Hééélp!Dostal som nootebook s OP Endless

Sekcia: Aplikácie & Desktop 06.09.2019 | 16:11
Avatar laco2 cinamon  Používateľ

1,Mám preinštalovať na MXC LINUX 18.3 alebo ho nechať?? 2,ako pripojiť tlačiareň keď ju mám pripojenú káblom s dvoma šróbami a Nooteboky to nemajú 3ako pripojiť internet ak mám staré pripojenie tel.koncovkami?? S vďakou váš LACO2 -Mrkvička-vieš?Povedz!!

    • RE: Hééélp!Dostal som nootebook s OP Endless 06.09.2019 | 16:12
      Avatar laco2 cinamon  Používateľ

      Omyl!!Nie tlačiareň ale obrazovku,tlačiareň má USB!!!

    • RE: Hééélp!Dostal som nootebook s OP Endless 06.09.2019 | 16:33
      Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

      Ahoj Laci, poskytol si presný opis ako vždy. OP Endless ponúka Amazon ako toaletnú vodu pre mužov s vôňou "Ocean Pacific" a kábel s dvoma šróbami je vskutku technický oriešok. Asi budeme na LOS hromadne distribuovať krištáľové gule.

    • RE: Hééélp!Dostal som nootebook s OP Endless 06.09.2019 | 19:03
      Avatar okolo   Návštevník

      kabel s dvoma sroubami?Nebude to vga, ktore sa prisroubuje k bedni desktopu.Ak ano, asi treba kupit redukciu.

    • RE: Hééélp!Dostal som nootebook s OP Endless 06.09.2019 | 19:17
      Avatar janek-m Ubuntu 22.04  Používateľ
      Mám preinštalovať na MXC LINUX 18.3 alebo ho nechať??

      Endless OS je v podstate plnohodnotné linuxové distro založené na Debiane s upraveným Gnome. Ak Ti nevyhovuje, tak ho samozrejme môžeš zmazať a nainštalovať si na NTB distro podľa vlastnej vôle.

      2,ako pripojiť tlačiareň keď ju mám pripojenú káblom s dvoma šróbami a Nooteboky to nemajú

      Budeš potrebovať nový kábel, ktorý má na jednej strane pravdepodobne VGA a na druhej strane asi USB - uviedol si málo info, tak iba predpokladám - alebo ako je uvedené vyššie, kúpiť redukciu.

      3ako pripojiť internet ak mám staré pripojenie tel. koncovkami?

      Kúpiť WIFI Router a využívať WIFI. Ak NTB nemá vstup RJ-45, tak ho cez internetový kábel nepripojíš. Neviem ale, čo myslíš pod pojmom "staré telefónne koncovky".

      • RE: Hééélp!Dostal som nootebook s OP Endless 06.09.2019 | 20:14
        Avatar samalama.   Návštevník

        Neviem ale, čo myslíš pod pojmom "staré telefónne koncovky".

        zeby RJ-11? a tam mu obycajny wifi router nepomoze...

        • RE: Hééélp!Dostal som nootebook s OP Endless 06.09.2019 | 22:33
          Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

          Presne tak, takže buď nejaký kompatibilný dial-up usb modem (dakedy dávno som ich nahadzoval na pokladne po Windowsom) alebo nejaký ten usbmodem v kombinácii s predplatenou službou (napr. 02, Orange),,,

          • RE: Hééélp!Dostal som nootebook s OP Endless 07.09.2019 | 07:15
            Avatar laco2 cinamon  Používateľ

            Internet mám po tel linke aj s tými koncovkami čo sa používali štvorcové z jazýčkom!No nič skočím do ZA a nakúpim matroš

            • RE: Hééélp!Dostal som nootebook s OP Endless 08.09.2019 | 07:52
              Avatar WlaSaTy   Návštevník

              Potom povedz ako s viazanosťou internetu, keď to ideš celé meniť.

              • RE: Hééélp!Dostal som nootebook s OP Endless 08.09.2019 | 18:01
                Avatar laco2 cinamon  Používateľ

                Mám to ešte na rok-najradšej by som kúpil káblik telefónny s koéncoukou USB alebo Hadmi!!

