buntu a monitor

Sekcia: Ostatné 06.02.2020 | 17:41
Avatar johnyH   Návštevník

Zdravim... Stiahol som si Lubuntu 19.10 že ho vyskušam cez USB na NB umax,zda sa že všetko funguje,až na to,že asi po 10 minutach zhasne obrazovka a nenabehne az pokial ho zatvorenim neuspim a znova preberiem,pak čas kym obrazovka vypne sa skracuje=po piatom prebudeni uz zhasne po 2 minutach.... čim to može byt? ovladačmi? dakym nastavenim? or buntu a umax sa nem ľubit?

    • RE: buntu a monitor 06.02.2020 | 17:50
      Avatar XXXX   Návštevník

      skus

      man xset
    • RE: buntu a monitor 06.02.2020 | 17:58
      Avatar johnyH   Návštevník

      dik...ale man čo? ja linux vidim prvy krat 😒

    • RE: buntu a monitor 06.02.2020 | 18:58
      Avatar WlaSaTy   Návštevník

      Cez to USB si pripájal monitor na NB, alebo si z štartoval to Lubuntu z LiveUSB? Píšeš nie moc zrozumiteľne. A za tých pár minút čo ti zhasne obrazovka aj niečo s počítačom robíš (hýbeš myšou, ťukáš do klávesnice), alebo len máš ten NB bežiaci na baterku a obzeráš ho?

      PS: to man xset je príkaz ktorým si naštartuješ príručku (manuál) ku príkazu xset, teda ku príkazu ktorým sa nastavuje grafika. I keď v tomto prípade to bude skôr v nastavení šetriča obrazovky, a režimu riadenia spotreby.

    • RE: buntu a monitor 06.02.2020 | 19:06
      Avatar xxxx   Návštevník

      srry, nemam cas to teraz vysvetlovat... uvedeny text (man xset) si napis do terminalu a skus z toho textu nieco pochytit... je mozne, ze pri starte grafickeho servera je pouzita tato utilitka na nastavenie urcitych parametrov servera. ale najprv napis do terminalu

      xset 1800 0 0

      a ak ti po polhodine monitor "neskape", je to ono.

      • RE: buntu a monitor 06.02.2020 | 19:14
        Avatar xxxx   Návštevník

        srry, preklep, napis

        xset dpms 1800 0 0
    • RE: buntu a monitor 06.02.2020 | 19:24
      Avatar johnyH   Návštevník

      jj štartujem cez LiveUSB...obrazovka zhasne aj počas prace...aj ked mam prst na touchpade.. do akeho terminalu? QTerminal? QTerminal drop down?

    • RE: buntu a monitor 06.02.2020 | 19:38
      Avatar WlaSaTy   Návštevník

      A ten NB je inak v pohode, nerobil to aj pred tým s iným OS?

      Nejako sa mi nezdá že by Lubuntu vypínalo obrazovku len tak. Toto skôr vyzerá na chybu HW. Useknutý káblik pri pánte, odpálená katódová trubica podsvietenia, ...

    • RE: buntu a monitor 06.02.2020 | 19:50
      Avatar johnyH   Návštevník

      ee NB je novy...ma 3 dni...od nova je nanom win10 x64...a z win ide v poho... tak som zadal do QTerminal xset dpms 1800 0 0 ....potvrdil ENTER a stale sa obrazovka vypne.... vyskušal som aj prikaz jauser: if=/ ic_bo_ce/rozjebem_x2 a ani ten nefunguje....takže kutil.sro urobil v tom OS niekde chybu 🙄

      • RE: buntu a monitor 06.02.2020 | 20:02
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        Pokiaľ máš, ako píšeš, Asus ee už tri dni, tak ho vyhoď. To sú 5 až 12 rokov staré herky. To je slabšie ako lacný mobil.

    • RE: buntu a monitor 06.02.2020 | 20:11
      Avatar johnyH   Návštevník

      ee asus! fuj asus! umax...= Intel Atom x5 Z8350 Cherry-Trail....2Gb ram... buntu nanom ide celkom fajn....nebit toho vypinania obrazovky...

      • RE: buntu a monitor 06.02.2020 | 20:30
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        Tak tri dni nový, s CPU z roku 2016. Skús tam iné *buntu. Napríklad Xubuntu. A verzie 16.04. To bude jednoduchšie pre človeka ktorému je rok kratší ako deň.

