X11 A TOUCHPAD

Sekcia: Aplikácie & Desktop 24.02.2020 | 19:10
Avatar zaciatocnik   Návštevník

Zdravim vsetkych,

Chcel som vyriesit problem touchpadu na notebooku - vsetko mam sede a postupoval som podla nejakeho navodu, ked zrazu po reboote som mal iba prikazovy riadok. Otazka znie ako spojazdnit kubuntu 18.04, aby startovalo X11

    • RE: X11 A TOUCHPAD 24.02.2020 | 19:45
      Avatar debian+   Návštevník

      Prihlas sa uzivatel a spusti prikaz startx. A napis, co sa udialo.

    • RE: X11 A TOUCHPAD 24.02.2020 | 20:22
      Avatar zaciatocnik   Návštevník

      startx

      xauth: timeout in locking authority file /home/user/.Xauthority

      xauth: timeout in locking authority file /home/user/.Xauthority

      /etc/X11/xinit/xserverrc : 3 : exec : /usr/bin/X: not found

      xinit giving up

      xinit unable to connect to X server : connection refused

      xinit : server error

      xauth: timeout in locking authority file /home/user/.Xauthority

      • RE: X11 A TOUCHPAD 24.02.2020 | 20:51
        Avatar debian+   Návštevník
        apt-get install xinit xorg
    • RE: X11 A TOUCHPAD 24.02.2020 | 22:05
      Avatar zaciatocnik   Návštevník

      urobil som to a nepomohlo. Dokonca som prikazom who -a zistil, ze system startuje do levelu 5. Takze co teraz ? Zahodit notebook, alebo iba linux ?

      • RE: X11 A TOUCHPAD 24.02.2020 | 23:39
        Avatar debian+   Návštevník

        Zmaz ako root:

        rm -R .Xauthority

        A ked to nepomoze:

        apt-get remove --purge xinit xorg
        apt-get install xinit xorg

        Co ti hodi prikaz?:

         which X && ldd `which X

        Ak nemas ziaden okenny manager, tak: (nainstaluj napr. wmaker - male na otestovanie).

        Ale ak to je nova instalacia, tak nanovo si to nainstaluj a potom sa tu opytaj (co, ako si instaloval, ako to ide). Napr. co si pametam, tak raz nesiel na jednom notebooku wifi, kamera a touchpad. Vtedy som musel instalovat non-free. Ale instaloval som z distra balicky a bolo to ok.

        • RE: X11 A TOUCHPAD 24.02.2020 | 23:43
          Avatar debian+   Návštevník

          Este, co ak tam ma Wayland a tym padom blokuje spusanie servera, ak?

          Co Ti da:

          ps aux|grep  weston
          which weston
        • RE: X11 A TOUCHPAD 25.02.2020 | 00:16
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

          Kámo je fajn, že sa snažíš pomáhať, ale prosím ťa, vždy sa najpr nadýchni a porozmýšľaj nad dôsledkami čo to môže spôsobiť, než nejakú radu napíšeš.

          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • RE: X11 A TOUCHPAD 24.02.2020 | 22:06
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

      Linux enviroment veľmi rýchlo evolvuje a hodil by sa ten návod čo si použil. Zrejme bol zastaralý, alebo zas moc nový pre tvoje distro. Na 99% si odstavil grafický ovládač.

      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • RE: X11 A TOUCHPAD 25.02.2020 | 16:26
      Avatar WlaSaTy   Návštevník

      Pokiaľ ti to píše /usr/bin/X: not found, tak to bude jednoduchšie a rýchlejšie preinštalovať.

      Pokiaľ si mal nejaký problém s touchpadom, tak skús povedať aký a prečo. Od čias evdev, a to je už pekných pár rokov, sa touchpady zvyknú chytiť bez problémov. A tak im nie je treba inštalovať ovládače, alebo páchať iné harakiri.

      PS: Trošku iné to môže byť s tabletovými perami, keďže tie lepšie majú dva konce a druhý koniec slúži ako "guma". Ale to niesú touchpady.

      • RE: X11 A TOUCHPAD 25.02.2020 | 23:26
        Avatar pad   Návštevník
        Od čias evdev, a to je už pekných pár rokov, sa touchpady zvyknú chytiť bez problémov. A tak im nie je treba inštalovať ovládače, alebo páchať iné harakiri.

