HW na server

Sekcia: Hardware a Drivery 18.02.2020 | 16:04
Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

Ahojte

hladam si hw na novy server a chcel by som sa poradiť

začnem s využitím:

1. dátový server (samba a sshfs) 2. VPN (wireguard) + pihole (pre blokovanie reklamy v mobile) 3. syncthing server (alebo iná obdobná služba synchronizácie dát) 4. zálohovací server (budu sa tam odkaldat snapshoty OS pre 4-5 domácich pc) 5. plex media server 6. nejaká virtuálka na hranie a pokusy + časom asi aj mail server pre 5 uzivatelov

chcel by som aby to malo minimálne 3 disky, ktore by bezali v raid 5 mode (alebo 4 disky v raid 10)

plánujem tam dat 4TB seagate ironwolf disky (+ jeden SSD disk na system ak nepojdem do nasu) a k tomu použiť externý 8TB disk na offline zálohu dát

teraz tá dilema aký hw zvolit

výber som predbežne zúžil na:

1. QNAP TS-351-4G (3diskový, Intel Celeron J1800 2.41GHz, 4GB DDR3L rozšíritený na 8GB RAM) - tu je výhoda že to bude fungovať out of box a dať sa všetko naklikať, mam jeden qnap a som snim max spokojny

2. HPE ProLiant MicroServer Gen10 - tu je vyhoda že sa nebudem musiet spoliehat na to ze qnap mi zabezpeči nejakú funkčnosť (čo je zároveň nevýhoda lebo to budem musieť zvládnuť sám - všetko okrem toho mailserveru ale zvladam)

3. bežný desktop postavený na ryzen 3600 (alebo niečo podobné) a 8GB ram - tu je to rovnako ako u 2. s výhodou možností upgradov (na ryzen 7, viac ram, rozširujúca sata karta, daľšia sieťovka alebo doplnenia grafickej karty a využitia ako pracovnej stanice)

všetky sú v kategórii 400€ bez diskov

spotreba ma až tak netrápi, podla recenzii je aj ten qnap na tom s výkonom celkom ok, pre 2. aj 3. mám 64GB SSD na ktorý pôjde systém (definitívne debian, ten poznám a celkom ovládam)

čo by ste si vybrali vy ? alebo viete poradiť iné efektívnejšie riešenie/alternatívu ??

Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • RE: HW na server 18.02.2020 | 17:37
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

      Tak momentálne jedine Ryzen.

      • Novšia technológia
      • Väčšia HW bezpečnosť
      • Pcháš prachy "těm hodnejm"
      všetko okrem toho mailserveru ale zvladam

      Popýtaš sa a zvládneš aj to.

      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • RE: HW na server 18.02.2020 | 19:52
      Avatar samalama   Návštevník

      Celeron J1800 vs Opteron X3216 vs ryzen 3600

      trochu mi unika pointa...

      • RE: HW na server 19.02.2020 | 09:14
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

        qnap - vsetko vratane systemu funguje out of box a nastavi ho aj cvicena opica

        hp - hw na 100 funguje a staci len vsunúť disky a nahodiť OS

        ryzen - mozem vybrať nekompatibilne komponenty, alebo sa zle rozhodnúť a problémy si riešim sam (na co nemam chuť ani cas)

        vykonnostny rozdiel mi je jasný ale na moje domáce zuvanie mi staci aj ten qnap

        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • RE: HW na server 18.02.2020 | 22:18
      Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ

      Ja by som sa priklonim k tomu HP Microserveru, aj ked ta cena mi pride ustrelena. Neustale su akcie na 199 eur, 250 eur a podobne. Ak ta netlaci cas, tak by som si na taku pockal. Raz sa mi podarilo vymaknut akciu dokonca za 99 eur, tak som hned kupil 6.

      Ale to je moj pohlad, lebo som lenivy si to skladat a tu to pride rovno v pekne krabicke, uz len zasunut disky. Ma to navyse ECC pamat, co je podla mna nutna podmienka. Ryzen samozrejme podporuje ECC tiez, takze tu asi problem nebude.

      Pre mna je taktiez obrovskou vyhodou iLO, lebo tieto serveriky strcim niekam do skrine alebo ktovie kam a ked nieco treba riesit na konzole, tak je nemozne k tomu dostat monitor a klavesnicu.