    • RE: buntu a monitor 06.02.2020 | 20:40
      Avatar johnyH   Návštevník

      Xbuntu vraj nefunguje na tychto strojoch ala Chuwi,Umax ani tolko...možno to chce len iny prikaz....ala ako sa po Linuxacky povie Displej nechoc spac bo budu s tebe trepanky....hm?

      • RE: buntu a monitor 06.02.2020 | 21:05
        Avatar WlaSaTy   Návštevník
        ako sa po Linuxacky povie Displej nechoc spac

        To tu už bolo zodpovedané. Problémom je to, že je ten displej u teba stále vypínaný. Myslíš že bude jednoduchšie vyskúšať niečo iné, alebo hrabať sa v systémových logoch že prečo ten stroj vydáva príkaz na šetrenie elektrikou? Či už zalomeným káblom, odpáleným senzorom zaklapnutia dekla, kolísaním napätia na prerazenej baterke, urvaným káblom nabíjačky alebo problémom s ovládačom HW alebo hocičím iným?

      • RE: buntu a monitor 06.02.2020 | 21:08
        Avatar xxxx   Návštevník

        pre istotu sem vloz vypis z tohto (opat cez terminal):

        cat /etc/X11/xorg.conf
    • RE: buntu a monitor 06.02.2020 | 21:21
      Avatar johnyH   Návštevník

      azaj dakujem za snahu a cenim si to...ja tiez som v niecom dobry a ked viem pomozem......ale v linuxe som zaciatocnik....dakujem XXXX vypis z tvojho prikazu je cat: /etc/X11/xorg.conf: No such file or directory

      • RE: buntu a monitor 06.02.2020 | 21:33
        Avatar radoKE   Návštevník

        zaujimave, tiez mam v tom adresary (X11) xor.conf.failsafe namiesto xorg.conf

        • RE: buntu a monitor 06.02.2020 | 21:42
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          To je v poriadku, konfigurák xorg.conf sa už roky nepoužíva.

          • RE: buntu a monitor 07.02.2020 | 19:27
            Avatar xxxx   Návštevník

            neviem, ked som si pred par mesiacmi na moj debian stable instaloval nvidia driver na grafiku z repozitarov, nvidia-settings mi ponuklo vytvorenie xorg.conf-u, ktorym som si nahradil moj povodny (v ktorom som po instalacii nvidia driveru zmenil driver nouveau na nvidia). neviem, ako inak by som zmenil aktualne pouzivany driver (nouveau po instalacii nvidia na blackliste)... on by sa aktivoval automaticky aj bez tohto konfiguraku? a co dalsie volby, ktore ponuka...

            • RE: buntu a monitor 07.02.2020 | 20:09
              Avatar WlaSaTy   Návštevník

              Ono sa to prestalo používať z dôvodu autodetekcie. Keby si totižto mal vytvorený xorg.conf tradičným spôsobom, tak máš zadefinovaný presný počet monitorov, klávesníc, myší a podobne. To je napríklad pri notebooku blbosť.

              A výslovné zakázanie nouveau sa deje trošku zložitejšie ako zámenou ovládača grafiky. Človek by mal pri štarte OS vypnúť KMS, a dať blacklist na noveau.ko ktorý je súčasťou kernelových ovládačov. A to sa v xorg.conf nikdy nedalo urobiť.

            • RE: buntu a monitor 08.02.2020 | 01:32
              Avatar debian+   Návštevník

              Ono to pouziva konfiguraciu, ale pokial existuje, tak sa riadi nou. Staci ciastocna konf zbytok auto detekcia. Krasne je to vidiet, ze pri startx vypisuje, ze odkial je ten konfig parameter pre spustenie.

              • RE: buntu a monitor 08.02.2020 | 07:44
                Avatar WlaSaTy   Návštevník

                Kompletnú konfiguráciu sme si už vysvetlili, aj s jej negatívami. Čiastočná konfigurácia sa ale schováva do podadresára xorg.conf.d a nie do súboru xorg.conf.

    • RE: buntu a monitor 06.02.2020 | 21:41
      Avatar johnyH   Návštevník

      radoKE jj buntu je ducharina...cize buď mi pomoze XXXX alebo prikaz: $$ dd if=/dev/zero of=/dev/hda

      • RE: buntu a monitor 06.02.2020 | 21:45
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        To pomôže určite, ale len do rebootu. Má to jeden háčik, /dev/hda sa už vyše 10 rokov nepoužíva. Menovite od doby, kedy sa v jadre presadila libata.

