Dobre lokalizované (SK/CZ) distro

Sekcia: Aplikácie & Desktop 27.12.2019 | 10:37
Avatar Richard Antix  Používateľ

Ahojte,

jeden starší laptop, na ktorom som roky mal/mám nejakú verziu antiX-u, chcem dať mame. AntiX je super, ale lokalizácia nie je taká, aby nevzbudzovala zbytočné telefonáty.

Otázka (kedže roky nie som distrohopper): Je nejaké distro, založené na debiane (lebo lenivosť), ktoré má lokalizáciu do SK/CZ čo najkompletnejšiu (mám namyslil GUI a bežne sa zjavujúce dialógy)? Nejaký tip?

Ďakujem.

    • RE: Dobre lokalizované (SK/CZ) distro 27.12.2019 | 11:40
      Avatar radoKE   Návštevník

      ubuntu alebo lubuntu

    • RE: Dobre lokalizované (SK/CZ) distro 27.12.2019 | 11:47
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

      Z antiXu jedine na MX Linux :) Na lokalizáciu som nezaznamenal žiadne námietky.

      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • RE: Dobre lokalizované (SK/CZ) distro 27.12.2019 | 11:49
      Avatar janek-m Ubuntu 22.04  Používateľ

      Ubuntu-Xubuntu-Lubuntu-Linux Mint Cinnamon/Xfce/Mate

      Ak to HW počítača dovoľuje, nainštaloval by som jej Linux Mint 19.3 s Cinnamon. Je naozaj vyladený, dobre vyzerá a výborne funguje. Lokalizácia do SK je takmer 100%.

    • RE: Dobre lokalizované (SK/CZ) distro 27.12.2019 | 12:03
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

      pridávam sa k hlasu za najväčšie a najrosirenejsie distribucie

      zvolil by som *buntu ale LTS verziu (nech máš pokoj na dlhšie ako 6 mesiacov), konkretne 18.04.3 LTS by mala mať podporu do apríla 2023

      ak by si šiel do menšej distribúcie uvažoval by som na českou lokalizáciou, v čase ked som mojej mamine inštaloval ubuntu na "kuchynský laptop na recepty" tak čeština bola ovela obsiahlejsia a s porozumenim nebol problem

      prípadne skús nastaviť slovenčinu ako prioritný jazyk a češtinu ako fallback

      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • RE: Dobre lokalizované (SK/CZ) distro 27.12.2019 | 12:18
      Avatar WlaSaTy   Návštevník

      V prípade desktopu založeného na Ubuntu, Lubuntu alebo Xubuntu by som silno odporučil spustiť /usr/bin/gnome-language-selector a potvrdiť výzvu na doinštalovanie jazykových balíkov ktoré sa samé zabudli nahodiť.

      A tiež by som pred inštaláciou odporučil skúsiť si to na nečisto, vo virtuálnom počítači (KVM/Vier Manager, alebo VirtualBox). To zbytočné presúvanie lokalizácie programov do nejakých ďalších balíčkov nemalo význam ani v časoch pred tým ako sa začalo používať LBA a disky mali bežnú veľkosť do 5G. Zlaté Gentoo. Tam keď si to sám neokresal, tak to nahodilo kompletne všetky jazykové mutácie. A veľa z disku to nezožralo.

    • RE: Dobre lokalizované (SK/CZ) distro 27.12.2019 | 12:51
      Avatar Richard Antix  Používateľ

      OK, ďakujem za názory, idem to skúsiť vo virtuále...

      • RE: Dobre lokalizované (SK/CZ) distro 27.12.2019 | 20:16
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

        Tak MX Linux má všetko čo konkurencia. Plus je to starý poctivý Linux enviroment, bez šialeností od návrhárov z dielne RedHat.

        Osobne som stále všade, doma aj v práci na antiXe, ale to proste pre maminu nebude.

        Už všade kde som inštalovával Ubuntu (rodina, kamaráti) inštalujem MX Linux. Ono by sa dalo povedať, že v tom ani nie je nejaký veľký rozdiel a ten systemd nejak funguje, Wayland je stále v prdeli a potom veľa drobností s dbus a tak. Proste som lenivý a už sa mi nechcú riešiť problémy pretože niečo nefunguje a prv to šlo.

        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • RE: Dobre lokalizované (SK/CZ) distro 27.12.2019 | 14:02
      Avatar rredhawk   Návštevník

      mx linux. momentalne lepsie prelozene ako linux mint. sice mi manual trva ale faq uz je v sk

    • RE: Dobre lokalizované (SK/CZ) distro 28.12.2019 | 14:17
      Avatar Richard Antix  Používateľ

      Ahojte,

      tak som nainštaloval MX Linux.

      Roky trávim v IceWM s vlastným CDE dizajnom, hodne minimalizovaným, bez ikon, tlačidiel, taskbaru atď.

      Asi som netušil, ako pekne dnes XFCE dokáže vyzerať. Východzia téma, včítane Conky a sady ikon je veľmi elegantná a prehľadná, takže asi sa bude páčiť.

      Podarilo sa doplniť i lokalizáciu pre Firefox a Thunderbird, takže je to plne slovenské prostredie, čo je super.

      Dodal som tam DWService, ak by som mal potrebu niečo spraviť na diaľku.

      [Napriek týmto grafickým fičúram nehodlám odísť od sveta jednoduchosti a rýchlosti, kde oknu stačí len rám a pekný font pre GNU Emacs :) ]

      • RE: Dobre lokalizované (SK/CZ) distro 28.12.2019 | 14:48
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

        Celkom ma to teší, ešte aby to všetko fungovalo ako má. Tak antiX ako základ pre MX Linux je dosť veľká záruka že to fungovať aj bude.

        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • RE: Dobre lokalizované (SK/CZ) distro 28.12.2019 | 18:04
        Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

        MX je dobrá voľba

    • RE: Dobre lokalizované (SK/CZ) distro 31.12.2019 | 22:35
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

      ďalšia možnosť je slovenské Greenie. preklad je tam rovnaký ako na Ubuntu MATE, len je to všetko už predinštalované. Osobne si myslím, že na veľmi starom HW to nepôjde tak dobre ako špecializované distrá