktualizovať záznamy utmp/wtmp pri spustení príkazu

• RE: terminal 09.08 | 19:35

Ja netvrdim,ze nemas pravdu.Ja pouzivam xfce4-terminal 0.8.3-1 , ktory je v Devuane ako stable.Mam zapnute aj backports, no na vyber nie je vyssia verzia.

Len si neviem vysvetlit, ako je mozne ze to raz (1x)fungovalo v obidvoch terminaloch a potom zrazu nie?

Ako to riesis ty,ked chces vidiet vystup w?
      Dakujem

• RE: terminal 09.08 | 21:44

Ono to bude tým, že ten log má mať informácie o prihláseniach užívateľov, nie o programoch ktoré emulujú terminál. Že to tam bolo aj to čo chceš ty, tak to môžem potvrdiť. Ale už pred rokmi mi vŕtalo hlavou, že načo to tam je. A už to tam nie je.

• RE: terminal 09.08 | 23:00

Asi si celkom nerozumieme.V minulosti som tuto moznost mal,teda vypis w mi zobrazil prihlasenych.Na terajsom Devuane mi to jedenkrat zobrazilo vystup ako som ocakaval.Potom to zacalo zobrazovat>

devuan@(none):~$ w
       22:46:31 up  4:47,  0 users,  load average: 0.25, 0.59, 0.91

Potom som resetoval Xfce-terminal aj Mate-terminal.Potom som prikaz w zopakoval a opat mi to zobrazilo podla mna spravny vystup- v obidvoch terminaloch.

22:46:31 up  4:47,  1 users,  load average: 0.25, 0.59, 0.91
      devuan  bla-bla atd.............................................w

Nasledovne som prikaz opat zadal a odvtedy zobrazuje>

22:46:31 up  4:47,  0 users,  load average: 0.25, 0.59, 0.91

Ak zadam prikaz v Xterm alebo Uxterm tak zobrazi>

22:46:31 up  4:47,  1 users,  load average: 0.25, 0.59, 0.91
      devuan  bla-bla atd.............................................w

Co je podla mna spravne.
      Aky je rozdiel v tomto medzi Xterm a Xfce4-terminal/Mate-terminal.Vy ked chcete vediet kto je prihlaseny spustate Xterm?
      Celkom nerozumiem preco by takuto funkcionalitu zrusili v Xfce-terminali aj Mate-terminali?

Dakujem

• RE: terminal 10.08 | 10:45

Neviem ako Devuan, ale na debiane (testing) je to ok. w mi normalne vypise uzivatelov.

Netvrd ze je to tymi terminalmi, ked nevies na 100%. Robi to aj u cisto noveho uzivatela (ak to nejakom u Teba lokalnou konfiguraciiou? Co da prikaz w ako root? Robi to aj v skompilovanej xfce4-terminal verzie (pri odinstalovani balickovej verzie)?

• RE: terminal 11.08 | 16:32
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

Chceš distro like Devuan a nechceš sa boriť s peoblémami? antiX má väčšinu problémov vyriešenú.

Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • RE: terminal 11.08 | 17:14

Ja ho aj obcas pouzivam.Mam ho na usb kluci s perzistenciou.A som s nim spokojny.Ale s tymto problemom sa borim prvykrat.

• RE: terminal 11.08 | 17:22

Ok vcera som bol na irc #devuanu aj #debianu,tiez nevedeli pomoct.Zrejme tam neboli ti hardcore uzivatelia.Ale zistil som ze ked spustim niekolko Xtermov a v Xfce-terminali zadam w dostanem takyto vystup, ale nezaratava samotny xfce-terminal>

17:19:30 up  2:14,  3 users,  load average: 1.03, 1.34, 1.86
      devuan   pts/2    :0.0             17:19   16.00s  0.05s  0.05s bash
      devuan   pts/3    :0.0             17:19   10.00s  0.05s  0.05s bash
      devuan   pts/4    :0.0             17:19    5.00s  0.05s  0.05s bash

Ak vas k tomu nieco napadne, budem rad.Neviem naco by som kompiloval terminali zo zdrojakov,ked zrejme je to bud bug alebo niekde nejaka konfiguracna chyba, ktoru zatial neviem najst.Asi musim pockat na update:(

Dakujem

• RE: terminal 11.08 | 17:33

Zapisal si v xfce4-terminal v nastaveniach Aktualizovať záznamy utmp/wtmp pri spustení príkazu? Mate-terminal taku polozku nema.