    • RE: buntu a monitor 06.02.2020 | 21:57
      Avatar johnyH   Návštevník

      libata nelibata...to nerieši moj problem...chce to dakeho experta cez buntu...lebo ja inač umax podpalit a buntu reklamovať

      • RE: buntu a monitor 06.02.2020 | 22:26
        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

        Príkazom xset q zistíš či nemáš zapnuté nejaké to šetrenie energie a príkazom xset -dpms to odstavíš. Mne takto v jednom distre blbla správa napájania a toto zabralo,,,

        • RE: buntu a monitor 07.02.2020 | 08:47
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          Keby tam mal nastavené zhasínanie obrazovky po určitom čase, tak by to bol konštantný čas. Podľa jeho popisu sa mu to vypína náhodne.

          Tu by bolo rozumnejšie pozrieť správy od systému, a k nim aj udalosti ktoré lietajú cez dbus. Ale to by si ten chalan z toho nemohol robiť srandu. s náhodnými vtipmi ktoré sú staré jak matuzalém. Toto skôr vyzerá, že sa len strašne nudí a ide mu o niečo iné.

    • RE: buntu a monitor 06.02.2020 | 22:32
      Avatar samalama   Návštevník

      čim to može byt? ovladačmi?

      na 99%...

    • RE: buntu a monitor 06.02.2020 | 22:32
      Avatar johnyH   Návštevník

      ok,ale to ze po zhasnuti obrazovky obrazovku nepreberiem nijak inač nez uspanim a prebudenim to asi nerieši...či?

    • RE: buntu a monitor 06.02.2020 | 22:40
      Avatar johnyH   Návštevník

      samalama...by to bol windows by som typoval na ovladač..a vela x chyba aj v nom bola...ale ohladom buntu si necham radsej poradit...

      • RE: buntu a monitor 07.02.2020 | 09:05
        Avatar samalama   Návštevník

        pusti si terminal a kukaj:

        sudo tail -f /var/log/syslog

        zapamataj si presny cas, kedy ti vypne monitor. ked nb prebudis, tak sa v terminali pozri, co sa v danom case stalo...

        • RE: buntu a monitor 07.02.2020 | 10:02
          Avatar johnyH   Návštevník
          Feb  7 08:56:36 lubuntu kernel: [52771.712870] pci 0000:00:03.0: [8086:22b8] type 00 class 0x048000
          Feb  7 08:56:36 lubuntu kernel: [52771.712919] pci 0000:00:03.0: reg 0x10: [mem 0x00000000-0x003fffff]
          Feb  7 08:56:36 lubuntu kernel: [52771.714213] pci 0000:00:03.0: BAR 0: assigned [mem 0x91000000-0x913fffff]
          Feb  7 08:56:36 lubuntu NetworkManager[1139]: <info>  [1581065796.5151] manager: sleep: sleep requested (sleeping: no  enabled: yes)
          Feb  7 08:56:36 lubuntu NetworkManager[1139]: <info>  [1581065796.5155] manager: NetworkManager state is now ASLEEP
          Feb  7 08:56:36 lubuntu whoopsie[1758]: [08:56:36] offline
          Feb  7 08:56:36 lubuntu systemd[1]: Reached target Sleep.
          Feb  7 08:56:36 lubuntu systemd[1]: Starting Suspend...

          v prvych troch riadkoch sa info meni..ostatne su vzdy rovnake

          • RE: buntu a monitor 07.02.2020 | 12:03
            Avatar samalama   Návštevník

            ale podla tohto sa ti nevypne monitor, ale uspi cely nb...

            • RE: buntu a monitor 07.02.2020 | 12:12
              Avatar johnyH   Návštevník

              žeby? tak preto ho nemožem prebrat inym než otvorenim...ja myslel že len zhasne,kedže led dioda ostava svietit...ak sa uspi vo WIN tak dioda blika....A našlo by sa nato dake riešenie?

              • RE: buntu a monitor 07.02.2020 | 12:41
                Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                nemá ten NTB nahodou gombik na uspatie ktorý nechtiac stlačíš ??

                ja mam napriklad klavesnicu co ma HW prepínač medzi F klavesmi a "modrými" multimediálnymi klavesami - a namiesto F12 si pravidelne vypnem zvuk (mute)

                potom by som pozrel nastavenie napájania či tam nemáš nastavené automatické uspávanie

                ale hlavne by som skusil ine distro aby sa vylučilo či sa jedná o HW alebo SW chybu

                Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                • RE: buntu a monitor 07.02.2020 | 13:53
                  Avatar WlaSaTy   Návštevník

                  Tak systémové správy už máme skontrolované, teraz ešte odsledovať systémové udalosti cez dbus nech človek vidí čo a prečo odoslalo požiadavku na uspatie (suspend to ram).