        S týmto nemôžem súhlasiť, lebo pred pár rokmi som kúpil notebook a neskôr zistil, že na spojazdnenie bolo potreba zaviest modul do jadra elan_i2c aby sa touchpad rozbehol.

        Skôr by som súhlasil s formuláciou, že dnešné aktuálne a udržiavané distrá, to majú poriešené.

        Aj keď pri menej známych značkách - sračkách sa objavujú aj teraz problémy s touchpadom ...

        • RE: X11 A TOUCHPAD 26.02.2020 | 07:30
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          Veď si mu ten ovládač neinštaloval, distro ho nainštalovalo samé. Len si ho nastavil aby sa pri štarte zaviedol do pamäte aj sám.

          • RE: X11 A TOUCHPAD 26.02.2020 | 08:34
            Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
            je už pekných pár rokov, sa touchpady zvyknú chytiť bez problémov

            chceš teda povedať že nutnosť manuálne zaviesť modul do jadra sa rovná tomu že touchpad sa chytil bezproblémov ?

            to si musíš robiť úplnú prdel, však to je snáď ešte horšie/zložitejšie ako nainštalovať nejaký ovládač (pre bežného užívateľa/začiatočníka)

            Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
            • RE: X11 A TOUCHPAD 26.02.2020 | 09:06
              Avatar WlaSaTy   Návštevník

              Nuž, napísať jeden riadok je pre začiatočníka určite zložitejšie ako googliť kde je schovaný exe s ovládačom, stiahnuť ho a modliť sa aby to bol on (a navyše bez vírusu). Nie kvôli úkonu, ale kvôli zvyku. Alebo dosiahnuť túto šedú obrazovku, o ktorej je táto diskusia, iným zložitejším spôsobom.

              Nie, nerobím si srandu. A začiatočníkom radšej odporúčam aby sa preklikali cez synaptic/software-properties-* medzi doplnkové ovládače, a pozreli či to neponúka.

              Ale je škoda, že sa už neozve. Mohol tie Wir7 nahradiť niečím užitočným.

    • RE: X11 A TOUCHPAD 26.02.2020 | 18:13
      Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

      Nepoznám situáciu v Kubuntu, avšak v arch linuxe je nutné doinštalovať balíček "xf86-input-synaptics". Predpokladám, že v Kubuntu to bude podobne. Pohľadaj týmto smerom.

      • RE: X11 A TOUCHPAD 26.02.2020 | 19:18
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        Klony Ubuntu už dávno opustili XFree86, a navrátili sa k X.org. Takže v nich nenájdeš balík xf86-input-synaptics, ale sú tam balíky (napr.) xserver-xorg-input-libinput a xserver-xorg-input-synaptics .

    • RE: X11 A TOUCHPAD 27.02.2020 | 21:02
      Avatar zaciatocnik   Návštevník

      co sa tyka toho touchpadu tak, ked som klikol v sys.settings na touchpad, vsetko bolo sede a kolonka enable/disable touchpad nefungovala tak, aby sa tam dalo nieco nastavit. Samozrejme ani touchpad nereagoval. HW lenovo Ideapad seria S340. Sorry, ze pisem tak neskoro ale musel som cely tyzden riesit ine, dolezitejsie veci.

      • RE: X11 A TOUCHPAD 27.02.2020 | 21:25
        Avatar debian+   Návštevník

        Pouzivas USB mysku?

        • RE: X11 A TOUCHPAD 06.03.2020 | 06:49
          Avatar zaciatocnik   Návštevník

          ano pouzivam usb mysku

      • RE: X11 A TOUCHPAD 28.02.2020 | 01:28
        Avatar zdvihak   Návštevník

        Aký touchpad má ten notebook by mohol vypľuť terminál a ty to sem môžeš kopírovať po zadaní príkazu v termináli:

        egrep -i 'synap|alps|etps|elan' /proc/bus/input/devices

        Nech vieme o čom sa bavíme.

      • RE: X11 A TOUCHPAD 28.02.2020 | 07:15
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        Moment, takže tebe neostal spadnutý šedý desktop, ale len máš vyšedené nejaké nastavovátko pre touchpad? Tak to si mohol povedať. On ten šedý desktop je vidno ak človek použije nejaký návod, čo je starší ako STK na trabante.

        V tom prípade by som tradične odporučil zapnúť terminál a v ňom spustiť príkaz:

        sudo software-properties-kde

        potom naťukať tvoje hesielko, prepnúť sa do piatej záložky additional drivers a pozrieť či to neponúklo niečo.

