Kombinovanie RAM pamätí

Sekcia: Hardware a Drivery 28.02.2020 | 15:01
Avatar Tombo   Návštevník

Dobrý deň,

mám drobný problém s RAM pamäťami. Doma mám starší počítač (rok okolo 2007). Nakoľko v ňom bol nainštaovaný Windows XP Home Edition (32-bitová verzia) veľmi sa už nepoužíval. Rozhodol som sa že ho trochu oživím. Kúpil som 120GB SSD na systém, na ktoré som do dual-bootu nainštaloval spomínaný Windows XP (nostalgia z detstva) a popi ňom LinuxMint 19.3 Cinnamon (64-bitová verzia). V počítači som mal (2x) 1GB pamäť DDR2 667MHz (celkovo 2GB pamäte) ktorú som chcel rozšíriť o dalšie 2GB, no z nepozornosti som kúpil (2x) 1BG pamäť DDR2 ale s frekvenicou 800MHz (dokopy tiež 2GB pamäte).

Pokiaľ viem tak RAM pamäte, ktoré nemajú rovnakú frekvenciu a pracujú spolu, sa vedia prispôsobiť a pracujú na frekvencii tej pomalšej. Skúsil som zapojiť kúpené RAM pamäte do dosky spolu s pôvodnými RAM pamätami a spustiť systém. Pri Winodws XP všetko bežalo v poriadku aj keď Windows nerozpoznal celú RAM pamäť nakoľko je to 32-bitová verzia a nedokáže ju celú zadresovať, ale rozpoznalo to 3,25GB pamäte. Pri Linuxe to nebolo tak veselé, po spustení systém nabehol ale po 5-10 sekundách zamrzol, nepomohlo nič iba reštart, ale po reštarte sa to opakovalo. Skúsil som Linux nainštalovať znova ale pri inštalácii mi to zamrzlo.

Ak mam zapojené iba originál RAM pamäte tak všetko beží ako má, aj Windows aj Linux. Ak zapojím iba kúpené RAM pamäte tak tiež všetko funguje ako má. Avšak ak zapojím RAM pamäte spolu (pôvodné + kúpené), funguje iba Windows, Linux zamrzne. Skúšal som v BIOSe nastaviť frekvenciu RAM pamätí manuálne a rozdiel bol iba v tom, že Linux zamrzol o 20 sekúnd neskôr. Skúšal som aj MemTest86+ a po hodine testovania test skončil bez chýb. Tak sa chcem opýtať, je možné mať v Linuxe zapojené RAM pamäte s rozdielnými frekvenicami?

Za každú radu Ďakujem.

Informácie o PC:

  • Doska - Asus M2N
  • Procesor - AMD Athlon(tm) 64 X2 Dual Core Processor 4400+
  • RAM (pôvodné) - DDR2 KINGSTON KVR667D2N5/1GB (2-krát)
  • RAM (kúpené) - DDR2 KINGSTON KVR800D2N6/1GB (2-krát)
    • RE: Kombinovanie RAM pamätí 28.02.2020 | 15:58
      Avatar debian+   Návštevník
      Tak sa chcem opýtať, je možné mať v Linuxe zapojené RAM pamäte s rozdielnými frekvenicami?

      Ano (taky som dostal).

      Aj ked lepsie, aby bolo rovnake.

    • RE: Kombinovanie RAM pamätí 29.02.2020 | 18:22
      Avatar redhawk75   Používateľ

      pamate musia byt zapojene v dual-chanel tak aby par boli vzdy nova +nova a stara + stara, frekvencia 800MHz sa znizi.

      cize stare do zltych a nove do ciernych slotov

    • RE: Kombinovanie RAM pamätí 29.02.2020 | 18:25
      Avatar redhawk75   Používateľ

      co sa tyka linuxu, skusil by som ubuntu, alebo nieco mimo mintu....

      a po vlozeni ramiek, dal v biose load default settings restartol a potom si upravil nastavenia

      • RE: Kombinovanie RAM pamätí 29.02.2020 | 18:44
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        A ja by som potom spustil memtest na celú noc, resp na plnú sadu testov. Za takú opisovanú hodinu mi nedokázal memtest otestovať ani 64M RAM (Pochopiteľne DDR1), nieto 4G (i keď DDR2).

    • RE: Kombinovanie RAM pamätí 01.03.2020 | 11:44
      Avatar Tombo   Návštevník

      Tak nakoniec sa zdá, že som to rozbehal. RAM pamäte v Linuxe nad 400Mhz nechcú spolupracovať, čiže bežia na 400MHz, pričom som sa hral aj s časovaním v BIOSe. Po manuálnom nastavení BIOSu (frekvencia, časovanie, prepínač Plug & Play) sa zdá, že všetko beží OK. Po zapnutí prepínača Plug & Play mi zmizli aj varovné informácie pri štarte ohľadom ...