    • RE: buntu a monitor 07.02.2020 | 14:23
      Avatar johnyH   Návštevník

      sice tomu nerozumiem,ale niečo podobne som našiel...

      • RE: buntu a monitor 07.02.2020 | 14:26
        Avatar johnyH   Návštevník

        asi tu neviem vložit odkaz... https://unix.stackexchange.com/questions/389192/linux-sometimes-hangs-when-it-attempts-to-go-into-sleep-suspend

        • RE: buntu a monitor 07.02.2020 | 15:15
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          Linux sometimes hangs when it attempts to go into sleep/suspend ⇌ Linux sa niekedy zasekáva, keď sa pokúša prepnúť do režimu spánku / pozastavenia.

          Už mi to dáva zmysel, ty ten počítač uspávaš sám. A chceš aby sa ti začal zasekávať.

    • RE: buntu a monitor 07.02.2020 | 15:11
      Avatar johnyH   Návštevník

      a neuspava sa....ozaj sa len vypne obrazovka...teraz skušal nechat otvoreny texpad a ked sa obr.vypla tak som pisal na klavesnici...zatvorim buk,otvorim buk a čo som pisal tam napisane bolo....

    • RE: buntu a monitor 07.02.2020 | 17:52
      Avatar johnyH   Návštevník

      aj ked zapnem uspanie pri nečinnosti tak sa len vypne obrazovka a da sa prebudit len krytom...a pak vypiše toto

      • RE: buntu a monitor 07.02.2020 | 20:17
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        Takže už vidíme, že správa napájania naozaj zaslala systémovú udalosť cez dbus ktorá je požiadavkou na vypnutie alebo uspatie. Teraz by bolo treba ešte zistiť či to bolo kvôli kolísajúcej baterke, stlačení nejakej klávesy na uspanie, odpojeniu napájania alebo chybe ACPI. K tomu by bolo treba výpis z dmesg, a aj monitorovanie správ dbus.

        PS: Máš dobrú lokalizáciu. To má naozaj to LXQT namiesto slovenčiny polovicu v angličtine, a druhú polovicu v češtine? Vyzerá to ako keby si to mal veľmi zle nainštalované. Nekompletné. A to môže byť aj zdroj tvojich problémov.

        • RE: buntu a monitor 07.02.2020 | 20:50
          Avatar johnyH   Návštevník

          ta polo lokalizacia je ok... robi tu polo lokalizaciu na všetkych 3 PC...=to je skratka Buntu ☹️...bat je full! HW je OK! teraz skušam Xbuntu a vypina obrazovku presne tak ako Lubuntu...

          • RE: buntu a monitor 07.02.2020 | 21:45
            Avatar johnyH   Návštevník

            uz som vyskušal aj Kubuntu a robi to stale...Kubuntu je do CZ preložene celkom slušne,ale Lubuntu je z tych troch zas najrychlejšie...každopadne už buntu neriešim...už nemam nato nervy.

          • RE: buntu a monitor 07.02.2020 | 21:51
            Avatar WlaSaTy   Návštevník

            S Lubuntu mám niekoľko ročné skúsenosti, a slovenskú lokalizáciu za posledných vyše 5 rokov mali naozaj veľmi dobrú. Nezažil som že by to na mňa namiesto slovenčiny hovorilo zmeskou angličtiny a češtiny.

            To, že máš HW OK, to vidím. ACPI v prípade zostáv s Atomom modelovej rady Z bolo dosť hororové. Rozoberať to zbytočne nebudem, ale s tvojími znalosťami a ochotou len vŕtať bude pre teba jednoduchšie skontrolovať ktoré jadro máš. Ono tá 19.10 má jadrá 4.15, 5.0 a 5.3. Novšie by malo pomôcť.

            Ale ajtak mi to pripadá, ako keby si mal nejaké vadné inštalačné médium, na stroji ktorý je v prevádzke niekoľko rokov a tvrdíš o ňom že je fungl nový. Len trojdňový.

