doska s fpga & sram problem

Sekcia: Hardware a Drivery 21.11.2019 | 07:53
Avatar radoKE   Návštevník

Mam mrtvu programovatelnu riadiacu jednotku k specialnej peci (r.v.1998) ktora ma na doske sram napajanu 3v baterkou. Murphyho zakonitostou odisla baterka bez predchadzajuceho varovania a vzala sebou na vecnost komplet firmware aj zakaznicke programy. Cakam na spravu od vyrobcu ci je schopny alebo ochotny nanovo nasypat na dosku firmware a zaroven hladam niekoho kto sa do problematiky rozumie aby mi firmware z ozivenej dosky nacital a uskladnil pre buducnost. sram je pd431000a fpga ql12x16b.

    • RE: doska s fpga & sram problem 30.11.2019 | 19:53
      Avatar Alojz   Návštevník

      Mozno, ze nie je uplne mrtva, FPGA su casto osadene so FLASH pamatou. Skus sa pozriet ci neexistuje nejaky "prepinac", na nacitanie z flash.

      • RE: doska s fpga & sram problem 30.11.2019 | 20:18
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        To je doska z minulého tisícročia. On by potreboval niekoho s klieštikmi a programátorom na SRAM. V minulom tisícročí sa tak oživovali napríklad BIOSy.

        Problém je že v posledných päťročniciach boli takéto hry s programovaním čipov vytlačené projektom Arduino, a málokto má doma nacvakávačky na čip.

      • RE: doska s fpga & sram problem 30.11.2019 | 21:41
        Avatar radoKE   Návštevník

        Alojz: dik za reakciu, vlavo pod sramkou vedla diodiek je jeden klasicky jumper, vpravo vedla pga nad baterkou biely konektor. Ako by mala vyzerat ta flashka ? Prvy priznak problemu po zapnuti prebiehal tak ze pec klasicky bootovala, na displeji ako vzdy "loading kernel" po nom mal prist test periferii ale namiesto toho sa objavilo ze nevie nacitat data. Pozeram do manualu, idem po novu baterku ale po znovuzapnuti uz nic, displej mrtvy, svieti podsvietenie ale zobrazuje iba klikyhaky a vsetky relatka a stykace periferii cvakaju jak v besm 1. Takze sa neviem dostat nikam, ziadna moznost nacitania alebo cakania na povel. fotka dosky: https://img.janforman.com/20191121082719wlsr.jpg

        • RE: doska s fpga & sram problem 30.11.2019 | 21:45
          Avatar radoKE   Návštevník

          Jo a zabudol som dodat ze vyrobca ma odfajcil ze uz nepodporuje. Pritom som na 100% presvedceny ze fw sa im niekde povaluje. Na ceste je nova pec od konkurencie, ale aj tak by som tuto rad spojazdnil.

        • RE: doska s fpga & sram problem 01.12.2019 | 11:06
          Avatar Alojz   Návštevník

          FLASH pamat vyzera ako tie cierne 8 pinove svaby, kazdopadne nie som si isty ci su to flash pamate. Ak mas nejaky katalog alebo manual k zariadeniu, ten by sa hodil. Ale ako bolo napisane vyssie, ze je to velmi stara doska, tak :-(.

          Ale je divne, ze dostavas z FPGA nejaky signal na riadenie periferii.

          A ako vidim nad baterkou je napisane "CHANGE WITH POWER ON"...

          • RE: doska s fpga & sram problem 01.12.2019 | 12:43
            Avatar WlaSaTy   Návštevník

            Čierne áno, 8pin asi nie. Ja tam na prvý pohľad vidím:

            Otázkou je či tá EPROM obsahuje celý kód, aj pre FPGA alebo len pre ten 8bit. To by vedel povedať nejaký pánko čo má cca 50+. Ten pánko by sa vedel aj pozrieť na obsah tej pamäte. Ale nájsť niekoho takého?

            Mladšie ročníky sa už preorientovali na hotové Arduina, a ešte mladšie ročníky išli cestou kadejakých rPI ktoré sú hotové počítače schopné utiahnuť aj (odľahčený) desktop.

            • RE: doska s fpga & sram problem 01.12.2019 | 22:34
              Avatar radoKE   Návštevník

              Je arduino platforma schopna citat a ovladat to co popisujem v dnesnom komente Alojzovi ?