      ..MP-BIOS bug: 8254 timer not connected to IO-APIC

      Jednú vec však nepochopím. Na základnej doske mám 4 sloty pre RAM pamäte. Pamäte mam zapojené nasledovne:

      • slot A1 - nová RAM
      • slot A2 - nová RAM
      • slot B1 - stará RAM
      • slot B2 - stará RAM

      Pri takom zapojení to beží. Ak to však zapojím naopak (staré dám do A slotov) tak mi nenabehne ani zavádzač GRUB. Netuším čo sa tým zmení, ale to asi ostane pre mňa záhada.

      Otázkou už len zostáva či je lepšie mať 2GB RAM pamäte na 800MHz alebo 4GB RAM pamäte na 400MHz. Ale myslím si, že kapacita je trochu viac ako frekvencia.

      • RE: Kombinovanie RAM pamätí 01.03.2020 | 12:49
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

        Ešte sa môžeš pozrieť do dmidecode či ti tam niečo zaujímavé nevyhodí. Podľa typu dosky pozrieť novší firmware.

        Mno a už nejaký čas cat /proc/cpuinfo vypisuje HW bugy v procesore. To len tak pre srandu, že ako deravý ho máš :)

        Môj veterán AMD Athlon(tm) II X2 250 Processor: tlb_mmatch fxsave_leak sysret_ss_attrs null_seg spectre_v1 spectre_v2

        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
        • RE: Kombinovanie RAM pamätí 01.03.2020 | 17:27
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          Linux prežil aj známu inštrukciu používanú na chladenie procesora (F00F Bug z roku 1997), takže v tom problém nevidím.

          • RE: Kombinovanie RAM pamätí 01.03.2020 | 18:24
            Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

            Tak nejaký flag v BIOSE/UEFI môže ostať kvôli nejakej chybe nastavený, tak si ho môže prečítať cez dmidecode.

            Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
            • RE: Kombinovanie RAM pamätí 01.03.2020 | 18:45
              Avatar WlaSaTy   Návštevník

              Ja by som skôr odhadoval, že doska zle zdetekovala pracovnú frekvenciu (základný takt x násobič), a zdegradovala 2x666+2x800 na 2x400+2x400, ak to teda nenastavil sám. Ale mal by sa inšpirovať tabuľkou.

              Vidím, že tie RAMky boli dobrá investícia. Ale čo s tým, keď skončí vykurovacia sezóna a človek zistí že starý vypoužívaný mobil (s MHL káblom) je rýchlejší?

              • RE: Kombinovanie RAM pamätí 01.03.2020 | 19:10
                Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                Tiež by som do toho upgrade nešiel, ale každý máme svoje priority.

                Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                • RE: Kombinovanie RAM pamätí 01.03.2020 | 19:19
                  Avatar Tombo   Návštevník

                  Tak tie RAMky som zohnal za necelých 6€ čiže nič strašné, ale aspoň mam skúsenosť do bubúcna ...

                  • RE: Kombinovanie RAM pamätí 01.03.2020 | 19:25
                    Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                    Tak za to by som to možno riskol aj ja :-)

                    Za AMD dávam +1.

                    Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                  • RE: Kombinovanie RAM pamätí 01.03.2020 | 19:34
                    Avatar WlaSaTy   Návštevník

                    Neviem ako ty, ale ja by som si za 6€ dal radšej Guláš a Pivo (nealko).

    • RE: Kombinovanie RAM pamätí 01.03.2020 | 18:36
      Avatar Tombo   Návštevník

      Popravde Linuxu som sa začal venovať tak pred rokom a pol, prevažne kvôli programovaniu, a trošku sa strácam v tých výpisoch tak ich celé pridám do prílohy. Ak by ste videli niečo zle v nataveniach bol by som vám vďačný za každú poznámku.

      A ozaj tých bugov tam je chvíľku viac :D

      • RE: Kombinovanie RAM pamätí 01.03.2020 | 19:07
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

        Máš o štyri roky starší procák ako ja. Evidentnú chybu to nikde nepíše.

        Cache ma jednobitovú ECC, takže to asi bola o knap lepšia trieda ako mám ja.

        Funguje to OK, adekvátne dobe kedy to bolo vyrobené. Tou RAMkou si si trochu výkonu odobral, ale nie je to nič hrozné, asi to ani nepocítiš.

        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
        • RE: Kombinovanie RAM pamätí 01.03.2020 | 19:33
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          Stačí si zobrať do ruky stopky, a otvoriť nejaký responzívny web typu root.cz. No a stopnúť za koľko sa mu načítajú tie poskakujúce divnosti kvôli ktorým som to prestal čítať. Rád by som videl či tú zmenu nepocítil.

          PS: Adblock, no riešením to môže byť.