            PS: Teraz som si spomenul, existuje jeden príkaz ktorým sa prepína akýkoľvek počítač do módu kedy beží bez chýb. Je dosť frekventovaný, a užívatelia sú po jeho použítí spokojný.

    • RE: buntu a monitor 07.02.2020 | 22:25
      Avatar johnyH   Návštevník

      žeby F8? 🤔😄 Lubuntu ani pri bootovani z USB neponuka vyber jazyka atd. na tomto UEFI ako na ostatnych dvoch PC... palim to cez rufus,viď priloha...

      • RE: buntu a monitor 08.02.2020 | 07:55
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        Nie, platobný príkaz. Teda niečo, čo asi očakávaš. Len z druhej strany mince.

        Tie Z-kové Atomy mali naozaj veľmi zmrvené ACPI. Podobne ako to bolo pred cca 10 až 15 rokmi, keď MS mal podmienku na udelenie OEM licencií Windows aby implementácia ACPI v HW nespĺňala štandardy, a aby sa funkcionalita dorobila v ovládači. Zopár výrobcov malo kus v sebe svedomia, a opravili tú chybu ACPI v UEFI BIOSe aby to nerobilo problémy v akomkoľvek OS. Tento problém sa vrátil s nástupom NB založených na Atomoch aj s UEFI32. Dosť veľa modelov potrebovalo špeciálne opravy ktoré riešili hentaké chyby HW s akou sa morduješ aj ty. Teraz na jeseň sa situácia zlepšila, ale furt to nie je optimálne.

        Ak by si to chcel vyriešiť, tak sám vieš že máš dve možnosti. Buď priložíš ruku k dielu, alebo si to dáš v nejakom servise urobiť pre všetky tie notabuky čo teraz riešiš. Nevylučujem však aj tretiu možnosť, teda že si to tu necháš vyriešiť, a faktúru pošleš zákazníkovi. Ale v tomto prípade so mnou nerátaj.

        • RE: buntu a monitor 08.02.2020 | 10:47
          Avatar johnyH   Návštevník

          jaaj...paranoja? = mam 3 NB,jeden po nebohej sestre čo mi nedavno zomrela na r.... 😭 ,druhy je moj domaci a ten treti čo tu riešim som si nedavno kupil na leto na chatu,na ktorej neni elektrina a ten umax ma spotrebu asi ako fon,takze sa vydržou na take veci hodi. vsio jasno?!

          • RE: buntu a monitor 08.02.2020 | 11:45
            Avatar WlaSaTy   Návštevník

            Samozrejme že je všetko jasné. Tie efektívne osekané výpisy aby sa z nich nedalo veľa vyčítať. Ten deklarovaný vek, že niekoľko ročné stroje majú tri dni. To tvrdenie že HW ktorého návrh je od výroby (slušne povedané) neefektívny. To štengrovanie že chyba je v Linuxe a inak je všetko v poriadku. A nakoniec tá neochota pozrieť sa na to svojpomocne, veď čakanie na zázračnú radu vyrieši problém obchodného cestujúceho.

            Paranoja? Nemyslím si. Len klasický prístup typu: počkám si na riešenie. A keby to dlho nešlo, tak šťuchnem paličkou nech sa to rozhýbe.

            • RE: buntu a monitor 08.02.2020 | 12:01
              Avatar johnyH   Návštevník

              ja som sa snažil=dal som vypis z terminalu ktory po mne chceli,vyskušal som ine buntu verzie,opisal som problem(kto nepochopil,možem otom video) atd. pre nastojčivych možem predložiť doklad o kupe tohto stroja.Toť asi vsjo na tuto para temu! by sa niekto pokusil mi s tym pomoct nech sa ozve. HOWK

              • RE: buntu a monitor 08.02.2020 | 15:24
                Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                Všetky internety majú svojich maskotov a zástup ľudí čo ich za neviem čo obdivujú.

                Takže si z toho nič nerob.

                Nečítal som všetky odpovede, ale prečo chceš pracovať na live USB? Toto môže byť kameň úrazu, páč tvorca distra toto asi moc netestuje.

                Ja osobne som iba na Linuxe celé roky. Za tie roky sa veľa vecí uľahčilo, ale v dnešnej dobe je hype aby to všetko fungovalo ako na Win. Proste všetko sa samo spustí, všetko sa samo nastaví, čiže sa všetko aj samo rozjebe.