                • RE: Hééélp!Dostal som nootebook s OP Endless 08.09.2019 | 18:07
                  Avatar WlaSaTy   Návštevník

                  A tú internetovú prípojku si na starom počítači pchal kam? Hádami to nebolo, to je na obraz.

                  • RE: Hééélp!Dostal som nootebook s OP Endless 09.09.2019 | 06:15
                    Avatar laco2 cinamon  Používateľ

                    Nepamätáš tie telefónne prípojky štvorec cca 15x15 s takým jazýčkom naspodu-ten bráni vysunutiu..

                    • RE: Hééélp!Dostal som nootebook s OP Endless 09.09.2019 | 07:30
                      Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

                      Len telefónne prípojky si do počítača určite nepchal. Tie si mohol pchať do modemu. Do počítača si pchal sieťový kábel, ktorý vyzerá dosť podobne. Tiež štvorec s aretačným jazýčkom.

                    • RE: Hééélp!Dostal som nootebook s OP Endless 09.09.2019 | 08:33
                      Avatar WlaSaTy   Návštevník

                      Pamätám, telefónne konektory boli dva, nerátam tú placku z čias komunistov kde polovicu drôtov nezapojili. Jedna sa volala RJ11 a išla cez ňu analógová linka. Cez ňu som sa pripájal analógovým modemom na internet cez DialUp. Druhá bola RJ45 cez ktorú tiekol buď ISDN alebo DSL. Mal som doma aj prípojku ISDN s digitálnym modemom. Samotné DSL som už nemal, v zastavaných oblastiach vyšlo lacnejšie mať káblový internet kde mi cez taký RJ45 tiekol priamo ethernet.

                      Oba majú ten ulamovací jazýček čo bráni vysunutiu.

                      Nuž, ale čo sa ja s týmto zamotávam. Keď nechceš, tak nechceš. Mne je to jedno. Ja sa ti prosiť nebudem.

                      • RE: Hééélp!Dostal som nootebook s OP Endless 09.09.2019 | 17:12
                        Avatar laco2 cinamon  Používateľ

                        Díky za radu-je to vyriešené! a,starý Comp dostanú vnučky na hranie aj sprípojkou b,objednal som si z Tcomu WiFi router

      • RE: Hééélp!Dostal som nootebook s OP Endless 07.09.2019 | 09:07
        Avatar laco2 cinamon  Používateľ

        Chcem naň nainštalovať MX Linux 18.3-ale nemôžem sa dostať na botovanie-tlačítko F8 nepodporuje výber botovania !Mám ho na CD-čku.Je nejaké iné F-ko,alebo sa to dá príkazom v termináli??

        • RE: Hééélp!Dostal som nootebook s OP Endless 07.09.2019 | 10:25
          Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

          Každý notebook to môže mať inak, mne funguje F12 alebo Esc. Dôležité je, aby v UEFI bolo povolené bootovanie z USB a aby to USB bolo zaradené ako prvé v poradí bootovania.

          • RE: Hééélp!Dostal som nootebook s OP Endless 07.09.2019 | 10:26
            Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

            Ak chceš bootovať z CD, samozrejme daj do prvého poradia CD. Ale prečo nepoužiť rýchlejšie USB?

            • RE: Hééélp!Dostal som nootebook s OP Endless 09.09.2019 | 06:16
              Avatar laco2 cinamon  Používateľ

              Lebo ISO som napálil na cd...

    • RE: Hééélp!Dostal som nootebook s OP Endless 07.09.2019 | 12:01
      Avatar janek-m Ubuntu 22.04  Používateľ

      Keby si nám prezradil, o aký NTB ide, tak by sme zrejme aj vedeli poradiť, akým tlačidlom sa dostať do Biosu/Uefi. Ale táto informácia by mala byť uvedená v manuále od notebooku. Osobne by som už LM 18.3 neinštaloval ale siahol by som po LM 19.2. LM 19 sa naozaj podaril a funguje rýchlo a bez problémov :-)

      • RE: Hééélp!Dostal som nootebook s OP Endless 07.09.2019 | 18:43
        Avatar laco2 cinamon  Používateľ

        Asus 540...