• RE: terminal 11.08 | 17:57

Ja tam tu moznost ani nemam:(

• RE: terminal 11.08 | 19:03

Compatibility a advenced?

Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
        • RE: terminal 11.08 | 20:10

Kukam kukam a nic take nevydim asi som slepy.Kazdopadne v env mam

devuan@(none)$ echo $TERM
          xterm-256color

To sa mi zda v poriadku,?

• RE: terminal 11.08 | 20:12

Este ten druhy obrazok

• RE: terminal 11.08 | 22:36

OK, tak som si nainštaloval XFC4 terminal:

sudo apt install xfce4-terminal
              [sudo] password for mario: 
              Reading package lists... Done
              Building dependency tree       
              Reading state information... Done
              The following NEW packages will be installed:
                xfce4-terminal
              0 upgraded, 1 newly installed, 0 to remove and 335 not upgraded.
              Need to get 598 kB of archives.
              After this operation, 2,510 kB of additional disk space will be used.
              Get:1 http://ftp.gr.debian.org/debian unstable/main amd64 xfce4-terminal amd64 0.8.8-1 [598 kB]
              Fetched 598 kB in 4s (134 kB/s)          
              Selecting previously unselected package xfce4-terminal.
              (Reading database ... 432476 files and directories currently installed.)
              Preparing to unpack .../xfce4-terminal_0.8.8-1_amd64.deb ...
              Unpacking xfce4-terminal (0.8.8-1) ...
              Setting up xfce4-terminal (0.8.8-1) ...
              Processing triggers for mime-support (3.62) ...
              Processing triggers for man-db (2.8.5-2) ...
              Processing triggers for desktop-file-utils (0.23-4) ...

Stále mám výstup z príkazu 'w':

22:28:01 up 2 days,  7:00,  1 user,  load average: 1.27, 2.20, 2.71
              mario    tty7     :0               Fri15    2days 36:13   0.02s x-session-manag

Resetovaním terminálu si myslel zmazanie nastavení priečinku:

.config/xfce4/terminal/

?

Pretože hocičo iné nič neresetuje. XFCE4 Terminál pri tom samozrejme musí byť vypnutý. Ten reset z menu terminálu asi robí len reset starých nastavení, čo nepomôže.

• RE: terminal 12.08 | 22:10

Ahoj,tak som teda zmazal priecinok .config/xfce4/terminal pre istotu dvakrat, odhlasil som sa a opat prihlasil.Bohuzial to stale nefunguje.Vidim to na BUG.Pockam teda, ci to opravia.Aj tak dakujem.

• RE: terminal 13.08 | 03:08

Len pre info. Za ten bug považuješ to, že vo výpise w/who nevidíš absolútne nič, alebo to že sa ti tam nerobia záznamy pre každú jednu záložku s interpreterom príkazov pri spustení xfce terminálu?

• RE: terminal 11.08 | 17:58

Ja tam tu moznost ani nemam:(

• RE: terminal 22.08 | 00:48
      KKTCENZURISTA

kua ty si to zvalcoval, mas zo seba lepsi pocit ?

• RE: terminal 22.08 | 11:49

myslim ze ma rovnako "lepsi" pocit ako ten cenzurista admin co maze prispevky hlavne od plesateho ktory tu este pred par hodinami nieco pisal o baterkach ale nemam pocit ze tam mal vulgarizmy ani ze na niekoho slovne utocil zda sa ze tu admin maze podla svojej aktualnej nalady

• RE: terminal 22.08 | 18:59

Som si bol zháňať polarizačné brýle na bicykel, a zmeškal som môjho osbného trolla? Nuž, tomu sa povie dobre využitý čas.