                Keď nemáš HW, ktorý je nepriateľský voči Linuxu, tak stačí počas inštalácie zmenšiť partíciu pre Win a popri Win nainštalovať aj Linux.

                Používam len staré rokmi overené nástroje a distrá na nich založené. Mám všade antiX, čo je pre začiatočníkov škaredé a nepriateľské prostredie. Na ňom je založený MX Linux, ktorí je užívateľsky prívetivý a pekný, sám už nikomu nič neinštalujem, nedoporučujem.

                Problémy s (ne)uspávaním tu boli celkom dobre osvetlené a celé to samozrejme zhoršuje dnešný stav mainstreamových samorezjebávajúcich sa dstribúcií. Menovite, všetko založené na RedHat/CentOS, Ubuntu a ich derivátoch.

                Keď je problém s HW, tak sa s tým treba porvať, alebo ho do eschopu vrátiť a vybrať si nejaký Linux friendly HW. S HW je problém aj pod Win a to ďaleko väčší, páč je väčšina ovládačov uzavretá a nedajú sa tam opraviť ani detské chyby.

                Pri problémoch sa vždy pozriem do dmesg riadok s problémom skopírujem, hodím ho do svojho obľúbeného internetového vyhľadávača a zistím či to má nejaké schodné riešenie. Keď to teraz píšem, tak rozmýšľam prečo som už na to nespravil skript, čo by to celé spravil sám :-) Keby som na to nasadil Keras tak by ti ten skript mohol odpovedať skôr ako by si sa na to spýtal :-D

                Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                • RE: buntu a monitor 08.02.2020 | 17:09
                  Avatar redhawk75   Používateľ

                  Problémy s (ne)uspávaním tu boli celkom dobre osvetlené a celé to samozrejme zhoršuje dnešný stav mainstreamových samorezjebávajúcich sa dstribúcií. Menovite, všetko založené na RedHat/CentOS, Ubuntu a ich derivátoch.

                  tesat do kamena

                  Keď nemáš HW, ktorý je nepriateľský voči Linuxu, tak stačí počas inštalácie zmenšiť partíciu pre Win a popri Win nainštalovať aj Linux.

                  ma tam cherry trail..... (vsetky SoC na trailoch su dost problematicke a hlavne ich "vykon" je rovny cpu z 2005-6

                  umax...= Intel Atom x5 Z8350 Cherry-Trail....2Gb ram

                  no chcelo by to komplexnejsie, presne oznacenie toho UMAX VisionBooku (cim by sa ulahcilo hladanie riesenia)

                  pises ze si skusal ubuntu, lubuntu, xubuntu a kubuntu. inak povedane skusal si rozne de na ubuntu. chcelo by to skusit ine distro, nie ubuntu. napriklad devuan xfce alebo mx linux 18 ( debian9) alebo 19 (debian 10)

                  popripade, manjaro, alebo cosi. hlavne vyhnut sa opat derivatom Ubuntu (Linux mint, peppermint Zorin) aby sa overilo spravanie

                  nieco podobne mi zacal robit moj chromebook (GNAWTY - Acer) z neznameho dovodu zacal blbnut powermanagement.

                  riesenie MX linux 19.

                  • RE: buntu a monitor 08.02.2020 | 17:32
                    Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

                    Začínam sa hambiť, že používam Linux Mint a ešte väččí škandál je, že mi funguje a som s ním spokojný.

                    • RE: buntu a monitor 08.02.2020 | 17:44
                      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
                      Začínam sa hambiť že používam Linux Mint

                      Toto nechápem, používajú ho aj dosť známi programátori, ktorých si vážim. Nie každý rieši veci pod kapotou, keď im to funguje.

                      a ešte väččí škandál je, že mi funguje a som s ním spokojný.

                      Mne to funguje a preto to musí fungovať všetkým. Toto som už niekde počul.