      Ideal by bol HP Microserver s Ryzenom, ale to je asi hudba buducnosti, ked Intel konecne skrachuje.

      Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
      • RE: HW na server 19.02.2020 | 00:28
        Avatar samalama   Návštevník

        az na to, ze iLO to nema...

        • RE: HW na server 19.02.2020 | 08:02
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          Ten proliant má iLO, ale už asi iba v základnej zadarmovej verzii. Časy keď k tomu mikroserveru pribalovali plnú verziu vzdialenej konzoly sú tatam. Či sa dá prikúpiť, alebo či je v cene tejto stále ešte predraženej verzie, to bežného človeka nezaujíma.

        • RE: HW na server 19.02.2020 | 21:07
          Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ

          Mas pravdu, mal som si otvoril link predtym, ako som reagoval. Uz som nejako automaticky predpokladal, ze iLO ma. Mne inak neprekaza ani iLO standard, kedze to ma vsetko, co iLO advanced, akurat vas odstavi z konzoly po skonceni POSTu. Kazdopadne, ked uz nieco dogabam, tak je to v grube alebo v jeho okoli, co sa da slusne fixnut aj pomocou iLO standard. Cize za mna dobre :)

          Na druhu stranu som taktiez predpokladal, ze bude mat Xeon a ono to ma Opteron, takze to vyvazi tu absenciu iLO.

          Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
          • RE: HW na server 20.02.2020 | 06:54
            Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

            iLO standard NEMA konzolu. Musis ma Advanced aby si sa mohol pripojit cez konzolu.

            • RE: HW na server 20.02.2020 | 07:37
              Avatar WlaSaTy   Návštevník

              To je klasický problém. Ľudia si myslia, če iLO je len to, kde máš milión vecí (konzolu, a aj napríklad spotrebu, vyťaženie alebo teplotu). A ak to tam všetko nemá, tak to určite nie je iLO.

              Takúto blbosť si myslí aj samá lama.

              • RE: HW na server 20.02.2020 | 09:08
                Avatar samalama   Návštevník
                • RE: HW na server 20.02.2020 | 10:44
                  Avatar WlaSaTy   Návštevník

                  Áno, aj s troma gombíkmi. Ako som už vravel.

                  • RE: HW na server 20.02.2020 | 16:03
                    Avatar samalama   Návštevník

                    daj link k dokumentacii, kde pisu, ze to ma iLO a rovno aj nejaky manual k tomu...

                    • RE: HW na server 20.02.2020 | 18:32
                      Avatar WlaSaTy   Návštevník

                      Len preto že si ma tak slušne poprosil, že "ty kokot pojebany" ti mám niečo naservírovať pod nos?

                      Rád, ale pravdepodobne to budú len zakvasené ponožky zabalené vo vojenských trencloch. Z predu mapa, zo zadu škrkátko. Viac pre teba nič neurobím...

                      • RE: HW na server 20.02.2020 | 21:15
                        Avatar samalama   Návštevník

                        ty kokote, chcem dokaz.

                        takze zase si nemal pravdu, ale budes to do nekonecna popierat. klasika...

                        • RE: HW na server 23.02.2020 | 10:12
                          Avatar WlaSaTy   Návštevník

                          Až keď sa naučíš chovať sa slušne.

                          Dovtedy budeš nosiť somársku čapicu, a sedieť sám v kúte.

            • RE: HW na server 20.02.2020 | 13:00
              Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ

              Vyhodili to od 5? Este taky server nemam, takze som nepozeral. Do iLO 4 fungovala remote konzola aj so standard, akurat to skonceni POSTu to bezalo len nejaky kratky cas (60 sekund?) a potom to vyhodilo, ze kupte si advanced. Cize na nejaky rychly fix bootloadera to stacilo.

              Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
      • RE: HW na server 19.02.2020 | 09:09
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

        tak keby bol za 200 alebo menej tak nevaham

        na otazku samejlamy si presne odpovedal - nechce sa mi do skladania pc a pripadneho riesenia problemov a kompatibility, flashovania biosu a podobne

        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • RE: HW na server 19.02.2020 | 09:46
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

        kupoval si to na slovensku ci niekde inde ??

        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
        • RE: HW na server 19.02.2020 | 21:10
          Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ

          Ano, vacsinou kupujem v eD System alebo po novom kludne aj v Alze. Ta akcia vacsinou pochadza priamo od HP, takze ju viacmenej reflektuju vsetky distribucne kanaly.