        • RE: Hééélp!Dostal som nootebook s OP Endless 07.09.2019 | 19:05
          Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

          Na Asusoch sa bootmenu sprístupní cez Esc. Musí však byť v UEFI nastavené poradie bootovania aj pre požadovaný zdroj. Do UEFI sa ide cez F2.

          • RE: Hééélp!Dostal som nootebook s OP Endless 08.09.2019 | 06:48
            Avatar laco2 cinamon  Používateľ

            Dík-šiel som presne podľa teba-už ho bootuje!!

          • RE: Hééélp!Dostal som nootebook s OP Endless 08.09.2019 | 07:31
            Avatar laco2 cinamon  Používateľ

            Internet napojiť cez USB alebo Hdmi??Mám koncovky-Hdmi,USB 3.1,USB 2.0...

            • RE: Hééélp!Dostal som nootebook s OP Endless 08.09.2019 | 09:24
              Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

              Ak máš na modemu wifi, pripoj notebook, tak, ako väčšina ľudí, cez wifi. Ak nemáš, zadováž si taký od poskytovateľa internetu.

              • RE: Hééélp!Dostal som nootebook s OP Endless 08.09.2019 | 11:12
                Avatar WlaSaTy   Návštevník

                A za chvíľu sa bude pýtať ako predĺži WiFi do "Pracovne" na konci záhrady.

              • RE: Hééélp!Dostal som nootebook s OP Endless 08.09.2019 | 11:52
                Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

                Ďalšia možnosť je pripojenie sieťovým káblom, pokiaľ ovšem máš taký vstup na notebooku. Niekedy je sieťový vstup umne zamaskovaný tým, že sa kryt toho vstupu dá zaklapnúť, takže na prvý pohľad to nevyzerá ako sieťový vstup.

    • RE: Hééélp!Dostal som nootebook s OP Endless 07.09.2019 | 18:01
      Avatar WlaSaTy   Návštevník

      Hmmm, ohľadne toho popisu. Skús skontrolovať aké konektory máš na monitore, možno tam je okrem toho modrého šróbocacieho VGA/DSUB aj biely šróbovací DVI-A/D/I, a čierny skosený HDMI. Najmodernejší bežne používaný čierny DisplayPort (skosený len z jednej strany) tam určite nebude. Rovnako skontroluj aké konektory máš na notebooku keď už nepíšeš čo je ten notebook alebo monitor zač. hľadať to nebudem.

      K tej prípojke, ku zmluve o poskytovaní internetu máš aj dodací list. V Ňom máš npísané či sa jedná o DSL alebo Ethernet. Obidve tieto najznámejšie pripojenia používajú RJ45. Rozprávku od Janka o RJ11 môžeš pustiť z hlavy, Dialup cez analógovú telefónnu linku sa už roky rokúce neposkytuje. Ak by to bol DSL, tak k nemu bol nejaký DSL modem do USB, alebo router do Ethernetového portu či s WiFi.

      Ohľadne Občianskeho Preukazu OP Endless, tak ten je derivátom Debianu. Kľudne si na tom NB nahoď LiveUSB a poprípade nainštaluj ak to pôjde podľa očkovaní.

      Alebo tú notabukvu zober rovno aj s monitorom a papiermi od internetu do najbližšieho počítačového obchodu, kde ti nanútia iný internet a iný monitor. To bude najjednoduchšie, vzhľadom na vceľku ucelené informácie.

    • RE: Hééélp!Dostal som nootebook s OP Endless 09.09.2019 | 07:35
      Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

      Teda Laco2 tie informácie z teba lezú ako z chlpatej deky. Však vyfoť tie konektory na modeme aj notebooku a hneď budeme múdrejší. Aj ten popis počítača si dal taký nijaký. Keď zadám do googlu Asus 540, tak mi nič nevylezie. AK niečo od nás chceš, dodaj poriadne informácie. Na nete je Asus X540, je to ten tvoj?

      • RE: Hééélp!Dostal som nootebook s OP Endless 09.09.2019 | 08:41
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        On to nechce riešiť, on sa chce o tom len porozprávať.

        • RE: Hééélp!Dostal som nootebook s OP Endless 09.09.2019 | 09:55
          Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

          Tiež mi to tak pripadá.