        Poprípade ak nie, tak či sa ten touchpad nerozbehne po príkaze

        sudo modprobe -v hid-lenovo

        .

        • RE: X11 A TOUCHPAD 02.03.2020 | 15:26
          Avatar zaciatocnik   Návštevník

          a toto zvykne robit aj v nojnovsich verziach kubuntu - kubuntu 18.04.04 ? Predpokladal by som - najnovsia verzia, najnovsie kde. A problem som napisal, myslim dost jasne niekedy na zaciatku vlakna.

          MIMO VLAKNA Skusal som nainstalovat kubuntu 18.04 na sata disk 64bit a islo to OK. 1.device partition gpt 2. rozdelenie disku na / a /home a pridelenie flag boot,esp na particiu, ktora bude /

          Ked som tento postup skusal na nvme disk, ktory sa mi v biose hlasi ako sata tak instalator zastal pri vytvarani particie /home 33%. Nechal som ho cca 1/2 hod a stale tam bol na tom istom mieste. Preco ten isty postup nemozem pouzit na tento druh diskov ? Ako formatovat nvme disky, tak aby som mal oddelene particie. Zatial sa mi podarilo iba naistalovat linux - kubuntu takym sposobom, ze mi intalator nainstaloval cely system na cely disk /nvme/. A navyse navrhoval efi particiu, co nedavalo, zmysel, kedze mal flag esp. V bedni mi vsetko funguje a nemusim vytvarat efi particiu a na tychto diskoch je to potom ako ?

          • RE: X11 A TOUCHPAD 02.03.2020 | 19:55
            Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

            Pokiaľ sa inštaluje v EFI režime, o čom svedčí aj použitý gpt disk, tak nestačí, aby mala hociaká partícia flag boot, esp ale musí to byť na oddelenej partícii naformátovanej pod FAT32 a vytvoreným adresárom /boot/esp/. V bedni máš zrejme iný druh inštalácie, teda pod Legacy, tam sa potom nevyžaduje vytvorenie efi partície. Prideliť flag boot, esp (čo je EFI System Partition) oddielu s priradeným / je chyba. Preto ti to nefunguje.

            • RE: X11 A TOUCHPAD 02.03.2020 | 19:56
              Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

              pardon oprava "s vytvoreným adresárom /boot/efi/"

            • RE: X11 A TOUCHPAD 03.03.2020 | 15:02
              Avatar zaciatocnik   Návštevník

              to Livan: asi si ma zle rozumel. V gparted vytvorim 2 particie, jedna vacsia a druha mensia. Ta mensia bude pouzita ako /. Pridelim jej boot flag. Predtym som aplikoval device partition table gpt, cize automaticky sa zapne flag esp, to je to efi. Nainstaloval som kubuntu standard sata mechanicky disk a vestko funguje. Ta vacsia particia je na /home. Ale zmieneny postup nefunguje na nvme disk, pricom som v biose urobil nastavenie,aby sa hlasil ako sata disk. Inac by som tam linux nedostal vobec.

              • RE: X11 A TOUCHPAD 03.03.2020 | 15:19
                Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

                Nejako si to domotal. Pokiaľ tam máš GPT disk a zapne sa flag esp, tak máš inštaláciu v UEFI a boot flag musíš mať na partícii s /boot/efi, ktorá musí byť naformátovaná na FAT32. Nemôžeš mať boot flag na partícii s /. O tom som hovoril, kedže si tvrdil nasledovné "rozdelenie disku na / a /home a pridelenie flag boot,esp na particiu, ktora bude /"

                • RE: X11 A TOUCHPAD 04.03.2020 | 06:21
                  Avatar WlaSaTy   Návštevník

                  Nebolo by lepšie sa ho opýtať, prečo nepoužil automatické rozdelenie disku (pridelením voľného miesta na disku pre Linux), a vymýšľa nelogické veci ktoré nemôžu fungovať?

                • RE: X11 A TOUCHPAD 04.03.2020 | 06:38
                  Avatar zaciatocnik   Návštevník

                  nic som nedomotal, takto som to robieval viackrat odkedy mam 64bit kubuntu - priprava hdd v gparted zmienenym postupom. Skus si to. Ked pred rozdelenim disku das na disk GPT a potom na jednu z particii boot flag, automaticky sa zapne esp flag. Na takto pripraveny hdd som nainstaloval kubko, ktore fungovalo. Zahada je, preco tento postup nefunguje na tie nvme disky.