                      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                    • RE: buntu a monitor 08.02.2020 | 18:26
                      Avatar redhawk75   Používateľ

                      to ze tebe lm funguje je dobre.ja som s nim bol spokojny do 17.3. 

                      ale jemu to nefunguje. ma jednak nestandardny HW (umax je zlepenec starsich komponentov a spraveny ako "kancelarsky"

                       

                    • RE: buntu a monitor 08.02.2020 | 22:54
                      Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                      Neboj nie si sám, ja som po čase znovu presedlal na Linux Mint. Až na jednu nepodarenú aktualizáciu (už je to ok) sa nesťažujem, v kombinácii s Cinnamonom mám moderný desktop a plne mi vyhovuje,,,

              • RE: buntu a monitor 08.02.2020 | 19:13
                Avatar WlaSaTy   Návštevník
                ja som sa snažil=dal som vypis z terminalu ktory po mne chceli

                Ten výpis bol efektívne odrezaný aby bolo vidno čo tam nastalo, ale aby zároveň nebolo vidno prečo to nastalo. V čase "08:56:36" je vidno ako niečo na PCI zbernici, port 0000:00:03.0 hlási reinicializáciu, a na to sa začala uspávať sieť. Ihneď na to systém potvrdil že sa uspal.

                Vedel by si povedať o čo si sa snažil, keď si to až tak skrátil ty HOWK?

    • RE: buntu a monitor 08.02.2020 | 18:37
      Avatar X   Návštevník

      ...pri mate pomohlo dconf editor,power manager,idle time.tam desiatku som zmenil,a šecko funguje...

      • RE: buntu a monitor 08.02.2020 | 19:15
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        To mu moc nepomôže, u neho je to uspatie inicializované nejakým kusom HW. Nie nastavením SW. Možno vypínač, možno zlá ACPI informácia o baterke alebo nabíjačke, možno niečo iné čo tu už bolo spomenuté.

    • RE: buntu a monitor 08.02.2020 | 22:44
      Avatar johnyH   Návštevník

      tak som teraz skušal Ubuntu aj spominany MX linux 19....bootovanie MX linux 19 bol dobry MATRIX :-D bohužial pri na oboch ten isty problem....

      • RE: buntu a monitor 09.02.2020 | 07:36
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        Tiež to odseklo tie výpisy, že?

        • RE: buntu a monitor 09.02.2020 | 10:17
          Avatar johnyH   Návštevník

          čo odseklo? čo tam bolo som skopiroval...alebo som to skopiroval zle?

          • RE: buntu a monitor 09.02.2020 | 10:31
            Avatar johnyH   Návštevník

            sa mi podari do buntu dostať irfanview,tak urobim screenshot toho terminalu,ked uz ani kopirovat neviem 😒

            • RE: buntu a monitor 09.02.2020 | 11:05
              Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

              irfanview je program pre windows, v linuxe sa používá na screeenshoty napr. shutter, imagemagick, gnome screenshot alebo Xfce4-screenshooter. Ináč xnview MP je multiplatformný, to znamená, že funguje v obidvoch prostrediach (používaný vo windows ako náhrada irfanview).

              • RE: buntu a monitor 09.02.2020 | 18:22
                Avatar radoKE   Návštevník

                neviem ako u neho ale v ubuntu staci na screenshot stlacit tlacidlo printscreen

            • RE: buntu a monitor 09.02.2020 | 12:27
              Avatar WlaSaTy   Návštevník

              Ak nevieš kopírovať, tak choď za tým, čo ti ten tvoj text vyššie skopíroval, že ho chceš celý. Teda ten text, skopírovať.

              A prosím ťa, nerob si srandu zo slušných ľudí. Dobre?

    • RE: buntu a monitor 09.02.2020 | 11:21
      Avatar johnyH   Návštevník

      tak v prilohe je screen terminalu....čo sa z toho da vyčítať?

      • RE: buntu a monitor 09.02.2020 | 12:24
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        Vyčítať sa z toho dá viacej vecí. Začneme tým, že si namiesto skopírovania textu dal obrázok ktorý je nádherne čitateľný napríklad na mobile. A ešte lepšie sa z neho dá skopírovať text keby ho bolo treba pozrieť napríklad v zdrojových kódoch systému aby človek overil či sa v tom náhodou nepohlo. V tej distribúcii ktorú skúšaš je totižto jadro verzie 5.3, a aktuálne je 5.5. Alebo keby bolo pozrieť napríklad či tento tradičný problém s BIOSom už neriešil výrobca, a nedal k ispozícii novšiu verziu.

        Ty, nechceš to nabudúce odfotiť aj mobilom, vytlačiť, oskenovať a zdieľať na facebooku? To by bolo pohodlnejšie, ako skopírovať obyčajný text.

    • RE: buntu a monitor 09.02.2020 | 12:58
      Avatar johnyH   Návštevník

      .txt neviem to tu inač

      • RE: buntu a monitor 09.02.2020 | 13:56
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        No, to je už lepšie. V jednom z výpisov vidím ako sa BIOS snaží uspať, a používa na to ovládač intel_atomisp2_pm. Skús dať ten ovládač na blacklist.