          Inak, ked sme uz pri HP MicroServeroch, tak momentalne uz cakam na toto: HPE ProLiant MicroServer Gen10 Plus Announced To sa uz vojde naozaj kamkolvek a specs nie su taktiez zle.

          Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
          • RE: HW na server 20.02.2020 | 09:24
            Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

            hej ten plus sem daval aj samalama, len jedine miesto kde som nasiel cenu (stranka hpe v UK, ktoru mylsím sem tiez dal samalama) mala cenu 800 libier (to je bez diskov pre mna zbytocne vela)

            Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • RE: HW na server 19.02.2020 | 08:59
      Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

      Brano,

      nekupuj novy stroj. Ked tak bez do repasov alebo nieco obdobne.

      Pozri SEM mas k tomu aj SAS disky.

      Tu je vsetko mozne za perfis ceny.

      • RE: HW na server 19.02.2020 | 09:10
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

        ďakujem kuknem

        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • RE: HW na server 19.02.2020 | 09:48
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

        mas to odskusane ? ako je to s dovozom na sr ?

        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
        • RE: HW na server 19.02.2020 | 11:36
          Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

          Mam. Ak maju skladom tak do 2 tyzdnov to tu mas. Vedia aj na ICO posielat.

    • RE: HW na server 19.02.2020 | 13:36
      Avatar samalama   Návštevník

      mb - J3455 (4core), 4x sata, 2x Gb nic, 1x pci
      ram - 1x 8gb
      psu - 350W
      case - 1x 5.25", 3x 3.5", 3x 2.5", 1x 140mm fan

      cca 240e (-30e v pripadne lacnejsej dosky a casu)...

      • RE: HW na server 19.02.2020 | 16:14
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

        ma to nejaku vyraznu vyhodu oproti tom HPE microserveru, ktorý som mal vyssie ale za 270€ ?? (lebo 240 vs 270 mi stoji za usetreny cas pri skladani)

        http://www.atinet.sk/servery/hp-proliant-microserver-g10-x3216-8gb-u-4lff-nhp-sata-200w-ps-entry-server/

        jediny co ja vidim je 2 vs 4 jadrá a pasivne chladenie, to v tomto pripade je ale aj tak jedno, lebo to bude schovane v sklade

        naozaj sa pytam, lebo ta konfiguracia ma celkom zaujala

        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
        • RE: HW na server 19.02.2020 | 17:22
          Avatar samalama   Návštevník

          zalezi od poziadaviek/preferencii. ale pri takejto cene za hp to asi nema zmysel...

          - skladacka nema ecc
          - v pripade viacerych (vytazenych) vm, budu 4jadra lespie (+ vacsia cache)
          - skladacka ma len 1 slot (aj to len pci), co v pripade rozsirovania moze byt problem
          - skladacka postkytuje vacsiu variabilitu
          - pripadne sa moze pouzit "plnohodnotny" cpu, kvoli vykonu

          miesto mitx by sa dalo ist do matx (ale dnesny vyber je dost mizerny), tam su vacsie moznosti rozsirenia

          alebo si pockat na hpe microserver gen10 plus, ten uz ma pci-e slot pre iLO kartu, 4x nic, je o polovicu nizsi...

          • RE: HW na server 19.02.2020 | 18:15
            Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

            toto je na domace použitie

            4xlan ma az tak netrápi ani to ilo, vm bude jedna max 2 a to skôr na hranie sa a testovanie

            nevies kedy bude dostupný ten plus ? a za akú cenu ? teraz som nic konkrétne nenašiel

            skoro určite počkám a mozno aj neplus verzia klesne cenou po vydaní plus vezie

            Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
            • RE: HW na server 19.02.2020 | 20:28
              Avatar samalama   Návštevník

              no ved vravim, je to o prioritach.

              ale ten vykon by som az tak nepodcenoval. j1800 je stary nevykonny srot (nepodporuje ani aes-ni). a nikdy nevies, kedy ho budes potrebovat + treba ratat s buducnostou.

              to hp ma este vyhodu, ze v najhorsom vies cpu vymenit.

              alebo este pockat na nove intel j5xxx cpu. nejake uz su, ale cena na hovno.

              https://www.hpe.com/uk/en/product-catalog/servers/proliant-servers/pip.models.1012241014.html viac zatial nic....