                  • RE: X11 A TOUCHPAD 04.03.2020 | 06:55
                    Avatar WlaSaTy   Návštevník

                    Ty máš teda (UEFI) BIOS ktorý teda rozumie súborovému systému ktorý si použil na ROOT disk?

                    Woow. Povedz ktorý výrobca a model nepotrebuje mať FAT na ESP disku. Alebo si si sám prekompiloval Open Firmware s podporou EXT4, a nahradil s tým tvoj BIOS v počítači?

                    Poračuj, tento tvoj trolling je to naozaj zábavný. A vyzerá vysoko odborne. Akurát sa týka oblasti, v ktorej niesi doma.

                    • RE: X11 A TOUCHPAD 04.03.2020 | 11:38
                      Avatar zaciatocnik   Návštevník

                      podla mna nechapete problem : 1. rozdelenie disku na root part a home part je dobre v pripade experimentu. zalohujem root, padne dydtem a obnovim system zo zalohy, data na home ostavaju.

                      • RE: X11 A TOUCHPAD 04.03.2020 | 11:56
                        Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

                        Nik nespochybňuje rozdelenie inštalácie na partíciu s pripojeným / a partíciu s pripojeným /home. Potiaľ to máš dobre. Avšak keďže to vyzerá, že máš inštaláciu na GPT disku s inštaláciou v UEFI režime, chýba ti tam partícia o veľkosti cca 200 až 500 MB naformátovaná na FAT32 s príznakmi esp a boot s vytvoreným adresárom /boot/efi. A Grub sa musí taktiež nainštalovať do toho adresára /boot/efi. Takže mal by si tam mať 4 partície - / (ext4), /home (ext4), /boot/efi (fat32) a swap (swap). Pokiaľ tam nemáš tú partíciu s /boot/efi a na nej príznaky esp a boot, tak je to zle. Večer pripojím obrázok môjho disku s týmto rozložením, ktoré funguje tak, ako má.

                        • RE: X11 A TOUCHPAD 04.03.2020 | 18:21
                          Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

                          V prílohe je obrázok rozloženia partícií pri uefi inštalácii na gpt disku.

                      • RE: X11 A TOUCHPAD 04.03.2020 | 17:46
                        Avatar WlaSaTy   Návštevník

                        Minimálne ja nechápem tvoj problém, s tým sa netajím. Najprv som nepochopil že šedým desktopom si myslel len zašednutý výber pri nastavení ovládača, ktorý si neaktivoval. Zle si sa vyjadril. Ďalej som nepochpil, prečo násilím ručne vytváraš chybné rozdelenie z ktorého ti to nemôže naštartovať, a znova sa divíš že ti to nejde.

                        Teda, podľa tvojho elánu sa určite nedivíš. A schválne prehliadaš fakty, ktoré ti už boli vysvetľované.

                        No nič, maj sa.

                  • RE: X11 A TOUCHPAD 04.03.2020 | 07:42
                    Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

                    Pre mňa je skôr záhada, že prečo Ti to fungovalo na tých iných diskoch. Zrejme to umožnilo nejaké záhadné nastavenie UEFI.

                    • RE: X11 A TOUCHPAD 04.03.2020 | 08:30
                      Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

                      V tomto odkaze si najmä v bode 5 daného materiálu preštuduj, ako majú byť vytvorené partície pri inštalácii linuxu v UEFI režime na GPT disk.

          • RE: X11 A TOUCHPAD 02.03.2020 | 21:39
            Avatar WlaSaTy   Návštevník

            Aha, no tak to sme sa teda asi nerozumeli. Písal si, že ti to ostalo šedé v desktope. To mi vsugerovalo myšlienku, že si mal kompletne rozbitý systém, ktorý šíce spustil grafiku, ale bez KDE. Samotné čisté X Windows má totižto na pozadí šedú farbu, resp. zmes bielej a čiernej. Mohol si sa vyjadriť trošku presnejšie.

            Ohľadne toho software-properties-qt, skús to niekedy.

            A ohľadne pridelenia príznaku EFI System Partition (esp) a boot, tak taký logický disk musí byť naformátobaný na FAT aby doň mohol vliezť EFI BIOS a prečítať zavádzač OS. Na ROOT by si to mohol dať, len keby si mal OS schopný bežať z FAT. Ale podporu UMSDOS vyhodili z jadra pred rokmi.