          • RE: doska s fpga & sram problem 01.12.2019 | 22:17
            Avatar radoKE   Návštevník

            Manual mam, je alibisticky, akykolvek problem ? 1.kontaktuj vyrobcu alebo dealera. Dealer na mna yebe, vyrobcu z usa kupil a zrusil korporat ktory uz najmenej 4x menil nazov. V manuale pisu ze prvy priznak (can not load data) je pruser a bod 1. Aky je podla tvojho nazoru dovod mat tam baterku a menit ju pod napajanim ? Masina vedela pamatat nejakych 100 programov ktore si mohol uzivatel pomocou par tlacidiel a rotacneho ovladaca naprogramovat. Myslis ze baterka istila iba user programy a ten "kernel" je flashnuty v niektorom z tych malych svabov ? Zajtra skuknem lepsie co su zac bo fotka je rozostrena a neviem niektore precitat. K tym signalom, doska vedela citat z cidiel teplotu, silu vakua, polohu ohrievacieho telesa nad komorou, polohu podavacieho piestu. Riadit vedela teplotu/cas, zopnutie externej vakuovej pumpy, zopnutie tlakoveho vzduchu pre podavaci piest, motor pohybu ohrievacieho telesa, a mozno som na daco este zabudol. V bedni RJ su okrem zdroja este dve ss relatka, jedno dostava signal pre zhaviacu spiralu ohrevu, druhe spina tu externu vakupumpu.

    • RE: doska s fpga & sram problem 01.12.2019 | 23:53
      Avatar Alojz   Návštevník

      Podla mna baterka je tam na to, aby sa nemusel nacitavat stale bitfile (firmware) do FPGA. Dovod je na to ten, ze bez "stavy" sa FPGA vymaze. Cize, teraz na zaklade toho napisu sudim, ze baterka mala sluzit ako vec, ktora udrzuje program vo FPGA nazive.

      • RE: doska s fpga & sram problem 02.12.2019 | 08:15
        Avatar radoKE   Návštevník

        Najprv pozriem na svaby ci je medzi nimi nejaka flaska ak hej odmeram napatie na tom jumpry, tiez proti zemi a pripadne risknem pred dalsim zapnutim zoskratovat. Mozno dovod preco je tam kde je umiestneny. Mozno spusta nacitanie fw do fpga, z logistickeho pohladu asi najschodnejsie oproti verzii ze kazdy servis po celom svete by mal mat nacvakavacku a sypat nou fw do fpga. Tato varianta mi pride logickejsia, servisak zoskratuje a zkasiruje klienta, aj ked ktovie.

    • RE: doska s fpga & sram problem 02.12.2019 | 11:38
      Avatar rredhawk   Návštevník

      co je to za pec? nedalo by sa to nahradne ovladat cez arduino?

      • RE: doska s fpga & sram problem 02.12.2019 | 11:39
        Avatar rredhawk   Návštevník

        totiz ma napadlo ze som to niekde videl.

        http://www.posterus.sk/?p=16887

      • RE: doska s fpga & sram problem 02.12.2019 | 20:12
        Avatar radoKE   Návštevník

        Tiez ma to napadlo, uz som podobnu otazku polozil wlasatemu. Pozeral som na tvoj odkaz, tam ak dobre chapem riesia iba monitoring teploty v klasickej peci na porcelan, ja mam pec na dentalny porcelan a potrebujem ovladat teplotu v zavislosti na case, spustanie vakuovej pumpy v zavislosti od dosiahnutej teploty, pec ma pohyblivu komoru s vyhrevnym telesom takze tiez potrebujem ovladat motor ktory nou pohybuje, dalej treba mat signal na ventil tlakoveho vzduchu, nejaku zvukovu signalizaciu, displej, moznost aspon 30 vlastnych programov.

        • RE: doska s fpga & sram problem 02.12.2019 | 20:56
          Avatar rredhawk   Návštevník

          jj na tom odkaze je monitoring.

          hm cize treba ovladat cca 5-10 veci?

          To by teoreticky mohlo ist arduinom. 

          • RE: doska s fpga & sram problem 02.12.2019 | 21:30
            Avatar WlaSaTy   Návštevník

            Ísť to pôjde, o tom som presvedčený aj ja. Arduino sa použiva aj na takéto veci.

            Problém bude ale v tom, že bude treba vyvynúť asi kompletnú riadiacu elektroniku aj s pripravenými rutinami. A aj otestovať. Kto dal do indukčnej pece zapnutej na tavenie kovov vlhkú kameninu, alebo len si opekal pri jazere a použil na ohnisko mokré šutre, vie na čo narážam.

    • RE: doska s fpga & sram problem 04.02.2020 | 10:36
      Avatar radoKe   Návštevník

      Po dlhsej dobe som sa dostal k doske a identifikoval svaby. Ziadna pamat na doske nieje. Okrem troch zosilovacov LM386,LTC1050,LT1101 a jedneho AD prevodnika AD654jn je na doske este zaujimavy jeden obvod. MAX 709. Ak som dobre porozumel datasheet mojou chabou inglis, je to "resetovac" systemu pri starte alebo inych situaciach, premyslam ci nie je vydechnuty. Tak ak niekto ma znalost prosim o konzultaciu.