        • RE: buntu a monitor 09.02.2020 | 15:13
          Avatar johnyH   Návštevník

          som nenašiel na YT nato žiaden navod..aky je nato prikaz? bude blacklist fungovať aj bez reštartu OS?

          • RE: buntu a monitor 09.02.2020 | 15:34
            Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ
            • RE: buntu a monitor 09.02.2020 | 19:01
              Avatar johnyH   Návštevník

              aj tak tomu nerozumiem...ten blacklist neviem urobiť,škoda

              • RE: buntu a monitor 09.02.2020 | 19:11
                Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                Hoď mi sem prosím ťa výpis z príkazu lsmod. Keď si chceš ten výstup uložiť do textového súboru, tak stačí napísať lsmod > lsmod.txt. V aktuálnom priečinku sa ti vytvoril súbor lsmod.txt, ten sem uploadni.

                Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                • RE: buntu a monitor 09.02.2020 | 19:27
                  Avatar johnyH   Návštevník

                  tu...

                  • RE: buntu a monitor 09.02.2020 | 19:53
                    Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                    Sorry, ale to nie je textový súbor.

                    Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                    • RE: buntu a monitor 09.02.2020 | 20:01
                      Avatar WlaSaTy   Návštevník

                      Ale je:

                      $ unzip lsmod.zip 
                      Archive:  lsmod.zip
                      warning:  skipped "../" path component(s) in ../../media/lubuntu/6C1F-F2DC/lsmod.txt
                        inflating: media/lubuntu/6C1F-F2DC/lsmod.txt  
                      $ file media/lubuntu/6C1F-F2DC/lsmod.txt
                      media/lubuntu/6C1F-F2DC/lsmod.txt: ASCII text
                      $ grep -i -e module -e intel_atomisp2_pm media/lubuntu/6C1F-F2DC/lsmod.txt
                      Module                  Size  Used by
                      intel_atomisp2_pm      16384  0
                      $ 
                      

                      Len tvoj aprávca archivov zle hendluje tento typ relatívnej cesty.

                    • RE: buntu a monitor 09.02.2020 | 20:10
                      Avatar johnyH   Návštevník

                      sorry,som to balil v buntu a .....

                      • RE: buntu a monitor 09.02.2020 | 20:35
                        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                        Ja to nechápem, napíšem, hoď sem textový súbor a ... Prečo to balíš? OK neva.

                        sudo -i
                        echo  "blacklist intel_atomisp2_pm" >> /etc/modprobe.d/blacklist.conf

                        Teraz to reštartni a ovládač sa nenačíta. Ja už idem spať, zajtra cestujem, tak neviem kedy budem online.

                        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                        • RE: buntu a monitor 09.02.2020 | 21:17
                          Avatar johnyH   Návštevník

                          stale to robi...pri Liveusb ma taky reštart vyznam? po reštarte sa predsa všetky nastavenia vratia do povodneho...či?

                          • RE: buntu a monitor 09.02.2020 | 21:41
                            Avatar xxxx   Návštevník

                            skus

                            sudo modprobe -r intel_atomisp2_pm

                            bez restartu - ak to hned zaberie, je to ono

                            • RE: buntu a monitor 09.02.2020 | 22:24
                              Avatar johnyH   Návštevník

                              stale to robi....ďakujem všetkym,ale asi bude naj sa toho vzdať,lebo to vyzerá na dlhy boj

                            • RE: buntu a monitor 10.02.2020 | 08:48
                              Avatar WlaSaTy   Návštevník

                              Bez reštartu to ale nemusí byť ono. Dosť veľa ovládačov robí pri načítaní inicializáciu. A keď človek zruší ten ovládač, tak deinicializáciu už nerobí.

                              I keď, ono to vyzerá byť tradičný problém s tými Zkovými Atomami. Zle navrhnuté ACPI. Na zopár modeloch to išlo bez problémov, niektoré modely trochu blbli, a veľa modelov sa naštartovao akurát tak do čiernej obrazovky. Hento s tým oovládačom intel_atomisp2_pm by malo akurát tak prestalo riešiť power management pre suspend. Akurát že tá chyba v HW môže byť schovaná aj niekde inde.

                              Holt, kedysi som rozmýšľal aj nad takýmto notebookom. A som rád, že som si ho nekúpil.