    • RE: X11 A TOUCHPAD 03.03.2020 | 07:24
      Avatar zaciatocnik   Návštevník

      pardon zle som to formuloval: particia 1 , ktora bude pouzita ako / particia 2, ktora bude pouzita ako /home

    • RE: X11 A TOUCHPAD 06.03.2020 | 07:44
      Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

      Stratil som nit, uz je to vyriesene? Lebo, ak sa clovek neprihlasi, co ti, ktori sem pravidelne nechodia, neurobia, tak z toho sa tiez nevysomaria. Neviem, ci tento skackany sposob odpovedi je pre vacsinu optimalny, pre mna urcite nie.

    • RE: X11 A TOUCHPAD 13.03.2020 | 06:30
      Avatar zaciatocnik   Návštevník

      Nainstaloval som notebook tak ako poradil Livan, teda pridal som particiu efi format fat32 a funguje to. Ale prikladam skrinshoty z bedne a skuste mi vysvetlit, preco mi to v bedni funguje aj bez particie efi

      • RE: X11 A TOUCHPAD 13.03.2020 | 07:09
        Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

        Pretože tam nemáš inštaláciu v UEFI režime ale v Legacy. Pozri si disk, pravdepodobne tam máš mbr tabuľku rozdelenia.

        • RE: X11 A TOUCHPAD 13.03.2020 | 10:24
          Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

          Aby som to pre začiatočníka zhrnul. UEFI je možné mať nastavený v UEFI režime, ktorý vyžaduje disk s GPT tabuľkou rozdelenia a 64 bitovú inštalačku. Na disku musí byť 200-500 MB partícia naformátovaná na Fat32 s adresárom /boot/efi a nastavenými príznakmi boot a esp. Grub sa inštaluje do /boot/efi. Druhá možnosť je UEFI nastavené do kompatibilného Legacy, ktoré emuluje staré BIOSy. Ten vyžaduje mať disk s msdos (mbr) tabuľkou rozdelenia, GRUB sa inštaluje do sdx (napr. sda). Inštalačka može byť 32 aj 64 bitová. Tam žiadna partícia Fat32 nie je potrebná.

          • RE: X11 A TOUCHPAD 13.03.2020 | 11:33
            Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

            Čau priateľu, nechcel by si o tom napísať článok?

            Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
            • RE: X11 A TOUCHPAD 13.03.2020 | 12:34
              Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

              Porozmýšľam. Ale hneď to nebude, terazky chcem v nejbližšej dobe skúsiť inštaláciu arch Linuxu s IceWM a urobiť o tom článok "Inštalácia Arch Lunuxu na vlastnej koži - časť 3". Ako ďalší článok v poradí by som mohol túto tému o inštalácii UEFI/BIOS zhrnúť a prípadne do toho zahrnúť aj problematiku dualbootu. No však uvidím, ako sa mi bude chcieť.

          • RE: X11 A TOUCHPAD 13.03.2020 | 12:51
            Avatar debian+   Návštevník
            Druhá možnosť je UEFI nastavené do kompatibilného Legacy, ktoré emuluje staré BIOSy. Ten vyžaduje mať disk s msdos (mbr) tabuľkou rozdeleniag…

            Moze byt aj GPT !!! Aspon Linux s tym nema problem butovat Legacy z GTP tabulky.

            • RE: X11 A TOUCHPAD 13.03.2020 | 13:02
              Avatar memory   Návštevník

              To čo písal Livan sú rokmi overené fakty.

              Ak máš na toto tvdenie nejaký dôkaz tak sa s nami podeľ.

              Inak sú to len prázdne reči.

            • RE: X11 A TOUCHPAD 13.03.2020 | 13:47
              Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

              Nehovorím, že sa to nejako nedá očurať, avšak bežne to bootovať GPT z Legacy nevie.

              • RE: X11 A TOUCHPAD 19.03.2020 | 18:52
                Avatar zaciatocnik   Návštevník

                sorry, ze tak neskoro, ale v robote je vela prace. Prikladam obrazok, ktory ilustruje vysledok prikazu egrep a modprobe. Pri druhom prikaze nasiel nejaky modul touchpadu, ale neviem ako dalej. Egrep bez vysledku.