zamrznutie linuxu ked mu dojde pamat

Sekcia: Konfigurácia 20.03.2020 | 17:06
Avatar August   Návštevník

Zdravím.

Ževraj by mal mať Linux niečo ako automatické vypnutie procesu ktorý vyčerpá ramku, no mne to asi nefunguje, lebo celý počítač vtedy zamrzne. Ako túto funkcionalitu zapnem?

Ďakujem.

    • RE: zamrznutie linuxu ked mu dojde pamat 20.03.2020 | 17:22
      Avatar debian+   Návštevník

      "Zamrzne" vtedy ked uklada do swap, ale prehodzanie pameti je castejse ako pouzivanie, tak vtedy caka velmi na disk.

      Zisti kolko RAM a hlavne ci mas SWAP?

      free -h

      Ak nie je ziadna pamet (nema ziadnu swap, lebo napr. swap je vypnuta), tak ide kernel killer.

      • RE: zamrznutie linuxu ked mu dojde pamat 20.03.2020 | 17:51
        Avatar August   Návštevník

        RAM 128GB a 0B SWAP. SWAP som radšej nedal lebo je to SSD. Púšťam veľa procesov a oni sa občas pokazia a začnú veľa zaberať, doteraz mi to ten process automaticky zabilo a napísalo niečo ako oom killed.... čakal som 30 minút a počítač "ani ťuk".

        • RE: zamrznutie linuxu ked mu dojde pamat 20.03.2020 | 18:44
          Avatar xxxx   Návštevník

          RAM 128GB - si si isty???

          • RE: zamrznutie linuxu ked mu dojde pamat 20.03.2020 | 18:49
            Avatar debian+   Návštevník

            Ked ma peniaze a hardver si na to zarobi, preco nie.

          • RE: zamrznutie linuxu ked mu dojde pamat 20.03.2020 | 20:06
            Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

            mna by skor zaujimalo co za proces zozerie tých 128G ramky

            Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
        • RE: zamrznutie linuxu ked mu dojde pamat 21.03.2020 | 10:58
          Avatar redhawk75   Používateľ

          to sa mi nezda. 

          chcelo by to vypis inxi -Fxxxrz

          mam 8GB ram bez swap a ani to nevyzaduje ani pri hrach ako Pillars Of Eternity (ten mi na Windows zozerie 8 GB hned)

          Taktiez by nebolo zle napisat co to je , pouzivany ako server? alebo rig?

    • RE: zamrznutie linuxu ked mu dojde pamat 20.03.2020 | 22:57
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

      Ja používam vlastný skript, ktorý proces zabije. Teraz som zaznamenal, že Fedora s niečim podobným prišla.

      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • RE: zamrznutie linuxu ked mu dojde pamat 21.03.2020 | 10:10
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        Pokiaľ vieš čo má zabiť. V opačnom prípade môže OOM Killer zrušiť náhodným výberom testovaciu virtuálku, hru, prehliadač v ktorom človek vypĺňa nejaký webový kancelársky balík (kľudne založený aj na LibreOffice), databázu. alebo hocičo iné. Ale nezhodí práve vyvíjaný program ktorý vyžerie celú RAM nech je akokoľvek veľká. Rozhodovací algoritmus pre OOM Killer nie je z tých najinteligentnejších, a človeku na výber nedá.